• Nasz Patron

- 264. papież i 6. Suweren Państwa Watykańskiego (16.10.1978-2.04.2005),

- kawaler Orderu Orła Białego,

- święty Kościoła katolickiego,

- poeta i poliglota, aktor, dramaturg i pedagog,

- filozof historii, fenomenolog, mistyk i przedstawiciel personalizmu chrześcijańskiego.

Św. Jan Paweł II  jest autorytetem dla wielu ludzi na całym świecie, niezależnie od koloru skóry, wieku czy wyznania. Jest szanowany przede wszystkim za swoje czyny, postawę, stosunek do drugiego człowieka, za to kim był i jaki był. Żył Ewangelią. Każdego dnia, w każdym okresie swojego życia, w rodzinnych Wadowicach i na Stolicy Piotrowej.

Przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II stały się słowa wygłoszone w homilii podczas mszy inauguracyjnej, odprawionej 22 października 1978 roku: Nie lękajcie się! Otwórzcie, a nawet, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się!

Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog z muzułmanami.

Nazwany Papieżem pielgrzymem, Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 130 krajów. Ponadto odbył 145 podróży po Włoszech. Jako Papież dziewięciokrotnie odwiedził Polskę.

Szkoła Podstawowa w Klimkówce otrzymała imię Jana Pawła II  1 września 1997 roku.