Lekcje o finansach - edycja 2024
Gmina Rymanów uzyskała dofinansowanie w wysokości 260 000,00 zł ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, którego dysponentem jest Minister Finansów na realizację zadania polegającego na przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć lekcyjnych z zakresu szeroko rozumianych finansów oraz wycieczek edukacyjnych obejmujących w swoim programie treści z zakresu finansów w ramach Programu „Lekcje o finansach" – edycja 2024.
Całkowita wartość zadania: 376 310,00 zł
Kwota dofinansowania ze środków Funduszu Edukacji Finansowej: 260 000,00 zł
Wkład własny (Gmina Rymanów, wpłaty rodziców uczniów): 116 310,00 zł
Termin realizacji zadania: 15 listopada 2024 rok
Celem Programu jest popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów oraz rozbudzenie zainteresowania zagadnieniami finansowymi i podniesienie kompetencji finansowych uczniów.
Zostało złożonych 18 wniosków, z czego 17 wniosków uzyskało ocenę pozytywną.
Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie do przeprowadzenia zajęć lekcyjnych i organizacji dwóch wycieczek - jednodniowej do Rzeszowa i dwudniowej do Warszawy o łącznej kwocie dofinansowania 30 000,00 zł.
Całkowita wartość zadania: 39 252,00 zł
Kwota dofinansowania ze środków Funduszu Edukacji Finansowej: 30 000,00 zł
Wkład własny (Gmina Rymanów, wpłaty rodziców uczniów): 9 252,00 zł
Lekcje o finansach w klasie II i III
W ramach Programu „Lekcje o finansach” finansowanego ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, którego dysponentem jest Minister Finansów uczniowie klasy II i III uczestniczyli w zajęciach dotyczących pieniędzy i walut, planowania budżetu osobistego oraz oszczędzania. Na pierwszych zajęciach dzieci dowiedziały się, że pieniądze mogą przybierać różne formy, w tym banknotów, monet i pieniądza elektronicznego. Uczniowie wiedzą już, jaka jest rola pieniędzy, jak się je przechowuje. Rozumieją, że są różne waluty i można je wymieniać na inne. Kolejna lekcja dotyczyła planowania budżetu osobistego. Uczniowie tworzyli definicję budżetu osobistego, poznawali pojęcia: planowanie, dochód, wydatki. Dowiedzieli się, że dzięki edukacji finansowej mają szansę lepiej radzić sobie w dorosłym życiu i planować swoje wydatki. Ostatnia lekcja poświęcona była oszczędzaniu. Uczniom zostały przekazane informacje dotyczące dostępnych form oszczędzania i korzyści z tego wynikających. Dzieci obliczały kwoty, które mogą zaoszczędzić na przyszłe wydatki. Przeprowadzenie zajęć o finansach pokazało uczniom, że dbanie o własne finanse stanowi bardzo ważny element funkcjonowania w codziennym życiu już od najmłodszych lat. Ważnym elementem programu było także popularyzowanie wśród uczniów wiedzy o instytucjach publicznych działających w obszarze finansów.
72
Wycieczka do Rzeszowa
W dniu 4 października 2024 roku uczniowie klasy II i III pojechali na wycieczkę do Rzeszowa. Wycieczka była finansowana w ramach Programu „Lekcje o finansach” – edycja 2024 ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, którego dysponentem jest Minister Finansów przy wkładzie własnym Gminy Rymanów i wpłatach rodziców uczniów.
Punktualnie o godzinie 7.00 wyjechaliśmy na oczekiwaną wycieczkę. Mimo deszczowej pogody humory wszystkim dopisywały. Wprowadzającym punktem programu było zwiedzanie Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. Pani Naczelnik i pracownicy urzędu powitali uczniów i zaprosili ich do sali konferencyjnej na pogadankę edukacyjną poświęconą pracy i działalności Urzędu Skarbowego. Dzieci dowiedziały się, kto pracuje w Urzędzie Skarbowym, czym zajmują się pracownicy, kto płaci podatki i cło, po co płaci się podatki, na co przeznaczone są pieniądze podatników. Następnie pojechaliśmy do Centrum Nauki Łukasiewicz w Jasionce. Ekspozycje w Centrum Nauki Łukasiewicz wzbudziły zachwyt wycieczkowiczów. Najmłodsi uczniowie byli zafascynowani wystawami, interaktywnymi i multimedialnymi stanowiskami, które sami mogli wprawić w ruch i eksperymentować. Dzieci miały możliwość zwiedzenia większości spośród ponad 200 interaktywnych eksponatów, które zachęcają do aktywnego poznawania świata. Mieliśmy także okazję obejrzeć w sali audiowizualnej film związany z tematem kosmosu i astronomii. Po tej ekscytującej wizycie w Centrum Nauki udaliśmy się do pobliskiego Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka, gdzie zwiedziliśmy budynek Terminala. Zobaczyliśmy też lądujący samolot pasażerski z Warszawy. Przed wyruszeniem w drogę powrotną udaliśmy się na obiad. Wycieczka była bardzo udana. Wróciliśmy radośni i pełni wrażeń. Na pewno nasi uczniowie z entuzjazmem będą wspominać wyprawę do Rzeszowa.
77
Lekcje o finansach w klasach V - VIII
Uczniowie klasy VII i VIII oraz kilka uczennic klasy V wzięło udział w trzech lekcjach o tematyce finansowej zrealizowanych w ramach Programu „Lekcje o finansach”. Celem tych zajęć było rozbudzenie zainteresowania wśród uczniów tematyką finansową oraz podniesienie ich kompetencji finansowych, które obecnie są jednymi z podstawowych kompetencji życiowych.
Jedna z lekcji dotyczyła tematu lokat i kredytów. Uczniowie w czasie zajęć dowiedzieli się czym są lokaty, jakie są rodzaje kredytów, nauczyli się obliczać odsetki zgodnie z oprocentowaniem lokaty lub kredytu. W czasie pracy w grupach uczniowie wykonali plakaty dotyczące wymyślonych przez siebie lokat, na których przedstawili właściwe obliczenia, pod koniec pracy mogli w „banku” wypłacić należne im odsetki. Było to dla nich ciekawe doświadczenie, które podsumowali stwierdzeniem „Im więcej lokujesz, tym więcej zyskujesz”.
Kolejnymi tematami realizowanymi w ramach “Lekcji o finansach” były “Pieniądze i waluty” oraz “Planowanie budżetu osobistego, dochodów i wydatków”. Uczniowie poznali zarys historii pieniądza od wymiany towarów do pieniądza elektronicznego, formy płatności i obowiązujące w Europie waluty. Dowiedzieli się czym jest budżet, jak mądrze zarządzać swoimi finansami, rozpoznawać własne potrzeby finansowe i ustalać priorytety wydatków. Umiejętność planowania budżetu osobistego jest kluczowa dla niezależności finansowej dlatego uczniowie pracując w grupach tworzyli przykładowe zestawienia dochodów i wydatków, dokonywali obliczeń i podsumowań. Ucząc się korzystali z ciekawych narzędzi edukacyjnych, między innymi: ćwiczeń interaktywnych, filmów edukacyjnych czy quizów o pieniądzach i ekonomii.
Aby utrwalić wiedzę o finansach, uczniowie brali udział w grach planszowych o tematyce ekonomicznej. “Monopoly”, “Biznes po polsku” czy “Biznes Europa” to symulacje prowadzenia przedsiębiorstwa pomagające lepiej zrozumieć zasady działania gospodarki i znaczenie pieniądza w życiu codziennym. Świadome podejście do pieniędzy to krok do budowania stabilnej przyszłości finansowej, a zdobyta wiedza w zakresie finansów pozwala na lepsze radzenie sobie z wyzwaniami, jakie niesie dorosłe życie.
Objęte programem działania edukacyjne miały na celu nie tylko dostarczenie wiedzy, ale również rozwinięcie umiejętności praktycznych związanych z finansami. Zwiększyły świadomość finansową uczniów, przygotowały ich do podejmowania świadomych decyzji finansowych oraz przedstawiły im narzędzia, które będą mogły to ułatwić.
39
W Warszawie o finansach
Dnia 17 i 18 października 2024 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce do Warszawy dofinansowanej w ramach Programu „Lekcje o finansach”. Głównym celem wyjazdu była wizyta w Ministerstwie Finansów oraz Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.
Pierwszym punktem naszej wycieczki był spacer po jednym z najpiękniejszych zespołów parkowo-pałacowych w Europie - Łazienkach Królewskich. Zobaczyć tam mogliśmy miejsca o wyjątkowym uroku jak: Pałac na Wyspie czy Pomnik Fryderyka Chopina. Kolejnym punktem w planie wycieczki było Ministerstwo Finansów w Warszawie. Uczniowie na miejscu dowiedzieli się skąd państwo bierze pieniądze na zaspokajanie potrzeb społeczeństwa, poznali zasady tworzenia budżetu oraz uzyskali informacje na temat pracy w administracji rządowej. Na koniec lekcji wzięli udział w quizie, w trakcie którego odpowiadali na pytania z wiedzy finansowej. Nie zabrakło również zwiedzania ministerialnych pomieszczeń i korytarzy. W Sali Portretowej uczniowi nie tylko zobaczyli portrety dotychczasowych Ministrów Finansów, ale również mogli wczuć się w rolę najważniejszych osób w państwie zasiadając na ich wygodnych fotelach. Kontynuując zwiedzanie podczas pierwszego dnia wycieczki odwiedziliśmy również Muzeum Powstania Warszawskiego upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski. Jest to miejsce, w którym na każdym kroku czuje się klimat tragicznego wydarzenia z 1944 roku. Osoby odwiedzające muzeum mogą posłuchać listów z okresu II wojny światowej czytane przez polskich artystów. W murach muzeum poukrywane są szufladki z informacjami, a każda część budynku kryje w sobie interesujące eksponaty. Centralnym punktem muzeum jest rekonstrukcja samolotu, z którego w 1944 usiłowano zrzucić ładunki z zaopatrzeniem dla powstańców. Wrażenie na zwiedzających robi również przejście kanałami – krótki korytarz pozwala wyobrazić sobie, jakie uczucia musiały towarzyszyć ludziom, którzy kanałami uciekali przed okupantem. Zwiedzający mogli również zobaczyć słynny film krótkometrażowy “Miasto Ruin”. Film ukazuje Warszawę z lotu ptaka tuż po zrównaniu miasta z ziemią. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy spacerem w stronę Starego Miasta, podziwiając między innymi Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz najbardziej rozpoznawalny symbol stolicy – Syrenkę Warszawską, a wszystko w nocnej odsłonie.
Poranek, 18 października, rozpoczęliśmy od zobaczenia Grobu Nieznanego Żołnierza, a następnie Pałacu Kultury i Nauki, który dostarczył nam niezapomnianych widoków warszawskiego miasta z XXX piętra budynku. W dalszej kolejności w planie był Stadion Narodowy – najbardziej rozpoznawalny obiekt sportowy w Polsce. Przewodnik pokazał nam płytę boiska z różnych perspektyw, oprowadził po strefie zawodniczej, pokazał szatnie, a także pomieszczenie odnowy biologicznej i salę konferencji prasowych, gdzie nasi uczniowie wcielili się w rolę trenerów i piłkarzy odpowiadających na trudne pytania dziennikarzy. Młodzi fani piłki nożnej nie kryli uśmiechów i emocji na swoich twarzach. Największą atrakcją drugiego dnia była wizyta uczniów w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Wszyscy uczestnicy zarówno uczniowie, jak i opiekunowie musieli przejść przez skomplikowane procedury bezpieczeństwa. Następnie powitała nas pani przewodnik, w towarzystwie której mogliśmy zobaczyć Salę Posiedzeń Sejmu i wysłuchać ciekawego wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Uczniowie dowiedzieli się również jak wygląda codzienna praca posłów oraz ich udział w wielu komisjach a także gdzie siedzą poszczególne kluby oraz najważniejsze osoby parlamentu. Wycieczka była połączeniem tego, co przyjemne i pożyteczne i dostarczyła jej uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Była dofinansowana przez Ministerstwo Finansów oraz stanowiła podsumowanie Programu “Lekcje o finansach”, w ramach którego uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych o tematyce finansowej.
76