• Drugoklasiści poznają bajki Pana Poety
          • Drugoklasiści poznają bajki Pana Poety

          • W klasie 2 po raz kolejny realizowany był Międzynarodowy Projekt Czytelniczy „Magiczna moc bajek”. Tym razem uczniowie poznali bajkę Pana Poety pt. „Paw, co ogon miał z przyjaźni”. Drugoklasiści dowiedzieli się, że nawet najmniejsza pomoc ma ogromne znaczenie dla osoby potrzebującej. Tak jak dla Pawia, który zgubił piórka ze swojego ogona. Na szczęście mógł liczyć na pomoc swoich ptasich przyjaciół, którzy podarowali mu po jednym piórku. Tak więc Paw miał jeszcze piękniejszy ogon niż na początku. Gest przyjacielskiej pomocy nie musi być wielkim gestem. Każdy z nas może pomóc. Warto pomagać!

            Kolejną bajką jaką poznali drugoklasiści z cyklu "Ptasia banda" to „Sowa, co bałagan ma w porządku”. Po zapoznaniu się z treścią bajki dzieci rozmawiały o porządkach w swoich pokojach. Mówiły o zabawkach i rzeczach, które trzymają „na wszelki wypadek”. Razem ze Sową pośmiały się z cechy chomikowania rzeczy, które jeszcze się przydadzą. Bajka ta uczy najmłodszych, że gromadząc mniej, mamy więcej swobody i wolności w naszym życiu.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Oswajamy roboty
          • Oswajamy roboty

          • Czas pandemii COVID – 19 spowodował brak możliwości prowadzenia zajęć z robotyki. Gdy sytuacja się poprawiła uczniowie klasy VI od razu przystąpili do działania. Wykorzystując już posiadane oraz nowo zakupione roboty edukacyjne w ramach programu rządowego „Laboratoria Przyszłości” zaczęli programowanie. Zajęcia obejmowały swoim zakresem budowanie i programowanie robotów Makeblock: MBot, Ranger oraz Ultimate. Pracując w grupie uczniowie rozwijali swoje kompetencje społeczne, doskonalili komunikację, uczyli się kompromisu, organizacji pracy i współodpowiedzialności za nią. Ważną umiejętnością była też sztuka prezentacji swoich pomysłów przed całą grupą. Własne projekty uczniowie zapisywali. Na kolejnych zajęciach mieli możliwość otworzyć je i zmodyfikować.

            Dodał: Sławomir Kasperkowicz

            #laboratoriaprzyszlosci

        • Klasa 6 i 8 programuje Arduino
          • Klasa 6 i 8 programuje Arduino

          • Arduino - mała płytka o ogromnym potencjale - otworzyła świat elektroniki dla szerokiego grona pasjonatów, którym pozwoliła wreszcie zrealizować wymarzone projekty.

            Uczniowie klasy 6 i 8 w ramach zajęć techniki i  informatyki zapoznali się z budową mikrokontrolera i zestawem startowym do płytki Arduino UNO. Były to m.in. diody LED, rezystory, czujniki, układy scalone oraz sama płytka bazowa Arduino Uno ze złączami. Omówiony został edytor Arduino IDE przeznaczony do pisania dedykowanego kodu programu opartego na języku C++ oraz podstawowe zasady programowania mikrokontrolerów.

            Szkolne zestawy Arduino zostały zakupione dzięki inicjatywie edukacyjnej „Laboratoria Przyszłości” realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

            Dodał: Sławomir Kasperkowicz

            #laboratoriaprzyszlosci

        • Zabawy w parku przy Dworze Ostoia
          • Zabawy w parku przy Dworze Ostoia

          • Koniec roku się zbliża a wraz z nim również nadszedł czas na podziękowanie wszystkim dziewczynkom angażującym się w śpiew i taniec. Serdecznie dziękujemy za udział w próbach oraz wielki zapał podczas nauki nowych tańców i piosenek. W ramach podziękowania dla tych najmłodszych uczestników zorganizowano dzień pełen atrakcji. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i zorganizowanie całej imprezy pani Agnieszce Ostoia – Tomaszewskiej. Dzięki pani Agnieszkce mogliśmy korzystać z wszystkich wspaniałych atrakcji znajdujących się w parku przy Dworze Ostoia, dmuchanej zjeżdżalni, przygotowanych smakołyków, a także bardzo lubianego przez dzieci placu zabaw. Nie zabrakło również piniaty, malowania twarzy, baniek oraz warkoczyków.

            Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

            Dodała: Joanna Krukar

        • Przedszkolaki przygotowują morskie słoiczki
          • Przedszkolaki przygotowują morskie słoiczki

          • Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego uczestniczyły w warsztatach plastycznych pt. „Morskie słoiczki”. Barwienie soli na różne pastelowe kolory, obserwacja zmieniającej się barwy i nasycenia, było niesamowitych doświadczeniem i fantastyczną zabawą. Dzieci miały okazję samodzielnie wybrać ulubione kolory i według własnego pomysłu warstwowo przesypać je do swoich słoików. Na koniec jeszcze wybór muszelek i estetyczne udekorowanie i praca gotowa.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Realizacja programu „Bieg po zdrowie”
          • Realizacja programu „Bieg po zdrowie”

          • W drugim okresie roku szkolnego 2021/2022, uczniowie klasy 4 wzięli udział w kolejnej edycji programu „Bieg po zdrowie”. Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z ekspertami. Nadrzędnym jego celem jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów. Podczas cyklu zajęć dzieci m.in. liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, pracowały przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień. Z realizacją programu zapoznani byli również rodzice.

            Dodała: Anna Pęk

        • Dobranocki z dawnych lat
          • Dobranocki z dawnych lat

          • Bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych. Wspólne oglądanie bajek i czytanie ich dzieciom wywiera  duży wpływ na rozwój małego dziecka. Bajki pomagają dziecku poznawać i nazywać własne emocje oraz podpowiadać sposoby radzenia sobie z nimi. Bajki rozwijają i wzbogacają dziecięcą wyobraźnię, rozwijają intelekt, są źródłem rozrywki i zabawy. Oglądanie bajek wpływa również na wyzwalanie wielu pozytywnych emocji: radości, zadowolenia, poczucia bezpieczeństwa.

            Realizując Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Magiczna moc bajek” uczniowie klasy 2 realizowali zadanie „Dobranocki z dawnych lat”. Dzieci w przebraniach bohaterów bajek z wielkim zainteresowaniem oglądały dobranocki.  Były to między innymi „Reksio”, „Kubuś Puchatek”, „Filemon i Bonifacy”, „Miś Uszatek”.

            Oglądanie bajeczek przyczyniło się do wszechstronnego wspomagania rozwoju dziecka. Kształtowały postawę empatii, promowały kulturę i wrażliwość na piękno. Śmiało możemy potwierdzić motto projektu, iż „Bajka jest magicznym lustrem pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to, co wydaje się trudne i nie do pokonania”.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej
          • Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej

          • 25 kwietnia 2022 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w Olimpiadzie Wiedzy Archimedes Plus Historia Plus. Inicjatorem konkursu i fundatorem nagród motywacyjnych było wydawnictwo Amermedia Sp. z o.o. W tym dniu uczniowie w atmosferze olimpijskiej rywalizacji rozwiązywali opracowane przez organizatora testy, każdy w swojej kategorii wiekowej. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień dzieci. Przyczynił się również do pogłębiania wiedzy z różnych dziedzin, w tym z historii.

            Laureatami konkursu zostali:

            klasa 4

            - Franciszek Buczek – laureat I stopnia,

            - Karolina Michalak  - laureat III stopnia,

            - Michał Wilusz - laureat V stopnia,

            klasa 5

            - Wojciech Wilusz - laureat IV stopnia,

            - Miłosz Rygiel - laureat IV stopnia,

            klasa 6

            - Mikołaj Brzęk  – laureat III stopnia,

            W konkursie brali również udział Filip Michalak z klasy 4, Kornelia Bek i Kamil Kasperkowicz z klasy 6 oraz Lena Saferna z klasy 7. Laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy.

            Dodała: Justyna Barć

        • 25. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Krośnie
          • 25. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Krośnie

          • 11 czerwca 2022 członkowie pocztu sztandarowego: Maciej Józefowicz, Magdalena Barć i Zuzanna Wilusz wraz z panią Dyrektor i Wicedyrektor brali udział w uroczystej Mszy św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, gdzie odbywały się uroczystości upamiętniające 25. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II w Krośnie. Msza św. została odprawiona pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego ks. Arcybiskupa Adama Szala z udziałem Metropolity Lwowskiego ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, wieloletniego sekretarza Ojca świętego oraz ks. Arcybiskupa Józefa Michalika.

            W homilii ks. Abp Adam Szal mówił o szczególnym dziedzictwie jakie św. Jana Paweł II zostawił wierzącym. Podkreślił m.in. to, że Ojciec św. wciąż jest dla wielu niezwykłym autorytetem, nauczycielem wiary i osobą, która budowała jedność między ludźmi.

        • "NIE, DZIĘKUJĘ - używek nie próbuję!"
          • "NIE, DZIĘKUJĘ - używek nie próbuję!"

          • W maju bieżącego roku cztery uczennice klasy IV: Julia Kamila Nycz, Julia Nycz, Milena Penar i Maja Uliasz wzięły udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pt. "NIE, DZIĘKUJĘ - używek nie próbuję!", organizowanym przez Szkołę Podstawową w Sobolewie. Celem konkursu było budowanie świadomości tego, jak bardzo używki wpływają na zdrowie, zarówno nasze jak i osób przebywających obok. Spośród wielu prac, który wpłynęły z całej Polski, zostały wybrane trzy najlepsze, a pięć otrzymało wyróżnienie. Wśród tych wyróżnionych znalazła się praca naszej uczennicy Julii Kamili Nycz, która otrzymała cenne nagrody. Serdecznie gratulujemy sukcesu!

            Dodała: Natalia Penar

        • Dzień Mamy i Taty w punkcie przedszkolnym
          • Dzień Mamy i Taty w punkcie przedszkolnym

          • 14 czerwca 2022 przedszkolaki z punktu przedszkolnego obchodziły Święto Mamy i Taty. Dzieci w pięknych strojach śpiewały wzruszające piosenki oraz recytowały wiersze dziękując Rodzicom za miłość i troskę. Przygotowały także piękne laurki.

        • Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego
          • Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego

          • 22 kwietnia 2022 roku nasi uczniowie brali udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Archimedes.Plus Lingua.Plus. organizowanej przez wydawnictwo Amermedia Sp. z o.o. Celem Olimpiady było motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego i rozpowszechnianie kultury i tradycji krajów anglojęzycznych. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu ze znajomości języka angielskiego zawierającego zadania w brytyjskiej odmianie języka angielskiego.

            Laureatami konkursu zostali wszyscy uczniowie, którzy popełnili nie więcej niż 5 błędów. Miło jest nam poinformować, że w tym gronie znaleźli się:

            - Lena Starościak z klasy 2 – laureat I stopnia z wyróżnieniem,

            - Mikołaj Brzęk z klasy 6 – laureat II stopnia,

            - Paweł Fajkiel z klasy 5 – laureat III stopnia,

            - Mikołaj Kielar z klasy 3 – laureat IV stopnia.

            Wszyscy laureaci oraz pozostali uczestnicy Olimpiady otrzymali nagrody książkowe i dyplomy przygotowane przez organizatora.

            Gratulujemy!

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej
          • Laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Matematycznej

          • 27 kwietnia odbyła się 35 wiosenna edycja Olimpiady Wiedzy Archimedes Plus - Matamatyka Plus, w której wzięło udział 28 uczniów naszej szkoły. Uczniowie rozwiązywali test wiedzy, każdy w swojej kategorii wiekowej. Inicjatorem Konkursu  jest wydawnictwo Amermedia, które przygotowuje testy, a następnie opracowuje wyniki. Po niespełna dwóch miesiącach oczekiwania otrzymaliśmy wyniki testów, które przedstawiają się następująco:

            Laureat I stopnia z wyróżnieniem - Franciszek Buczek - klasa 4

            Laureat I stopnia - Lena Klara , Filip Słota, Katarzyna Turek - klasa 3, Laura Kubas, Filip Michalak  - klasa 4

            Laureat II stopnia - Mikołaj Gazda, Aleksander Jakubowicz - klasa 3

            Laureat III stopnia - Mikołaj Kielar, Sylwester Leśniak - klasa 3, Miłosz Rygiel - klasa 5, Kornelia Bek - klasa 6

            Laureat IV stopnia - Zofia Krukar - klasa 5                          

            Laureat V stopnia -  Julia Barud - klasa 3Paweł Fajkiel - klasa 5, Maciej Józefowicz - klasa 8

            Uczniów do konkursów przygotowywały panie Lucyna Nogaj, Edyta Smolak i Beata Boczar.

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrodę książkową „Przystanek Alaska” i długopis. Laureat I stopnia z wyróżnieniem Franciszek Buczek otrzymał dyplom z czerwonym paskiem oraz dodatkową nagrodę „Encyklopedia edukacyjna – Rośliny”.

            Laureatom składamy serdeczne gratulacje, a pozostałym uczestnikom konkursu dziękujemy za wzięcie udziału w rywalizacji.

            Dodała: Beata Boczar

        • Uczniowie klasy VIII uczą się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej
          • Uczniowie klasy VIII uczą się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej

          • W ramach realizacji zadań z przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa uczniowie klasy ósmej przystąpili do zadań praktycznych. Głównym tematem działań była pomoc osobie w stanie zagrożenia życia. Uczniowie musieli udzielić pomocy osobie poszkodowanej w przypadku utraty przytomności u osoby dorosłej, zatrzymania krążenia, zadławienia oraz krwotoku z kończyn górnych i dolnych, ran głowy, krwotoku z nosa czy ran kłutych. Poznawali także techniki usztywniania kończyn przy wykorzystaniu elementów wyposażenia apteczki pierwszej pomocy ale także przedmiotów z najbliższego otoczenia. Uczniowie uczyli się rozpoznawać objawy krwotoku wewnętrznego i czynności ratowniczych z nim związanych. Ważnym elementem działań ratowniczych jest zadbanie o bezpieczeństwo osoby ratującej. Uczniowie nabywali umiejętność bezpiecznego zakładania i ściągania rękawiczek jednorazowych. Największą radość sprawiało im bandażowanie.

            Dodał: Sławomir Kasperkowicz

        • Jemy zdrowo i kolorowo!
          • Jemy zdrowo i kolorowo!

          • Uczniowie klasy 5 w ramach lekcji techniki zaczęli nowy dzień od przyrządzania pysznych, zdrowych i kolorowych kanapek. Każdy mógł przygotować drugie śniadanie według swoich upodobań i wybranych smaków. Wykorzystaliśmy zieloną sałatę, pomidory, ogórki, szczypiorek, rzodkiewki, paprykę i  stworzyliśmy smaczne, a zarazem zdrowe kanapki. Kanapki wyglądały bardzo smakowicie, wszyscy jedli z wielkim apetytem. Były to zajęcia uczące samodzielności, właściwego zachowania się przy stole i zdrowego odżywiania się. Uczniowie już wiedzą, że śniadanie to podstawa naszego dnia, a szczególnie kiedy znajdują się w nim bogate w witaminy warzywa.

            Dodał: Sławomir Kasperkowicz

            Podczas zajęć wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu "Laboratoria przyszłości".

            #laboratoriaprzyszlosci

        • Sukcesy uczniów w konkursie literackim „Wiersz Dla Mamy”
          • Sukcesy uczniów w konkursie literackim „Wiersz Dla Mamy”

          • Dzień Mamy obchodzony jest prawie na całym świecie. To święto jest doskonałą okazją do podziękowania wszystkim Mamom za ich bezwarunkową miłość i troskę, jaką otaczają swoje dzieci każdego dnia. Nasi uczniowie, chcąc podziękować i okazać miłość swoim Mamom, wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Gminny  Ośrodek Kultury w Rymanowie.  Napisali piękne wiersze, które zostały docenione i wysoko ocenione przez konkursowe jury.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Julia Godzik, Karol Krypla

            II miejsce – Laura Kubas, Anna Wojtuń, Tymoteusz Kossakowski, Nikola Przybylska, Szymon Krukar, Kamil Kasperkowicz

            III miejsce – Julia Kamila Nycz, Zofia Krukar, Mikołaj Brzęk, Szymon Folmer , Miłosz Rygiel

            Wyróżnienie – Julita Zajdel, Kornelia Bek, Paweł Fajkiel, Julia Puchalska, Patryk Leśniak, Gabriela Kuś.

            Serdecznie gratulujemy młodym poetom i życzymy dalszych, równie udanych, prób literackich,!

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Wycieczka klas 1-3 do Krakowa i Bochni
          • Wycieczka klas 1-3 do Krakowa i Bochni

          • Dnia 10 czerwca 2022 roku uczniowie klas 1-3 pojechali na długo wyczekiwaną wycieczkę do Krakowa i Bochni pod opieką swoich wychowawczyń: Łucji Kilar, Kingi Bardowskiej, Lucyny Nogaj oraz Rodziców: Sylwii Karczmarskiej, Marii Kuczała, Sylwii Dąbrowskiej, Moniki Słota, Magdaleny Klara. W radosnych nastrojach dzieci, po kilkugodzinnej podróży w autokarze, powitały dawną stolicę Polski – Kraków. Z okien autokaru z zachwytem obserwowały zabytkowe kamienice, wieżowce, Wisłę i majestatyczny Wawel. Pani przewodnik zaprowadziła najpierw naszą grupę na Wawel, który wywarł na najmłodszych uczniach ogromne wrażenie. Dzieci słuchały opowieści przewodnika i z podziwem oglądały dawną siedzibę polskich królów. Później udaliśmy się do Jamy Smoka, ale na szczęście wszyscy cało wróciliśmy na powierzchnię. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i zakupie pamiątek udaliśmy się spacerkiem na Rynek Główny, gdzie z podziwem oglądaliśmy historyczne zabytki. Następnym punktem naszej wycieczki był obiad w restauracji „Kawior”. Po smacznym posiłku pojechaliśmy do Bochni, aby zwiedzić najstarszą kopalnię soli w Polsce, która została w 2013 roku wpisana na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pierwszych niezapomnianych emocji doznaliśmy podczas zjazdu w podziemia kopalni prawdziwą górniczą windą, którą później wróciliśmy na powierzchnię. Część podziemnej trasy zwiedziliśmy pieszo, pokonaliśmy kilkaset schodów, a część wyznaczonej trasy siedząc wygodnie w kolejce, która mknęła z prędkością 2,5 m/s. Przewodnicy bardzo ciekawie przedstawili nam historię kopalni, pokazali wykute w skałach kaplice, rzeźby i dawne narzędzia górnicze. Bardzo podobała nam się Podziemna Ekspozycja Multimedialna, która przybliżyła zwiedzającym dzieje kopalni od czasów króla Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi. Wielkie wrażenie wywarła na nas Kaplica św. Kingi, która jest największą spośród kaplic kopalnianych bocheńskiej kopalni. W poprzek kaplicy ułożone są tory kolejki kopalnianej. Jest to jedyny przypadek podziemnego kościoła na świecie, przez który przejeżdża pociąg. Po pożegnaniu się z naszymi miłymi przewodnikami dzieci kupiły pamiątki i udaliśmy się w drogę powrotną.

            Najmłodsi uczestnicy wycieczki, trochę zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń wrócili do Klimkówki, gdzie opiekunowie przekazali je stęsknionym Rodzicom.

            Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • „To prawda, że jest inna niż my, ale jaka piękna…”
          • „To prawda, że jest inna niż my, ale jaka piękna…”

          • Uczniowie klasy trzeciej realizując kolejne zadanie z Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”, zapoznali się z treścią przepięknej książki Joanny Chmielewskiej pt. „Niebieska niedźwiedzica”. Dzieci z dużym zainteresowaniem i emocjami wypisanymi na twarzach słuchały treści książki czytanej przez nauczycielkę. Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na najważniejsze przesłanie tej lektury – Czy niebieska niedźwiedzica Azul, śliczna, miła i dobra, musiała odejść z Niedźwiedziej Doliny? Czy naprawdę liczy się tylko kolor futerka? Podczas klasowej dyskusji uczniowie zastanawiali się nad problemem: Czy łatwo być innym? Czy łatwo dostrzec problemy i cierpienie innych?  Następnie trzecioklasiści swoje emocje wyrazili w pracach plastycznych. Na rysunkach pojawiły się kolorowe niedźwiadki, które były symbolem tolerancji dla inności. Dzieci zrozumiały, że każdy z nas jest inny i ma prawo być sobą. Podczas zajęć towarzyszyła nam piosenka „Rozsyłamy uśmiechy”, bo uśmiech i szacunek dla siebie i innych jest fundamentem wszystkich wartości moralnych.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Podsumowanie ogólnopolskiego projektu "Zabawa sztuką"
          • Podsumowanie ogólnopolskiego projektu "Zabawa sztuką"

          • Dobiegł końca kolejny Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką" realizowany przez oddział przedszkolny. W krótkiej fotorelacji zawarte są wszystkie wykonane zadania. Z wymaganych sześciu, dzieci z radością wykonały 13 zadań. Udział w projekcie był fantastyczną i edukacyjną zabawą. Bardzo dziękujemy pani Dagmarze Drabik - autorce programu za możliwość uczestniczenia i współdziałania z innymi placówkami.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Wyniki zbiórki makulatury
          • Wyniki zbiórki makulatury

          • W ramach obchodów Dnia Ziemi nasza szkoła włączyła się do akcji zbiórki makulatury organizowanej przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Rymanowie przy współpracy z Nadleśnictwem Rymanów. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów udało nam się zebrać aż 5165 kg makulatury. Wśród uczniów, którzy wyróżnili się w akcji byli:

            - Krystian Penar – 1895 kg
            - Patrycja Dworzańska – 550 kg
            - Mikołaj Kielar – 550 kg
            - Filip Słota – 320 kg
            - Miłosz Rygiel – 230 kg
            - Patryk Leśniak – 180 kg
            - Kacper Wacławski – 100 kg

            Natomiast wyniki zbiórki w klasach przedstawiają się następująco:

            I miejsce – klasa 4 – 130 kg na 1 ucznia
            II miejsce – klasa 3 – 85 kg na 1 ucznia
            III miejsce – klasa 5 – 38 kg na 1 ucznia
            IV miejsce – klasa 8 – 29 kg na 1 ucznia

            Za każde 10 kg papieru każdy uczestnik akcji otrzymał drzewko, a klasa 4, która zebrała najwięcej makulatury w przeliczeniu na jednego ucznia otrzymała pizzę. Nagrodę otrzymała również nasza szkoła, jako że zebraliśmy największą ilość makulatury spośród wszystkich szkół w gminie. W przeliczeniu na 1 ucznia ostatecznie zajęliśmy III miejsce.

            Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w tej ekologicznej akcji!

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Dzień Przyjaciela w klasie IV
          • Dzień Przyjaciela w klasie IV

          • W związku z obchodzonym 9 czerwca Dniem Przyjaciela klasa IV wzięła udział w zajęciach właśnie w tym temacie 8 czerwca na lekcji języka angielskiego. Jako wstęp uczniowie obejrzeli dwa krótkie filmy, w których dzieci z różnych krajów odpowiadają w języku angielskim na pytanie, co ich zdaniem znaczy być dobrym przyjacielem. Następnie wykonali kilka ćwiczeń,  w których między innymi przyporządkowywali cechy charakterystyczne dla dobrego i „złego” przyjaciela. Jako podsumowanie pracując w grupach dziewczynki i chłopcy wykonali pracę plastyczną przedstawiającą sylwetkę prawdziwego przyjaciela. Podczas zajęć uczniowie mieli możliwość nie tylko przypomnieć sobie, jak dużą wartością jest prawdziwa przyjaźń, ale również utrwalić angielskie słownictwo związane z tym tematem.

            Dodała: Natalia Penar

        • Odwaga bycia sobą
          • Odwaga bycia sobą

          • Uczniowie klasy trzeciej w ramach kontynuacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” rozmawiali na temat akceptacji własnego wyglądu, własnych wad i niedoskonałości. Temat został zrealizowany na podstawie bajki Pana Poety „Kura, co tyła na diecie”. Postać Kury, która tyła, mimo zastosowanej diety, wzbudziła wśród uczniów wiele emocji i refleksji. Przy tej okazji dzieci uświadomiły sobie, ze niektórych rzeczy nie możemy w sobie zmienić, a innych zmienić możemy po prostu nie chcieć. Kura mówiąc, że „dla siebie i kogutka jest piękniutka, choć okrąglutka”, pokazuje, że nie wygląd jest najważniejszy, a to, jacy jesteśmy dla innych. Ważne jest nasze samopoczucie i akceptacja. Podczas zajęć trzecioklasiści przypomnieli sobie również zasady zdrowego odżywiania się  i znaczenie aktywności fizycznej dla naszego zdrowia.  

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Klasy 4 i 6 w Krakowie
          • Klasy 4 i 6 w Krakowie

          • 6 czerwca 2022 r. piętnastu uczniów klasy IV i sześć uczennic z klasy VI pod opieką pani Joanny Wójcik-Kaczor i pani Natalii Penar wybrało się na całodniową wycieczkę do Krakowa. Wyjechaliśmy wcześnie, bo o 5:45 pełni emocji i podekscytowania. Naszą przygodę rozpoczęliśmy wizytą w Ogrodzie Doświadczeń, która jest doskonałą okazją do nauki przez zabawę. Dzięki interaktywnej ekspozycji można z łatwością poznać wiele praw fizyki. Na terenie ogrodu znajduje się około 110 urządzeń. Każdego z nich warto dotykać, by różnymi zmysłami doświadczać zjawisk fizycznych. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zobaczenie Wawelu i ziejącego ogniem Smoka, wejście do Smoczej Jamy, a następnie przejście Drogą Królewską w stronę Rynku Głównego. Tam w samym sercu Krakowa mieliśmy okazję zobaczyć Sukiennice, Pomnik Mickiewicza oraz Kościół Mariacki i wysłuchać z ust naszego pilota wielu ciekawych faktów historycznych związanych z tymi miejscami. Już trochę zmęczeni udaliśmy się do restauracji na pyszny obiad, a po szybkim zregenerowaniu sił pojechaliśmy na ostatni już i zarazem najbardziej przez uczniów wyczekiwany punkt wycieczki, a mianowicie laserowy paintball w Zoltar Park. Oprócz drużynowej rywalizacji na laserowe bronie, mieli oni też okazję przejść przez labirynt luster, co okazało się nie być najprostszym zadaniem. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną i około 20:00 dotarliśmy do Klimkówki pełni wrażeń i znakomitych wspomnień.

            Dodały: Joanna Wójcik Kaczor, Natalia Penar

        • Poznajemy Kraków i jego zabytki
          • Poznajemy Kraków i jego zabytki

          • Uczniowie klasy 5, 7 i 8 w dniach 2 – 3 czerwca br. udali się na wycieczkę do dawnej stolicy Polski – Krakowa. Pani Małgorzata Jakubowicz, pan Jacek Penar, pani Małgorzata Czelny, pani Agata Barzyk dokładali starań, by uczestnicy wycieczki miło i bezpiecznie spędzili czas, poznając najważniejsze zabytki tego urokliwego miasta. Powitał nas ziejący ogniem Smok i widok na Bulwary Wiślane. Kolejnym punktem wycieczki była dawna siedziba królów polskich – Wawel. Zwiedziliśmy Katedrę, miejsce pochówku większości królów polskich. Zatrzymaliśmy się również przy grobowcu Marii i Lecha Kaczyńskich. Z kolei Rynek Główny jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Mnóstwo tutaj turystów, zgiełku, latających nad głowami gołębi, bryczek z elegancko ubranymi końmi. Na Rynku Głównym znajdują się sztandarowe zabytki Krakowa, a więc Kościół Mariacki, z którego codziennie wybrzmiewa hejnał i Sukiennice. Collegium Maius będące częścią Akademii Krakowskiej zachwyciło nas krużgankami ze sklepieniami, bogato zdobionymi drzwiami i zabytkową studnią na środku placu. Pałac biskupi stojący przy ulicy Franciszkańskiej 3, będący siedzibą kurii metropolitarnej, jest nierozerwalnie związany z papieżem Janem Pawłem II. Pod oknem z wizerunkiem Ojca Świętego organizowane są czuwania i koncerty. Każdego roku w rocznice związane z papieżem, okno ozdabiane jest białymi i żółtymi kwiatami, wierni modlą się, kładą kwiaty i palą znicze. My upamiętniliśmy to miejsce na wspólnym zdjęciu.

            W drugim dniu zwiedzania udaliśmy się na Kopiec Kościuszki, z którego podziwialiśmy przepiękną panoramę dawnego grodu Kraka. Najwięcej radości dostarczył jednak Zoltar Park -  laserowy paintball, a dopełnieniem atrakcji była wizyta w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Podczas zajęć wykonywane były eksperymenty związane z ciśnieniem, wystrzeliwano butelkowe rakiety.

            Zachwyceni urzekającymi widokami Krakowa, bogatsi o wiedzę na temat naszego dziedzictwa narodowego, pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

            Dodała: Agata Barzyk

        • Sukcesy uczniów w konkursie „Szlakiem budynków uzdrowiskowych”
          • Sukcesy uczniów w konkursie „Szlakiem budynków uzdrowiskowych”

          • mDnia 5 czerwca 2022 roku w Rymanowie Zdroju, podczas imprezy plenerowej zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka, nastąpiło rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego pod hasłem „Szlakiem budynków uzdrowiskowych”. Celem konkursu było budowanie trwałej więzi emocjonalnej z krajem ojczystym i regionem, zainteresowanie dzieci i młodzieży historią miejsc, z którymi się utożsamiają, wzmacnianie poczucia więzi ze społecznością całej Gminy, promowanie walorów przyrodoleczniczych i krajobrazowych Uzdrowiska Rymanów oraz rozwijanie artystycznych zainteresowań oraz zachęcanie do twórczej aktywności.

            Z przyjemnością informujemy, iż spośród bardzo dużej liczby nadesłanych prac, Jury doceniło rysunki wykonane przez naszych małych artystów.

            Kategoria klas 1-3

            II miejsce: Aleksander Jakubowicz – klasa III

            III miejsce: Julia Barud – klasa III

            wyróżnienie: Filip Słota – klasa III

            Kategoria klas 4-6

            II miejsce: Maja Barć – klasa V

            Laureaci otrzymali dyplomy i wspaniałe nagrody. W konkursie wzięli również udział: Lena Klara, Maja Śliwecka, Sylwester Leśniak (kl. III) i Anna Wojtuń (kl. V).

            Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie. Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach plastycznych.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Finał konkursu „Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność”
          • Finał konkursu „Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność”

          • W piątek 3 czerwca 2022 r. Muzeum Podkarpackie w Krośnie przeprowadziło finał kolejnej edycji konkursu „Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność”. Konkurs ten skierowany był do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z Krosna i powiatu krośnieńskiego. W finale wzięło udział 10 uczniów. W dniu 29 kwietnia 2022 r. przeprowadzone zostały na terenie naszej szkoły eliminacje wstępne. Do finału zakwalifikował się uczeń klasy szóstej Kamil Kasperkowicz. Mimo, że Kamil nie zdobył żadnej z głównych nagród w finale konkursu, to udział w tym wydarzeniu okazał się być dla niego cennym doświadczeniem, a także okazją do poznania rówieśników o podobnych zainteresowaniach. Kamil otrzymał nagrodę rzeczową i dyplom uczestnika konkursu.

            Na zakończenie uczniowie wraz z opiekunami mieli również możliwość zwiedzenia terenu muzeum i zapoznania się z dostępnymi tam wystawami historycznymi.

            Dodała: Justyna Barć

        • Maciej Józefowicz w finale Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Ignacego Łukasiewicza
          • Maciej Józefowicz w finale Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Ignacego Łukasiewicza

          • 31 maja odbył się finał III Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Ignacego Łukasiewicza organizowanego przez Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 190 uczniów z 23 zgłoszonych szkół podstawowych miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Do finałowego etapu konkursu zakwalifikowało się 55 uczniów. Uczniowie w czasie 60 minut rozwiązywali 18 bardzo trudnych zadań zamkniętych i otwartych, za które można było uzyskać łącznie 25 punktów. Naszą szkołę reprezentował Maciej Józefowicz, który uzyskał 18 punktów i tylko dwa punkty dzieliły go od miejsca na podium.

            Bardzo serdecznie gratulujemy Maciejowi wysokiego wyniku, dziękujemy za udział i godne reprezentowanie naszej szkoły oraz życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach matematycznych.

            Dodała: Beata Boczar

        •  Kolaż rodzinnych marzeń i pragnień
          • Kolaż rodzinnych marzeń i pragnień

          • Kontynuując Międzynarodowy Projekt Czytelniczy "Magiczna moc bajek" uczniowie klasy 3 podczas zajęć z pedagogiem szkolnym rozmawiali o marzeniach. Uczniowie poznali metodę SMART, dzięki której dowiedzieli się jak określić swoje cele. Każdy z uczniów swoje marzenie narysował na kartce i mógł o nim opowiedzieć oraz określić, co powinien zrobić, aby spełnić to marzenie. Podsumowaniem lekcji było wspólne wykonanie kolażu z wszystkich prac.

            Dodała: Anna Pęk

        • Piracki Dzień Dziecka w przedszkolu
          • Piracki Dzień Dziecka w przedszkolu

          • 1 czerwca odchodzimy święto wszystkich Dzieci. Z tej okazji sala oddziału przedszkolnego zamieniła się w piracką przystań. Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego tego dnia musiały sprostać wyzwaniom, aby w ten sposób zamienić się w prawdziwych piratów i  przyłączyć się do innych pirackich kamratów wypływających na poszukanie skarbów. Na dzieci czekały morskie atrakcje: tory przeszkód, głodny rekin, balonowe szable, czapki i wąsy pirackie. Wszyscy mieli okazje zawitać na statku i zrobić pamiątkowe zdjęcie.  Niesamowite emocje towarzyszyły dzieciom podczas poszukiwania kolejnych map i wskazówek prowadzących do skarbu. A na ich drodze nie zabrakło pokazu baniek mydlanych, tańców i zabaw. Gratuluję wszystkim śmiałkom, którzy odważnie pokonali wszystkie zadania i odnaleźli skarby. Na koniec wspólnej zabawy nasi bohaterzy zasłużyli na pyszny popcorn i lody.

            Życzymy Wam wiele radosnych chwil oraz aby na waszych buźkach zawsze gościł piękny uśmiech. Dzieciństwo to wspaniały czas. Nie bójcie się marzyć, bo od marzeń wszystko się zaczyna. Bądźcie zawsze szczęśliwi!

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzień Dziecka w klasach 4 – 8
          • Dzień Dziecka w klasach 4 – 8

          • 1 czerwca 2022 w klasach 4 – 8 świętowaliśmy Dzień Dziecka. Wśród atrakcji przygotowanych dla naszych starszych uczniów był turniej wiedzy ekologicznej, quiz „Poznaj nauczyciela swego po zdjęciu z dzieciństwa jego”, wyścigi robotów, pokaz druku w drukarce 3D oraz zabawa dyskotekowa.

            Turniej wiedzy ekologicznej przygotował dla uczniów pan Krzysztof Telega. W rywalizacji wzięły udział trzyosobowe reprezentacje klas, które zmagały się z różnymi zadaniami o tematyce ekologicznej. W turnieju najlepsza okazała się drużyna klasy 7, która zdobyła I miejsce. Natomiast II miejsce zajęła drużyna klasy 8, a III miejsce drużyna klasy 6. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i upominki.

            Wiele emocji wśród uczniów wzbudził quiz „Poznaj nauczyciela swego po zdjęciu z dzieciństwa jego”, który przygotowała pani Natalia Penar. Quiz został przeprowadzony za pomocą aplikacji Kahoot!, a najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili: Piotr Ryba – I miejsce, Bartosz Kielar – II miejsce i Julia Hanus – III miejsce.

            Kolejną ciekawą konkurencją były wyścigi robotów zorganizowane przez pana Sławomira Kasperkowicza. Tym razem drużyny klasowe wykonywały różne zadania z wykorzystaniem robotów tj. przejazd na czas z pokonaniem toru przeszkód czy przenoszenie wieży. Najlepszy wynik w rywalizacji uzyskała drużyna klasy 8 zdobywając I miejsce. Na II miejscu uplasowała się drużyna klasy 5, a na III miejscu drużyna klasy 4. Zwycięzcy w nagrodę oprócz dyplomów otrzymali wyciskarki do pasty do zębów wydrukowane na drukarce 3D.

            Świętowanie zakończyło się szaloną zabawą dyskotekową zorganizowaną przez Samorząd Uczniowski.

            W tym dniu nie zabrakło również kolorowych zdjęć na ściance oraz pysznego poczęstunku ufundowanego przez Radę Rodziców.

            Podczas organizacji Dnia Dziecka wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu rządowego „Laboratoria przyszłości” m.in. drukarkę 3D, kamerę, zestaw studyjny, tło fotograficzne i roboty. #laboratoriaprzyszlosci

            Bardzo dziękuję nauczycielom, którzy zaangażowali się w przygotowanie obchodów Dnia Dziecka. Dziękuję również Radzie Rodziców za ufundowanie poczęstunku.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Dzień Dziecka w klasach 1-3
          • Dzień Dziecka w klasach 1-3

          • Jest wiele dni w roku, które dzieci lubią najbardziej, niewątpliwie jednym z nich jest Dzień Dziecka. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły niecierpliwie oczekiwali na atrakcje, które zostały dla nich przygotowane. Pierwszym punktem tego szczególnego dnia były wspólne zdjęcia z różnymi rekwizytami przy pięknej szkolnej dekoracji. Później uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pieszo udali się do parku przy Dworze Ostoia, gdzie miło spędzili czas. Najmłodsi pod czujnym okiem swoich pań, wesoło bawili się na placu zabaw, grali w piłkę i w kręgle. W tym dniu nie zabrakło kolorowych balonów i malowania twarzy. Dla dzieci został przygotowany też poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców. Wszystkim smakowała wyśmienita pizza, lody i słodkie przekąski. Dopisała nam pogoda, humory i energia do wspólnej zabawy. Zadowolone i troszkę zmęczone zabawami na świeżym powietrzu dzieci wróciły do swoich domów.

            Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce Ostoia-Tomaszewskiej za udostępnienie terenu parku i przygotowanie smacznego poczęstunku.

            Dodały: nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

        • Majowe urodzinki w oddziale przedszkolnym
          • Majowe urodzinki w oddziale przedszkolnym

          • W maju w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy urodziny Emilki i Kubusia. Tradycyjnie w tym dniu dzieci przyniosły cukierki, by poczęstować swoich kolegów i koleżanki natomiast dzieci z grupy przy zabawach z chustą animacyjną odśpiewały również gromkie „Sto lat!” Zdjęcia w naszej grupowej fotobudce uwiecznią tę chwilę i przypomną składane życzenia naszym solenizantom. Życzymy dużo radości, szczęścia i spełnienia marzeń!

            Dodała: Joanna Krukar

        • Przedszkolaki w wiosce indiańskiej
          • Przedszkolaki w wiosce indiańskiej

          • 30 maja dzieci z oddziału przedszkolnego wyjechały na długo wyczekiwaną wycieczkę do Wioski Indiańskiej i mini zoo w Kunowej.  W wiosce przywitał nas Indianin, z którym spędziliśmy cały radosny dzień. Na początku oprowadził nas i zaciekawił informacjami dotyczącymi zwierząt, które oglądaliśmy w mini zoo. Następnie wprowadził na teren, gdzie znajdują się oryginalne namioty Indian. Wykonując opaski indiańskie i z pomalowanymi indiańskimi wzorami na twarzach dzieci z cierpliwością czekały na wspólne muzyczne zabawy, konkurencje i tańce. Po wyczerpujących zabawach nadszedł czas również na indiański poczęstunek. Dzieci z wielkim apetytem zjadły kiełbaski przygotowane na grillu i skorzystały z kolejnych atrakcji: jazda na kucyku, zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach. Radosne, szczęśliwe i pełne wrażeń dzieci wróciły do swoich domów.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Klasa 8 na Tarnicy
          • Klasa 8 na Tarnicy

          • 27 maja 2022 r. uczniowie klasy 8 wyruszyli na wyprawę w Bieszczady. Bus szybko dowiózł nas do Ustrzyk Górnych. Po 9:30 ruszyliśmy na czerwony szlak zdobywać najwyższy szczyt w Bieszczadach. W lesie droga zwężyła się do ścieżki i zdecydowanie zwiększyło się nachylenie stoków. Kilka odpoczynków umożliwiło utrzymanie zwartości grupy. Po wyjściu z bukowego lasu mogliśmy podziwiać połoniny- bieszczadzkie łąki górskie. Widok rozciągający się z Szerokiego Wierchu pomógł szybko zapomnieć o trudach ostrego podejścia. Wędrówkę wzdłuż grzbietów górskich utrudniał nam silny wiatr. Po pokonaniu wielu kamiennych schodów około 12:00 stanęliśmy na szczycie, skąd mogliśmy podziwiać piękny krajobraz z Krzemieniem, Haliczem, Rozsypańcem i innymi szczytami najwyższej części Bieszczadów. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć, ruszyliśmy w dół, w stronę Wołosatego, gdzie czekał na nas pan kierowca. Dumni, uśmiechnięci, opaleni i trochę zmęczeni wróciliśmy do domu.

            Dodał: Krzysztof Telega

        • Sukcesy uczniów w międzynarodowym konkursie „KANGUR MATEMATYCZNY”
          • Sukcesy uczniów w międzynarodowym konkursie „KANGUR MATEMATYCZNY”

          • 17 marca po raz kolejny przystąpiliśmy do międzynarodowego konkursu „KANGUR MATEMATYCZNY”. Konkurs co roku cieszy się dużą popularnością w naszej szkole i w obecnej edycji uczestniczyło aż 22 uczniów w czterech kategoriach wiekowych: Żaczek klasa 2, Maluch klasy 3 i 4, Beniamin klasy 5 i 6 oraz Kadet klasy 7 i 8.

            W konkursie tym czworo uczniów otrzymało wyróżnienia. Są to  Filip Michalak i Franciszek Buczek z klasy 4, Paweł Fajkiel z klasy 5 oraz Kornelia Bek z klasy 6. Uczniowie Ci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz zbiory zadań matematycznych Wydawnictwa Aksjomat. W pozostałych klasach najwyższe wyniki uzyskali: Lena Starościak z klasy 2, Filip Słota z klasy 3, Adam Józefowicz z klasy 7, Zuzanna Wilusz z klasy 8. Wszyscy uczniowie za udział w konkursie otrzymali zabawkę logiczną- zaplątany kangurek.

            Uczestnikom konkursu składamy serdeczne podziękowania, wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w trudnych zmaganiach z matematyką!

            Dodała: Beata Boczar

        • II Spartakiada Sportowa „Koty przez płoty”
          • II Spartakiada Sportowa „Koty przez płoty”

          • W dniu 27.05.2022 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Rymanowie Zdroju odbyła się II Spartakiada Sportowa „Koty przez płoty”. W zawodach wzięło udział kilka szkół z terenu Gminy Rymanów oraz Szkoła Sanatoryjna, będąca organizatorem imprezy. Rywalizowano o Puchar Dyrektora ZSS.

            Konkurencje były trochę "na wesoło", wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili. Zawody rozpoczęły się konkurencją, w której uczestniczyli opiekunowie grup, które przyjechały do Rymanowa-Zdroju.

            Naszą szkołę reprezentowali: Kamil Kasperkowicz, Szymon Szymański, Piotr Ryba, Paweł Fajkiel, Krystian Penar i Franciszek Buczek.

            Dodał: Jacek Penar

        • Mamo, Tato kocham Cię
          • Mamo, Tato kocham Cię

          • Dzień Mamy i Dzień Taty to święta będące wyrazem szacunku dla rodziców obchodzone corocznie w wielu krajach, w różnych terminach. W Polsce Dzień Matki przypada na 26 maja i obchodzono go po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie. Natomiast Dzień Ojca, obchodzony jest 23 czerwca (od 1965 roku).

            Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać i pielęgnować więź między dzieckiem, a rodzicem. Dlatego też, co roku w naszej szkole pomagamy dzieciom wyrazić ich miłość i wdzięczność do rodziców organizując Dzień Mamy i Taty.

            30 maj 2022 r. był dla klasy drugiej i ich rodziców dniem szczególnym i bogatym w wydarzenia. Pod hasłem: „Mamo, tato kocham Cię” uczniowie klasy drugiej pod okiem swojej wychowawczyni, przedstawili swój program artystyczny dla swoich najbliższych. Uroczystość rozpoczęto tradycyjnym polonezem, gdzie uczniowie w pięknych strojach i przebraniach, zaprezentowali się przed rodzicami. Przedstawienie uświetniły występy dzieci, którzy śpiewem i wierszami pragnęły okazać miłość i szacunek swoim Rodzicom. Nie zabrakło również tradycyjnego „Sto lat” oraz prezentów wykonanych własnoręcznie przez dzieci.  Atmosfera tej uroczystości była podniosła. Rodzice byli wzruszeni i dumni ze swoich pociech. Ich troska i trud wkładany w wychowanie dzieci został w pełni wynagrodzony.

            Wszystkim rodzicom składam serdeczne podziękowania za zaangażowanie i pomoc w zorganizowaniu uroczystości oraz chłopcom z klasy trzeciej za wsparcie podczas tańca.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Święto Mamy i Taty w oddziale przedszkolnym
          • Święto Mamy i Taty w oddziale przedszkolnym

          • 27 maja 2022 dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Mamy i Taty. Specjalnie na tę okazję przygotowały, pod kierunkiem swojej wychowawczyni pani Joanny Krukar, piękny program artystyczny, poprzez który wyraziły swoją miłość i wdzięczność dla Rodziców za opiekę i wychowanie. Podczas występu pochwaliły się swoimi umiejętnościami aktorskimi, jak również wokalnymi, recytatorskimi i tanecznymi. Zaprezentowały spektakl ekologiczny „Jaś i Małgosia” oraz tańce, wiersze i piosenki. Nie zapomniały także o pomysłowych, ekologicznych upominkach dla swoich rodziców, które własnoręcznie wykonały.

            Po występie naszych małych artystów na Rodziców czekał quiz dotyczący dzieci, który poprowadziła pani Joanna Krukar. I z tym zadaniem Rodzice poradzili sobie celująco! Bezbłędnie odgadywali o jakim dziecku jest mowa, a w nagrodę otrzymywali portret swojego dziecka.

        • Egzamin ósmoklasisty już za nami
          • Egzamin ósmoklasisty już za nami

          • W dniach od 24.05.2022 do 26.05.2022 uczniowie klasy 8 przystąpili do egzaminu ósmoklasisty sprawdzającego wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych. Egzamin został przeprowadzony w formie pisemnej z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Wyniki poznamy 1 lipca 2022, natomiast 8 lipca 2022 każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Wynik procentowy to odsetek punktów, które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu, a wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów, którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎

            Mamy nadzieję, że wyniki osiągnięte przez naszych ósmoklasistów będą wysokie i pozwolą im dostać się do wymarzonych szkół ponadpodstawowych.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Dzień Dobrych Uczynków w szkole
          • Dzień Dobrych Uczynków w szkole

          • 19 maja 2022 obchodziliśmy w szkole Dzień Dobrych Uczynków – święto społecznych, bezinteresownych działań. Pomysłodawcą akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. W tym dniu nasi uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie czym są dobre uczynki, czy warto pomagać i być życzliwym. W klasach pojawiły się drzewa dobrych uczynków, na których uczniowie przykleili swoje postanowienia. Do akcji włączył się również Samorząd Uczniowski przygotowując losy z zadaniami do wykonania i zachęcając wszystkich do podejmowania drobnych działań na rzecz innych, bo o dobroci i życzliwości świadczą nie tylko wielkie czyny, ale również małe uczynki na miarę naszych możliwości.

            Warto być dobrym!

        • III w Mini Mistrzostwach Świata w piłce nożnej
          • III miejsce w Mini Mistrzostwach Świata w piłce nożnej

          • W dniu 23 maja 2022r. na stadionie sportowym w Rymanowie odbyła się kolejna edycja „Mini Mistrzostw Świata w piłce nożnej o Puchar Burmistrza Gminy Rymanów" . W zawodach uczestniczyli chłopcy z rocznika 2011 i młodsi. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Mikołaj Kielar, Michał Wilusz, Franciszek Buczek, Krystian Penar, Olaf Szot, Filip Słota i Miłosz Litwin. W zawodach uczestniczyły szkoły z: Rymanowa, Posady Górnej, Milczy, Sieniawy, Wróblika Szlacheckiego, Głębokiego i Klimkówki.

            W turnieju nasza drużyna spisała się bardzo dobrze, zajmując III miejsce.

            Najlepszym bramkarzem turnieju wybrano naszego zawodnika Mikołaja Kielara.

            Wszystkim zawodnikom dziękujemy i gratulujemy wysokiego wyniku.

            Dodał: Jacek Penar

        • Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Chałupkach
          • Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Chałupkach

          • 19 maja 2022 roku w Chałupkach odbyła się Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej. Zaproszeni goście, wśród których znaleźli się m.in. Metropolita Przemyski ks. abp Adam Szal i prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II pani Nina Kitlińska oraz dyrektorzy i nauczyciele 17 szkół noszących imię św. Jana Pawła II, spotkali się aby razem ze społecznością szkolną i lokalną kultywować piękną tradycję ku czci Matki Bożej oraz wspominać postać św. Jana Pawła II. Nasza szkołę reprezentowali: pani dyrektor Agnieszka Groblewska, pani wicedyrektor Beata Boczar oraz emerytowany dyrektor pan Marian Penar.

            Spotkanie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości przez panią dyrektor Danutę Sobala. Następnie przed zgromadzonymi wystąpili uczniowie szkoły w Chałupkach, którzy swoim programem artystycznym skłonili wszystkich do refleksji na temat wartości w życiu człowieka, roli miłości i więzów rodzinnych. Druga część uroczystości odbyła się przy przydrożnej kapliczce, gdzie zostało odprawione nabożeństwo majowe pod przewodnictwem ks. abpa Adama Szala.

            Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i omówienia działań podejmowanych przez Rodzinę Szkół.

        • Przedszkolaki świętują Dzień Dobrych Uczynków
          • Przedszkolaki świętują Dzień Dobrych Uczynków

          • „Wszyscy czujemy w naszych sercach pragnienie dobra”
            św. Jan Paweł II

            19 maja 2022 obchodziliśmy w punkcie  i oddziale przedszkolnym Dzień Dobrych Uczynków. Ten wspaniały pomysł mający na celu zachęcanie wszystkich do czynienia dobrych uczynków zarówno wobec ludzi jak i zwierząt oraz całego środowiska naturalnego, był dziełem Fundacji Ekologicznej Arka. Pomagać można na co dzień, a o dobroci świadczą nie tylko wielkie czyny, ale małe uczynki na miarę naszych możliwości. Podczas zajęć szukaliśmy odpowiedzi na pytania „jak pomagać”, „co to znaczy dobry uczynek?”, „Co to znaczy być życzliwym?”. Wszystkie odpowiedzi i propozycje wypisywaliśmy na tablicy. Uczestnicy wykonali plakat pt. „Drzewo dobrych uczynków” zawierający postanowienia dzieci i działania na rzecz innych.  Dzieci z oddziały przedszkolnego stworzyły „Żywy obraz drzewa”.

            Pamiętajmy o dobrych uczynkach na rzecz drugiego człowieka, a wszystkim nam będzie się żyło przyjemnej i radośniej.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Pokazy doświadczeń fizycznych
          • Pokazy doświadczeń fizycznych

          • 19 maja 2022 uczniowie klasy 6 i 7 z naszej szkoły wzięli udział w pokazie doświadczeń z fizyki na Politechnice Rzeszowskiej. Pokaz został przygotowany i zaprezentowany przez pracowników Politechniki oraz Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Podczas pokazu uczniowie mieli okazję zobaczyć i brać udział w ciekawych doświadczeniach zebranych w cztery grupy tematyczne. Były to: dynamika bryły sztywnej, prąd elektryczny, ciśnienie oraz fale. Pokaz był tak przygotowany, że w większości doświadczeń brali udział chętni uczniowie wywołani z sali. Prezentowane doświadczenia były dostosowane do wieku uczniów i spotkały się z bardzo dobrym odbiorem.

            Dodał: Sławomir Kasperkowicz

        • Zbiórka karmy dla zwierząt w Ukrainie
          • Zbiórka karmy dla zwierząt w Ukrainie

          • Na początku maja nasza szkoła włączyła się do akcji zbiórki karmy dla zwierząt ze schroniska w Ukrainie. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za włączenie się do akcji!

          • Rekrutacja uzupełniająca do punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce ogłasza rekrutację uzupełniającą do punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego.

            Wnioski o przyjęcie składają rodzice w sekretariacie szkoły. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 13 43 55 393 lub 789 128 882.

        • Zajęcia taneczne z Pawłem Kuligą
          • Zajęcia taneczne z panem Pawłem Kuligą

          • W środę, 18.05.2022 dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego miały przyjemność gościć w szkole wyjątkowego gościa Pana Pawła Kuligę – Instruktora Mobilnej Szkoły Tańca i Animacji. Zajęcia przeprowadzone przez Pana Pawła były połączeniem aktywności fizycznej z fantastyczną zabawą. Na początku przygody z tańcem pan Paweł zaproponował rozgrzewkę przy muzyce. Kolejną formą aktywności była zabawa z chustą animacyjną oraz sprawdzenie umiejętności wszystkich dzieci w strzelectwie. Fantastyczne, życzliwe podejście instruktora i niesamowite przygotowanie sprawiły, że zajęcia były pozytywnie odebrane, zarówno przez dzieci, jak i ich rodziców. Ten czas spędzony z panem Pawłem na pewno zostanie w pamięci każdego dziecka. Dziękujemy serdecznie i zapraszamy częściej!

            Dodała: Joanna Krukar

        • Przedszkolaki z wizytą w bibliotece
          • Przedszkolaki z wizytą w bibliotece

          • Bardzo trudno jest w jednym zdaniu napisać, jak duże znaczenie dla rozwoju dziecka ma czytanie bajek. W ciekawy, humorystyczny sposób bajki pouczają, wyjaśniają, uspokajają, inspirują, informują, poszerzają wyobraźnię, nadają sens rzeczom niezrozumiałym, budują światopogląd dziecka, przestrzegają przed sytuacjami zagrażającymi. Dlatego należy już od najmłodszych lat zaszczepiać w dziecku pragnienie słuchania, a w kolejnym etapie czytania bajek. W tym celu 16 maja 2022 postanowiliśmy odwiedzić panią Annę Prorok – bibliotekarkę Gminnej Biblioteki Publicznej w Klimkówce, by opowiedziała o swoim zawodzie, na czym jej praca polega, kto może zapisać się do biblioteki i w jaki sposób korzystać z wypożyczonych książek. Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego z zaciekawieniem zwiedzały poszczególne regały, na których alfabetycznie były poukładane pozycje książkowe. Z wielką radością odnalazły regał dla siebie, na których znajdowały się serie różnych bajek oraz komiksów. Pani Ania opowiedziała dzieciom jak należy dbać o książki, w jaki sposób są one oznaczane a nawet mogły obserwować laminowanie nowo zakupionych bajek. Na końcu z wielką uwagą słuchały bajkę, którą przeczytała nam Pani bibliotekarka.

            Bardzo dziękujemy Pani Ani za zaproszenie i zorganizowanie interesujących zajęć, rozmowę i zachęcenie do zapisu i korzystania z zasobów biblioteki.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzień Polskiej Niezapominajki
          • Dzień Polskiej Niezapominajki

          • W Polsce 15 maja to dzień, w którym obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. W celu promowania walorów przyrodniczych, podkreślenie rozpiętości gatunków występujących na naszych terenach, w oddziale przedszkolnym nie mogliśmy zapomnieć o tak ważnym dniu. Podczas zajęć przybliżone zostały informacje dotyczące obchodów tego dnia, znaczenie tego święta dla nas wszystkich. Przy wspólnie zabawie grupowej „Nie zapomnę o…” dzieci wymieniły swoje postanowienia dotyczące dbania o przyrodę, szanowania jej. Dzieci wykonały piękną niezapominajkową pracę plastyczną, słuchały wierszy oraz dowiedziały się, jakie rośliny są pod ochroną i dlaczego nie należy je zrywać. Święto to ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu osób, miejsc oraz okazywanie życzliwości drugiej osobie.

            Dodała: Joanna Krukar

        • „Zdrowie z łąk i pól” – zielnik trzecioklasistów
          • „Zdrowie z łąk i pól” – zielnik trzecioklasistów

          • Uczniowie klasy trzeciej z wielkim zaangażowaniem realizują zadania z Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Tym razem trzecioklasiści podejmowali zadanie z modułu VII - Piękno i Ochrona Przyrody. Ich zadaniem było stworzenie zielnika z zasuszonych roślin. Zagadnienie to dzieci realizowały w kilku etapach. Najpierw nazbierały i zasuszyły rośliny spotykane na łąkach i polach. Trudniejszym zadaniem było podpisanie wysuszonych roślin, ale z tym problemem uczniowie poradzili sobie znakomicie. Pomogła im prezentacja multimedialna zrobiona przez wychowawczynię. Po naklejeniu i podpisaniu roślin dziewczynki wykonały piękną okładkę i tak powstała książeczka – zielnik. Kolejnym etapem było wyszukanie informacji o właściwościach zdrowotnych niektórych roślin. Najbardziej znane i popularne zioła zostały na ozdobnych karteczkach własnoręcznie opisane i ozdobione przez uczniów. Zajęcia były bardzo interesujące, dzieci chętnie dzieliły się informacjami o lekach na przeziębienie, które z naturalnych składników i ziół przygotowują ich mamusie. Dowiedziały się wiele informacji o roślinach leczniczych, które rosną tuż obok nas.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Podsumowanie projektu „Z darami natury świat nie jest  ponury”
          • Podsumowanie projektu „Z darami natury świat nie jest  ponury”

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego meldują wykonanie ostatnich zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury”. Dzieci realizowały zadania ekologiczne od 20 września 2021 roku. Z wielką radością wykonały 12 zadań na 10 wymaganych. Uczestnictwo w programie przyniosło bardzo dużo radości i korzyści. Głównym założeniem programu było kształtowanie u dzieci postaw proekologicznych, pobudzenie ich kreatywności, stworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą. Dzieci uświadomiły sobie, że przyroda daje nam mnóstwo okazji do fantastycznej zabawy, majsterkowania, konstruowania i budowania. Daje nam skarby i bogactwa, z których mogą powstać niesamowite dzieła sztuki.

            Dodała: Joanna Krukar

        • II Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie
          • II Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie

          • Dnia 18 maja 2022 odbyła się II Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie. Brali w niej udział przedstawiciele wszystkich szkół z terenu gminy. Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Kubas i Maciej Józefowicz. Na spotkaniu obecni byli m.in. pan Burmistrz Wojciech Farbaniec, sekretarz pan Marek Penar, a także przewodniczący Rady Miejskiej pan Andrzej Pitrus i radny pan Krzysztof Buczek.

            Po powitaniu zabrali głos młodzi Radni, którzy dzielili się swoimi pomysłami na tematy poruszane na sesji:

            - Jak poprawić stan bezpieczeństwa na terenie Gminy Rymanów?

            - Wspólne formy aktywności, które pozwoliłyby na integrację młodzieży z terenu gminy.

            - Jak powinna wyglądać promocja Gminy Rymanów? Na jakie aspekty i walory należy zwracać uwagę?

            - Jakich środków komunikacyjnych należy używać aby dotrzeć do młodego odbiorcy?

            Pan Burmistrz na bieżąco wyjaśniał zagadnienia i odpowiadał na pytania, obiecując wziąć pod uwagę wszystkie zgłaszane pomysły i przedstawić je na sesji Rady Miejskiej. 

            Na koniec zastanawiano się nad sprawami, które należy poruszyć na kolejnej sesji.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Twórczość plastyczna naszych uczniów
          • Twórczość plastyczna naszych uczniów

          • W ramach lekcji plastyki uczniowie klasy 5 wykonali pomysłowe prace przestrzenne - miasteczka przyszłości, a uczniowie klasy 7 przestrzenne litery 3D oraz projekty zamków techniką druku – kalkografią. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

        • Podsumowanie projektu „Gramy zmysłami”
          • Podsumowanie projektu „Gramy zmysłami”

          • W maju w oddziale przedszkolnym zakończyliśmy realizację zadań Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Gramy zmysłami” . Z wielką przyjemnością i radością wykonaliśmy wszystkie wymagane zadania. Celem ich było przede wszystkim  rozbudzanie kreatywności dzieci, stymulowanie zmysłów w trakcie zabaw i sytuacji edukacyjnych, poszerzenia wiedzy na temat integracji sensorycznej i zmysłów. Czas realizacji miesięcznych zadań projektu zostanie mile zapamiętany przez wszystkie dzieci i mam nadzieję, że te chwile i zadania rozbudzą w nich większą ciekawość świata, twórczość i otwartość na nowe wyzwania.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Spotkanie ze strażakami
          • Spotkanie ze strażakami

          • W piątek, 13 maja 2022, przedszkolaki z punktu i oddziału przedszkolnego spotkały się ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Klimkówce. Przedszkolaki z zachwytem i wielkim zaciekawieniem uczestniczyły w spotkaniu, na którym słuchały jak trudna i odpowiedzialna jest praca strażaka. Dzieci poznały jej specyfikę, umundurowanie oraz niektóre sprzęty jakimi dysponują strażacy. Dowiedziały się również, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale niosą pomoc ludziom podczas wypadków komunikacyjnych, klęsk żywiołowych oraz wykonują wiele działań ratujących zdrowie i życie ludzi i zwierząt w różnych sytuacjach niebezpiecznych. Wielką radość przedszkolakom sprawiło obejrzenie z bliska wozu strażackiego oraz zapoznanie się z jego wyposażeniem. Wszystkie dzieci mogły wypróbować swoich sił i zmierzyć się z prawdziwym wężem strażackim. Nasi goście nie tylko z zapałem opowiadali o pracy strażaka, ale również cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania.

            Serdecznie dziękujemy za wspaniale poprowadzone spotkanie.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Patriotyczna rodzinna majówka
          • Patriotyczna rodzinna majówka

          • Miesiąc maj kojarzy się nie tylko z kwitnącymi drzewami. Majowe święta 1, 2 i 3 maja – określa się nazwą „majówka”.

            1 maja obchodzimy Święto Pracy. W Polsce jest ono świętem państwowym i dniem wolnym od pracy.

            2 maja jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To święto obchodzimy od 2004 roku. Tego dnia organizowane są różnego rodzaju akcje i manifestacje patriotyczne. W ostatnich latach powszechnym stało się także noszenie w tym dniu kokardy narodowej, spopularyzowane przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

            Święto Narodowe Trzeciego Maja – ustanowione w 1919 roku, zostało przywrócone po długiej przerwie w 1990 roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

            Uczennice i uczniowie z klasy I w czasie „majówki” spędzali czas z rodziną oraz uczestniczyli w różnych uroczystościach i akcjach zorganizowanych na terenie swojej miejscowości i naszej gminy. Oprócz tego dzieci podjęły się realizacji kolejnego zadania z Międzynarodowego Projektu Czytelniczego, zatytułowanego „Patriotyczna rodzinna majówka”. Każdy z nich miał w czasie „majówki” wykonać zdjęcie ukazujące patriotyczne ujęcie na tle przyrody, zabytków itp. Na koniec zorganizowaliśmy wystawę pokonkursową na korytarzu szkolnym. Zdjęcia ukazują naszych pierwszoklasistów odświętnie ubranych, przy pomnikach i symbolach narodowych. Trzeba przyznać, że wszyscy wyglądają przepięknie. Była to doskonała lekcja patriotyzmu.

            Dodała: Łucja Kilar

        • Sukces trzecioklasistów w gminnym konkursie plastycznym
          • Sukces trzecioklasistów w gminnym konkursie plastycznym

          • Dnia 11 maja 2022 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rymanowie odbyło się uroczyste posumowanie konkursu plastycznego „Patroni Roku 2022”. Inspiracją do przeprowadzenia konkursu stały się życie, twórczość i pasje patronów roku 2022 tj. Marii Konopnickiej – poetki, Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy i Wandy Rutkiewicz – alpinistki.

            Tematem pracy konkursowej dla uczniów klas I-III było przedstawienie w formie historyjki obrazkowej utworu Marii Konopnickiej „Stefek Burczymucha” lub „Parasol”. Na konkurs w kategorii klas I – III wpłynęło aż 79 prac.

            Miło nam poinformować, że uczniowie klasy trzeciej naszej szkoły odnieśli duży sukces w tym konkursie. I miejsce zajęła praca wykonana przez Maję Śliwecką. Aleksander Jakubowicz zajął II miejsce i Filip Słota III miejsce. Laureaci otrzymali dyplomy i piękne książki, które wręczyła im Dyrektor GBP w Rymanowie Pani Monika Rygiel.

            Gratulujemy uczniom sukcesu i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach plastycznych.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Piesza wędrówka do Rymanowa Zdroju
          • Piesza wędrówka do Rymanowa Zdroju

          • 10 maja br. uczniowie klasy 5 pod opieką wychowawczyni pani Małgorzaty Jakubowicz i pana Jacka Penara udali się na pieszą wędrówkę szlakiem turystycznym prowadzącym z Klimkówki do Rymanowa Zdroju . Droga wiodła przez las, więc można było podziwiać budzącą się do życia przyrodę, zaczerpnąć świeżego powietrza, a zwłaszcza zadbać o swoją kondycję. Po dotarciu na miejsce przyszedł czas na odpoczynek i posiłek. Zjedliśmy prowiant przygotowany przez mamy, spróbowaliśmy niekiedy pierwszych lodów w tym roku, nabraliśmy sił, by ruszyć spacerkiem po Rymanowie Zdroju. Podziwialiśmy rzekę Tabor, park zdrojowy i Pijalnię Wód Mineralnych. Zmęczeni ale zadowoleni wróciliśmy do domu busem.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Przedszkolaki na tropie przyrody
          • Przedszkolaki na tropie przyrody

          • Piękna słoneczna pogoda i wiosenne kolory zachęciły nas do spaceru w pobliżu naszej szkoły.  Udaliśmy się w kierunku cudownie przystrojonych wiosennymi kwiatami łąk, rozkwitających drzew i występujących dookoła owadów. Łąka, gdzie mogliśmy podziwiać i odkrywać  wszystkie gatunki, była idealnym miejscem na sensoryczne doznania. Była to niesamowita przygoda, wspaniała lekcja przyrody i relaksacji.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzień Otwarty w LO Rymanów
          • Dzień Otwarty w LO Rymanów

          • 27 kwietnia uczniowie klasy VIII pod opieką pani Małgorzaty Jakubowicz i pani Agaty Barzyk uczestniczyli w Dniu Otwartym Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie. Najpierw przybyłych uczniów i nauczycieli powitała serdecznie pani dyrektor Beata Suwała-Szczechowska, a następnie młodzież licealna zaprezentowała nam slajdy dotyczące współpracy międzynarodowej. Obejrzeliśmy także pokaz sztuk walki oraz musztrę paradną w wykonaniu uczniów. Z kolei przeszliśmy do klas, gdzie mogliśmy zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną przygotowaną dla ósmoklasistów na rok szkolny 2022/2023 przez Liceum w Rymanowie. Zostaliśmy również zaproszeni do udziału w doświadczeniach fizycznych, pokazach chemicznych, próbowaliśmy sił na strzelnicy, w pokazach ratownictwa medycznego i innych. Pozwoliło nam to poznać atmosferę szkoły, możliwości rozwijania swoich zainteresowań i pasji, które stwarza placówka.

            W tym dniu również, korzystając z uprzejmości pani Patrycji Habrat zajmującej się organizacją konferencji oraz imprez okolicznościowych w restauracji „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie, mogliśmy uczestniczyć w lekcji przedsiębiorczości. Dziękujemy za podzielenie się z młodzieżą osobistymi refleksjami i doświadczeniami ze swej pracy.  

            Pełni wrażeń wróciliśmy do Klimkówki.

            Dodała: Agata Barzyk

        • Kwietniowe urodzinki w oddziale przedszkolnym
          • Kwietniowe urodzinki w oddziale przedszkolnym

          • W kwietniu w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy urodziny Oli i Nikoli. Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od gromkiego i głośnego odśpiewania „Sto lat”, zabaw z chustą animacyjną oraz zdjęciami w fotobudce. Solenizantkom życzymy dużo zdrówka, radości oraz spełnienia marzeń.

            Dodała: Joanna Krukar

        • W krainie Jasia i Małgosi
          • W krainie Jasia i Małgosi

          • 6 maja 2022 dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z panią Joanną Krukar zaprezentowały całej społeczności szkolnej spektakl edukacyjny o tematyce ekologicznej pt. „Jaś i Małgosia”. Spektakl został przygotowany w ramach realizowanych w grupie zajęć według scenariusza nagrodzonego w konkursie NBP „Zanim wydam… O finansach w przedszkolach i szkołach” oraz innowacji pedagogicznej „Eko-zabawy w przedszkolu”.

            Piosenki, tańce, wesołe dialogi, bajkowa scenografia, piękne kostiumy oraz wartka akcja pozwoliły widzom na nowo spojrzeć na bardzo dobrze znaną wszystkim baśń. Oprócz przygód Jasia i Małgosi w fabułę wplecione zostały podstawowe terminy i pojęcia ekologiczne dotyczące troski i dbałości o czystość otaczającego nas środowiska, a przede wszystkim przypomniane zostały zasady zachowania się w lesie. Przygody Jasia i Małgosi w „ekologicznym wydaniu” bardzo nam się podobały.

            Podczas spektaklu wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach programu rządowego "Laboratoria przyszłości".
            #laboratoriaprzyszlosci

        • Lekcja z Temidą
          • Lekcje z Temidą

          • W ramach lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy 8 brali udział „Lekcji z Temidą”. Jest to program edukacyjny, którego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży opracowany przez Fundację Altum.

            Celem zajęć jest kształtowanie i umacnianie szacunku do prawa, promocja postawy proobywatelskiej oraz budowanie zaufania do organów wymiaru sprawiedliwości.

            Zajęcia przeprowadzone zostały przez panią Małgorzatę Hulak absolwentką prawa związaną na co dzień z jego tworzeniem i stosowaniem.

            Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się dlaczego ludzie stworzyli prawo, jak dostać się na studia prawnicze i co można po nich robić, gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa oraz jakie prawa ma konsument. Poruszony został również temat odpowiedzialności za treści publikowane w internecie. Lekcja wzbogacona była materiałem filmowym oraz ćwiczeniami testowymi.

            Dodała: Justyna Barć

        • Przedszkolaki w kinie
          • Przedszkolaki w kinie

          • Mając na uwadze wszechstronny rozwój dziecka, postanowiliśmy zabrać nasze przedszkolaki w nieco inne środowisko niż szkoła. Było to tym razem kino "Sokół" w Rymanowie, gdzie odbyła się projekcja bajki „Zając Max”. Dzieci oglądały animowany film z dużym zainteresowaniem i wielkimi emocjami. Takie wspólne wyjście do kina bardzo integruje  grupę, socjalizuje dzieci oraz uczy odpowiedniego zachowania w miejscach publicznych. Wydarzenia tego rodzaju realizowane w grupie, jaki i pod opieką rodziców, są jednymi z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu.

            Wizyty w kinie mają bardzo duże znaczenie w procesie kształtowania postaw najmłodszych kinomanów. Dlatego będziemy kontynuować tego rodzaju działania kulturalne, aby nasze dzieci w pełni rozwijały się i kształtowały swoje społeczne postawy.

            Nasi wychowankowie z punktu i oddziału przedszkolnego wrócili do domu pełne pozytywnych wrażeń.

            Dziękujemy rodzicom za pomoc w opiece nad naszymi maluchami w dniu wyjazdu do kina „Sokół”.

            Dodała: Teresa Janas, Joanna Krukar

        • Wyprawa z grupą TRZASK do Omanu i ZEA
          • Wyprawa z grupą TRZASK do Omanu i ZEA

          • 26 kwietnia 2022 r. wraz podróżnikiem grupy TRZASK wyruszyliśmy w podróż na Półwysep Arabski. W Omanie przedzieraliśmy się przez piaszczyste pustynie, kąpaliśmy się w jeziorach w oazie, zobaczyliśmy jak zbiera się daktyle i hoduje wielbłądy. Dowiedzieliśmy się również jak wyglądają tradycyjne stroje arabskie oraz nauka w szkołach dla dziewcząt i chłopców. Nocą, w parku narodowym Ras Al Hadd towarzyszyliśmy wielkim żółwicom składającym jaja na plaży. W Dubaju – największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich oglądaliśmy sztuczne wyspy w kształcie palm oraz hotel, w którym doba kosztuje ponad 100 000 zł. Potem wybraliśmy się na zakupy do największego centrum handlowego, gdzie podróżnik zastanawiał się nad zakupem złotej sukienki dla żony za 1 000 000 zł. Na zakończenie podróży wjechaliśmy na dach Burdż Chalifa - najwyższego budynku na świecie. Z wysokości ponad 600 m podziwialiśmy Zatokę Perską, miasto Dubaj i otaczające je pustynie. Czekamy na następną wyprawę.

            Dodał: Krzysztof Telega

        • Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rymanowie
          • Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rymanowie

          • 3 maja 2022 roku przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym brali udział w gminnych obchodach 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w Rymanowie.

            Obchody rozpoczęły się od uroczystego przemarszu z udziałem pocztów sztandarowych, Rymanowskiej Orkiestry Dętej i mażoretek do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie złożono kwiaty przy Pomniku Ofiar Systemów Totalitarnych. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali kina „Sokół”.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Wiwat Konstytucja!
          • Wiwat Konstytucja!

          • 29 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jego celem było rozwijanie zainteresowań historią Ojczyzny oraz rozbudzanie uczuć patriotycznych. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski uczniowie klasy czwartej przygotowali montaż słowno – muzyczny o patriotycznej wymowie. Była to okazja do przypomnienia sobie, jak duże znaczenie mają dla nas Polaków słowa: Wolność, Naród, Ojczyzna.

            Dodała: Natalia Penar

        • Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”
          • Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile”

          • 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 

            Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o tym wydarzeniu. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Dlatego to ten żółty kwiat jest symbolem akcji, oznacza pamięć, szacunek i nadzieję.

            Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Klimkówce również dołączyła do akcji „Żonkile”. Uczniowie klas 5-7 przygotowali papierowe żonkile i uczestniczyli w lekcjach przeprowadzonych przez nauczyciela historii z wykorzystywaniem materiałów przygotowanych przez organizatora akcji.

            Dodała: Justyna Barć

        • Dbaj o przyrodę, zakręcaj wodę
          • Dbaj o przyrodę, zakręcaj wodę

          • W poniedziałek – 25 kwietnia w ramach programu „Magiczna Moc Bajek” klasa 3 wzięła udział w zajęciach z pedagogiem szkolnym. Tematem zajęć była niezwykle ważna w naszym życiu woda.

            Na początku lekcji uczniowie określili właściwości wody oraz rozwiązali krzyżówkę, której hasło brzmiało: „Dbam o wodę”. Następnie przypomnieliśmy sobie w jaki sposób powstaje deszcz. Obserwowaliśmy parę, która powstała dzięki wrzącej wodzie, a po zamknięciu naczynia z wodą na pokrywce osadziły się krople. Dzieci obejrzały również film na temat obiegu wody w przyrodzie. Potem nadszedł czas na doświadczenia pt. „Bariera” i „Magiczne jajko”, dzięki którym dowiedzieliśmy się czym różni się woda słodka od słonej. Na koniec dzieci odpowiadały na  pytania: „Dlaczego woda jest taka ważna?” oraz „Jak oszczędzać wodę?” Wszystkie dzieci doskonale wiedzą w jaki sposób codziennie możemy oszczędzać wodę, a swoje pomysły wypisały na tablicy.

            Dodała: Anna Pęk

        • Wspólnie dla Ziemi
          • Wspólnie dla Ziemi

          • 22.04.br. w szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi.  W tym dniu każdy uczeń postarał się założyć na siebie rzecz w kolorze zielonym. Celem tego wyjątkowego święta jest zwrócenie uwagi mieszkańców planety na problemy związane z ochroną przyrody i promowanie postaw ekologicznych.

            Ziemia to nasza planeta, dlatego każdy powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Idea obchodów tego święta zapoczątkowana została w 1970r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Dzień Ziemi to doskonała okazja do poprawy świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których należą zanieczyszczenia powietrza, wody, a także globalne ocieplenie.

            W jaki sposób każdy z nas  może włączyć się w działania mające na celu ochronę  Matki Ziemi? Codzienne drobne gesty – oszczędzanie wody, segregowanie śmieci, zbieranie makulatury, puszek aluminiowych, zużytych baterii  - takich działań można wymieniać bardzo dużo.

            Ważne, abyśmy byli świadomi naszej odpowiedzialności za los planety, która jest naszym wspólnym domem. Więc do dzieła!

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Sprzątanie Ziemi
          • Sprzątanie Ziemi

          • Klasa I w miesiącu kwietniu przystąpiła do realizacji kolejnego zadania z Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”.

            Tym razem wybraliśmy zadanie „Sprzątanie Ziemi”. Rozpoczęliśmy od pogadanki na temat ekologii. Dzieci poznały znaczenie słowa „recykling”. Były też wiersze i układanie haseł związanych z tematem. Dzieci uczyły się segregować śmieci, śpiewały piosenkę „Śmieciu precz”. Bardzo przydatnym przedsięwzięciem było rozpoczęcie porządkowania Ziemi od najbliższego otoczenia. Pierwszaki podczas przerw uporządkowały swoje półki z przyborami do plastyki i zobowiązały się zrobić porządek w swoich domowych biurkach.

            W Dniu Ziemi robiliśmy z kolorowych nakrętek ciekawe prace techniczne. Dziewczynki zrobiły dla siebie korale i bransoletki, a chłopcy wykonali węże. Najładniejszą pracą był wąż naszego kolegi Karola. Klasowe okna przyozdobiliśmy witrażami drzew.

            Zakończeniem tych wielu przedsięwzięć była kolorowanka sprawdzająca umiejętność segregowania odpadów. Okazało się, że wszyscy doskonale opanowali wiadomości dotyczące tematu.

            Dodała: Łucja Kilar

        • Dzień Ziemi w oddziale przedszkolnym
          • Dzień Ziemi w oddziale przedszkolnym

          • W dniu 22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. Również dzieci z oddziału przedszkolnego uczyły się, jak żyć ekologicznie. W tym roku ten ważny dzień połączony został z wiosennym dniem sportu. Na początku dzieci obejrzały film edukacyjny, poznały znaczenie słów: ekologia, recykling, kolory recyklingu, dowiedziały się jakie znaczenie ma czyste powietrze, woda dla człowieka i przyrody. Następnie przystąpiły do rozgrywek i konkurencji sportowych tj. „Segregowanie plastiku”, „Rzut do Eko-ludka”, „Foliowy wyścig” itp. Pod koniec dnia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, rozwiązały quiz ekologiczny, upamiętniły ten dzień zdjęciami w fotobudce oraz wykonały „Eko-domki”. Uwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi było złożenie przyrzeczenia Przyjaciela Przyrody stworzenie kodeksu ekologa.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Kartka z gratulacjami
          • Kartka z gratulacjami

          • Uczniowie klasy I jeszcze wspominają wymianę kartek wielkanocnych z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 w Warszawie, a już pojawiła się kolejna możliwość dalszej współpracy. Szkoła ta obchodzi 45 rocznicę nadania jej imienia Pawła Edmunda Strzeleckiego – podróżnika i miłośnika Australii. Z tej okazji nasze uczennice: Laura Kubas i Julia Kamila Nycz wykonały piękną kartkę z gratulacjami i życzeniami od klasy czwartej. Kartka ta została wysłana do zaprzyjaźnionej szkoły w Warszawie. Wszystkim jej pracownikom i uczniom gratulujemy sukcesów i życzymy pomyślności w dalszej pracy.

            Dodała: Natalia Penar

        • Szkolny Konkurs Języka Angielskiego
          • Szkolny Konkurs Języka Angielskiego

          • 4 i 5 kwietnia 2022 odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego. Chętni uczniowie klas I-VIII stanęli do rywalizacji i rozwiązali test adekwatny do wiadomości i umiejętności przeznaczonych do opanowania w poszczególnych klasach.

            Najlepsi okazali się:

            Aleksander Karczmarski (kl. I)

            Lena Starościak (kl. II)

            Stanisław Penar (kl. III)

            Julia Nycz (kl. IV)

            Paweł Fajkiel (kl. V)

            Mikołaj Brzęk (kl. VI)

            Lena Saferna (kl. VII)

            Natalia Sołtysik (kl. VIII)

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do kolejnej rywalizacji za rok.

            Dodały: Małgorzata Czelny, Natalia Penar

        • Wielkanocny teatr cieni
          • Wielkanocny teatr cieni

          • Wielkanoc to najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym dla chrześcijan. Obchodzone jest na pamiątkę męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Data Wielkanocy co roku jest inna, gdyż jest to tzw. święto ruchome. Jej termin przypada zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

            Święta Wielkanocne to czas zwycięstwa Dobra nad Złem, Światła nad Ciemnością, Życia nad Śmiercią.

            Droga do Zmartwychwstania przepełniona była bólem i cierpieniem, ale ostatecznie Dobro zwyciężyło.

            W atmosferę świąt Wielkanocnych wprowadzili nas uczniowie 6 klasy, którzy przygotowali spektakl „Pasja”, utrzymany w konwencji teatru cieni. Za pomocą ruchu, bez słów, ukazali wydarzenia biblijne od momentu wjazdu Jezusa do Jerozolimy, poprzez ostatnią wieczerzę, drogę krzyżową, aż po Zmartwychwstanie.

            Na zakończenie swojego występu młodzi aktorzy złożyli wszystkim życzenia, aby wielkanocny czas umocnił więzi w naszych domach, w kraju i na całym świecie, aby nigdy nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości, abyśmy przez życie zawsze kroczyli godnie.

            Niech Zmartwychwstanie Jezusa przyniesie światu pokój i wiarę w lepsze jutro.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Pisanki trzecioklasistów
          • Pisanki trzecioklasistów

          • Nierozerwalnym symbolem Świąt Wielkanocnych jest pisanka. Pisanka to zwyczajowa nazwa jaja wielkanocnego, zdobionego różnymi technikami. Malowanie i ozdabianie jajek jest świetną zabawą dla całej rodziny, ale największą frajdę sprawia dzieciom. Na zajęciach plastycznych uczniowie klasy trzeciej przygotowali piękne pisanki, które z pewnością będą ozdobą wielkanocnych koszyków. Własnoręcznie wykonane ozdoby sprawiły radość dzieciom, a także wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.

            Wesołych Świąt Wielkanocnych!.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Sukces Zosi i Natalii w Gminnym Konkursie na Palmę Wielkanocną
          • Sukces Zosi i Natalii w Gminnym Konkursie na Palmę Wielkanocną

          • 10 kwietnia 2022 w Rymanowie odbyła się Gminna Parada Palm Wielkanocnych, w której uczestniczyły dwie uczennice naszej szkoły – Zofia Krukar z klasy 5 i Natalia Sołtysik z klasy 8. Na uroczystość dziewczyny przygotowały pięknie ozdobione palmy, które brały udział w Gminnym Konkursie na Palmę Wielkanocną. Bardzo cieszymy się, że wysiłek naszych uczennic został doceniony – Zosia zdobyła I miejsce, a Natalia wyróżnienie. Gratulujemy sukcesu i dziękujemy za udział w uroczystości!

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Jak wyznaczyć liczbę pi?
          • Jak wyznaczyć liczbę pi?

          • W poniedziałek 11 kwietnia uczniowie klasy 8 na matematyce próbowali wyznaczyć liczbę pi oraz znaleźć wzór na długość okręgu. Każdy uczeń przyniósł na lekcję przedmiot w kształcie koła. Zadaniem uczniów było zmierzenie obwodu oraz  średnicy przyniesionych przedmiotów. Obwód mierzono przy pomocy sznurka i linijki. Do pomiaru średnicy koła uczniowie używali suwmiarek zakupionych w ramach programu rządowego „Laboratoria przyszłości”. Zanim przeszli do pomiarów obejrzeli film jak posługiwać się suwmiarką analogową, jak odczytywać wyniki. Okazało się, że niektórzy uczniowie radzą sobie z takimi przyrządami świetnie, inni natomiast mieli duże kłopoty zwłaszcza z precyzyjnym odczytaniem wyniku pomiaru. Po zmierzeniu kilkunastu przedmiotów wyniki zapisano w tabeli i wyznaczono iloraz długości obwodu koła przez długość średnicy. Uczniowie zauważyli, że iloraz ten prawie zawsze jest równy liczbie 3. Najbardziej precyzyjne pomiary i wynik ilorazu równy 3,14 uzyskali Antoni Wrona i Piotr Penar oraz Natalia Sołtysik. W dalszej części lekcji uczniowie wyprowadzili wzór pozwalający obliczyć długość okręgu.

            W czasie lekcji uczniowie byli bardzo aktywni, widać było współpracę między nimi, umiejętność dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Chłopcy, którzy częściej posługują się różnymi przyrządami mierniczymi, chętnie pomagali swoim koleżankom.

            Lekcja ta pokazuje prawdę o uczeniu się: im bardziej jesteśmy zaangażowaniu tym lepsze są rezultaty zgodnie z cytatem starożytnego myśliciela Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Zaangażuj, a zrozumiem i nauczę się".

            #laboratoriaprzyszlosci

            Dodała: Beata Boczar

        • Konkurs Talentów Przedszkolnych "O nagrodę Pluszowego Misia"
          • Konkurs Talentów Przedszkolnych "O nagrodę Pluszowego Misia"

          • W tegorocznej edycji Gminnego Konkursu Talentów Przedszkolnych „O nagrodę Pluszowego Misia” organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie mieliśmy przyjemność ponownie podziwiać talenty aktorskie, recytatorskie i wokalne dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego. Na scenie mali artyści śpiewali piosenki, recytowali wiersze i odgrywali inscenizacje, a za udane występy otrzymali piękne dyplomy i pluszaki.

            Wśród naszych reprezentantów wyróżnienia specjalne zdobyli:

            - Izabela Brzęk z punktu przedszkolnego w kategorii piosenka,

            - Aleksandra Puchalska, Nina Kasperkowicz i Emilia Litwin z oddziału przedszkolnego w kategorii piosenka,

            - Wiktoria Walus z oddziału przedszkolnego w kategorii wiersz.

            Natomiast wyróżnienia uzyskali:

            - Marek Słota, Jagoda Penar z punktu przedszkolnego w kategorii piosenka.

            - Antoni Karczmarski, Mikołaj Stapiński, Dawid Wietecha, Jan Fajkiel z punktu przedszkolnego w kategorii wiersz,

            - Nikola Rymar, Jakub Penar, Emilia Hap z oddziału przedszkolnego w kategorii wiersz,

            - Emilia Raś, Jan Michalak, Julia Pelczar, Kacper Wacławski z oddziału przedszkolnego w kategorii inscenizacja,

            Wszyscy uczestnicy konkursu z naszej szkoły zaprezentowali się pięknie i jesteśmy z nich bardzo dumni

            Dodała: Teresa Janas

        • Zbiórka na rzecz krośnieńskiego hospicjum
          • Zbiórka na rzecz krośnieńskiego hospicjum

          • Uczniowie naszej szkoły przeprowadzili w dniu 10 kwietnia 2022 kwestę na rzecz osób nieuleczalnie chorych przebywających  w hospicjum w Krośnie. W akcję przygotowania działań aktywnie włączył się Samorząd Uczniowski, który w tym roku do współpracy zaprosił Panie z lokalnego Klubu Senior+. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i wrażliwością na potrzeby innych, a szczególnie tych, którzy zmagają się z własną chorobą i słabością. Promowanie idei hospicyjnej oraz postaw prospołecznych wśród dzieci i młodzieży to jeden z najistotniejszych celów podejmowanych przez nas działań.  
            Wolontariuszom dziękujemy za ich dobre serca, trud podejmowany w przygotowanie i przeprowadzenie akcji. Dziękujemy również wszystkim darczyńcom - dzięki Państwa hojności udało się zebrać kwotę 1860,00 zł.

            Dziękujemy!

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Trzecioklasiści w Gminnym Konkursie Ortograficznym
          • Trzecioklasiści w Gminnym Konkursie Ortograficznym

          • Dnia 8 kwietnia 2022 roku w Szkole Podstawowej im. Kard. S. Wyszyńskiego we Wróbliku Szlacheckim odbył się XVII Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III. Celem konkursu było wyrabianie czujności ortograficznych uczniów klas najmłodszych, propagowanie znajomości zasad poprawnej pisowni i ich praktycznego stosowania oraz wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji. Naszą szkołę reprezentowali: Lena Klara i Mikołaj Kielar, którzy najlepiej napisali pracę konkursową w swojej klasie. W tym roku szkolnym w konkursie brała udział wyjątkowo liczna grupa trzecioklasistów z całej gminy, bo aż 23 uczniów. Lenka i Mikołaj dobrze poradzili sobie z zawiłościami ortografii polskiej i godnie zaprezentowali naszą szkołę. Uczniowie otrzymali piękne książki, pamiątkowe dyplomy i słodycze, które wręczyli im Dyrektor Szkoły we Wróbliku Szlacheckim Pani Katarzyna Jabłońska i Pan Burmistrz Wojciech Farbaniec.
            Serdecznie gratulujemy Lenie i Mikołajowi udanego startu w konkursie i życzymy dalszych sukcesów. 

             Dodała: Lucyna Nogaj

        • Dzień Piżamy
          • Dzień Piżamy

          • 6  kwietnia  w środę w szkole obchodziliśmy Dzień Piżamy. Osoby, które chciały wziąć udział w zabawie zaproponowanej przez Samorząd Uczniowski, założyły w tym dniu stroje do spania. Akcją tą pragnęliśmy włączyć się w ogólnopolskie działania Fundacji "Gdy Liczy się Czas". W ten sposób zwrócono uwagę na fakt, że dla wielu dzieci piżama jest nieodłączną częścią codzienności spędzonej w szpitalnej sali, z dala od najbliższych. To co nam kojarzy się z bezpiecznym odpoczynkiem, dla nich jest symbolem walki o zdrowie. W tym dniu większość z nas założyła swe ulubione piżamy. Było kolorowo i wesoło. 

            Dziękujemy tym, którzy włączyli się do wspólnej zabawy.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Wyniki gminnego konkursu "Moje wymarzone ferie"
          • Wyniki gminnego konkursu "Moje wymarzone ferie"

          • W marcu ogłoszono wyniki Gminnego Konkursu Plastycznego „Moje wymarzone ferie” skierowanego do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie.

            Naszą szkołę reprezentowali: Izabela Brzęk, Dawid Wietecha, Antoni Karczmarski, Jan Fajkiel, Marek Słota z punktu przedszkolnego oraz Martyna Hyla i Filip Szajna z klasy 2. Wśród nagrodzonych znaleźli się:

            - Dawid Wietecha - I miejsce

            - Filip Szajna - I miejsce

            - Martyna Hyla - wyróżnienie

            Gratulujemy!

        • Z wizytą w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie
          • Z wizytą w Komendzie Miejskiej Policji w Krośnie

          • 5.04.202 r. uczniowie 6 i 7 klasy naszej szkoły wzięli udział w zajęciach pod nazwą „Policyjne wtorki z profilaktyką”, prowadzonych przez funkcjonariuszy Zespołu Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Krośnie.

            Celem zajęć było podniesienie poziomu świadomości prawnej dzieci i młodzieży, uwrażliwienie na zagrożenia wynikające z eksperymentowania ze środkami odurzającymi oraz promowanie odpowiedzialnych zachowań podczas korzystania z Internetu.

            Policjanci, st. asp. Marcin Krówka i asp. Tomasz Czelny, w bardzo ciekawy sposób przybliżyli uczniom poruszane tematy, chętnie odpowiadali też na wszystkie pytania.

            Dodatkową atrakcją dla uczniów była także możliwość przymierzenia policyjnego umundurowania. Podczas zajęć uczniowie zobaczyli również jak zabezpiecza się ślady na miejscu przestępstwa, a niektórym policjanci pobrali odciski palców, które mogli później zabrać ze sobą jako pamiątkę ze spotkania.

            Dziękujemy funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie za bardzo miłe i sympatyczne przyjęcie oraz cenne rady i wskazówki jak postępować, by nie narazić się na konflikty z prawem.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Krośnieńskie Pola Nadziei 2022
          • Krośnieńskie Pola Nadziei 2022

          • Już w najbliższą niedzielę 10.04.2022 uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami będą kwestować przed każdą mszą św. na rzecz hospicjum w Krośnie w ramach akcji Krośnieńskie Pola Nadziei organizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Krośnieńskiego Hospicjum w Krośnie przy udziale Urzędu Miasta Krosna, Stowarzyszenia Krośnieńskich Amazonek, Cechu Rzemiosł Różnych, Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza i placówek oświatowych.

            Serdecznie zapraszamy wszystkich do włączenia się do akcji i wparcie finansowe potrzebujących.

        • Wspólnie dla hospicjum
          • Wspólnie dla hospicjum

          • W tym roku nasze przygotowania do organizacji kwesty na rzecz Hospicjum w Krośnie wsparły Panie z Klubu Senior+ w Klimkówce. Wspólnie z naszymi uczennicami wykonały przepiękne żonkile, które wolontariusze będą wręczać każdemu, kto zechce wesprzeć szkolne kwestowanie w dniu 10 kwietnia 2022 roku w ramach akcji Krośnieńskie Pola Nadziei.

            W pracę Panie włożyły wiele serca. a jej efekty wzbudzają podziw. Mamy nadzieję, że udział w tym szlachetnym działaniu na rzecz najbardziej potrzebujących sprawi, że darowane dobro wróci, przynosząc Paniom radość i zadowolenie na co dzień. Dziękujemy!

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Podziękowanie za udział w zbiórce na rzecz Lwowskiego Domu Dziecka
          • Podziękowanie za udział w zbiórce na rzecz Lwowskiego Domu Dziecka

          • Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły za włączenie się w akcję zbiórki darów na rzecz Domu Dziecka we Lwowie. Wszystkie zebrane rzeczy zostały przekazane do Gminnego Ośrodka Kultury w Rymanowie, skąd został zorganizowany transport do Lwowa.

            Dziękujemy!

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. W naszej szkole, z tej okazji, przygotowano wystawę z najważniejszymi informacjami odnośnie trudności, z jakimi zmagają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Plakaty na gazetkę z pomocą wychowawczyń przygotowali uczniowie klas 0-3. Mieli oni także możliwość obejrzeć krótki film "Amazing things happen", który przybliżył im tę tematykę.

            4 kwietnia wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski, który jest symbolem autyzmu.

            Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

            Wiem, rozumiem, akceptuję!

            Dodała: Anna Pęk

        • Spotkanie z paraolimpijczykiem Piotrem Garbowskim
          • Spotkanie z paraolimpijczykiem Piotrem Garbowskim

          • 01.04.2022 gościliśmy w naszej szkole człowieka z pasją, paraolimpijczyka - pana Piotra Garbowskiego, absolwenta naszej szkoły, odnoszącego znaczące sukcesy w parabiathlonie i paranarciarstwie biegowym, reprezentanta Polski na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Korei w 2018 roku i w Chinach w 2022 roku.

            Pan Piotr od zawsze interesował się sportem. Pierwsze sukcesy osiągał już będąc uczniem naszej szkoły startując w różnych zawodach sportowych – piłce nożnej, narciarstwie biegowym czy biegach przełajowych. Do aktywnego uprawiania sportu wrócił w 2012 roku, a już w 2014 roku zadebiutował w kadrze reprezentacji Polski.

            Jego największe sukcesy to:
            - 5 miejsce w biathlonie podczas Pucharu Świata w Kanadzie (2017),
            - 7 miejsce w biegach narciarskich na Mistrzostwach Świata w Kanadzie (2019),
            - trzykrotnie 9 miejsce w biegach narciarskich na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczang (2018),
            - 7 miejsce w biegach narciarskich na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie (2022).

            Podczas spotkania w szkole pan Piotr opowiedział uczniom m.in. o tym jakie były początki jego kariery sportowej, jak wyglądała rywalizacja na paraolimpiadzie i jakie kraje zwiedził. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści pana Piotra i chętnie zadawali pytania. Mogli również zobaczyć pamiątki z różnych zawodów oraz to jak strzela się z karabinu dla niewidomych i słabowidzących.

            Jesteśmy dumni z osiągnięć pana Piotra i cieszymy się z jego sukcesów. Dziękujemy za wizytę w naszej szkole i pokazanie naszym uczniom, że na realizację marzeń i pasji nigdy nie jest za późno i że mimo różnych przeciwności losu ciężką pracą można wiele osiągnąć.

            Gratulujemy panu Piotrowi sukcesów i trzymamy kciuki za kolejne udane starty!

        • Wymiana kartek wielkanocnych
          • Wymiana kartek wielkanocnych

          • Przygotowując się do Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy pierwszej wzięli udział w wymianie kartek wielkanocnych w języku angielskim z uczniami również klasy pierwszej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 w Warszawie. Na lekcji samodzielnie przygotowali i ozdobili piękne kartki, na których zapisali oczywiście „Happy Easter”, a z pomocą nauczyciela dołączyli również dłuższe życzenia wielkanocne w języku angielskim. Później nastąpiła wymiana kartek drogą pocztową. Po otrzymaniu przesyłki  nasi uczniowie losując wybierali dla siebie kartki i z ciekawością czytali życzenia od swoich kolegów z Warszawy oraz podziwiali ich kreatywność i umiejętności językowe.

            Dodała: Natalia Penar

        • Sercem patrzę na świat!
          • Sercem patrzę na świat!

          • Uczniowie klasy trzeciej wykonali w marcu kolejne zadanie z Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Celem zadania z modułu „Empatia, wrażliwość" była próba odpowiedzi na pytanie – „Czy wszyscy mają prawo czuć się radośnie i szczęśliwie?” Na początku zajęć trzecioklasiści zapoznali się z treścią pięknej bajki terapeutycznej pt. „Wielkie serce”. Następnie rozmawiali o Jelonku, który był wyśmiewany przez kolegów, a gdy podrósł wykazał się empatią i bohaterstwem, uzyskał szacunek stada i przydomek „Wielkie serce”. Podczas „Burzy mózgów” uczniowie podawali wiele przykładów i propozycji dotyczących form pomocy i reagowania na krzywdę innych. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że każdy ma prawo do szczęścia i uśmiechu, a szczęście dla każdego może oznaczać coś innego. Kolejnym punktem zajęć była praca w grupach i wykonanie plakatów dotyczących omawianej tematyki. Podczas wykonywania zadania towarzyszyła nam piosenka pt. „Gdy szczęśliwy jesteś”. Podsumowaniem zajęć były piękne słowa, jakże aktualne w otaczającej nas rzeczywistości: Wielkie serca mają ci, którzy chętnie pomagają innym. Każdy z nas może mieć wielkie serce.

            Dodała: Lucyna Nogaj

          • Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2022/2023

          • Informuję, że wszystkie dzieci, których rodzice złożyli wniosek o przyjęcie do punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego oraz klasy 1 szkoły podstawowej na rok szkolny 2022/2023 zostały zakwalifikowane do przyjęcia.

            Jednocześnie przypominam o złożeniu przez rodzica/opiekuna prawnego potwierdzenia woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia w dniach 04.04.2022 - 05.04.2022. Wzór oświadczenia jest dostępny w sekretariacie szkoły.

            Agnieszka Groblewska  
            Dyrektor SP Klimkówka

        • Wiosenne sprzątanie w Klimkówce
          • Wiosenne sprzątanie w Klimkówce

          • 30.03.2022 nasza szkoła włączyła się do akcji „Wiosenne sprzątanie” zorganizowanej przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Rymanowie. Uczniowie klasy 4, 5 i 6 wyposażeni w rękawice ochronne, kamizelki odblaskowe oraz worki na odpady z zapałem przystąpili do porządkowania terenu wokół szkoły, kościołów, cmentarza oraz pobocza drogi.

            W nagrodę za podjęty wysiłek uczniowie otrzymali poczęstunek ufundowany przez restaurację „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również pracownikom ZGK za dostarczenie worków, rękawic i kamizelek oraz sołtysowi Klimkówki panu Kazimierzowi Kielarowi za zaangażowanie i udzieloną pomoc podczas zbiórki.

            Udział w akcji „Wiosenne sprzątanie” jest bardzo ważnym elementem kształtowania aktywnych, proekologicznych postaw uczniów i promowania idei dbania o czystość naszego wspólnego dobra jakim jest środowisko naturalne.

        • Akcja zbiórki makulatury
          • Akcja zbiórki makulatury

          • W ramach obchodów Dnia Ziemi na terenie Gminy Rymanów, Zakład Gospodarki Komunalnej i Nadleśnictwo w Rymanowie przeprowadzają akcję zbiórki makulatury. Akcja jest skierowana nie tylko do uczniów, ale również do innych mieszkańców Klimkówki.

            Za udział w akcji przewidziane są następujące nagrody:

            - jedno drzewko, ufundowane przez Nadleśnictwo Rymanów, za każde dostarczone 10 kg papieru dla ucznia lub mieszkańca,

            - nagroda dla szkoły z terenu Gminy Rymanów, która zbierze największą ilość makulatury (w przeliczeniu na 1 ucznia),

            - pizza dla klasy, która zbierze największą ilość makulatury (w przeliczeniu na 1 ucznia).

            Uczniów prosimy o przynoszenie makulatury do szkoły do dnia 8 kwietnia 2022 i zostawianie jej do zważenia u panów konserwatorów.

            Mieszkańców Klimkówki prosimy o przynoszenie makulatury w dniu 8 kwietnia 2022 w godzinach od 8.00 do 13.00. W tym dniu pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej będą rozdawali drzewka.

            Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji. Poprzez to działanie wpłyniemy na poprawę ekosystemu na naszym terenie oraz ograniczymy ilość odpadów komunalnych. Oddając makulaturę przyczynimy się również do możliwości przetworzenia i ponownego wykorzystania papieru.

            Więcej informacji dotyczących powyższej akcji można uzyskać pod numerem telefonu 13 43 55 106.

            Dodała: Agnnieszka Groblewska

        • Warsztaty plastyczne z panem Wojciechem Zagórskim
          • Warsztaty plastyczne z panem Wojciechem Zagórskim

          • Warsztaty plastyczne, które odbyły się 23 marca 2022 roku w punkcie przedszkolnym były piękną chwilą kolejnej edycji zajęć o charakterze artystycznym, które wpisują się w tradycje naszej szkoły. W poprzednich latach nasze przedszkolaki odwiedzały Galerię Rymanów Zdrój, gdzie odbywały się warsztaty plastyczne i spotkania ze sztuką. Tym razem nasi mali artyści z punktu przedszkolnego brały udział w warsztatach plastycznych w naszej szkole pod czujnym okiem artysty malarza p. Wojciecha Zagórskiego. Nasz zacny gość swoją interesującą opowieścią wprowadził wszystkich uczestników tego niezwykłego spotkania w tajniki świata rysunku i malarstwa, a następnie dzieci kredką woskową realizowały temat „Mój dom…”.

            Wykonane prace pozwalają niewątpliwie stwierdzić, iż nasze przedszkolaki z punktu przedszkolnego posiadają duże umiejętności artystyczne w dziedzinie plastyki, które należy pielęgnować i rozwijać. Zajęcia przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze. Z wykonanych prac zorganizowano wystawę, którą może oglądać cała społeczność naszej szkoły.

            Dodała: Teresa Janas

          • Maciej Józefowicz w etapie finałowym III Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Ignacego Łukasiewicza

          • 10 marca odbył się III Powiatowy Konkurs Matematyczny im. Ignacego Łukasiewicza, którego organizatorem jest Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza  w Krośnie. Konkurs składa się z dwóch etapów. W etapie szkolnym brali udział uczniowie klasy 8 Zuzanna Wilusz, Bartosz Łopuszański i Maciej Józefowicz. Maciej zdobył najwięcej punktów i tym samym zakwalifikował się do etapu finałowego, który odbędzie się 3 czerwca w ZSNG w Krośnie. Konkurencja była bardzo duża. Według sprawozdania organizatora w etapie szkolnym uczestniczyło 189 uczniów z 23 zgłoszonych szkół podstawowych miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. 54 uczniów zakwalifikowało się do etapu finałowego.

            Serdecznie gratulujemy Maciejowi i życzymy sukcesu na etapie finałowym.

            Dodała: Beata Boczar