• Mamo, Tato kocham Cię
          • Mamo, Tato kocham Cię

          • Dzień Mamy i Dzień Taty to święta będące wyrazem szacunku dla rodziców obchodzone corocznie w wielu krajach, w różnych terminach. W Polsce Dzień Matki przypada na 26 maja i obchodzono go po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Natomiast Dzień Ojca, obchodzony jest 23 czerwca (od 1965 roku).

            Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też, co roku w naszej szkole pomagamy dzieciom wyrazić ich miłość i wdzięczność do rodziców organizując Dzień Mamy i Taty.

            30 maj 2022 r. był dla klasy drugiej i ich rodziców dniem szczególnym i bogatym w wydarzenia. Pod hasłem: „Mamo, tato kocham Cię” uczniowie klasy drugiej pod okiem swojej wychowawczyni, przedstawili swój program artystyczny dla swoich najbliższych. Uroczystość rozpoczęto tradycyjnym polonezem, gdzie uczniowie w pięknych strojach i przebraniach, zaprezentowali się przed rodzicami. Przedstawienie uświetniły występy dzieci, którzy śpiewem i wierszami pragnęły okazać miłość i szacunek swoim Rodzicom. Nie zabrakło również tradycyjnego „Sto lat” oraz prezentów wykonanych własnoręcznie przez dzieci.  Atmosfera tej uroczystości była podniosła. Rodzice byli wzruszeni i dumni ze swoich pociech. Ich troska i trud wkładany w wychowanie dzieci został w pełni wynagrodzony.

            Wszystkim rodzicom składam serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu uroczystości oraz chłopcom z klasy trzeciej za wsparcie podczas tańca.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Święto Mamy i Taty w oddziale przedszkolnym
          • Święto Mamy i Taty w oddziale przedszkolnym

          • 27 maja 2022 dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Mamy i Taty. Specjalnie na tę okazję przygotowały, pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Joanny Krukar, piękny program artystyczny, poprzez który wyraziły swoją miłość i wdzięczność dla Rodziców za opiekę i wychowanie. Podczas występu pochwaliły się swoimi umiejętnościami aktorskimi, jak również wokalnymi, recytatorskimi i tanecznymi. Zaprezentowały spektakl ekologiczny „Jaś i Małgosia” oraz tańce, wiersze i piosenki. Nie zapomniały także o pomysłowych, ekologicznych upominkach dla swoich rodziców, które własnoręcznie wykonały.

            Po występie naszych małych artystów na Rodziców czekał quiz dotyczący dzieci, który poprowadziła pani Joanna Krukar. I z tym zadaniem Rodzice poradzili sobie celująco! Bezbłędnie odgadywali o jakim dziecku jest mowa, a w nagrodę otrzymywali portret swojego dziecka.

        • Egzamin ósmoklasisty już za nami
          • Egzamin ósmoklasisty już za nami

          • W dniach od 24.05.2022 do 26.05.2022 uczniowie klasy 8 przystąpili do egzaminu ósmoklasisty sprawdzającego wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych. Egzamin został przeprowadzony w formie pisemnej z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wyniki poznamy 1 lipca 2022, natomiast 8 lipca 2022 każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Wynik procentowy to odsetek punktów, które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu, a wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów, którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

            Mamy nadzieję, że wyniki osiągnięte przez naszych ósmoklasistów będą wysokie i pozwolą im dostać się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Dzień Dobrych Uczynków w szkole
          • Dzień Dobrych Uczynków w szkole

          • 19 maja 2022 obchodziliśmy w szkole Dzień Dobrych Uczynków – święto społecznych, bezinteresownych działań. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. W tym dniu nasi uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie czym są dobre uczynki, czy warto pomagać i być życzliwym. W klasach pojawiły się drzewa dobrych uczynków, na których uczniowie przykleili swoje postanowienia. Do akcji włączył się również Samorząd Uczniowski przygotowując losy z zadaniami do wykonania i zachęcając wszystkich do podejmowania drobnych działań na rzecz innych, bo o dobroci i życzliwości świadczą nie tylko wielkie czyny, ale również małe uczynki na miarę naszych możliwości.

            Warto być dobrym!

        • III w Mini Mistrzostwach Świata w piłce nożnej
          • III miejsce w Mini Mistrzostwach Świata w piłce nożnej

          • W dniu 23 maja 2022r. na stadionie sportowym w Rymanowie odbyła się kolejna edycja „Mini Mistrzostw Świata w piłce nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Rymanów" . W zawodach uczestniczyli chłopcy z rocznika 2011 i młodsi. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Mikołaj Kielar, Michał Wilusz, Franciszek Buczek, Krystian Penar, Olaf Szot, Filip Słota i Miłosz Litwin. W zawodach uczestniczyły szkoły z: Rymanowa, Posady Górnej, Milczy, Sieniawy, Wróblika Szlacheckiego, Głębokiego i Klimkówki.

            W turnieju nasza drużyna spisała się bardzo dobrze, zajmując III miejsce.

            Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano naszego zawodnika Mikołaja Kielara.

            Wszystkim zawodnikom dziękujemy i gratulujemy wysokiego wyniku.

            Dodał: Jacek Penar

        • Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Chałupkach
          • Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Chałupkach

          • 19 maja 2022 roku w Chałupkach odbyła się Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej. Zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. Metropolita Przemyski ks. abp Adam Szal i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II pani Nina Kitlińska oraz dyrektorzy i nauczyciele 17 szkół noszących imię św. Jana Pawła II, spotkali się aby razem ze społecznością szkolną i lokalną kultywować piękną tradycję ku czci Matki Bożej oraz wspominać postać św. Jana Pawła II. Nasza szkołę reprezentowali: pani dyrektor Agnieszka Groblewska, pani wicedyrektor Beata Boczar oraz emerytowany dyrektor pan Marian Penar.

            Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości przez panią dyrektor Danutę Sobala. Następnie przed zgromadzonymi wystąpili uczniowie szkoły w Chałupkach, którzy swoim programem artystycznym skłonili wszystkich do refleksji na temat wartości w życiu człowieka, roli miłości i więzów rodzinnych. Druga część uroczystości odbyła się przy przydrożnej kapliczce, gdzie zostało odprawione nabożeństwo majowe pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala.

            Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i omówienia działań podejmowanych przez Rodzinę Szkół.

        • Przedszkolaki świętują Dzień Dobrych Uczynków
          • Przedszkolaki świętują Dzień Dobrych Uczynków

          • „Wszyscy czujemy w naszych sercach pragnienie dobra”
            św. Jan Paweł II

            19 maja 2022 obchodziliśmy w punkcie  i oddziale przedszkolnym Dzień Dobrych Uczynków. Ten wspaniały pomysł mający na celu zachęcanie wszystkich do czynienia dobrych uczynków zarówno wobec ludzi jak i zwierząt oraz całego środowiska naturalnego, był dziełem Fundacji Ekologicznej Arka. Pomagać można na co dzień, a o dobroci świadczą nie tylko wielkie czyny, ale małe uczynki na miarę naszych możliwości. Podczas zajęć szukaliśmy odpowiedzi na pytania „jak pomagać”, „co to znaczy dobry uczynek?”, „Co to znaczy być życzliwym?”. Wszystkie odpowiedzi i propozycje wypisywaliśmy na tablicy. Uczestnicy wykonali plakat pt. „Drzewo dobrych uczynków” zawierający postanowienia dzieci i działania na rzecz innych.  Dzieci z oddziały przedszkolnego stworzyły „Żywy obraz drzewa”.

            Pamiętajmy o dobrych uczynkach na rzecz drugiego człowieka, a wszystkim nam będzie się żyło przyjemnej i radośniej.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Pokazy doświadczeń fizycznych
          • Pokazy doświadczeń fizycznych

          • 19 maja 2022 uczniowie klasy 6 i 7 z naszej szkoły wzięli udział w pokazie doświadczeń z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej. Pokaz został przygotowany i zaprezentowany przez pracowników Politechniki oraz Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Podczas pokazu uczniowie mieli okazję zobaczyć i brać udział w ciekawych doświadczeniach zebranych w cztery grupy tematyczne. Były to: dynamika bryły sztywnej, prąd elektryczny, ciśnienie oraz fale. Pokaz był tak przygotowany, że w większości doświadczeń brali udział chętni uczniowie wywołani z sali. Prezentowane doświadczenia były dostosowane do wieku uczniów i spotkały się z bardzo dobrym odbiorem.

            Dodał: Sławomir Kasperkowicz

          • Rekrutacja uzupełniająca do punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce ogłasza rekrutację uzupełniającą do punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego.

            Wnioski o przyjęcie składają rodzice w sekretariacie szkoły. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 13 43 55 393 lub 789 128 882.

        • Zajęcia taneczne z Pawłem Kuligą
          • Zajęcia taneczne z panem Pawłem Kuligą

          • W środę, 18.05.2022 dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego miały przyjemność gościć w szkole wyjątkowego gościa Pana Pawła Kuligę – Instruktora Mobilnej Szkoły Tańca i Animacji. Zajęcia przeprowadzone przez Pana Pawła były połączeniem aktywności fizycznej z fantastyczną zabawą. Na początku przygody z tańcem pan Paweł zaproponował rozgrzewkę przy muzyce. Kolejną formą aktywności była zabawa z chustą animacyjną oraz sprawdzenie umiejętności wszystkich dzieci w strzelectwie. Fantastyczne, życzliwe podejście instruktora i niesamowite przygotowanie sprawiły, że zajęcia były pozytywnie odebrane, zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Ten czas spędzony z panem Pawłem na pewno zostanie w pamięci każdego dziecka. Dziękujemy serdecznie i zapraszamy częściej!

            Dodała: Joanna Krukar

        • Przedszkolaki z wizytą w bibliotece
          • Przedszkolaki z wizytą w bibliotece

          • Bardzo trudno jest w jednym zdaniu napisać, jak duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma czytanie bajek. W ciekawy, humorystyczny sposób bajki pouczają, wyjaśniają, uspokajają, inspirują, informują, poszerzają wyobraźnię, nadają sens rzeczom niezrozumiałym, budują światopogląd dziecka, przestrzegają przed sytuacjami zagrażającymi. Dlatego należy już od najmłodszych lat zaszczepiać w dziecku pragnienie słuchania, a w kolejnym etapie czytania bajek. W tym celu 16 maja 2022 postanowiliśmy odwiedzić panią Annę Prorok – bibliotekarkę Gminnej Biblioteki Publicznej w Klimkówce, by opowiedziała o swoim zawodzie, na czym jej praca polega, kto może zapisać się do biblioteki i w jaki sposób korzystać z wypożyczonych książek. Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego z zaciekawieniem zwiedzały poszczególne regały, na których alfabetycznie były poukładane pozycje książkowe. Z wielką radością odnalazły regał dla siebie, na których znajdowały się serie różnych bajek oraz komiksów. Pani Ania opowiedziała dzieciom jak należy dbać o książki, w jaki sposób są one oznaczane a nawet mogły obserwować laminowanie nowo zakupionych bajek. Na końcu z wielką uwagą słuchały bajkę, którą przeczytała nam Pani bibliotekarka.

            Bardzo dziękujemy Pani Ani za zaproszenie i zorganizowanie interesujących zajęć, rozmowę i zachęcenie do zapisu i korzystania z zasobów biblioteki.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzień Polskiej Niezapominajki
          • Dzień Polskiej Niezapominajki

          • W Polsce 15 maja to dzień, w którym obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. W celu promowania walorów przyrodniczych, podkreślenie rozpiętości gatunków występujących na naszych terenach, w oddziale przedszkolnym nie mogliśmy zapomnieć o tak ważnym dniu. Podczas zajęć przybliżone zostały informacje dotyczące obchodów tego dnia, znaczenie tego święta dla nas wszystkich. Przy wspólnie zabawie grupowej „Nie zapomnę o…” dzieci wymieniły swoje postanowienia dotyczące dbania o przyrodę, szanowania jej. Dzieci wykonały piękną niezapominajkową pracę plastyczną, słuchały wierszy oraz dowiedziały się, jakie rośliny są pod ochroną i dlaczego nie należy je zrywać. Święto to ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu osób, miejsc oraz okazywanie życzliwości drugiej osobie.

            Dodała: Joanna Krukar

        • „Zdrowie z łąk i pól” – zielnik trzecioklasistów
          • „Zdrowie z łąk i pól” – zielnik trzecioklasistów

          • Uczniowie klasy trzeciej z wielkim zaangażowaniem realizują zadania z Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Tym razem trzecioklasiści podejmowali zadanie z modułu VII - Piękno i Ochrona Przyrody. Ich zadaniem było stworzenie zielnika z zasuszonych roślin. Zagadnienie to dzieci realizowały w kilku etapach. Najpierw nazbierały i zasuszyły rośliny spotykane na łąkach i polach. Trudniejszym zadaniem było podpisanie wysuszonych roślin, ale z tym problemem uczniowie poradzili sobie znakomicie. Pomogła im prezentacja multimedialna zrobiona przez wychowawczynię. Po naklejeniu i podpisaniu roślin dziewczynki wykonały piękną okładkę i tak powstała książeczka – zielnik. Kolejnym etapem było wyszukanie informacji o właściwościach zdrowotnych niektórych roślin. Najbardziej znane i popularne zioła zostały na ozdobnych karteczkach własnoręcznie opisane i ozdobione przez uczniów. Zajęcia były bardzo interesujące, dzieci chętnie dzieliły się informacjami o lekach na przeziębienie, które z naturalnych składników i ziół przygotowują ich mamusie. Dowiedziały się wiele informacji o roślinach leczniczych, które rosną tuż obok nas.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Podsumowanie projektu „Z darami natury świat nie jest  ponury”
          • Podsumowanie projektu „Z darami natury świat nie jest  ponury”

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego meldują wykonanie ostatnich zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury”. Dzieci realizowały zadania ekologiczne od 20 września 2021 roku. Z wielką radością wykonały 12 zadań na 10 wymaganych. Uczestnictwo w programie przyniosło bardzo dużo radości i korzyści. Głównym założeniem programu było kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych, pobudzenie ich kreatywności, stworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą. Dzieci uświadomiły sobie, że przyroda daje nam mnóstwo okazji do fantastycznej zabawy, majsterkowania, konstruowania i budowania. Daje nam skarby i bogactwa, z których mogą powstać niesamowite dzieła sztuki.

            Dodała: Joanna Krukar

        • II Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie
          • II Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie

          • Dnia 18 maja 2022 odbyła się II Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie. Brali w niej udział przedstawiciele wszystkich szkół z terenu gminy. Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Kubas i Maciej Józefowicz. Na spotkaniu obecni byli m.in. pan Burmistrz Wojciech Farbaniec, sekretarz pan Marek Penar, a także przewodniczący Rady Miejskiej pan Andrzej Pitrus i radny pan Krzysztof Buczek.

            Po powitaniu zabrali głos młodzi Radni, którzy dzielili się swoimi pomysłami na tematy poruszane na sesji:

            - Jak poprawić stan bezpieczeństwa na terenie Gminy Rymanów?

            - Wspólne formy aktywności, które pozwoliłyby na integrację młodzieży z terenu gminy.

            - Jak powinna wyglądać promocja Gminy Rymanów? Na jakie aspekty i walory należy zwracać uwagę?

            - Jakich środków komunikacyjnych należy używać aby dotrzeć do młodego odbiorcy?

            Pan Burmistrz na bieżąco wyjaśniał zagadnienia i odpowiadał na pytania, obiecując wziąć pod uwagę wszystkie zgłaszane pomysły i przedstawić je na sesji Rady Miejskiej. 

            Na koniec zastanawiano się nad sprawami, które należy poruszyć na kolejnej sesji.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Twórczość plastyczna naszych uczniów
          • Twórczość plastyczna naszych uczniów

          • W ramach lekcji plastyki uczniowie klasy 5 wykonali pomysłowe prace przestrzenne - miasteczka przyszłości, a uczniowie klasy 7 przestrzenne litery 3D oraz projekty zamków techniką druku – kalkografią. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

        • Podsumowanie projektu „Gramy zmysłami”
          • Podsumowanie projektu „Gramy zmysłami”

          • W maju w oddziale przedszkolnym zakończyliśmy realizację zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami” . Z wielką przyjemnością i radością wykonaliśmy wszystkie wymagane zadania. Celem ich było przede wszystkim  rozbudzanie kreatywności dzieci, stymulowanie zmysłów w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych, poszerzenia wiedzy na temat integracji sensorycznej i zmysłów. Czas realizacji miesięcznych zadań projektu zostanie mile zapamiętany przez wszystkie dzieci i mam nadzieję, że te chwile i zadania rozbudzą w nich większą ciekawość świata, twórczość i otwartość na nowe wyzwania.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Spotkanie ze strażakami
          • Spotkanie ze strażakami

          • W piątek, 13 maja 2022, przedszkolaki z punktu i oddziału przedszkolnego spotkały się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Klimkówce. Przedszkolaki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu, na którym słuchały jak trudna i odpowiedzialna jest praca strażaka. Dzieci poznały jej specyfikę, umundurowanie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują strażacy. Dowiedziały się również, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale niosą pomoc ludziom podczas wypadków komunikacyjnych, klęsk żywiołowych oraz wykonują wiele działań ratujących zdrowie i życie ludzi i zwierząt w różnych sytuacjach niebezpiecznych. Wielką radość przedszkolakom sprawiło obejrzenie z bliska wozu strażackiego oraz zapoznanie się z jego wyposażeniem. Wszystkie dzieci mogły wypróbować swoich sił i zmierzyć się z prawdziwym wężem strażackim. Nasi goście nie tylko z zapałem opowiadali o pracy strażaka, ale również cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania.

            Serdecznie dziękujemy za wspaniale poprowadzone spotkanie.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Patriotyczna rodzinna majówka
          • Patriotyczna rodzinna majówka

          • Miesiąc maj kojarzy się nie tylko z kwitnącymi drzewami. Majowe święta 1, 2 i 3 maja – określa się nazwą „majówka”.

            1 maja obchodzimy Święto Pracy. W Polsce jest ono świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

            2 maja jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto obchodzimy od 2004 roku. Tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W ostatnich latach powszechnym stało się także noszenie w tym dniu kokardy narodowej, spopularyzowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

            Święto Narodowe Trzeciego Maja – ustanowione w 1919 roku, zostało przywrócone po długiej przerwie w 1990 roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

            Uczennice i uczniowie z klasy I w czasie „majówki” spędzali czas z rodziną oraz uczestniczyli w różnych uroczystościach i akcjach zorganizowanych na terenie swojej miejscowości i naszej gminy. Oprócz tego dzieci podjęły się realizacji kolejnego zadania z Międzynarodowego Projektu Czytelniczego, zatytułowanego „Patriotyczna rodzinna majówka”. Każdy z nich miał w czasie „majówki” wykonać zdjęcie ukazujące patriotyczne ujęcie na tle przyrody, zabytków itp. Na koniec zorganizowaliśmy wystawę pokonkursową na korytarzu szkolnym. Zdjęcia ukazują naszych pierwszoklasistów odświętnie ubranych, przy pomnikach i symbolach narodowych. Trzeba przyznać, że wszyscy wyglądają przepięknie. Była to doskonała lekcja patriotyzmu.

            Dodała: Łucja Kilar

        • Sukces trzecioklasistów w gminnym konkursie plastycznym
          • Sukces trzecioklasistów w gminnym konkursie plastycznym

          • Dnia 11 maja 2022 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rymanowie odbyło się uroczyste posumowanie konkursu plastycznego „Patroni Roku 2022”. Inspiracją do przeprowadzenia konkursu stały się życie, twórczość i pasje patronów roku 2022 tj. Marii Konopnickiej – poetki, Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy i Wandy Rutkiewicz – alpinistki.

            Tematem pracy konkursowej dla uczniów klas I-III było przedstawienie w formie historyjki obrazkowej utworu Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” lub „Parasol”. Na konkurs w kategorii klas I – III wpłynęło aż 79 prac.

            Miło nam poinformować, że uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły odnieśli duży sukces w tym konkursie. I miejsce zajęła praca wykonana przez Maję Śliwecką. Aleksander Jakubowicz zajął II miejsce i Filip Słota III miejsce. Laureaci otrzymali dyplomy i piękne książki, które wręczyła im Dyrektor GBP w Rymanowie Pani Monika Rygiel.

            Gratulujemy uczniom sukcesu i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach plastycznych.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Piesza wędrówka do Rymanowa Zdroju
          • Piesza wędrówka do Rymanowa Zdroju

          • 10 maja br. uczniowie klasy 5 pod opieką wychowawczyni pani Małgorzaty Jakubowicz i pana Jacka Penara udali się na pieszą wędrówkę szlakiem turystycznym prowadzącym z Klimkówki do Rymanowa Zdroju . Droga wiodła przez las, więc można było podziwiać budzącą się do życia przyrodę, zaczerpnąć świeżego powietrza, a zwłaszcza zadbać o swoją kondycję. Po dotarciu na miejsce przyszedł czas na odpoczynek i posiłek. Zjedliśmy prowiant przygotowany przez mamy, spróbowaliśmy niekiedy pierwszych lodów w tym roku, nabraliśmy sił, by ruszyć spacerkiem po Rymanowie Zdroju. Podziwialiśmy rzekę Tabor, park zdrojowy i Pijalnię Wód Mineralnych. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu busem.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Przedszkolaki na tropie przyrody
          • Przedszkolaki na tropie przyrody

          • Piękna słoneczna pogoda i wiosenne kolory zachęciły nas do spaceru w pobliżu naszej szkoły.  Udaliśmy się w kierunku cudownie przystrojonych wiosennymi kwiatami łąk, rozkwitających drzew i występujących dookoła owadów. Łąka, gdzie mogliśmy podziwiać i odkrywać  wszystkie gatunki, była idealnym miejscem na sensoryczne doznania. Była to niesamowita przygoda, wspaniała lekcja przyrody i relaksacji.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzień Otwarty w LO Rymanów
          • Dzień Otwarty w LO Rymanów

          • 27 kwietnia uczniowie klasy VIII pod opieką pani Małgorzaty Jakubowicz i pani Agaty Barzyk uczestniczyli w Dniu Otwartym Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie. Najpierw przybyłych uczniów i nauczycieli powitała serdecznie pani dyrektor Beata Suwała-Szczechowska, a następnie młodzież licealna zaprezentowała nam slajdy dotyczące współpracy międzynarodowej. Obejrzeliśmy także pokaz sztuk walki oraz musztrę paradną w wykonaniu uczniów. Z kolei przeszliśmy do klas, gdzie mogliśmy zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną przygotowaną dla ósmoklasistów na rok szkolny 2022/2023 przez Liceum w Rymanowie. Zostaliśmy również zaproszeni do udziału w doświadczeniach fizycznych, pokazach chemicznych, próbowaliśmy sił na strzelnicy, w pokazach ratownictwa medycznego i innych. Pozwoliło nam to poznać atmosferę szkoły, możliwości rozwijania swoich zainteresowań i pasji, które stwarza placówka.

            W tym dniu również, korzystając z uprzejmości pani Patrycji Habrat zajmującej się organizacją konferencji oraz imprez okolicznościowych w restauracji „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie, mogliśmy uczestniczyć w lekcji przedsiębiorczości. Dziękujemy za podzielenie się z młodzieżą osobistymi refleksjami i doświadczeniami ze swej pracy.  

            Pełni wrażeń wróciliśmy do Klimkówki.

            Dodała: Agata Barzyk

        • Kwietniowe urodzinki w oddziale przedszkolnym
          • Kwietniowe urodzinki w oddziale przedszkolnym

          • W kwietniu w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy urodziny Oli i Nikoli. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od gromkiego i głośnego odśpiewania „Sto lat”, zabaw z chustą animacyjną oraz zdjęciami w fotobudce. Solenizantkom życzymy dużo zdrówka, radości oraz spełnienia marzeń.

            Dodała: Joanna Krukar

        • W krainie Jasia i Małgosi
          • W krainie Jasia i Małgosi

          • 6 maja 2022 dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z panią Joanną Krukar zaprezentowały całej społeczności szkolnej spektakl edukacyjny o tematyce ekologicznej pt. „Jaś i Małgosia”. Spektakl został przygotowany w ramach realizowanych w grupie zajęć według scenariusza nagrodzonego w konkursie NBP „Zanim wydam… O finansach w przedszkolach i szkołach” oraz innowacji pedagogicznej „Eko-zabawy w przedszkolu”.

            Piosenki, tańce, wesołe dialogi, bajkowa scenografia, piękne kostiumy oraz wartka akcja pozwoliły widzom na nowo spojrzeć na bardzo dobrze znaną wszystkim baśń. Oprócz przygód Jasia i Małgosi w fabułę wplecione zostały podstawowe terminy i pojęcia ekologiczne dotyczące troski i dbałości o czystość otaczającego nas środowiska, a przede wszystkim przypomniane zostały zasady zachowania się w lesie. Przygody Jasia i Małgosi w „ekologicznym wydaniu” bardzo nam się podobały.

            Podczas spektaklu wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu rządowego "Laboratoria przyszłości".
            #laboratoriaprzyszlosci

        • Lekcja z Temidą
          • Lekcje z Temidą

          • W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy 8 brali udział „Lekcji z Temidą”. Jest to program edukacyjny, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży opracowany przez Fundację Altum.

            Celem zajęć jest kształtowanie i umacnianie szacunku do prawa, promocja postawy proobywatelskiej oraz budowanie zaufania do organów wymiaru sprawiedliwości.

            Zajęcia przeprowadzone zostały przez panią Małgorzatę Hulak absolwentką prawa związaną na co dzień z jego tworzeniem i stosowaniem.

            Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się dlaczego ludzie stworzyli prawo, jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić, gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa oraz jakie prawa ma konsument. Poruszony został również temat odpowiedzialności za treści publikowane w internecie. Lekcja wzbogacona była materiałem filmowym oraz ćwiczeniami testowymi.

            Dodała: Justyna Barć

        • Przedszkolaki w kinie
          • Przedszkolaki w kinie

          • Mając na uwadze wszechstronny rozwój dziecka, postanowiliśmy zabrać nasze przedszkolaki w nieco inne środowisko niż szkoła. Było to tym razem kino "Sokół" w Rymanowie, gdzie odbyła się projekcja bajki „Zając Max”. Dzieci oglądały animowany film z dużym zainteresowaniem i wielkimi emocjami. Takie wspólne wyjście do kina bardzo integruje  grupę, socjalizuje dzieci oraz uczy odpowiedniego zachowania w miejscach publicznych. Wydarzenia tego rodzaju realizowane w grupie, jaki i pod opieką rodziców, są jednymi z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu.

            Wizyty w kinie mają bardzo duże znaczenie w procesie kształtowania postaw najmłodszych kinomanów. Dlatego będziemy kontynuować tego rodzaju działania kulturalne, aby nasze dzieci w pełni rozwijały się i kształtowały swoje społeczne postawy.

            Nasi wychowankowie z punktu i oddziału przedszkolnego wrócili do domu pełne pozytywnych wrażeń.

            Dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad naszymi maluchami w dniu wyjazdu do kina „Sokół”.

            Dodała: Teresa Janas, Joanna Krukar

        • Wyprawa z grupą TRZASK do Omanu i ZEA
          • Wyprawa z grupą TRZASK do Omanu i ZEA

          • 26 kwietnia 2022 r. wraz podróżnikiem grupy TRZASK wyruszyliśmy w podróż na Półwysep Arabski. W Omanie przedzieraliśmy się przez piaszczyste pustynie, kąpaliśmy się w jeziorach w oazie, zobaczyliśmy jak zbiera się daktyle i hoduje wielbłądy. Dowiedzieliśmy się również jak wyglądają tradycyjne stroje arabskie oraz nauka w szkołach dla dziewcząt i chłopców. Nocą, w parku narodowym Ras Al Hadd towarzyszyliśmy wielkim żółwicom składającym jaja na plaży. W Dubaju – największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich oglądaliśmy sztuczne wyspy w kształcie palm oraz hotel, w którym doba kosztuje ponad 100 000 zł. Potem wybraliśmy się na zakupy do największego centrum handlowego, gdzie podróżnik zastanawiał się nad zakupem złotej sukienki dla żony za 1 000 000 zł. Na zakończenie podróży wjechaliśmy na dach Burdż Chalifa - najwyższego budynku na świecie. Z wysokości ponad 600 m podziwialiśmy Zatokę Perską, miasto Dubaj i otaczające je pustynie. Czekamy na następną wyprawę.

            Dodał: Krzysztof Telega