• Aktywna tablica 2021

• „Aktywna tablica” na lata 2020-2024 to kolejna edycja rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W latach 2020-2024 wsparciem finansowym zostaną objęte:
        - 2670 szkoły podstawowe, które nie otrzymały wsparcia finansowego w poprzedniej edycji programu na lata 2017–2019;
        - 5870 szkół ponadpodstawowych;
        - 267 szkół kształcących uczniów niewidomych;
        - 11 specjalnych ośrodków szkolno–wychowawczych;
        - 4530 szkół kształcących uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami, przy założeniu, że: każda szkoła podstawowa i ponadpodstawowa lub szkoła za granicą może wnioskować o udzielenie wsparcia finansowego w wysokości nie wyższej niż 14 tys. zł; każda szkoła podstawowa kształcąca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami, może wnioskować o udzielenie wsparcia finansowego w wysokości nie wyższej niż 35 tys. zł; każda szkoła podstawowa kształcąca uczniów niewidomych może wnioskować o udzielenie wsparcia finansowego w wysokości nie wyższej niż 35 tys. zł; każdy specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy może wnioskować o udzielenie wsparcia finansowego na zakup drukarki w wysokości nie wyższej niż 100 tys. zł.

Planowany łączny koszt realizacji Programu wynosi 361 mln 455 tys. zł, z czego 290 mln zł będzie pochodzić z budżetu państwa natomiast wkład własny organów prowadzących będących jednostkami samorządu terytorialnego, osobami prawnymi innymi niż jednostki samorządu terytorialnego lub osobami fizycznymi wynosić będzie 71 mln 455 tys. zł.

Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

Głównym celem Programu jest umożliwienie wykorzystywania w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy dydaktycznych, wybranych przez szkoły zgodnie z ich zdefiniowanymi potrzebami oraz podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii oraz w szczególności:
        - rozwijanie kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli, w szczególności w zakresie posługiwania się TIK w procesie kształcenia lub uczenia się;
        - kształtowanie kompetencji społecznych i twórczych uczniów, w tym umiejętności pracy zespołowej;
        - wspieranie innowacyjnych metod pracy;
        - wykorzystanie w praktyce szkolnej zastosowań w różnych konfiguracjach pomocy dydaktycznych do realizacji programów nauczania z wykorzystaniem TIK.

Nasza szkoła w ramach tego programu otrzymała wsparcie w wysokości 43 750,00 zł, w tym 35 000,00 zł ze środków budżetu państwa oraz 8 750,00 zł z wkładu własnego organu prowadzącego szkołę tj. Gminy Rymanów.

Za otrzymane środki zakupiono nowoczesny sprzęt komputerowy, pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, wśród których znalazły się:

- monitor interaktywny Samsung Flip 2 65",

- laptopy LENOVO,

- tablety LENOVO,

- mikrofon logopedyczny,

- programy multimedialne z serii eduSensus: Logopedia Pro Pakiet Platinum, Spektrum Autyzmu Pro, Spektrum Autyzmu Pro Poziom 2, Matświat Terapia Pedagogiczna Pro, Wspomaganie Rozwoju Pro, Śmiało Do Szkoły!, Uczeń Na Start!,

- programy multimedialne z serii Lekcjotek@ (Język polski, Matematyka, Historia, Przyroda).