• Tradycje sportowe naszej szkoły i miejscowości

    •  

       

      Działalność sportowa szkoły od zawsze wspierana była przez klub sportowy „Karpaty” Klimkówka, który pomagał młodzieży w rozwijaniu talentów sportowych, a szczególnie narciarstwa.

      Klub sportowy „Karpaty” Klimkówka został założony w 1948 roku przez grupę chłopców uczęszczających do Gimnazjum w Iwoniczu Zdroju i wtedy to rozpoczyna się historia sportu w Klimkówce. Działalność klubu początkowo obejmowała trzy sekcje: piłkarską, tenisa stołowego i lekkoatletyczną, które skupiały ogółem 16 członków. Później w roku 1953 Józef Penar (s. Jana) zorganizował w Klimkówce sekcję narciarską w której początkowo działał zarówno jako trener i zawodnik. Z dotacji zakupiono pierwszy sprzęt i rozpoczęto treningi. Niestety nie dla wszystkich chętnych sprzętu starczyło, ćwiczono więc na sprzęcie pożyczonym lub wykonanym własnoręcznie. Mimo tych trudności już pierwsze zawody narciarskie w Zagórzu w 1954 r. wykazały, że wśród młodych klimkowskich narciarzy jest wiele talentów, mogących uzyskać wartościowe rezultaty. Po kilku latach treningu niektórzy zawodnicy zaczęli odnosić sukcesy na szczeblu powiatu a nawet okręgu. Już w 1956 r. kilku zawodników posiadało klasy sportowe. Trzech zawodników posiadało trzecią klasę w narciarstwie, a jeden zawodnik w tenisie stołowym, trzech zawodników z trzecią klasą było w lekkiej atletyce oraz jeden zawodnik z drugą klasą. W 1957 r. Józef Penar (s. Kazimierza)- jako pierwszy z Klimkówki uczestniczył w narciarskich zawodach ogólnopolskich w Szklarskiej Porębie, reprezentując LZS Rzeszów na młodzieżowych Mistrzostwach Polski LZS, kończąc bieg na medalowej trzeciej pozycji.

      Utworzenie szkółki narciarskiej według propozycji Józefa Penara rozpoczęło okres wielkiego rozwoju w klimkowskim narciarstwie. Istniejąca przy szkole podstawowej szkółka, cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. To właśnie tam późniejsi mistrzowie zdobywali narciarskie szlify. Osiągane przez LZS Klimkówka wyniki w latach 60 –tych pozwalały już zaliczać klub do czołowych zespołów województwa.

      Wśród najbardziej wyróżniających się zawodników rzeszowszczyzny wymieniono m.in.:

      - Kazimierza Oberca za sukcesy w skokach narciarskich,

      - Jana Kasperkowicza za sukcesy w skokach narciarskich i biegach narciarskich,

      - Józefa Penara za sukcesy w narciarstwie,

      - Józefa Rajchla medalisty Mistrzostw Polski LZS,

      - Władysława Zycha mistrza Polski LZS

      - Jana Radonia mistrza Polski LZS

      - Kazimierza Baruda mistrza Polski LZS

      - Józefa Grysztara wicemistrza Polski LZS

      - Janinę Grysztar wicemistrzynęi Polski LZS

      Sukcesy narciarskie postawiły Klimkówkę w rzędzie liczących się ośrodków narciarskich Zrzeszenia LZS w Polsce. Z każdym rokiem poziom sportowy przybierał na sile i przynosił nowe sukcesy. W latach 1964- 1968 LZS Klimkówka stanowił prymat narciarski w rzeszowskim okręgu, jak również w zrzeszeniu LZS.

      Wysoką pozycję narciarze Klimkówki utrzymywali również w Pucharze Nizin, mającym rangę ogólnopolską. Wspaniałe sukcesy odnosili m. in. Janina Grysztar, Helena Jakubowicz, Helena Grysztar, Janina Fajkiel, Józef Grysztar, Jan Radoń, Stanisław Fajkiel, Kazimierz Barud, Władysław Penar, Józef Rajchel, Władysław Zych.

      W Ogólnopolskich Igrzyskach Szkolnych w 1966 r. w Zakopanem Janina Grysztar zdobyła złoty medal, a drugi złoty medal zdobyła sztafeta Szkoły Podstawowej w Klimkówce. Na przełomie lat 60 i 70- tych wielkie sukcesy odnosiła Maria Grysztar, która będąc juniorką wywołała spore poruszenie w zakopiańskim światku narciarskim, tocząc wyrównane i niejednokrotnie zwycięskie pojedynki z najlepszymi juniorkami Podhala i Tatr.

      W 1970 roku z klubu odeszło kliku wysokiej klasy zawodników, ale ich miejsca zajęli inni młodzi i równie zdolni narciarze. Niestety decyzją władz centralnych, pogorszyła się sytuacja naszego małego klubu. W sierpniu 1970 roku zgodnie z zaleceniami Rady Głównej LZS oraz decyzją Rady Wojewódzkiej LZS na terenie Rymanowa Zdroju powołany został Wojewódzki Klub Sportowy „Szron” jako jednosekcyjny klub narciarski, który skupił najlepszych narciarzy z całego województwa. Praca sportowa nowopowstałego klubu opierała się w 90 % na zawodnikach powiatu sanockiego i prowadzona była przez instruktorów m.in. Stanisława Krukara z Deszna, Józefa Penara z Klimkówki, Jana Nowaka – nauczyciela szkoły podstawowej w Klimkówce oraz Edwarda Gajewskiego z Zarszyna. O ile nadal nasi młodzi narciarze zajmowali czołowe miejsca w imprezach wojewódzkich, o tyle trudno im było przebić się do czołówki krajowej. Predyspozycji i ambicji do osiągnięcia tego celu nigdy im nie brakowało, ale bezśnieżne zimy na Podkarpaciu nie sprzyjały w osiągnięciu odpowiedniej formy.

      W drugiej połowie lat 70-tych dało się zauważyć wzmożony napływ do klubu młodego pokolenia, które pragnęło nawiązać do bogatych tradycji swoich poprzedników. Pojawiło się w Klimkówce wiele nowych talentów. Do wyróżniających się narciarzy z Klimkówki, startujących w latach 70-tych w zespole Wojewódzkiego Ludowego Klubu Sportowego „Szron” należeli: Teresa Grysztar, Danuta Grysztar, Ryszard Penar, Stanisław Penar, Henryk Cypcar, Kazimierz Malarczuk, Władysław Cypcar, Janusz Chudziński, Ryszard Chudziński, Władysław Grysztar, Henryk Wais, Andrzej Puchalski, Janusz Grysztar, Janusz Such, Jerzy Kasperkowicz, Janusz Zych, Wojciech Jakubowicz, Marian Fajkiel, Elżbieta Grysztar oraz Barbara Garbowska. Od 1978 r. narciarze z Klimkówki dzięki uzyskiwanym wynikom wrócili do czołówki okręgu.

      W 1982 roku rozwiązano Wojewódzki Klub Sportowy „Szron” i zawodnicy z Klimkówki startowali pod nazwą GLKS „ Karpaty- Szron”. Utworzenie nowego klubu zapoczątkowało nowy okres szczytowego rozwoju, nigdy dotąd nie osiągniętego w działalności sportowej w Klimkówce. Nabór młodzieży do klubu opierał się na szkole podstawowej, która od lat objęta była „Próbą Limanowską”. Utworzono również zamiejscowe placówki klubu w Desznie i Głębokim. Staraniem działaczy „Karpat” zorganizowano również współpracę szkół pod nazwą „Liga szkolna”. Objęta tym systemem „Liga” miała za zadanie szkolić i wyłaniać przyszłych adeptów narciarstwa klasycznego.

      Szkoła Podstawowa w Klimkówce realizowała ponadto poszerzony program wychowania fizycznego i to o profilu narciarskim. Szkoleniem narciarzy zajmował się nieprzerwanie Józef Penar oraz Ryszard Chudziński. Pierwszym znaczącym sukcesem było zdobycie przez braci Tadeusza i Stanisława Pacholczyków złotego i brązowego medalu w kombinacji norweskiej na Mistrzostwach Polski LZS w Sosnówce w 1983 r. Kolejne Mistrzostwa Polski LZS w Krośnie, Zakopanem, Wiśle, Jakuszycach i Szczyrku, przyniosły kilkadziesiąt medali zdobytych w rywalizacji. Do uzyskania tak bogatego dorobku doprowadziła również wytrwała i konsekwentna praca trenerów i działaczy Mariana Fajkla, Stanisława Penara, Antoniego Dąbrowskiego, Tadeusza Waisa, Macieja Zycha, Janusza Grysztara i Mariana Penara.

      W tym czasie największe sukcesy w okręgu i w Polsce osiągnęli następujący narciarze: Andrzej Penar I, Andrzej Penar II, Jerzy Penar I, Jerzy Jakubowicz, Stanisław Penar, Piotr Penar, Jerzy Penar II, Janusz Penar, Piotr Penar II, Piotr Garbowski, Marek Kasperkowicz, Wacław Krystyński oraz Jacek Wais.

      W 1982 r. klub zmienił dotychczasowy profil szkolenia wprowadzając biathlon. Propagatorem i pomysłodawcą wprowadzenia nowej dyscypliny sportowej był Marian Fajkiel, który został pierwszym trenerem. Decyzja o wprowadzeniu biathlonu była ryzykowna, ponieważ klub nie posiadał żadnego oficjalnego sponsora, a wydatki na sprzęt i amunicję były bardzo kosztowne i w efekcie mogło doprowadzić do likwidacji pozostałych dyscyplin: narciarstwa klasycznego, piłki nożnej, sportów obronnych i tenisa stołowego.

      Na szczęście z pomocą klubowi przyszedł Zarząd Wojewódzki LOK oraz Wojewódzka Federacja Sportu w Krośnie. Mocnym wsparciem w organizowaniu dwuboju zimowego w Klimkówce była też pomoc i doświadczenie byłych zawodników Ryszarda Chudzińskiego i Stanisława Penara. Po raz pierwszy znaczący sukces odniósł Andrzej Penar, który w 1984 r. zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Polski juniorów. W nagrodę pojechał na Mistrzostwa Świata do Francji. W następnym roku najbardziej prestiżowym osiągnięciem okazało się zdobycie przez Andrzeja Penara I miejsca w biegu na 15 km w Pucharze Alp w Austrii, 2 miejsca na 10 km oraz 1 miejsca w sztafecie.

      Godnym następcą Andrzeja Penara został Janusz Penar, który w latach 1987 - 1991 należał do najlepszych biathlonistów w kraju. Zdobył trzykrotnie Puchar Polski, Mistrzostwo Polski, wszystkie możliwe medale Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, reprezentował barwy narodowe na Mistrzostwach Świata Juniorów we Francji, Norwegii, Finlandii i na Węgrzech. Z powodzeniem startował na innych międzynarodowych zawodach jak Puchar Alp, Puchar Europy czy Puchar Przyjaźni. Na tych ostatnich w 1989 r. stoczył on zaciętą walkę z udziałem najlepszych zawodników NRD i Czechosłowacji, zdobywając trzecią pozycję. Najbliższy kolega Janusza, Jerzy Penar kilkakrotnie zdobywał medale na Mistrzostwach Polski i Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży oraz wspólnie z Piotrem Penarem II wywalczył złoty medal w sztafecie 3 x 4, 5 km na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w 1987 r., zostawiając w tyle aż 15 sztafet.

      Piotr Penar, srebrny medalista Mistrzostw Polski i Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży, także uczestnik Mistrzostw Świata Juniorów w Norwegii, z powodzeniem startował na innych krajowych i zagranicznych zawodach. A jego brat Andrzej także medalista i reprezentant Polski z dobrej strony zaprezentował się w 1986 r. na silnie obsadzonych zawodach w Smoleńsku zajmując 11 i 14 miejsce.

      Poziom pozostałych zawodników „Karpat” Klimkówka był imponujący i wzrastał sukcesywnie. W 1987 r. biathlon w Klimkówce znajdował się w najwyższej formie rozwoju w swojej krótkiej historii. W punktacji Mistrzostwach Polski Juniorów, Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży klub „Karpaty” Klimkówka zajął zdecydowanie I miejsce. Do kadry narodowej powołanych zostało aż sześciu zawodników „Karpat”: Andrzej Penar I, Andrzej Penar II, Piotr Penar I, Piotr Penar II, Janusz Penar, Jerzy Penar.

      Następne starty biathlonistów na początku lat 90- tych przyniosły sukcesy m. in. Piotrowi Garbowskiemu, brązowemu medaliście Mistrzostwach Polski Juniorów w Zakopanem w 1992 r. oraz Sławomirowi Ostrowskiemu, który zdobył 3 miejsce w Pucharze Polski, a w 1993 i 1994 roku Krzysztofowi Golińskiemu, który swój talent potwierdził na Mistrzostwach Polski Juniorów młodszych, zdobywając tytuł wicemistrzowski.

      Na zakończenie tego sezonu dwuboiści „Karpat” wyjechali na międzynarodowe zawody „O Puchar Europejskiej Federacji Biathlonu” do Dusznik- Zdroju. W biegu na 6 km w kategorii juniorów młodszych rewelacyjnie pobiegł Sławomir Puchalski, który stanął na trzecim miejscu podium. Wysokie 5 miejsce wywalczył Sławomir Kasperkowicz. Dobra passa towarzyszyła im również w biegu na 8 km. Tym razem 3 miejsce przypadło w udziale Markowi Penarowi.

      Na koniec sezonu niespodziewanie rezygnację trenerską złożył Stanisław Penar. Obowiązki po nim przejął Piotr Penar. W niedługim czasie Krzysztof Goliński przeszedł pod opiekę renomowanego klubu WKS Legia Zakopane, gdzie zdobył w 1997 r. dwa złote medale w biegu na 10 km oraz w sztafecie 3 x 7, 5 km. Z pozostałych zawodników, którzy zdobyli medale w sztafecie na Mistrzostwach Polski i Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży to: Tomasz Penar, Marek Kasperkowicz, Robert Rygiel. Do liczących się zawodników ponadto należy zaliczyć: Mariusza Penara, Łukasza Prajznera i Roberta Macnara.

      Niestety w następnym sezonie biathloniści GLKS „Karpaty” już nie wystartowali w zawodach. Z honorem zakończyli walkę o prymat w Polsce. W latach 1996- 2004 zawieszono działalność klubu sportowego z powodu braku funduszy.

      O sukcesach klimkowskich biathlonistów wielokrotnie pisano w wielu gazetach m.in. w Podkarpaciu i Nowinach Rzeszowskich. Penarowie stali się najsilniejszym rodem w polskim biathlonie.

      Oprócz sukcesów w narciarstwie nasza miejscowość i szkoła może się pochwalić osiągnięciami w innych dyscyplinach sportowych.

      W 1957r w Krakowie Danuta Penar zajęła 4 miejsce na zawodach międzyokręgowych w lekkoatletyce. Ponadto sięgała po tytuły mistrza okręgu w pchnięciu kulą, rzucie granatem i oszczepem.

      W barwach klubu Karpaty Klimkówka swoją karierę rozpoczynał wielokrotny reprezentant Polski maratończyk Ryszard Krukar, który zdobył srebrny i brązowy medal w Maratonie Pokoju.

      W piłce nożnej najwspanialsze wyniki odnosiła najmłodsza generacja młodzieży– trampkarze. W 1984 i 1988 r. szkoła podstawowa w Klimkówce zdobyła tytuł mistrza województwa w piłce nożnej i z powodzeniem reprezentowała województwo w rozgrywkach na szczeblu Makroregionu. Z innych osiągnięć na uwagę zasługuje udział w rozgrywkach „Piłkarska kadra czeka”, w których młodzi piłkarze czterokrotnie walczyli w finale wojewódzkim.

      W latach 80 tych w sekcji lekkoatletycznej w czwórboju lekkoatletycznym uczniowie zajmowali czołowe miejsca w zawodach na szczeblu gminnym, rejonowym i wojewódzkim ostatecznie zajmując II miejsce w skali województwa. Najwybitniejszymi sportowcami w tej dziedzinie byli: Robert Rygiel i Krzysztof Krukar.

      W roku szkolnym 1983/1984 uczniowie zakwalifikowali się do XII finału Krajowych Sztafetowych, Biegów Przełajowych o Puchar Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej, który odbył się w Barlinku w byłym województwie gorzowskim. Szkoła była jednym reprezentantem byłego województwa krośnieńskiego i zajęła 16 miejsce.

      Zarówno dziewczyny jak i chłopcy zajmowali czołowe miejsca w Wojewódzkich Biegach Sztafetowych. W „Próbie limanowskiej” nasza szkoła zajmowała 2 miejsce. W roku szkolnym 1985/1986 dziewczyny zajęły drużynowo 3 miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach w piłce ręcznej i wielobojach sprawnościowych.

      W lutym 1987 roku szkolny klub sportowy otrzymał zbiorową odznakę za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej od Zarządu Głównego Szkolnego Związku Sportowego.

      W roku szkolnym 1992/1993 uczniowie zdobyli I miejsce w piłce nożnej w zawodach rejonowych i uplasowali się na 4 miejscu w skali całego województwa.

      Mimo zawieszenia działalności klubu sportowego Karpaty Klimkówka uczniowie w dalszym ciągu trenowali narciarstwo pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego pani Małgorzaty Jakubowicz i pana Jacka Penara.

      Ponadto 12 stycznia 1998 roku z inicjatywy tych nauczycieli oraz dyrektora szkoły pana Mariana Penara założono Uczniowski Klub Sportowy Karpaty. Klub również działał w sekcjach biathlonu, narciarstwa biegowego i lekkiej atletyki. W krótkim czasie był on na tyle silny, że zaczął odnosić sukcesy w województwie i kraju.

      W roku szkolnym 1996/1997 drużyna chłopców w składzie: Grzegorz Rozenbajger, Arkadiusz Zych, Stanisław Litwin, Tomasz Penar, Łukasz Zych i Marcin Kielar zajęła II miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w narciarstwie biegowym oraz II miejsce w Wojewódzkiej Lidze Narciarskiej w Ustianowej. Na Mistrzostwach Zrzeszenia LZS w biegach narciarskich stylem klasycznym w kategorii młodzików II miejsce zajął Grzegorz Rozenbajger, 6 miejsce Arkadiusz Zych i 8 miejsce Stanisław Litwin.

      W późniejszych latach do wyróżniających się sportowców należeli:

      - Tomasz Zych - II miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w biegach narciarskich w 2003 roku

      - Grzegorz Penar - IV miejsce w Mistrzostwach Podkarpackiego Okręgowego Związku Narciarskiego w biegach narciarskich w 2004 roku

      - Grzegorz Jakubowicz - I miejsce w Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w biegach narciarskich w 2003 roku, II miejsce w Ogólnopolskim Spotkaniu UKS w biegach narciarskich w stylu dowolnym w 2003 roku, III miejsce w Otwartych Ogólnopolskich Spotkaniach UKS w biegach narciarskich w 2004 roku, I miejsce w Wojewódzkiej Gimnazjadzie w biegach narciarskich w 2006 roku.

      - Jakub Rygiel - II miejsce w Wojewódzkiej Gimnazjadzie w indywidualnych biegach przełajowych w 2007 roku.

      - Wiktor Penar - II miejsce na Wojewódzkich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w narciarstwie biegowym, VIII miejsce na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w narciarstwie biegowym w 2011 roku.

       

      Materiał został zebrany i opracowany na podstawie informacji zawartych w kronikach szkolnych oraz na podstawie pracy autorstwa panów Krzysztofa i Ryszarda Sołtysików "Kronika mistrzów sportu" w ramach projektu edukacyjnego "Nasza szkoła wczoraj i dziś" przygotowanego przez klasę III gimnazjum pod kierunkiem pani Agnieszki Groblewskiej roku szkolnym 2011/2012.