• Sukces Mikołaja Brzęka w konkursie kuratoryjnym z języka polskiego
          • Sukces Mikołaja Brzęka w konkursie kuratoryjnym z języka polskiego

          • Listopad to miesiąc, w czasie którego uczniowie biorą udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Poziom tych konkursów jest bardzo wysoki, a wiedza, jaką muszą się wykazać uczniowie znacznie przekracza podstawę programową.

            Z ogromną radością i dumą przyjęliśmy informację, że uczeń klasy 8, Mikołaj Brzęk, zakwalifikował się do etapu rejonowego konkursu kuratoryjnego z języka polskiego. Mikołaj osiągnął spektakularny wynik – 100%! Znalazł się tym samym w gronie najlepszych uczniów z województwa podkarpackiego.

            Wykazał się On ogromną wiedzą z zakresu literatury, języka, teorii literatury, gramatyki, filozofii, a także filmu i muzyki. Zadania konkursowe miały charakter otwarty, więc bardzo ważną rolę odegrała także płynność wypowiedzi i lekkość pisania, które cechują Mikołaja.

            Mikołaju, gratulujemy wspaniałego wyniku i życzymy, by kolejne etapy konkursu doprowadziły Cię do tytułu Laureata!

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym
          • Dzień Misia w oddziale przedszkolnym

          • Pluszowy miś mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych zabawek jest największym przyjacielem każdego dziecka. Z okazji tak ważnego dnia, w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy uroczystość z misiem w roli głównej. Zabawy rozpoczęliśmy od wysłuchania czytanej przez panią Annę Prorok z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie, opowieści o sympatycznym misiu Tulisiu. W dzień uroczystości , przedszkolaki przyszły do przedszkola w towarzystwie swoich misiów, chętnie malowały ich portrety. Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści skąd pochodzi ta fantastyczna przytulanka. Były też misiowe zadania matematyczne, zabawy muzyczne i gimnastyka.

            Na zakończenie dzieci poznały Misia Gustawa, bohatera opowiadania „Jak miś Gustaw zawędrował w okolice Rymanowa” autorstwa pana Macieja Penara.

            Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem słuchały tekstu opowieści i rozpoznawały ilustracje ze swojej miejscowości – Klimkówki.

            Wszyscy chętnie uczestniczyli w misiowych zajęciach, z dużą radością opowiadały o swoich ukochanych przytulankach.

            Dzień ten dostarczył przedszkolakom wiele radości.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Święto Pluszowego Misia w punkcie przedszkolnym
          • Święto Misia w punkcie przedszkolnym

          • W punkcie przedszkolnym jako co roku obchodzimy Święto Pluszowego Misia.  Tego dnia każdy przedszkolak zaprezentował swojego ulubionego pluszaka, który towarzyszył mu podczas porannej gimnastyki, zabaw edukacyjnych oraz spontanicznej zabawy. Po wspólnych tańcach i zabawach, na pamiątkę tego niezapomnianego dnia przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach kulinarnych, przygotowując ciasto na pyszne babeczki z naszym Misiem Uszatkiem – bohaterem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „To nie lada gratka! Poznajemy Misia Uszatka!”.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzień Pluszowego Misia w klasie I
          • Dzień Pluszowego Misia w klasie I

          • W środę 22 listopada uczniowie klasy I oprócz swoich przyborów i podręczników przynieśli do szkoły swoje pluszowe przytulanki. Były wśród nich misie, duże i małe, a wszystkie dla nich wyjątkowe.

            Dzień Pluszowego Misia skorelowany był z cyklem tematycznym „Zabawki wokół nas”, który realizowany jest w klasie I. Zajęcia rozpoczęliśmy od przedstawienia swoich bohaterów. Każdy wypowiadał się o swoim misiu. Następnie oglądnęliśmy film edukacyjny pt. „W świecie zabawek”. Bohaterem filmu był Pluszowy Miś. Pierwszoklasiści poznali historię powstania pluszowej zabawki, oglądali portrety misiów z bajek i filmów, oglądali świat zabawek dawnych i dzisiejszych.

            Kolejnym punktem zajęć było wycinanie puzzli i układanie z nich portretów misiów, które zawisły na tablicy jako dekoracja klasy.

            Na zakończenie dzieci z ogromną przyjemnością obejrzały bajki o misiach „Miś Uszatek”, i „Kubuś Puchatek”.

            O mile spędzonym dniu będą dzieciom przypominać pamiątkowe zdjęcia ze swoimi ulubieńcami.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Święto Misia w klasie II
          • Święto Misia w klasie II

          • 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i ukochana przytulanka – pluszowy miś. Historia pierwowzoru misia sięga 1902 roku, ale moda na pluszowe niedźwiadki nadal nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”. W piątek, dzieci z klasy drugiej oprócz plecaka z podręcznikami i szkolnymi przyborami, przyniosły do szkoły swojego ukochanego misia. Misie małe i duże, a wszystkie wyjątkowe, zachowywały się w klasie bardzo grzecznie i wcale nie przeszkadzały w zajęciach. „Pomagały” swoim właścicielom rozwiązywać „misiowe” zadania. Drugoklasiści poznali historię powstania pluszowej zabawki, a potem z wielką przyjemnością obejrzeli bajkę pt. „Miś Uszatek”. Na zajęciach technicznych dzieci z papierowej torebki wykonały portrety misiów. O mile spędzonym dniu będą przypominać uczniom pamiątkowe zdjęcia ze swoimi ulubieńcami.

            Dodała: Lucyna Nogaj

          • „Ja i mój przyjaciel miś" – szkolny konkurs plastyczny

          • 25 listopada obchodzony  jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji Biblioteka Szkolna zaprasza uczniów klas I – III oraz IV – VI Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce do wzięcia udziału w konkursie plastycznym.

            Cele konkursu:

            • inicjowanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci poprzez przedstawienie sylwetek misiów jako bohaterów literackich,
            • kształtowanie i rozwijanie zainteresowań artystycznych,
            • rozwijanie umiejętności manualnych dzieci,
            • rozwijanie wrażliwości estetycznej,
            • kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej.

            Uczestnicy:

            Konkurs skierowany jest do uczniów klas  I – III oraz IV – VI.
            Konkurs będzie rozstrzygany w dwóch kategoriach wiekowych:
            • uczniowie klas I - III,
            • uczniowie klas IV - VI.

            Wymogi dotyczące prac:

            • Zadaniem uczestników konkursu jest wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej postać ulubionego misia – bohatera literatury dziecięcej.
            • Uczestnicy konkursu wykonują prace wybranymi przez siebie technikami plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika, collage, itp.).
            • Format prac A3
            • Prace powinny być wykonane indywidualnie i samodzielnie przez dzieci.
            • Każdy uczestnik powinien dostarczyć jedną pracę.
            • Każda praca musi być opisana metryczką – na odwrocie pracy (imię i nazwisko autora pracy, klasa).

            Termin dostarczenia prac:

            Prace należy dostarczyć do Biblioteki Szkolnej do dnia 11grudnia 2023 r.

            Kryteria wyboru i oceny prac:

            Wykonawcy prac zostaną podzieleni na 2 grupy wiekowe, każdej grupie wiekowej zostaną przyznane miejsca (I, II, III.)  Prace oceniać będzie komisja powołana przez organizatorów.

            Przy ocenie prac najwyżej punktowana będzie: samodzielność wykonania, pomysłowość, stopień trudności technik i staranność wykonania.

            Nagrody:

            W każdej grupie wiekowej przyznawane będą nagrody i dyplomy za zdobycie I, II i III miejsca oraz wyróżnienia.

            Nadesłanie pracy na konkurs jest równoznaczne z uznaniem powyższego regulaminu.

            Dodała: Agata Barzyk

        • Dzień Życzliwości i Pozdrowień
          • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 16 listopada na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO, natomiast w dniu 21 listopada świętowaliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Oba te wydarzenia połączyliśmy w jedną wspólną inicjatywę i obchodziliśmy je w naszej szkole w dniu 22 listopada.

            Dzień Tolerancji to święto szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na całym świecie. Idea Dnia Życzliwości i Pozdrowień wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Przesłanie akcji jest proste: bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

            Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody tych dni. Podczas zajęć wychowawczych rozmawiali na te ważne tematy oraz wykonali plakaty tematyczne. Wymieniali się "kartkami życzliwości", a miłe słowo mogli także "zerwać” z gazetki pedagoga szkolnego.

            Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

            Dodała: Anna Pęk

        • Dzień Kredki w punkcie przedszkolnym
          • Dzień Kredki w punkcie przedszkolnym

          • Dzień Kredki to świetna okazja do zabaw z najmłodszymi przedszkolakami, nauki kolorów, klasyfikowania oraz doskonały sposób na poznanie uczuć i emocji dzieci. Podczas tego dnia dzieci uczestniczyły w zajęciach logopedycznych połączonych z zagadkami, zabawach matematycznych utrwalających podstawowe kolory, doskonalące umiejętności klasyfikowania, przeliczania oraz dokonywania pomiarów. Dzieci miały możliwość poznania różnych gatunków kredek, a także uczestniczenia w eksperymencie farbowania soli przy pomocy pasteli.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Święto Kredki w oddziale przedszkolnym
          • Święto Kredki w oddziale przedszkolnym

          • Kolorowe kredki w pudełeczku noszę, kolorowe kredki bardzo lubią mnie!
            Kolorowe  kredki , kiedy je poproszę namalują wszystko to co chce.

            22 listopada 2023 przedszkolaki z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Kredki. Kolorowały rysunki kredek, wykonywały zakładkę do książki w formie kredki i obejrzały ciekawy film na temat kolorowych kredek. Było też kodowanie na dywanie oraz zabawy, tańce i kredkowa gimnastyka przy znanych i lubianych piosenkach.

            Dzień upłynął w miłej i bardzo kolorowej atmosferze.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Międzynarodowy Dzień Dziecka  oddziale przedszkolnym
          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w oddziale przedszkolnym

          • 20 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka pod patronatem UNICEF. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Tego dnia dzieci przyszły ubrane na niebiesko lub miały na sobie jakiś niebieski dodatek. Niebieski to kolor UNICEF symbolizujący jedność z dziećmi na całym świecie. Dzieci oglądały filmiki edukacyjne, które później były omawiane oraz pokolorowały obrazki tematyczne. Był to bardzo ciekawy dzień, pełen śmiechu i radości.

            Dodała: Anna Pęk

        • Dzieci prawa – ważna sprawa!
          • Dzieci prawa – ważna sprawa!

          • 20 listopada to dzień bardzo ważny dla wszystkich dzieci – również tych z naszej szkoły. Obchodzony w tym dniu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka i rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadomić wszystkim jak ważne są prawa dzieci i, że każde dziecko powinno móc z nich korzystać.  Z drugiej strony to dzień okazywania wsparcia tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. W związku z tym nasza szkoła włączyła się w świętowanie tego wydarzenia wspólnie z UNICEF. Naszą solidarność okazaliśmy ubierając się na niebiesko i wypuszczając w niebo niebieskie balony. Poza tym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przypomnieli nam w audycji przez szkolny radiowęzeł o najważniejszych prawach, ale i obowiązkach wynikających z bycia dzieckiem.

            Dodała: Natalia Penar

        • „Karolcia” w pudełku
          • „Karolcia” w pudełku

          • Jako podsumowanie pracy z lekturą „Karolcia” uczniowie klasy III zamieścili jej treść…w pudełkach. Przedstawili w nich ulubione przygody głównej bohaterki lub jedno z miejsc, w których przebywała. W ten sposób wnętrza kartonów zmieniły się w pokoik Karolci, jej kuchnię, łazienkę, dom towarowy czy ogród. Dzieci przyznały, że są zadowolone z efektów końcowych swojej pracy i ochoczo prezentowali swoje dzieła. Wszyscy wykazali się kreatywnością i znajomością lektury.

            Dodała: Natalia Penar

        • „Smok Josh” szuka przyjaciół, czyli Dzień Tolerancji w oddziale przedszkolnym
          • „Smok Josh” szuka przyjaciół, czyli Dzień Tolerancji w oddziale przedszkolnym

          • 16 listopada 2023 roku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO.

            Nasze przedszkolaki podczas zajęć z pedagogiem poznawały przygody smoka Josha i uczyły się czym jest tolerancja. Zrozumiały, że tolerancja to akceptowanie każdego człowieka mimo tego, że wygląda czy ubiera się inaczej niż my. Na zakończenie zajęć dzieci narysowały piękne obrazki z bohaterami historyjki.

            Dodała: Anna Pęk

        • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, tak bardzo przydatnej w matematycznej edukacji i w życiu codziennym.

            Kilka dni wcześniej szkolny korytarz przyozdobiła gazetka promująca obchody XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Na gazetce umieszczono kolorowanki wykonane przez uczniów klasy II, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tabliczką mnożenia. Koordynatorzy akcji przeprowadzili krótkie testy sprawdzające znajomość tabliczki mnożenia wśród uczniów klas III – VIII naszej szkoły.

            Klasę III egzaminowano z tabliczki mnożenia w zakresie 50,  a klasy IV – VIII w zakresie 100. Każdy z uczniów wybierał sobie 1 los, na którym trzeba było poprawnie uzupełnić kilka działań sprawdzających umiejętność mnożenia i dzielenia. Poprawność uczniowskich odpowiedzi sprawdzali egzaminatorzy – uczniowie klasy VII, którzy perfekcyjnie opanowali już tabliczkę mnożenia (Zofia Krukar, Zofia Wojtuń, Julia Ziemiańska i Miłosz Rygiel). Osoby, które zdały bezbłędnie egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskiwały tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i otrzymywały specjalną odznakę z tabliczkową sówką. Świetną znajomością tabliczki mnożenia wykazali się następujący uczniowie naszej szkoły:

            - z klasy 3 – wszyscy uczniowie prawidłowo rozwiązali przykłady z tabliczki mnożenia w zakresie 50

            - z klasy 4 – Maja Dobrowolska, Kacper Klara, Wiktoria Michalska, Miłosz Penar, Julia Litwin, Adam Krukar, Alicja Dąbrowska, Martyna Hyla, Bartłomiej Zięba

            - z klasy 5 – Stanisław Penar, Lena Klara, Mikołaj Kielar, Maja Śliwecka, Filip Słota, Aleksander Jakubowicz

            -z klasy 6 – Kamila Juź, Julia Dobrowolska, Mikołaj Krukar, Filip Michalak, Piotr Strzelecki, Milena Penar, Krystian Penar, Franciszek Buczek, Julia Kamila Nycz, Julia Nycz, Karolina Michalak, Tymoteusz Kossakowski

            - z klasy 7 – Julia Puchalska, Zofia Krukar, Miłosz Rygiel, Patryk Leśniak, Julia Ziemiańska, Paweł Fajkiel, Gabriela Kuś, Julita Zajdel, Zofia Wojtuń, Kacper Gazda

            -z klasy 8 – Klaudia Rajchel, Anastazja Penar, Dawid Litwin, Julia Kozak, Mikołaj Brzęk, Kacper Litwin, Szymon Krukar, Kornelia Bek, Kamil Kasperkowicz

            Ponadto chętni uczniowie  klas V – VIII w czasie lekcji matematyki rozwiązywali w aplikacji Matematyczne ZOO tabliczkę mnożenia na czas. W zabawie tej należało w czasie 2 minut rozwiązać jak najwięcej przykładów. Mistrzem w tych rozgrywkach okazał się uczeń klasy 7 Patryk Leśniak, który prawidłowo rozwiązał aż 66 przykładów w wyznaczonym czasie. Świetnym refleksem w obsłudze klawiatury, doskonałą znajomością tabliczki mnożenia oraz stoickim spokojem mimo presji upływającego czasu wykazali się uczniowie:

            - z klasy 5- Lana Klara – 39, Filip Słota - 34, Julia Barud i Maja Śliwecka – 29

            - z klasy 6 - Piotr Strzelecki – 54, Franciszek Buczek i Julia Dobrowolska 43, Julia Nycz i Kamila Juź- 42

            - z klasy 7 - Patryk Leśniak – 66, Wojciech Wilusz – 48, Kacper Gazda - 47

            - z klasy 8 - Kornelia Bek – 57, Kamil Kasperkowicz – 47, Nikola Przybylska – 39

            W czasie piątkowej lekcji matematyki w klasie 6 wykorzystano też Karty Grabowskiego, które są doskonałą pomocą w nauce tabliczki. Uczniowie zobowiązali się również do przeegzaminowania swoich najbliższych w myśl hasła „Młodsi sprawdzają czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

            Dodała: Beata Boczar

        • III miejsce Martyny Szajna w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Wszechświat z bliska”
          • III miejsce Martyny Szajna w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Wszechświat z bliska”

          • Uczennica klasy I Martyna Szajna zdobyła III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Wszechświat z bliska”. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Stanisława Grelli we Wrocance we współpracy z Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krośnie działającymi przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie. Konkurs ten organizowany był w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika.

            Głównym celem konkursu było upowszechnianie wiedzy na temat wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika oraz reprezentowanych przez niego wartości naukowych, a także rozbudzanie zainteresowania astronomią i innymi dziedzinami nauki, wyrabianie twórczego myślenia i pomysłowości uczniów, umożliwienie im zaprezentowania swojego talentu artystycznego.

            Oprócz Martynki, w konkursie wzięli udział: Jan Fajkiel, Antoni Karczmarski, Marek Słota, Aleksandra Hyla, Alicja Folta, Gabriela Folta z klasy I, Dominika Sołtysik, Filip Szajna, Aleksandra Hanus, Martyna Hyla z klasy IV, Wiktoria Macnar, Julia Barud z klasy V i Julita Zajdel z klasy VII.

            Uroczyste wręczenie nagród odbyło się podczas konferencji naukowo-metodycznej „Nic piękniejszego niż niebo... 2023 rokiem Mikołaja Kopernika” w dniu 7.11.2023 w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.

            Wszystkim uczniom dziękujemy za przygotowanie pięknych i pomysłowych prac, a Martynce gratulujemy sukcesu!

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Poczuj chemię do fizyki
          • Poczuj chemię do fizyki

          • Chemia, fizyka i biologia to nie tylko nauki teoretyczne, ale także wiedza praktyczna, mogąca okazać się bardzo przydatna w życiu codziennym. Doświadczyli tego nasi uczniowie, którzy wzięli udział w niecodziennej lekcji „Poczuj chemię do fizyki” przeprowadzonej przez grupę „Zaelektryzowani” z Lublina. Zaprezentowane zostały widowiskowe eksperymenty takie jak: wybuchowa zabawa z wodorem, nadmuchiwanie powietrzem foliowego rękawa, zabawy z ciekłym azotem, czy jazda na rowerze przeciwskrętnym. Dużą atrakcją dla uczniów była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczania na własnej skórze ciekawych zjawisk. Dziękujemy za przekazanie nam trudnej wiedzy z nauk przyrodniczych w przystępny dla każdego sposób.

            Dodała: Natalia Penar

        • Akcja „Warte zapamiętania”
          • Warte zapamiętania

          • W miesiącu listopadzie uczniowie klas 5-8 naszej szkoły wzięli udział w akcji „Warte zapamiętania”, mającej na celu zmobilizowanie jak największej liczby osób do rozmów na temat znanych Polek i Polaków, których wypowiedziane słowa, sentencje i myśli skłaniają nas do przemyśleń, zmiany postaw i refleksji na temat życia i patriotyzmu. Na tę okazję wypełnione zostały karty cytatów znanych Polek i Polaków specjalnie zaprojektowane przez organizatorów akcji. Umieszczone tam słowa i myśli są uniwersalne i ważne dla naszej tożsamości, dla naszego życia, wykonywanej pracy, dla naszego rozwoju, a przede wszystkim są WARTE ZAPAMIĘTANIA. Najczęściej cytowaną osobą był patron naszej szkoły św. Jan Paweł II, który dla wielu z nas jest niepodważalnym autorytetem. Wielu uczniów przytoczyło również słowa Józefa Piłsudskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, prymasa Stefana Wyszyńskiego czy Mikołaja Reja.

            Dodała: Justyna Barć

        • Akcja „Opatrunek na ratunek” zakończona sukcesem!
          • Akcja „Opatrunek na ratunek” zakończona sukcesem!

          • Zakończyła się prowadzona w szkole przez Samorząd Uczniowski akcja „Opatrunek na ratunek” organizowana przez fundację Redemptoris Missio. Z radością informujemy, iż udało nam się zebrać bardzo dużą ilość bandaży i opasek elastycznych, kompresów jałowych i niejałowych, gaz opatrunkowych, igieł i strzykawek, rękawiczek jednorazowych i chirurgicznych oraz płynów do odkażania. Zgromadzone dary zostaną przekazane przez fundację szpitalom misyjnym w Afryce, w których przebywają często pracujące fizycznie już od najmłodszych lat dzieci. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączając się w tą akcję wykazali się wielkim sercem i empatią.

            Dodała: Natalia Penar

        • Spektakl „Balladyna”
          • Spektakl „Balladyna”

          • „Teatr to miejsce jest niezwykłe, zaczarowana każda chwila,
            kurtyna w górę się unosi i przedstawienie rozpoczyna.”

            8 listopada 2023 uczniowie 7 i 8 klasy mieli okazję obejrzeć sztukę teatralną na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego pt. „Balladyna” wystawianą w kinie Sokół w Rymanowie przez aktorów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa.

            Misją tego teatru jest tworzenie i realizacja projektów teatralnych oraz imprez edukacyjnych związanych z szeroko rozumianym wychowaniem poprzez sztukę, jak również przygotowaniem widza do świadomego i krytycznego korzystania z dorobku polskiej

            i światowej literatury.

            Spektakl zrealizowany został zgodnie z treścią dramatu Juliusza Słowackiego, co zapewne pomoże uczniom w zrozumieniu i przypomnieniu sobie fabuły dzieła, a sama sztuka skłoni młodzież do refleksji nad systemem wartości, który w życiu każdego człowieka pełni ważną rolę.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Przedszkolaki na spektaklu „Jaś i Małgosia”
          • Przedszkolaki na spektaklu „Jaś i Małgosia”

          • W czwartek 9 listopada 2023 dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego wybrały się do kina „Sokół” w Rymanowie na spektakl teatralny pt. „Jaś i Małgosia” w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie.

            Ta piękna opowieść, pełna dramatycznych wydarzeń przeniosła naszych przedszkolaków w bajkowy świat. Ciekawe kostiumy, kolorowe dekoracje, efekty świetlne i dźwiękowe sprawiły, że dzieci bardzo aktywnie i z wielkim zainteresowaniem śledziły losy Jasia i Małgosi.

            Dzieci oglądając zmagania rodzeństwa mogły zobaczyć jak przezwyciężać własne lęki i przekonały się, iż warto wierzyć w siebie.

            Wszystkie przedszkolaki wróciły z wycieczki bardzo zadowolone.

            Dodały: Grażyna Byra i Joanna Krukar

        • Polska moją Ojczyzną kochaną
          • Polska moją Ojczyzną kochaną

          • Jest takie miejsce na mapie świata - Polska!
            To moje miejsce, tutaj mocniej bije mi serce! 

            10 listopada 2023 roku był dla nas ważnym dniu w przedszkolu. W tym właśnie dniu odbyła się uroczystość upamiętniająca Dzień Odzyskania Niepodległości. Przedszkolaki przyszły ubrane w biało – czerwone stroje, poznawały symbole narodowe: godło, flagę i hymn, uczestniczyły w przygotowanym przez uczniów szkoły programie artystycznym. Uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości miała na celu rozwijanie wśród wychowanków naszego przedszkola poczucia przynależności narodowej, pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji. Jednocześnie była pouczającą lekcją historii i patriotyzmu. Było dostojnie oraz spokojnie… Brawo mali Polacy!!!

            Dodała: Joanna Krukar

        • Obchody Święta Niepodległości w klasie II
          • Obchody Święta Niepodległości w klasie II

          • 10 listopada 2023 roku, w przeddzień Święta Niepodległości, uczniowie klasy drugiej przyszli do szkoły w odświętnych strojach z biało-czerwonymi elementami garderoby. Drugoklasiści z chlubą prezentowali kotyliony w narodowych barwach, które własnoręcznie wykonali na zajęciach technicznych. W tym uroczystym dniu dzieci poszerzały posiadane już wiadomości na temat swojej Ojczyzny. Przypomniały sobie legendę o powstaniu państwa polskiego pt. „Lech, Czech i Rus” oraz poznały postać wielkiego patrioty Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie obejrzeli film animowany pt. ”11 Listopada – Narodowe Święto Niepodległości” oraz malowali symbole narodowe, którymi ozdobili swoją klasę. Drugoklasiści z dumą odśpiewali hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” i uczestniczyli w szkolnej akademii przygotowanej przez starszych kolegów.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Gminne obchody Święta Niepodległości
          • Gminne obchody Święta Niepodległości

          • 11 listopada 2023 roku w Rymanowie odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości, w których uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły oraz dyrekcja i nauczyciele. Obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem rymanowskiej orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, klas mundurowych rymanowskiego liceum oraz przedstawicieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie przy Pomniku Niepodległości nastąpiła uroczysta odprawa i zmiana warty, odśpiewano hymn narodowy i złożono okolicznościowe wiązanki. Odbył się również pokaz musztry paradnej, ślubowanie uczniów klas mundurowych rymanowskiego liceum oraz wręczenie stopni sokolich.

            Dalszą części uroczystości w kinie „Sokół” rozpoczął swoim wystąpieniem Burmistrz Gminy Rymanów Wojciech Farbaniec. Następnie wychowankowie i nauczyciele OREW w Rymanowie zaprezentowali piękny program artystyczny „Mojej Ojczyźnie – Polsce”.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Święto Niepodległości w naszej szkole
          • Święto Niepodległości w naszej szkole

          • 11 listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości. Jest to największe polskie święto narodowe. Dla każdego Polaka to czas zadumy, przemyśleń i refleksji, czas przypomnienia, jak ważną wartością w życiu każdego z nas jest wolność, zwłaszcza tak ofiarnie wywalczona przez naszych przodków.

            W tym dniu w całym kraju dla podkreślenia ważności chwili, patriotyzmu i poświęcenia Polaków organizowane są apele, marsze, akademie i koncerty pieśni patriotycznych. Również w naszej szkole z tej okazji odbyła się uroczysta akademia. Wzięły w niej udział dzieci z klasy 6.

            Na wstępie uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły pani Agnieszka Groblewska, która przypomniała uczniom o trudnej historii narodu polskiego, wyznaczonej zmaganiami na bitewnych polach.  Następnie w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” wspólnie odśpiewaliśmy najważniejszą polską pieśń - „Mazurek Dąbrowskiego”.

            W krótkim przedstawieniu, które było kolejną częścią apelu uczniowie przypomnieli wszystkim  bolesne okoliczności utraty przez Polskę niepodległości, najważniejsze zrywy narodowe, czas I wojny światowej, a co najważniejsze moment odzyskania upragnionej wolności rodaków i suwerenności kraju.

            Nie zabrakło wierszy i wzruszających pieśni patriotycznych oraz gry aktorskiej uczniów. To właśnie dzięki nim mogliśmy poczuć doniosły i skłaniający do refleksji charakter tego święta.

            Wszystkie te działania i nasza wspólna obecność są wyrazem patriotyzmu, szacunku i pamięci o poległych za wolną i suwerenną Polskę.

            Dodała: Justyna Barć

        • XVI Powiatowy Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej
          • XVI Powiatowy Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej

          • 27 października 2023 r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Dukli odbył się XVI Powiatowy Konkurs Polskiej Pieśni Patriotycznej pod patronatem Starostwa Powiatowego w Krośnie.  Do etapu powiatowego zakwalifikowała się uczennica naszej szkoły Laura Kubas z klasy VI, która zaprezentowała się na scenie śpiewając utwór „Taki kraj” Jana Pietrzaka.

            Na przesłuchania zgłosiło się  blisko 70 wykonawców ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu krośnieńskiego. Każdy z uczestników przygotował jeden utwór o tematyce patriotycznej.

            Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w konkursie, które wręczali radna Powiatu Krośnieńskiego Józefa Winnicka – Sawczuk i burmistrz Dukli Andrzej Bytnar.

            Dodała: Beata Dębiec

        • Dzień Postaci z Bajek w punkcie przedszkolnym
          • Dzień Postaci z Bajek w punkcie przedszkolnym

          • 6 listopada 2023 roku dzieci z punktu przedszkolnego obchodziły Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.  Przedszkolaki przebrały się za swoich ulubionych bajkowych bohaterów, których zaprezentowały podczas zorganizowanego bajkowego pokazu mody. Aktywnie uczestniczyły w tańcach przy bajkowej muzyce oraz chętnie brały udział w zabawach integracyjnych.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzień Postaci z Bajek w oddziale przedszkolnym
          • Dzień Postaci z Bajek w oddziale przedszkolnym

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki wzięły udział w bajkowym spotkaniu, na które przyszły przebrane w stroje ulubionych bajkowych bohaterów. Dzieci chętnie brały udział  w zabawach , tańcach przy dziecięcych przebojach, zadaniach wymagających wykazania się znajomością bajek i ich bohaterów. Przedszkolaki układały puzzle, odgadywały muzyczne zgadywanki, kolorowały rysunki. Dużą frajdą była prezentacja dziecięcych, bajkowych strojów.

            Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. Dzień ten był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych, a dzień 5 listopada nie jest przypadkowy, jest to dzień urodzin Walta Disneya – twórcy wspaniałych bajek.

            Nasze spotkanie było bardzo wesołe i dostarczyło nam wiele pozytywnych emocji.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Dzień Postaci z Bajek w klasach I-III
          • Dzień Postaci z Bajek w klasach I-III

          • 6 listopada 2023 uczniowie klas 1-3 świętowali w szkole Dzień Postaci z Bajek. W pięknych bajkowych strojach wzięli udział w kilku aktywnościach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski i bibliotekę szkolną. W specjalnie na tę okazje udekorowanej sali najpierw z uwagą wysłuchali czytanej przez przedstawicieli Samorządu opowieści pt. „Smerfy i nawiedzony zamek”. Następnie mieli możliwość sprawdzić swoją wiedzę na temat znanych i lubianych bajek. Chętni podświetlali latarką karteczkę z ukrytą postacią i mieli za zadanie odgadnąć, z jakiej bajki pojawiająca się postać pochodzi. Za aktywny udział i piękne przebrania uczniowie zostali obdarowani odznakami. Nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć na tle bajkowej ścianki przygotowanej z użyciem sprzętu uzyskanego w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”.

            Dodała: Natalia Penar

        • Sukcesy uczniów w biathlonie letnim
          • Sukcesy uczniów w biathlonie letnim

          • W dniu 4 listopada 2023r. w Lubatowej odbyły się zawody sportowe w biathlonie letnim o Puchar Burmistrza Gminy Iwonicz –Zdrój. Zawody zostały rozegrane w ramach programu Polskiego Związku Biathlonu „I ty możesz zostać biathlonistą”. Młodzi sportowcy ze szkół w Klimkówce, Lubatowej, Rogów, Ptaszkowej i Korczyny rywalizowali w 6 kategoriach wiekowych. Konkurencja składała się z biegu crossowego i strzelania w pozycji leżącej z karabinka laserowego. Gościem specjalnym zawodów był Łukasz Szczurek – wielokrotny mistrz Polski i uczestnik olimpiad zimowych w biathlonie w Vancouver i Soczi. 

            Największy sukces w swoich kategoriach wiekowych osiągnęli Julia Kamila Nycz – I miejsce i Kacper Gazda – II miejsce.

            Pozostali zawodnicy również spisali się bardzo dobrze: Filip Słota – V miejsce, Filip Michalak – VII miejsce, Szymon Szymański – VIII miejsce.

            Najlepsi zawodnicy otrzymali okazałe puchary i nagrody rzeczowe. Wszystkim zawodnikom dziękujemy i  gratulujemy wyników.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Domowi ulubieńcy
          • Domowi ulubieńcy

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego poznawały zwierzęta domowe. Podczas zajęć przedszkolaki chwaliły się swoimi zwierzątkami, opowiadały o ich wyglądzie, zwyczajach, odżywianiu oraz jak należy o nie dbać. Kolorowały rysunki swoich ulubieńców. Ogromną niespodziankę dla naszych przedszkolaków przygotowali starsi koledzy z klasy I i III, którzy przynieśli do szkoły swoje śliczne świnki morskie. Dzieci przyjęły „gości” z wielkim entuzjazmem, dopytywały o ulubione przysmaki, oto gdzie mieszkają, co lubią robić, jak o nie dbać. Każdy chciał pogłaskać małe zwierzątko.

            Cały tydzień zajęć na temat zwierząt domowych dostarczył dzieciom wiele radości oraz ciekawych wrażeń.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Słodki kącik w naszej szkole
          • Słodki kącik w naszej szkole

          • W poniedziałek, 23 października 2023 roku w naszej szkole Rodzice uczniów klasy drugiej zorganizowali „Słodki kącik”. Na stołach przepięknie wyglądały wypieki domowej roboty: ciasta, ciasteczka, babeczki, muffinki, rogaliki, pączki, rurki, słodkie deserki i inne słodkości. Na przerwach ustawiały się kolejki uczniów i nauczycieli, którzy z wielką ochotą próbowali pysznych przekąsek. Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom za wielkie zaangażowanie i zorganizowanie słodkiego dnia w naszej szkole.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Jak powstaje tęcza?
          • Jak powstaje tęcza?

          • Dzieci z punktu przedszkolnego z radością rozpoczęły realizację zadań z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego pt. „Mała fabryka eksperymentów”  i obserwowały reakcję, jaka tworzy się podczas połączenia octu oraz sody, płynu do mycia naczyń oraz wody. Wspólne zrealizowaliśmy zadania pt. „Erupcja wulkanu”, „Pękający woreczek” , „Musujące bąbelki w wodzie”, „Uciekający pieprz z talerzyka” oraz obserwowaliśmy jak powstaje zjawisko atmosferyczne, jakim jest tęcza.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Mała Fabryka Eksperymentów”
          • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Mała Fabryka Eksperymentów”

          • W tym roku szkolnym przedszkolaki z punktu przedszkolnego biorą udział w realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Mała Fabryka Eksperymentów”. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby dzieci w wieku przedszkolnym. W nieszablonowy sposób zaspokaja ich ciekawość świata, przyczyniając się do wielokierunkowego rozwoju. Zabawy badawcze, proste doświadczenia i eksperymenty z zakresu fizyki, chemii, biologii i ekologii pomagają dzieciom poznawać świat. Projekt rozwija kreatywne myślenie, wyobraźnię, uczy obserwacji i wyciągania wniosków, a przede wszystkim zachęca do czerpania radości płynącej z odkrywania nieznanych właściwości przedmiotów i zjawisk.

        • Dzień Dyni w punkcie przedszkolnym
          • Dzień Dyni w punkcie przedszkolnym

          • W poniedziałek, 30 października 2023, w punkcie przedszkolnym odbyła się wesoła zabawa. Wszystkie dzieci uczestniczyły w obchodach  kolejnego nietypowego święta, jakim jest Dzień Dyni. Były tańce i zabawa, dyniowe zawody. Wspólnie uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których poznaliśmy bardzo zdrowe i urodziwe warzywo jakim jest dynia.

            To był ciekawy dzień, wszyscy już rozpoznajemy kolor pomarańczowy.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Kolejne serce napełnione!
          • Kolejne serce dla Milenki napełnione!

          • Rzeka dobroci ludzkich serc nadal płynie! Kolejne serce plastikowych nakrętek zostało zebrane! Serdecznie dziękujemy za przejaw ludzkiej życzliwości. Całość zebranych nakrętek została przekazana na dalsze leczenie Milenki Zima. Jeszcze raz dziękujemy i prosimy o więcej.

            Dodała: Beata Dębiec

        • Bierzemy udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Odpoczywaj na wsi”
          • Bierzemy udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Odpoczywaj na wsi”

          • Chętni uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Odpoczywaj na wsi”. Celem konkursu było promowanie wśród uczniów wypoczynku na polskiej wsi, kreowanie wizerunku obszarów wiejskich, jako turystycznego rynku, promocja działań realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i projektu „Odpoczywaj na wsi” oraz popularyzacja twórczości plastycznej dzieci i młodzieży. Na etap szkolny wpłynęło 6 prac, które przygotowali następujący uczniowie: Nina Kasperkowicz, Emilia Hap, Julia Pelczar, Nikola Rymar (klasa 2), Amelia Ostoia-Tomaszewska, Jan Borek (klasa 3). Na etap wojewódzki zostały zakwalifikowane prace wykonane przez Amelię, Nikolę i Emilię.

            Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu etapu wojewódzkiego. Dziękujemy wszystkim dzieciom za piękne prace i czas poświęcony na ich przygotowanie.

            Dodały: Lucyna Nogaj i Natalia Penar

        • Co słychać u świetlików w październiku?
          • Co słychać u świetlików w październiku?

          • Październik upłynął dzieciom uczęszczającym na świetlicę na wesołych zabawach w gronie rówieśników. Jak zwykle, dużą popularnością wśród świetlików cieszyły się gry planszowe, układanki, klocki konstrukcyjne, piłkarzyki, puzzle i rozmaite zabawki. Podczas zajęć świetlicowych odbywały się pogadanki i ciekawe rozmowy na temat Dnia Edukacji Narodowej, zainteresowań i ulubionych zabaw dzieci, a także piękna polskiej jesieni i jej darów. Świetliki wykonały mega laurkę i namalowały prześliczne portrety nauczycieli oraz przedstawiły krótki program artystyczny, aby podziękować wszystkim pedagogom za trud i wysiłek włożony w ich nauczanie i wychowanie. Dzieci bardzo chętnie wykonywały rysunki, wykorzystując różne techniki plastyczne. Odrabiały też zadania domowe pod czujnym okiem wychowawców. W naszej świetlicy jest gwarno i wesoło, a głowy świetlików są pełne pomysłów na wspaniałe zabawy z koleżankami i kolegami.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Jesienne zabawy w punkcie przedszkolnym
          • Jesienne zabawy w punkcie przedszkolnym

          • Jesień to kolorowa pora roku, przynosząca wspaniałe skarby. Dla przedszkolaka to okazja do rozwijania własnej kreatywności, rozbudzania ciekawości oraz wspaniałej zabawy. Dzieci z okazji Dnia Jabłka wykonały własne kolorowe drzewa w rytm muzyki kreśląc na szarym papierze rozmaite wzory. Pełnym radości zadaniem okazało się odbijanie własnych rączek na papierze oraz wspólne zabawy matematyczne z jabłkami. Nie mogło również zabraknąć tematu związanego z przygotowaniem przetworów na zimę oraz stemplowania wybranych warzyw na papierze. Na koniec doskonaliliśmy sprawność manualną tworząc kasztanowe zwierzątka.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Akcja MEiN „Szkoła Pamięta” w klasie VIII
          • Akcja MEiN „Szkoła Pamięta” w klasie VIII

          • Włączając się do corocznej akcji MEiN „Szkoła Pamięta” pod koniec października uczniowie klasy 8 wraz z wychowawczynią odwiedzili cmentarz parafialny w Klimkówce, aby uczcić pamięć wszystkich tych, którzy oddali swoje życie w walce o wolność Ojczyzny. Uczniowie zapalili również znicze na grobach osób zasłużonych dla lokalnej społeczności oraz mogiłach bezimiennych i opuszczonych. W ciszy i zadumie przywołaliśmy pamięć o zmarłych oraz uporządkowaliśmy miejsca ich spoczynku.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Akcja MEiN „Szkoła pamięta” w oddziale przedszkolnym
          • Akcja MEiN „Szkoła pamięta” w oddziale przedszkolnym

          • Okres przed Świętem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli i odwiedzenie miejscowego cmentarza i pomników pamięci. Podczas pobytu na cmentarzu dzieci zapaliły znicze przy pomnikach poległych w czasie I i II wojny światowej, a także wysłuchały opowieści na temat naszej Ojczyzny. Była to ważna lekcja wychowania obywatelskiego i patriotycznego, która z pewnością pozostanie w pamięci dzieci.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Akcja MEiN „Szkoła pamięta” w klasie III
          • Akcja MEiN „Szkoła pamięta” w klasie III

          • Z okazji święta Wszystkich Świętych i zbliżających się świąt narodowych uczniowie klasy trzeciej włączyli się w akcję MEiN „Szkoła pamięta”. Wybraliśmy się na pobliski cmentarz parafialny na groby nieznanych żołnierzy. Zatrzymaliśmy się również  pod Pomnikiem ofiar I wojny światowej. Poprzez krótką modlitwę i zapalenie zniczy oddaliśmy hołd rodakom walczącym o wolność naszego kraju. Kolejnym działaniem w ramach akcji było wykonanie gazetki ściennej oraz przygotowanie i zapoznanie się z treścią prezentacji multimedialnej poruszającej ważne tematy historyczne.

            Dodała: Natalia Penar

        • Akcja MEiN  „Szkoła Pamięta” w klasie II
          • Akcja MEiN  „Szkoła Pamięta” w klasie II

          • W ostatnich dniach października uczniowie klasy drugiej pod opieką wychowawczyni udali się na pobliski cmentarz parafialny, aby uczcić pamięć o obrońcach Ojczyzny i bliskich zmarłych. Dzieci zapaliły znicze pod pomnikiem rodaków walczących i poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny podczas I wojny światowej. Odwiedziły groby zmarłego księdza prałata Kazimierza Pańczyszyna i ks. kanonika Karola Zarzycznego. Spacer alejkami cmentarza wprowadził drugoklasistów w nastrój refleksji i zadumy oraz wspomnień o osobach, których już nie ma wśród nas. W ciszy i spokoju dzieci zapaliły lampki również przy Pomniku Ofiar Wojny poświęconym poległym mieszkańcom wsi w latach 1914-1920. Drugoklasiści na zajęciach wykonali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, a klasę ozdobili gazetką ścienną. Udział najmłodszych uczniów w akcji „Szkoła Pamięta” był ważną lekcją wychowania patriotycznego. Oprócz tego dzieci dbały o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Akcja MEiN „Szkoła pamięta” w klasie VII
          • Akcja MEiN „Szkoła pamięta” w klasie VII

          • Włączając się w akcję MEiN „Szkoła Pamięta” klasa siódma uporządkowała teren wokół Pomnik ofiar I wojny światowej, wyrażając tym samym wdzięczność za wolną ojczyznę. Uczniowie odczytali nazwiska wyryte na pomniku, zapalili znicze, by w taki sposób oddać im hołd. Następnie udali się na cmentarz i zapalili znicze na grobie żołnierskim.

            Pamięć o tych, którzy odeszli sprawia, że kolejne pokolenia pozostają wierne zasadom i wartościom, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Akcja „Szkoła pamięta” w klasie 1
          • Akcja MEiN „Szkoła pamięta” w klasie I

          • Klasa pierwsza włączyła się do akcji zorganizowanej przez MEiN „Szkoła Pamięta.” Pierwszym etapem akcji było przedstawienie ważnych postaci w historii Polski m.in. Józefa Piłsudskiego, którego portret wywieszony został na tablicy. Dzieci poznały również miejsca pamięci narodowej m.in. Grób Nieznanego Żołnierza oglądając prezentację i planszę przypiętą do tablicy oraz postać naszego rodaka papieża św.Jana Pawła II.

            Tego samego dnia udaliśmy się pod pomnik obok szkoły zapalając znicze, a następnie wyruszyliśmy na cmentarz. Uczciliśmy pamięć ofiar wojny pod Pomnikiem Ofiar Wojny walczącym za wolność naszego kraju oraz zapaliliśmy znicze na grobie nieznanych żołnierzy niemieckich. Po chwili zadumy i modlitwy dzieci udały się zapalić znicze na groby swoich bliskich.

            Po powrocie do szkoły dzieci przystąpiły do wykonania prac plastycznych związanych ze Świętem Zmarłych. Prace te przedstawiały zwyczaje i symbole tych świąt. Następnie zostały one wywieszone na gazetce tematycznej.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Akcja MEiN „Szkoła pamięta” w klasie VI
          • Akcja MEiN „Szkoła pamięta” w klasie VI

          • Kolejny już raz nasza szkoła wzięła udziału w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”. Celem akcji jest upamiętnienie ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych. Odbywa się ona w okresie, w którym wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. W tym roku klasa VI postanowiła zaświecić symboliczne światełko na opuszczonych lub bezimiennych grobach. W pierwszej kolejności uczniowie w szkole wykonali własne znicze. Każdy samodzielnie w małym szklanym słoiczku przykleił knot, następnie ustabilizował jego pozycję przeciągając przez drewniany patyczek. W kolejnym kroku uczniowie z pomocą i pod okiem nauczyciela roztopili wosk, który został rozlany do przygotowanych wcześniej szklanych pojemników. Gdy spadła temperatura rozgrzanego wosku i zmienił on swoją konsystencję pozostało przycięcie knota do odpowiedniej długości. Następnego dnia z własnoręcznie zrobionymi zniczami klasa 6 udała się na miejscowy cmentarz, by zostawić ten mały symbol pamięci na grobach osób, którzy najprawdopodobniej nie mają już swoich bliskich.

            Dodała: Justyna Barć