• Standardy Ochrony Małoletnich

• Z dniem 15 lutego 2024 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1606), które zmieniły dotychczasową ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1304 z późn. zm.) i zobligowały m.in. szkoły, placówki oświatowe i organizatorów działalności opiekuńczej czy wychowawczej do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich.

"Standardy ochrony małoletnich" to zestaw wytycznych zaprojektowany, aby zapewnić bezpieczne i wspierające środowisko dla dzieci i młodzieży w szkole. Obejmują one zasady postępowania pracowników szkoły w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia dziecka, procedury ochrony oraz działania prewencyjne. Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników szkoły jest działanie dla dobra dzieci i w ich najlepszym interesie, zapewnienie dzieciom sprzyjających warunków do nauki oraz rozwoju zgodnie z ich indywidualnymi możliwościami i potrzebami w atmosferze życzliwości, szacunku, akceptacji i bezpieczeństwa.

W konstruowaniu ,,Standardów ochrony małoletnich” przyjęto następujące założenia:

1. w szkole nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dzieci,

2. wszyscy pracownicy potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia dziecka oraz podejmować interwencje w przypadku podejrzenia, że dziecko jest osobą krzywdzoną,

3. podejmowane postępowanie nie narusza praw dziecka,

4. dzieci wiedzą, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłym oraz rówieśnikami,

5. dzieci wiedzą, do kogo się zwracać i prosić o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych,

6. rodzice/opiekunowie prawni dzieci poszerzają wiedzę i umiejętności o metodach wychowania bez stosowania krzywdzenia oraz potrafią uczyć zasad bezpieczeństwa.

"Standardy ochrony małoletnich" obowiązujące w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce są dostępne pod poniżeszym linkiem.

Standardy_ochrony_maloletnich_w_SP_Klimkowka_wersja_zupelna.pdf