
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Łączy nas pamięć
Uczniowie klasy 8 wzięli udział w warsztatach zorganizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Tegoroczne hasło akcji – „odwaga” – stało się punktem wyjścia do rozmów o postawach ludzi w ekstremalnych warunkach oraz o tym, jak rozumieć i okazywać odwagę we współczesnym świecie.
Zajęcia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych rekomendowanych przez Dział Edukacji Muzeum POLIN, opracowanych z myślą o uczniach klas 7–8 szkoły podstawowej.
W ramach zajęć uczniowie obejrzeli krótki film edukacyjny przygotowany przez Muzeum POLIN, oraz wspomnienia Hanny Wehr, która przebywała w getcie będąc nastolatką, uczestniczyli w refleksyjnej rozmowie oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami z akcji w latach wcześniejszych.
Szczególnym elementem warsztatów była wystawa plakatowa „Dodajemy odwagi”, poświęcona sześciu postaciom, które symbolizują różne oblicza odwagi w czasie Zagłady. Uczniowie poznali sylwetki Marka Edelmana, Mary Berg, Emanuela Ringelbluma, Izraela Milejkowskiego, Marysi Ajzensztadt oraz Nachuma Grzywacza. Każda z tych osób była inna – lekarz, pisarka, kronikarz, działacz, artystka, młody bojownik – ale wszystkich łączyła odwaga. Ich losy stały się inspiracją do rozmowy o tym, czym dziś jest odwaga i jak można ją dostrzegać oraz rozwijać w codziennym życiu. Ich historie i wizerunki znalazły się na plakatach, które posłużyły jako punkt wyjścia do scenariusza lekcji poświęconego ich biografiom.
Uczniowie losowali grupy, zadania i postacie, wykonywali zadania na podstawie otrzymanych materiałów, następnie dzielili się z resztą zespołu klasowego swoimi refleksjami i przemyśleniami. Nie zabrakło również symbolicznego żonkila, który od wielu lat jest symbolem akcji, znakiem pamięci, solidarności i szacunku.
Na koniec należy podkreślić, że uczniowie podeszli do zadań z zaangażowaniem i powagą, wykonali wszystko dokładnie i w ten sposób okazali szacunek osobom zaangażowanym i poległym w powstaniu.
Dodała: Justyna Barć
37
Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego 👑👑👑
W 1025 roku Bolesław Chrobry jako pierwszy władca Polski został koronowany na króla, co było ważnym wydarzeniem w dziejach naszego kraju i symbolem jego niezależności oraz siły. Aby uczcić tysiąclecie tego doniosłego momentu, w naszej szkole i przedszkolu zrealizowano wiele ciekawych działań edukacyjnych i artystycznych. Uczniowie klasy 5 pod okiem nauczyciela historii własnoręcznie wykonywali papierowe korony, które ozdobili według własnego pomysłu. Klasa 3 pod kierunkiem pani Lucyny Nogaj zorganizowała uroczystą „ucztę” nawiązującą do Zjazdu Gnieźnieńskiego, podczas której dzieci przygotowywały pyszne kanapki, były też słodkie przekąski i zdrowe owoce. W klasie 1 i 3 na zaproszenie pani Natalii Penar gościliśmy wyjątkowego historyka pana Krzysztofa Buczka, który opowiedział najmłodszym uczniom historię pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, a także dokonał symbolicznej koronacji „klasowego króla”. Klasa 2 również włączyła się w działania związane z tysiącleciem koronacji. Razem z wychowawczynią panią Kingą Bardowską urządzili pokaz strojów z epoki, wycinali i kolorowali zamki z papieru oraz uczestniczyli w krótkiej lekcji historii z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. Nie zabrakło też działań wśród najmłodszych naszych wychowanków. W przedszkolu maluchy pod opieką pani Grażyny Byry i pani Sylwii Karczmarskiej kolorowały portrety Bolesława Chrobrego, przebierały się za królów, księżniczki oraz damy dworu, budowały siedziby królewskie oraz oglądały krótki animowany film przybliżający im postać Bolesława Chrobrego. Wszystkie działania pozwoliły uczniom lepiej poznać historię pierwszego króla Polski i przenieść się choć na chwilę do czasów średniowiecza.
Bardzo dziękuję pani: Lucynie Nogaj, Kindze Bardowskiej, Natalii Penar, Grażynie Byra i Sylwii Karczmarskiej za wspólne działanie w celu upamiętnienia tego wyjątkowego wydarzenia.
Dodała: Justyna Barć
30
Archiwum Aktualności