23 maja uczennice naszej szkoły wraz z opiekunami panią Agatą Maśnik oraz Beatą Boczar uczestniczyły w Wyprawie Matematycznej w ramach projektu Rozwój edukacji w rejonie Gminy Rymanów współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Wyprawa matematyczna obejmowała pięciogodzinne warsztaty edukacyjne pt.: Naukowy Zawrót Głowy zorganizowane w Lego Education Innovation Studio w Rzeszowie.
Na początku zajęć uczennice zostały zapoznane z krótką historią firmy Lego oraz z założeniami programu edukacyjnego Lego Education. Zestawy Lego Education to doskonałe narzędzia do rozwijania umiejętności logicznego, analitycznego, algorytmicznego myślenia. Poza nauką programowania dają uczniom możliwość rozwijania kreatywności, wyobraźni i zdolności technicznych i matematycznych. Podczas zajęć uczennice rozwiązywały problemy matematyczne związane z budowaniem np. jak najwyższej wieży czy też budowaniem figury płaskiej o określonym polu z użyciem podstawowego zestawu klocków o nazwie Smart. Kolejne zadanie polegało na zbudowaniu projektu zgodnego z wydawanymi poleceniami słownymi. W zadaniu tym ćwiczono precyzyjne wydawanie komend, stosowanie matematycznego słownictwa, określania kierunków i położenia. Drugi warsztat polegał na zbudowaniu pojazdu zgodnie z instrukcją, uruchomieniu go , a następnie wykonaniu pomiarów pozwalających określenia prędkości pojazdu. Uczennice miały wymyślić sposób na zmierzenie przebytej drogi bez użycia narzędzi pomiarowych. Kolejna godzina warsztatów przeznaczona była na wykonanie robota Żaby oraz zaprogramowaniu go przy użyciu aplikacji w tablecie tak by wydawała głos lub zatrzymywała się przed przeszkodą. Po przerwie obiadowej odbyły się pokazy doświadczeń fizycznych oraz warsztaty matematyczne „Symetrie wokół nas”, w czasie których należało wykonać z klocków projekt 3D posiadający oś symetrii.
Wyprawa matematyczna była bardzo ciekawą formą przekazywania wiedzy poza szkołą, uczyła pracy w grupie, kreatywności , innego spojrzenia na zjawiska matematyczne i fizyczne w otaczającym nas świecie.
Dodały: Beata Boczar i Agata Maśnik