• Nasi młodzi radni na sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego
          • Nasi młodzi radni na sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego

          • 29 maja 2023 roku radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie wzięli udział w LXI sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Wśród nich znaleźli się radni z naszej szkoły: Kornelia Bek i Adam Józefowicz. Mieli oni możliwość nie tylko zobaczyć jak wyglądają obrady Sejmiku, ale również dowiedzieć się, na czym polega praca w Urzędzie Marszałkowskim. Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tej żywej lekcji samorządności.

            Dodała: Natalia Penar

        • Biegane dyktando
          • Biegane dyktando

          • Korzystając z pięknej, słonecznej pogody uczniowie 6 klasy pisali na lekcji języka polskiego „biegane dyktando”. Na placu zabaw rozwieszone były kartki z tekstem dyktanda – zadaniem uczniów było przeczytanie i zapamiętanie fragmentu tekstu, a następnie przebiegnięcie do altanki i zapisanie go poprawnie w zeszycie. Czynność trzeba było powtarzać wielokrotnie! Nauka na świeżym powietrzu połączona z zabawą stanowiła doskonałą odskocznię od siedzenia w szkolnych ławkach i przyniosła uczniom wiele radości. Poprawny zapis wyrazów z trudnościami ortograficznymi też utrwalił się na zawsze w ich głowach.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Kolejne serce napełnione!
          • Kolejne serce napełnione!

          • Mamy to! Kolejne, już trzecie serce plastikowych nakrętek zostało zebrane! Serce dobroci, serce pomocy. Serdecznie dziękujemy za przejaw ludzkiej życzliwości. Nie spodziewaliśmy się, że w tak krótkim czasie uda się zebrać tak dużą ilość nakrętek. W imieniu rodziców Milenki Zimy serdecznie dziękujemy. Całość zebranych nakrętek zostanie przekazana na dalsze leczenie Milenki. Jeszcze raz dziękujemy i prosimy o więcej.

            Dodała: Beata Dębiec

        • Egzamin ósmoklasisty już za nami!
          • Egzamin ósmoklasisty już za nami!

          • W dniach od 23.05.2023 do 25.05.2023 uczniowie klasy 8 przystępowali do egzaminu ósmoklasisty. Egzamin został przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych przez Ministra Edukacji i Nauki i sprawdza w jakim stopniu zdający spełnili te wymagania.

            Pierwszego dnia ósmoklasiści zmagali się z zadaniami z języka polskiego, drugiego z matematyki, a w kolejnym, trzecim dniu egzaminu, z języka angielskiego. Mamy nadzieję, że bardzo dobrze poradzili sobie z wszystkimi zadaniami i osiągną wysokie wyniki, które pozwolą im dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

            Wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca.

        • Światowy Dzień Pszczół
          • Światowy Dzień Pszczół

          • 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji dzieci z punktu przedszkolnego przybyły do przedszkola ubrane na żółto. Podczas zajęć dowiedziały się gdzie mieszkają pszczoły, poznały rodzaje pszczół, ich budowę, a przede wszystkim jak duże znaczenie odgrywają dla całej przyrody i ludzi. Podczas wspólnych zabaw muzyczno-rytmicznych zamieniły się w latające pszczółki, a także jak pszczoły – robotnice ciężko pracowały wykonując ćwiczenia gimnastyczne, logopedyczne, pokonując tor przeszkód oraz zbierając nektar z kwiatka za pomocą spinacza. Pod koniec dnia dzieci otrzymały opaski pszczółek i wykonały wspólne grupowe zdjęcie przy własnoręcznie wykonanych pracach plastycznych.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Pokaz historyczny z Grupą Artystyczną Rekonstrukto
          • Pokaz historyczny z Grupą Artystyczną Rekonstrukto

          • 17 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym zaprezentowanym przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Ta żywa lekcja historii zorganizowana została w ramach upamiętnienia 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w historii Polski. Pasjonaci historii z grupy Rekonstrukto przedstawili bardzo ciekawy pokaz z prelekcją dotyczącą dramatycznych wydarzeń związanych z utratą przez Polskę niepodległości w XVIII wieku i podziałem jej terytorium pomiędzy zaborców - Rosję, Prusy i Austrię.

            Najważniejszy punkt pokazu stanowiło Powstanie Styczniowe, które było wojną partyzancką chętnych do walki Polaków. Stoczyli wówczas około 1200 drobnych  potyczek i bitew. Przegrali, ponieważ przewaga wroga była dominująca, ale ich rola, jak podkreślali prowadzący była nieoceniona ukształtowali  postawy patriotyczne i tożsamość narodową rodaków na wiele lat.

            Prowadzący omówili również pozostałe próby odzyskania przez Polskę niepodległości: Powstanie Kościuszkowskie, walki Legionów Polskich u boku Napoleona, Powstanie Listopadowe, które niestety zakończyły się niepowodzeniem i kolejnymi represjami wobec Polaków.

            W prezentacji wzięli też udział chętni uczniowie naszej szkoły. Mogli oni bezpośrednio i z bliska zapoznać się z właściwym umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystanym w powstaniu styczniowym. Mogli również spróbować swoich sił walcząc na szable i kosy, przećwiczyć musztrę i strzelanie z karabinów, poczuć ciężar kajdan, w które zakuwano zesłańców na Sybir i założyć wytworną suknię w kolorze żałoby narodowej. Wszystko odbyło się w przyjemnej atmosferze, a pokaz był niezwykle interesującą wędrówką w przeszłość naszej ojczyzny i wyjątkowym sposobem upamiętnienia Polaków, którzy zginęli w czasie powstania.

            Dodała: Justyna Barć

        • Dzień Niezapominajki w punkcie przedszkolnym
          • Dzień Niezapominajki w punkcie przedszkolnym

          • Nie zapomnieliśmy o…… Dniu Niezapominajki. Jest to święto, w którym pamiętamy o przyrodzie i ekologii, a także o wzajemnej życzliwości. W punkcie przedszkolnym 15 maja dzieci dowiedziały się kiedy powstał pomysł obchodzenia tego święta, kto był jego założycielem. Z zainteresowaniem słuchały bajki o „Wróżce Niezapominajce” i wspólnie wypowiadały się na temat jej treści. Dowiedziały się jak dbać o przyrodę, jakie czynniki wpływają pozytywnie na naszą planetę, a jakie szkodzą. W ramach wzajemnej życzliwości dzieci przekazywały sobie kwiat niezapominajki i miłe słowo, a następnie w parach rozbawiały się nawzajem robiąc śmieszne miny. Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia dzieci wróciły do domu z medalem niezapominajki.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzieci z oddziału przedszkolnego na wycieczce w Bóbrce i Chorkówce
          • Dzieci z oddziału przedszkolnego na wycieczce w Bóbrce i Chorkówce

          • W dniu 12 maja 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Bóbrki i Chorkówki. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz poznanie postaci naukowca. Na miejscu dzieci brały udział w lekcji muzealnej i wykonały górnicze czapki. Pani przewodnik zapoznała nas z tradycjami i zwyczajami górniczymi. Następnie zwiedziliśmy teren nalężący do muzeum, obejrzeliśmy dawne kopanki: „Franek” z 1860 roku i „Janina” z 1878 roku, które nadal są eksploatowane. Wszyscy z niedowierzaniem oglądali wysokie wieże wiertnicze oraz „źródełko” ropy, które bulgotało jak gotująca się smoła. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził dom Ignacego Łukasiewicza, gdzie w laboratorium można było spotkać samego naukowca, zobaczyć jego biuro, salonik i kolekcje lamp naftowych. Dzieci zwiedziły także dawną aptekę, poznały aptekarza Antka i przyjrzały się jego pracy.

            Następnie udaliśmy się do Piekarni w Chorkówce, gdzie dzieci miały możliwość bezpośredniej obserwacji powstawania chleba. Tata Alana, naszego kolegi z grupy, opowiedział jak wyrasta ciasto, przedstawił etapy powstawania pieczywa. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarzy, zobaczyły najważniejsze w piekarni pomieszczenia i maszyny. Po zaznajomieniu się z etapami produkcji, dzieci mogły samodzielnie wyrobić ciasto i uformować bułeczki, które zostały wypieczone. Każdy przedszkolak wrócił do domu z własnoręcznie wykonanymi wypiekami. Bardzo dziękujemy tacie Alana za ciekawą lekcję na temat pracy piekarza oraz gościnność.

            Był to dzień pełen nowych doświadczeń, wiedzy i niezapomnianych wrażeń.

            Dodała: Grażyna Byra

        • 103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – pamiętamy!
          • 103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – pamiętamy!

          • Dzisiaj w naszej szkole było pięknie i radośnie. W biało-żółtych strojach zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, aby poprzez taniec i śpiew wyrazić szacunek i przywiązanie do naszego Patrona. Specjalnie dla Ojca św. z okazji 103. rocznicy Jego urodzin zaśpiewaliśmy piosenki „Lolek”, Moje miasto Wadowice”, „Kochamy Cię Janie Pawle II” oraz Jego ulubioną pieśń „Barkę”. Nie zabrakło również tańców integracyjnych.

        • Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej
          • Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej

          • W środę, 17 maja 2023 roku w Baligrodzie odbyła się Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej. W spotkaniu uczestniczył z ks. Arcybiskup Adam Szal oraz przedstawiciele 16 szkół noszących imię Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Agnieszka Groblewska i emerytowany dyrektor pan Marian Penar.

            Gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Baligrodzie.

        • Podróż do Kenii
          • Podróż do Kenii

          • 10 maja 2023 roku o godz. 8:00 razem z podróżnikiem z grupy TRZASK wyruszyliśmy w podróż do Kenii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od starego miasta w Mombasie, gdzie oglądaliśmy piękne kamienice i twierdzę z czasów kolonialnych. Następnie pojechaliśmy na długie safari do rezerwatu Masai Mara. Mogliśmy tam zobaczyć piękne krajobrazy i zwierzęta sawanny. Za pomocą aparatu fotograficznego upolowaliśmy WIELKĄ PIĄTKĘ – lwa, lamparta, bawoła afrykańskiego, nosorożca i słonia. Na sawannie spotkaliśmy też Masajów, którzy pokazali nam swoje domy (manyatta) zbudowane z gliny i krowich placków, przykryte liśćmi. Masajowie ubrani w czerwone kocyki (shuka) i sandały zrobione z opon (indokutuki) wyśpiewali i wyskakali dla nas taniec wojowników. Następnie udaliśmy się w okolice największego słonego jeziora w Afryce – Jeziora Turkana. Krajobraz zmieniał się, najpierw była to sucha sawanna potem półpustynia. Spotkaliśmy tam lud Samburu, który zajmuje się hodowlą wielbłądów. Mieszkańcy ozdobieni pięknymi naszyjnikami chętnie pozowali do zdjęć. Kolejnym punktem podróży był sierociniec dla słoni. Słoniątka, których matki zginęły lub zostały zabite przez kłusowników, przywożone są do tego miejsca. Opiekunowie karmią je mlekiem i owocami. Odchowane słonie wracają na sawannę. Wycieczkę zakończyliśmy w specjalnym ośrodku dla żyraf, gdzie mogliśmy je karmić smakołykami z ręki.

            Dziękujemy podróżnikom z grupy TRZASK i czekamy na kolejne wyprawy.

            Dodał: Krzysztof Telega

        • Podsumowanie akcji „Kup Pan Szczotkę”
          • Podsumowanie akcji „Kup Pan Szczotkę”

          • W afrykańskich szkołach od pięciu lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, nauczycielka przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie! To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na jednej z przerw myją zęby. Biorąc pod uwagę, że dostęp do środków higienicznych jest tam mocno ograniczony, nasza szkoła włączyła się w pomoc dla rówieśników z Afryki. Od kilku tygodni prowadziliśmy akcję charytatywną „Kup Pan Szczotkę”. Miło nam poinformować, że dzięki życzliwości uczniów i nauczycieli udało nam się zebrać 72 pasty do zębów, 130 szczoteczek do zębów i 140 mydeł w kostce. Zostaną one przekazane fundacji Redemptoris Missio z siedzibą w Poznaniu, skąd zabiorą je ze sobą wolontariusze; stomatolodzy, lekarze, pielęgniarki i położne wyjeżdżający do pracy na misjach. Pozostałe szczotki i pasty wysłane zostaną do Afryki drogą morską. Dzięki Wam dzieci z afrykańskich szkół będą mogli cieszyć się pięknym uśmiechem. Dziękujemy!

            Dodała: Natalia Penar

        • Zabawy ruchowo-sensoryczne
          • Zabawy ruchowo-sensoryczne

          • Nasze przedszkolaki z punktu przedszkolnego aktywnie uczestniczyły w zajęciach łączących gimnastykę z elementami sensoryki. Celem ćwiczeń była stymulacja receptorów przedsionkowych, prioproceptywnych. Nie zabrakło zabaw stymulujących zmysł dotyku podczas zabaw z użyciem samodzielnie wykonanej ciastoliny.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Kwietniowe urodzinki
          • Kwietniowe urodzinki

          • W punkcie przedszkolnym obchodziliśmy kolejne urodziny. W kwietniu odśpiewaliśmy głośne „Sto lat” Melanii i Mikołajkowi. Tradycyjnie ten dzień upamiętniły zdjęcia wykonane w fotobudce przy torcie . Dzieci otrzymały symboliczne prezenty i wspólnie częstowały się cukierkami przygotowanymi przez rodziców naszych solenizantów. Melaniu i Mikołajku życzymy dużo zdrówka i uśmiechu na każdy dzień.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Odwiedziny Koziołka Matołka
          • Odwiedziny Koziołka Matołka

          • Dnia 8 maja 2023 roku w naszej szkole gościliśmy aktorów Agencji Artystycznej „Artconcept” z Radomia, którzy zaprezentowali dzieciom z punktu i oddziału przedszkolnego oraz uczniom klas 1-3 przedstawienie o przygodach Koziołka Matołka. Spektakl został zaaranżowany na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego o przygodach koziołka, który w poszukiwaniu Pacanowa popada w liczne tarapaty na lądzie, morzu i w dalekich i egzotycznych krajach. Po przedstawieniu aktorzy zagadkami wprowadzili dzieci w świat przysłów o kozie, które w przystępny sposób i poprzez zabawę uczyły dzieci prawidłowych zachowań, współdziałania w grupie, słuchania poleceń rodziców i nauczycieli, zachowania zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Następnie odbyło się podkuwanie Koziołka Matołka. Wybrane dzieci ubrane w fartuchy i wyposażone w drewniane młotki przymierzały podkowę koziołkowi, a pozostałe dzieci głośno dopingowały dzielnych kowali. Starszym dzieciom z klas 2-3 aktorzy przeprowadzili krótki quiz, w którym przypomniano tytuły najbardziej znanych książek Kornela Makuszyńskiego. Na koniec spotkania z miłymi gośćmi każde dziecko otrzymało pamiątkową pieczątkę na rękę. Spektakl wzbudził u dzieci wiele pozytywnych emocji, a na ich buziach gościł uśmiech.

            Bardzo dziękujemy aktorom za piękne przybliżenie nam przygód Koziołka Matołka i miłe spotkanie z naszymi dziećmi.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Zabawy ruchowe w oddziale przedszkolnym
          • Zabawy ruchowe w oddziale przedszkolnym

          • Zabawy ruchowe w oddziale przedszkolnym to stały element codziennych zajęć. Rytmiczno -ruchowa aktywność pozwala ćwiczyć zręczność, szybkość i siłę, uczy również zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie. Jest dla dzieci źródłem olbrzymiej przyjemności i satysfakcji. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z niektórych naszych zabaw.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja
          • Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

          • 2 maja 2023 roku przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym brali udział w gminnych obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w Rymanowie.

            Obchody rozpoczęły się od uroczystego przemarszu z udziałem pocztów sztandarowych i Rymanowskiej Orkiestry Dętej do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie złożono kwiaty przy Pomniku Ofiar Systemów Totalitarnych. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali kina „Sokół”.

        • Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
          • Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

          • W dniu 28 kwietnia 2023 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca Święto Konstytucji 3 Maja, którą przygotowała klasa IV pod kierunkiem pana Krzysztofa Telegi i pani Beaty Dębiec.

            Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie w swoim montażu słowno-muzycznym opowiadali o wydarzeniach sprzed 232 lat związanych z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja oraz wyjaśniali dlaczego są one tak ważne dla Polski.

            Konstytucja uchwalona 3 Maja 1791 roku przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj.

        • Sukcesy naszych drużyn w V Konkursie Interdyscyplinarnym Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej
          • Sukcesy naszych drużyn w V Konkursie Interdyscyplinarnym Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej

          • W dniu 27.04.2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Konkursie Interdyscyplinarnym Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej organizowanym przez Zespół Szkól w Zarzeczu pod honorowym patronatem Wiceministra Rodziny i Polityki Społecznej, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Starostę Powiatu Przeworskiego, Wójta Gminy Zarzecze i Przewodniczącego Rady Gminy Zarzecze.

            Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych – klas I-III oraz klas IV-VIII i składał się z dwóch etapów – wiedzy i sportowego. Celem konkursu była m.in. integracja uczniów i nauczycieli Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej, wdrażanie do rywalizacji naukowo – sportowej, dzielenie się wiedzą interdyscyplinarną w ramach podstawy programowej i promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.

            W kategorii klas I-III naszą szkołę reprezentowali Laura Balcerak, Dominika Sołtysik i Kacper Klara, a w kategorii klas IV-VIII Kornelia Bek, Kacper Gazda i Kamil Kasperkowicz. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą i sprawnością fizyczną dzięki czemu zdobyli miejsca na podium – Kornelia, Kamil i Kacper zajęli I miejsce, a Laura, Dominika i Kapcer wywalczyli II miejsce.

            Gratulujemy!

        • I miejsce Leny Starościak w Gminnym Konkursie Ortograficznym
          • I miejsce Leny Starościak w Gminnym Konkursie Ortograficznym

          • Dnia 27 kwietnia 2023 roku odbył się XVIII Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III organizowany przez Szkołę Podstawową im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Wróbliku Szlacheckim.

            Celem konkursu było wyrabianie  czujności ortograficznej uczniów klas młodszych, propagowanie znajomości zasad poprawnej pisowni i ich praktycznego stosowania, zwiększenie zainteresowania ortografią u dzieci  w młodszym wieku szkolnym i wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji.

            Konkurs przebiegał w II etapach.

            I etap wewnątrzszkolny, który odbył się na terenie naszej szkoły, z którego zostało wyłonione dwie osoby, które najlepiej napisały pracę konkursową. Były to: Martyna Hyla i Lena Starościak

            II etap odbył się w szkole we Wróbliku Szlacheckim. Wzięło w nim udział 22 uczniów ze szkół naszej gminy.

            Po napisaniu prac komisja konkursowa oceniła i wyłoniła najlepszych. Miło nam poinformować, że Lena Starościak zajęła I miejsce.

            Po ogłoszeniu wyników miało miejsce uroczyste wręczenie nagród przez Burmistrza Gminy Rymanów pana Wojciecha Farbańca .

            Lenie Starościak i Martynie Hyli serdecznie dziękujemy i gratulujemy sukcesów.

            Dziękuję również rodzicom za wkład w przygotowanie dzieci do konkursu.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego
          • Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego

          • W dniu 27 marca 2023, jak co roku, odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Organizacją konkursu zajęli się nauczyciele uczący języka angielskiego w klasach I - VIII. Chętni uczniowie przystąpili do testu leksykalno – gramatycznego. Po sprawdzeniu prac, mimo niewielkich różnic punktowych, udało się wyłonić zwycięzców w poszczególnych klasach:

            klasa I – Dominik Graboń

            klasa II – Aleksander Karczmarski

            klasa III – Lena Starościak

            klasa IV – Mikołaj Kielar

            klasa V – Laura Kubas

            klasa VI – Paweł Fajkiel

            klasa VII – Mikołaj Brzęk

            klasa VIII – Lena Saferna

            Zwycięzcy otrzymali książki w angielskiej wersji językowej oraz drobne nagrody przekazane przez wydawnictwo Macmillan (długopisy, zakładki i plany lekcji).

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w dalszej edukacji.

            CONGRATULATIONS!

            Dodały: Natalia Penar, Małgorzata Czelny

        • Jemy zdrowo i kolorowo!
          • Jemy zdrowo i kolorowo!

          • Dzieci z klasy pierwszej na zajęciach dydaktycznych poznawały zasady zdrowego odżywiania i produkty, które służą naszemu zdrowiu. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat dbałości o własne zdrowie i czynników, które mają na nie wpływ. Pierwszoklasiści rozwiązywali zadania multimedialne, krzyżówkę obrazkową i zagadki, czytali wiersze o warzywach. Dzieci układały hasła reklamujące zdrową żywność, grały w grę edukacyjną „Piramida zdrowia” oraz pracowały w grupach i wykonywały plakaty, które później prezentowały swoim rówieśnikom. Ważnym punktem naszych zajęć było bardzo miłe spotkanie z pielęgniarką szkolną panią Basią Skubel, która podczas pogadanki z dziećmi omówiła „piramidę zdrowia” i przedstawiła czynniki warunkujące zdrowy styl życia.

            Zajęcia uświadomiły dzieciom, że już od najmłodszych lat muszą zadbać o swoje zdrowie poprzez prawidłowe żywienie, aktywność fizyczną, higienę i odpowiednią ilość snu.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie
          • IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie

          • 27 kwietnia odbyła się IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie, w której udział wziął udział również nasz radny Adam Józefowicz. Podczas sesji poruszone zostały następujące tematy:
            -Przemoc, w tym cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży. Jak przeciwdziałać tym zjawiskom?
            -Jak zapobiegać aktom wandalizmu powodowanemu przez dzieci i młodzież?
            -Działania proekologiczne sposobem na zwiększenie atrakcyjności „Małych Ojczyzn”. Wpływ dzieci i młodzieży na poprawę jakości środowiska naturalnego.

            Powyższe tematy przedstawione zostały przez Burmistrza Gminy Rymanów pana Wojciecha Farbańca oraz przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Właściciele stowarzyszenia „Aktywny Beskid” zaprezentowali natomiast ofertę wycieczek rowerowych w Beskidzie Niskim. Po wszystkich wystąpieniach nastąpiła dyskusja młodych radnych na poruszane podczas sesji tematy.

             

            Dodała: Natalia Penar