„Gdzie jesteś, źródło?” pod takim hasłem odbył się w dniach 16–17 czerwca 2023 r. XXXIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Zręcinie. W tym niezwykłym wydarzeniu naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Michał Sokołowski, Emilia Sokołowska i Alicja Kubas oraz pani dyrektor Agnieszka Groblewska, pani wicedyrektor Beata Boczar i pan Jacek Penar.
W Zjeździe brały udział delegacje z 35 szkół noszących imię Jana Pawła II w Polsce oraz dyrekcja i nauczyciele z Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie na Litwie. Obecni byli również zaproszeni goście: Podkarpacki Wicekurator Oświaty pan Stanisław Fundakowski, Metropolita Przemyski ks. Arcybiskup Adam Szal, ks. Arcybiskup Senior Józef Michalik, ks. profesor Janusz Królikowski, ks. profesor Dariusz Dziadosz, ks. dr Witold Burda, inni kapłani, przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych organizacji oraz członkowie Społecznej Rady Rodziny Szkół z przewodniczącym panem Janem Rychlickim na czele.
Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu do kościoła z udziałem pocztów sztandarowych szkół oraz Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe i Zespołu Mażoretek Shimmers. Najpierw złożono kwiaty na grobie Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów na pobliskim cmentarzu, a następnie w kościele mogliśmy wysłuchać pięknego koncertu organowego w wykonaniu ucznia szkoły w Zręcinie przeplatanego opowieścią dyrektora szkoły pana Pawła Przetacznika o historii parafii Zręcin, fundatorach i wystroju kościoła. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Arcybiskup Adam Szal.
Po powrocie do szkoły nastąpiło uroczyste otwarcie Zjazdu, odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół i powitanie zaproszonych gości. W dalszej kolejności uczestniczyliśmy w sympozjum, którego myślą przewodnią były słowa zaczerpnięte z Tryptyku Rzymskiego „Gdzie jesteś, źródło?” Referaty wygłosili: ks. Arcybiskup Józef Michalik, który opowiadał o swojej przyjaźni ze św. Janem Pawłem II ks. dr Witold Burda - postulator w procesie beatyfikacyjnym Rodziny Ulmów, ks. Profesor Janusz Królikowski, który przybliżył aspekt wiary jako źródła działalności społecznej i filantropijnej Ignacego Łukasiewicza. Na zakończenie sympozjum ks. profesor Dariusz Dziadosz wygłosił referat dotyczący Biblii, która powinna być źródłem i drogowskazem dla chrześcijan.
Drugiego dnia Zjazdu odbyła się wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz do Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach, które powstało w celu upamiętnienia licznych pobytów Ojca św. w Beskidzie Niskim, a w szczególności w Rudawce Rymanowskiej. Ciekawe opowieści o naszym Patronie i jego wizytach w Rudawce usłyszeliśmy od świadków tamtych wydarzeń, pana Wojciecha Kosiarskiego, syna przyjaciela Ojca Świętego pana inż. Stefana Kosiarskiego, oraz jego żony.
Zjazd był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i integracji szkół noszących imię św. Jana Pawła II oraz przypomnienia nauczania i wartości, które przekazywał nasz Patron.
Dodała: Agnieszka Groblewska