• Wydarzenia inspirowane etosem Patrona

Człowiek nie może być tylko wychowywany.

Musi wychowywać samego siebie, być dla siebie wychowawcą.

św. Jan Paweł II

Staramy się wychowywać uczniów promując nauczanie św. Jana Pawła II i wychowując ich do poszanowania godności drugiego człowieka, do pracy twórczej, odkrywania i rozwijania zdolności i talentów, do pracy nad sobą, do wartości jakimi są miłość, prawda, dobro, piękno, patriotyzm oraz do prawidłowej samooceny i obiektywnego spojrzenia na siebie. Wspieramy rozwój naszych wychowanków w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, społecznej i duchowej.

Aby zrealizować cele wychowawcze inspirowane etosem naszego Patrona, podejmujemy w ciągu roku szkolnego szereg działań: obchodzimy Dzień Patrona, organizujemy konkursy, zawody, zbiórki pieniężne z okazji Dnia Papieskiego, spotkania z przyjaciółmi Ojca Świętego, współpracujemy z Ogólnopolską Rodziną Szkół im. Jana Pawła II, wyjeżdżamy na Ogólnopolskie Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

• Dzień Patrona

• Dzień Patrona obchodzony jest 16 października. Corocznie z tej okazji uczestniczymy we Mszy świętej, organizujemy szkolne konkursy wiedzy o Patronie i przygotowujemy akademie środowiskowe. W ten sposób promujemy nauczanie naszego Patrona, rozwijamy zdolności i talenty uczniów.

• Biegi przełajowe im. św. Jana Pawła II

• Pierwszy bieg został zorganizowany w 2015 roku. Celem biegu było uczczenie pamięci św. Jana Pawła II, a także integracja społeczności szkolnej i promocja aktywności fizycznej. Organizując tę sportową rywalizację, chcemy uczyć uczniów koleżeństwa, samokrytycyzmu, cierpliwości, wytrwałości, uczciwości, a także trudnej sztuki przegrywania i umiejętności okazywania radości wygranej.

• Cała szkoła tańczy dla Patrona

• Po raz pierwszy dla Ojca Świętego zatańczyliśmy 12 października 2017 roku. W akcji uczestniczyła cała społeczność szkolna: nauczyciele, przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Tańcem i muzyką chcieliśmy wyrazić radość, z faktu, że św. Jan Paweł II jest naszym Patronem. Inicjatorem akcji była s. Diana Jonczyk i schola.

• Dzień Papieski

• Dzień Papieski obchodzimy od 2005 roku. W tym dniu organizujemy zbiórkę pieniężną na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która przyznaje stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin z małych miast i terenów wiejskich oraz upamiętnia pontyfikat Jana Pawła II poprzez promowanie nauczania Papieża.

W Dniu Papieskim uczniowie i nauczyciele uczestniczą również w Pielgrzymce Młodzieży do Bazyliki Archikatedralnej w Przemyślu.

• Spotkania z przyjaciółmi Ojca Świętego

Naszą szkołę odwiedzili:

- ks. abp Józef Michalik (01.09.1998, 08.11.2002) – arcybiskup senior Archidiecezji Przemyskiej, w latach 70. i 80. pracował w Rzymie i często spotykał się z Janem Pawłem II.

- prof. Gabriel Turowski (21.09.2006) -  lekarz, profesor immunologii klinicznej, doktor bakteriologii i mikrobiologii. 19 maja 1981 roku znalazł się w sześcioosobowym zespole specjalistów z całego świata mającym pomóc w pooperacyjnym leczeniu Ojca Świętego po zamachu.

- dr Wanda Półtawska (28.04.2009) – lekarka, doktor nauk medycznych, specjalista w dziedzinie psychiatrii, harcerka, działaczka pro-life. Współtworzyła i przez 33 lata prowadziła Instytut Teologii Rodziny przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

- Stefan Kosiarski (14.10.2011) – pochodzący z Pastwisk harcerz, żołnierz AK. Pracował jako zastępca dyrektora Zakładu Doświadczalnego w Odrzechowej-Pastwiska Instytutu Zootechniki w Krakowie. I to w Pastwiskach zapoczątkowana została najpiękniejsza przygoda jego życia - niecodzienna przyjaźń najpierw z ks. Karolem Wojtyłą, a później Ojcem Świętym. Karol Wojtyła był zachwycony Beskidem Niskim. Przyjeżdżał tutaj na wypoczynek co roku aż do 1978 roku. Tutaj dowiedział się o śmierci Pawła VI. Stąd wyruszył na konklawe, skąd wrócił rok później do Polski już jako papież. Stefan Kosiarski spotykał się z Janem Pawłem II najpierw w Pastwiskach, a następnie w Watykanie czy Castel Gandolfo, gdzie wielokrotnie przyjeżdżał na zaproszenie Ojca Świętego.

- brat Marian Markiewicz ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego (11.10.2013) – w latach 1977-1982 pracował jako kierowca w Polskim Kolegium Papieskim w Rzymie, gdzie poznał ówczesnego Kardynała Karola Wojtyłę i w 1978 roku zawiózł na konklawe.

• Zajęcia edukacyjne

Prowadzimy zajęcia edukacyjne dla dzieci poświęcone naszemu Patronowi. Wyświetlamy filmy, śpiewamy ulubione pieśni Ojca Świętego, przygotowujemy gazetki klasowe, czytamy listy Jana Pawła II do dzieci itp.