• Zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023 w oddziale przedszkolnym
          • Zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023 w oddziale przedszkolnym

          • Uroczyste zakończenie roku przedszkolnego w oddziale przedszkolnym odbyło się w dniu 23 czerwca 2023 roku. Spotkanie rozpoczęły dzieci swoim programem artystycznym, w którym poprzez wiersze i piosenki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Następnie głos zabrała pani Dyrektor, która wręczyła wszystkim dzieciom nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy. Na koniec pani Dyrektor podziękowała nauczycielom i rodzicom za współpracę, pogratulowała sześciolatkom ukończenia przedszkola i życzyła wszystkim wesołych i bezpiecznych wakacji!

        • Zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023 w punkcie przedszkolnym
          • Zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023 w punkcie przedszkolnym

          • 23 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego w punkcie przedszkolnym. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania przez naszych najmłodszych przedszkolaków wakacyjnych piosenek i zatańczenia wakacyjnego tańca. Następnie pani Dyrektor wręczyła wszystkim dzieciom nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy i upominki. Na koniec podziękowała nauczycielom i rodzicom za współpracę i życzyła wszystkim wesołych i bezpiecznych wakacji.

        • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • 23 czerwca 2023 roku odbyło się zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej przez ks. proboszcza Bogdana Kielara. Następnie podczas spotkania na sali gimnastycznej absolwenci przekazali sztandar szkoły młodszym kolegom i złożyli ślubowanie wobec całej społeczności szkolnej. Pani dyrektor Agnieszka Groblewska w swoim przemówieniu podsumowała mijający rok szkolny, podziękowała nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom i uczniom za pracę oraz życzyła wszystkim udanych wakacji. Podkreśliła również jak ważny jest rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów.

            W dalszej części spotkania pani dyrektor, Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców pożegnali panią Łucję Kilar, która po 39 latach pracy w szkole przeszła na zasłużoną emeryturę. Do życzeń dołączyli również zaproszeni goście: sołtys Klimkówki i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie pan Kazimierz Kielar i emerytowany dyrektor naszej szkoły pan Marian Penar. W podziękowaniu za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia uczniowie przygotowali dla pani Łucji Kilar muzyczny upominek.

            Po pożegnaniu, pani Dyrektor wręczyła świadectwa ukończenia szkoły podstawowej naszym tegorocznym absolwentom. Następnie wraz z wychowawcami i przewodniczącą Rady Rodziców panią Sylwią Przybylską wręczyła nagrody książkowe uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce oraz wykazali się aktywnością i zaangażowaniem w pracach na rzecz naszej społeczności szkolnej. Fundatorem nagród była Rada Rodziców.

            Za wysokie wyniki w nauce i wzorowe lub bardzo dobre zachowanie nagrody książkowe otrzymali:

            - z klasy 4 – Lena Klara, Mikołaj Gazda, Mikołaj Kielar, Maja Śliwecka, Katarzyna Turek, Filip Słota i Aleksander Jakubowicz,

            - z klasy 5 – Filip Michalak, Julia Dobrowolska, Kamila Juź, Laura Kubas, Julia Kamila Nycz, Milena Penar, Maja Uliasz, Franciszek Buczek, Piotr Strzelecki,

            - z klasy 6 – Zofia Wojtuń, Miłosz Rygiel, Zofia Krukar, Julia Puchalska, Wojciech Wilusz, Julita Zajdel, Kacper Gazda, Paweł Fajkiel, Julia Ziemiańska, Julia Godzik, Patryk Leśniak, Oliwia Wójcik,

            - z klasy 7 – Mikołaj Brzęk, Kornelia Bek, Julia Kozak,

            - z klasy 8 – Maja Kilar, Alicja Kubas, Emilia Sokołowska, Lena Saferna, Adam Józefowicz.

            Nagrody książkowe za aktywną działalność w Samorządzie Uczniowskim otrzymali uczniowie klasy 8 – Alicja Kubas, Adam Józefowicz oraz uczeń klasy 7 Kamil Kasperkowicz.

            Za reprezentowanie szkoły wraz z pocztem sztandarowym na uroczystościach środowiskowych i spotkaniach Rodziny Szkół im. Jana Pawła II nagrody książkowe otrzymali uczniowie klasy 8 Michał Sokołowski, Emilia Sokołowska i Alicja Kubas.

            Za prace społeczne na rzecz społeczności szkolnej nagrody otrzymały uczennice klasy 7 Kornelia Bek i Julia Kozak oraz uczennica klasy 8 Maja Kilar.

            Nagrody książkowe otrzymali również wszyscy uczniowie klas 1-3. Nagrody zostały wręczone dzieciom przez wychowawców w klasach.

        • Pożegnanie ósmoklasistów
          • Pożegnanie ósmoklasistów

          • W środę, 21 czerwca 2023 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość pożegnania ósmoklasistów. Oprócz absolwentów i ich rodziców w uroczystości uczestniczyli: dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne razem z wychowawczyniami panią Wiolettą Krukar, panią Łucją Kilar i panią Małgorzatą Czelny, pracownicy szkoły, a także zaproszeni goście: sołtys Klimkówki i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Rymanowie pan Kazimierz Kielar, radny Rady Miejskiej w Rymanowie pan Krzysztof Buczek, emerytowany dyrektor naszej szkoły pan Marian Penar oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Sylwia Przybylska.

            Spotkanie rozpoczęła pani Dyrektor, która po powitaniu wszystkich zebranych podsumowała pracę uczniów i podziękowała im za podejmowane na rzecz społeczności szkolnej działania, akcje charytatywne, sukcesy w konkursach i zawodach sportowych, reprezentowanie szkoły na różnych wyjazdach i uroczystościach. Życzyła również uczniom odwagi, wiary we własne siły i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu oraz powodzenia i wielu sukcesów w dalszej edukacji.

            W ostatniej części swojego wystąpienia Pani Dyrektor podziękowała wszystkim rodzicom za współpracę, życzliwość i pomoc przy organizacji różnych uroczystości szkolnych i klasowych, pikników rodzinnych, wigilii szkolnych, biegów przełajowych i wycieczek oraz za pracę w szkolnej Radzie Rodziców. Szczególne słowa podziękowania skierowała do: pani Agnieszki Ostoia – Tomaszewskiej, pani Agnieszki Kubas, pani Marzeny Graboń, pani Katarzyny Józefowicz oraz pana Marcina Rajchla. Wręczyła również listy gratulacyjne rodzicom, których dzieci ukończyły szkołę z wyróżnieniem: państwu Joannie i Sławomirowi Kilarom, państwu Dorocie i Pawłowi Saferna, państwu Agnieszce i Bogumiłowi Kubas, państwu Annie i Andrzejowi Sokołowskim oraz państwu Katarzynie i Sławomirowi Józefowiczom.

            Gratulacje i życzenia absolwentom przekazali także zaproszeni goście.

            W dalszej części uroczystości uczniowie klasy 8 odtańczyli poloneza i przedstawili montaż słowno-muzyczny, poprzez który wyrazili wdzięczność i podziękowanie nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich wykształcenie oraz wychowanie. Następnie, w imieniu całej społeczności szkolnej, podczas uroczystej „Gali Mistrzów”, ósmoklasistów pożegnali uczniowie klasy 7 składając swoim koleżankom i kolegom życzenia i wręczając im pamiątkowe dyplomy, statuetki oraz przygotowany specjalnie na tę okazję „Tort Absolwentów” i upominki.

            Na końcu ósmoklasiści odebrali z rąk pani Dyrektor i pani Wychowawczyni pamiątkowe birety.

            Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców. Dziękujemy!

        • Mamy to! I miejsce w akcji zbiórki makulatury
          • Mamy to! I miejsce w akcji zbiórki makulatury

          • W ramach obchodów Dnia Ziemi nasza szkoła włączyła się do akcji zbiórki makulatury organizowanej przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Rymanowie przy współpracy z Nadleśnictwem Rymanów. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych uczniów udało nam się zebrać aż 3575 kg makulatury i zdobyć I miejsce w rankingu szkół z terenu Gminy Rymanów.

            Wśród uczniów, którzy wyróżnili się w akcji byli:

            - Krystian Penar – 400 kg
            - Miłosz Rygiel – 340 kg
            - Victoria Graboń – 240 kg
            - Lucjan Rajchel – 150 kg
            - Michał Sokołowski – 145 kg
            - Maja Patrylak – 140 kg

            - Emilia Hap – 120 kg

            - Julia Dobrowolska – 100 kg

            - Maja Dobrowolska – 100 kg
             

            Natomiast wyniki zbiórki w klasach przedstawiają się następująco:

            I miejsce – klasa 6
            II miejsce – klasa 8
            III miejsce – klasa 5

            Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w tej ekologicznej akcji!

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Samarytanie z Markowej
          • Samarytanie z Markowej

          • W związku ze zbliżającą się we wrześniu uroczystością beatyfikacji rodziny Ulmów uczniowie klasy 8 uczestniczyli w kilku działaniach związanych z tym ważnym wydarzeniem. W czerwcu odbyła się lekcja z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczyciela historii oraz materiałów udostępnionych przez Muzeum  Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Tematem lekcji były trudne losy wyjątkowej  rodziny z Markowej. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i jak żyli, czym się zajmowali i jakie były pasje Józefa i Wiktorii. Poznali życiorysy rodziców, imiona dzieci, okoliczności ukrywania Żydów i tragiczny finał ich zbyt krótkiego życia. W kolejnych dniach uczniowie klasy 8 brali również udział w przygotowaniu gazetki pod tytułem “Samarytanie z Markowej” na szkolnym korytarzu. Pomagali wycinać litery, przypinać napis i zdjęcia. Na koniec uczniowie podzieleni na dwie grupy wykonali historyczne lapbooki, których tematem przewodnim była rodzina Ulmów. Wykonali ciekawe przestrzenne książeczki pełne najważniejszych faktów z życia Wiktorii i  Józefa Ulmów oraz ich dzieci. Wszystkie te działania miały na celu zapoznanie uczniów z historią życia bohaterów z Markowej, przypomnienie  o ich heroicznym czynie oraz oddanie hołdu i szacunku tym, którzy poświęcili własne życie za drugiego człowieka. Wszystko po to, by zawsze pamiętać, że  Wiktoria i Józef Ulmowie pozostali ludźmi w czasach, kiedy wielu zapomniało co to ludzka godność i człowieczeństwo.

            Dodała: Justyna Barć

        • Urodzinki Laury
          • Urodzinki Laury

          • W ostatnim tygodniu czerwca świętowaliśmy w punkcie przedszkolnym urodzinki Laury. Z tej okazji życzymy naszej solenizantce do zabawy mnóstwo siły, żeby każdy dzień był miły, pełen śmiechu i radości, stu urodzinowych gości, stu prezentów, stu buziaków oraz zdrowia, szczęścia i słodyczy!

            Dodała: Grażyna Byra

        • Pieczemy gofry!
          • Pieczemy gofry!

          • Gofry, ten chrupiący przysmak kojarzy się z wakacjami w nadmorskich kurortach czy też smakami dzieciństwa. To deser, którego nikomu nie trzeba przedstawiać.  Gofry odpowiednio przygotowane mogą być świetnym śniadaniem!

            Uczniowie klasy 5 na lekcji techniki postanowili samodzielnie przygotować ten przysmak. Na początku uczniowie zostali zapoznani z produktami potrzebnymi do wykonania gofrów, przepisem, sprzętem AGD, który wykorzystywali podczas przygotowania ciasta, z gofrownicą, w której były pieczone gofry oraz z zasadami bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętu AGD. Po wykonaniu ciasta, nagrzaniu gofrownicy przyszedł czas oczekiwania. Uczniowie z ogromną  niecierpliwością  czekali na pyszne słodkości. Cały czas pytali kiedy one się upieką, kiedy będą gotowe? W końcu nadszedł czas wspólnej konsumpcji. Zapach pieczonych gofrów unosił się po całej szkole. W zajęciach kulinarnych uczniowie korzystali ze sprzętu zakupionego w ramach programu #Laboratoria przyszłości.

            Dodał: Sławomir Kasperkowicz

        • Książka naszym przyjacielem - zajęcia w plenerze
          • Książka naszym przyjacielem - zajęcia w plenerze

          • 22 czerwca 2023, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa odbyły się zajęcia plenerowe „Książka naszym przyjacielem” dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie z panią Anną Prorok z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie Filia w Klimkówce. 

            Na przedszkolaki czekało wiele atrakcji związanych z książkami oraz bajkowymi postaciami. Dzień rozpoczęły od wysłuchania opowieści o przygodach małego Krecika. Następnie zainspirowane historią odważnego zwierzaka, wzięły udział w konkursie na najciekawszy rysunek przedstawiający dzieje bohatera książki Toma Percivala i Christine Pym pt. „Wielkie marzenie małego Krecika”. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem wykonali swoje zadanie, wykazując się kreatywnością oraz niezwykłymi zdolnościami plastycznymi.

            Kolejni bohaterowie, którzy zainspirowali dzieci do twórczości, była Kicia Kocia oraz lisek Fenek. Tym razem dziewczynki oraz chłopcy kolorowali portrety radosnych zwierzaczków. 

            Nie zabrakło wesołych zabaw i słodkich przekąsek, za które bardzo dziękujemy rodzicom dzieci. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom.

            Był to zdecydowanie dzień pełen wrażeń i przygód, zapisanych na kartach książek. Mamy wielką nadzieję, że takie spotkania pomogą pielęgnować miłość do czytelnictwa wśród najmłodszych - „wszak miłość do książek jest prezentem na całe życie”.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Spotkanie z poetką
          • Spotkanie z poetką

          • 21 czerwca 2023 gościliśmy w oddziale przedszkolnym bardzo wyjątkowego gościa – panią Martę Hanus – poetkę. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Książka moim przyjacielem”. Pani Marta w przystępny sposób przedstawiła swoją twórczość. Dla dzieci było to niezwykłe wydarzenie. Z zainteresowaniem wysłuchały wszystkich opowieści, z których dowiedziały się co to jest wyobraźnia i jak się nią posługiwać. Następnie nasz gość odpowiadał na wszystkie pytania najmłodszych.  Na zakończenie poetyckiego poranka wysłuchaliśmy czytanych przez panią Martę opowieści o przygodach Kici Koci i wspólnie obejrzeliśmy książeczki z nowej kolekcji, na którą środki pozyskaliśmy z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

            Dziękujemy pani Marcie za wspólnie spędzony czas i upominki.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Czytamy naszym dzieciom
          • Czytamy naszym dzieciom

          • W czerwcu biblioteczka oddziału przedszkolnego została wzbogacona o nowe, ciekawe i ładnie wydane książeczki, które zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.

            W związku z tym w oddziale przedszkolnym odbyły się spotkania promujące czytelnictwo z rodzicami dzieci oraz panią animatorką z Klubu Senior+ w Klimkówce. Akcja ta miała na celu kształcenie nawyków czytelniczych oraz rozwijanie zainteresowania książkami. Za pośrednictwem literatury przekazujemy wartości moralne oraz budujemy zdrowe więzi między rodzicem i dzieckiem. Przedszkolaki słuchały bajek z zapartym tchem, domagając się dalszych opowieści. Spotkania te dały wiele radości zarówno dzieciom jak i czytającym.

            Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i pani Kubas za spędzony z nami czas. Mamy nadzieję, iż akcja „Czytamy naszym dzieciom” stanie się tradycją i w nowym roku szkolnym nie zabraknie chętnych do udziału w tej akcji.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Wizyta przedszkolaków w bibliotece
          • Wizyta przedszkolaków w bibliotece

          • „W bibliotece znajdziesz wszystko, czego chcesz, starą prawdę, mądrą bajkę, piękny wiersz…”

            Jednym z ważniejszych elementów wychowania przedszkolnego jest wprowadzanie dzieci w świat literatury już od najmłodszych lat. Nauka o przez sztukę pomaga przedszkolakom odkrywać swoją wrażliwość, rozwijać empatię do innych oraz kreatywność. U naszych wychowanków staramy się kształtować nawyki stałego obcowania z książką. Literatura dziecięca pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo o nowe pojęcia oraz uczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych .

            15 czerwca 2023 dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły panią Annę Prorok z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie Filia w Klimkówce. Podziękowały pani bibliotekarce za całoroczny cotygodniowy cykl  „Spotkanie z ciekawą książką”. Tym razem pani Ania przeczytała nam inspirującą opowieść pt. „Nie bój się mnie” autorstwa Raahata Kaduji. Następnie rozwiązywaliśmy zagadki o bajkowych bohaterach i układaliśmy puzzle. Przedszkolaki chętnie rozmawiały o swoich ulubionych książkach oraz dzieliły się wiedzą na temat tego, jak i dlaczego należy szanować książki.

            Spotkanie odbyło się w miłej, serdecznej i pełnej wrażeń atmosferze, za co bardzo dziękujemy.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Nikola Przybylska wyróżniona w konkursie „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”
          • Nikola Przybylska wyróżniona w konkursie „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”

          • Miło nam poinformować, że uczennica klasy 7, Nikola Przybylska zdobyła wyróżnienie w etapie regionalnym XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Organizatorem konkursu była Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

            Celem działania skierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Konkurs przebiegał pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a współorganizatorami tego przedsięwzięcia byli: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

            Gratulujemy!

        • XXXIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Zręcinie
          • XXXIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Zręcinie

          • „Gdzie jesteś, źródło?” pod takim hasłem odbył się w dniach 16–17 czerwca 2023 r. XXXIII Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II w Zręcinie. W tym niezwykłym wydarzeniu naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Michał Sokołowski, Emilia Sokołowska i Alicja Kubas oraz pani dyrektor Agnieszka Groblewska, pani wicedyrektor Beata Boczar i pan Jacek Penar.

            W Zjeździe brały udział delegacje z 35 szkół noszących imię Jana Pawła II w Polsce oraz dyrekcja i nauczyciele z Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie na Litwie. Obecni byli również zaproszeni goście: Podkarpacki Wicekurator Oświaty pan Stanisław Fundakowski, Metropolita Przemyski ks. Arcybiskup Adam Szal, ks. Arcybiskup Senior Józef Michalik, ks. profesor Janusz Królikowski, ks. profesor Dariusz Dziadosz, ks. dr Witold Burda, inni kapłani, przedstawiciele władz samorządowych i lokalnych organizacji oraz członkowie Społecznej Rady Rodziny Szkół z przewodniczącym panem Janem Rychlickim na czele.

            Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu do kościoła z udziałem pocztów sztandarowych szkół oraz Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe i Zespołu Mażoretek Shimmers. Najpierw złożono kwiaty na grobie Honoraty i Ignacego Łukasiewiczów na pobliskim cmentarzu, a następnie w kościele mogliśmy wysłuchać pięknego koncertu organowego w wykonaniu ucznia szkoły w Zręcinie przeplatanego opowieścią dyrektora szkoły pana Pawła Przetacznika o historii parafii Zręcin, fundatorach i wystroju kościoła. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Arcybiskup Adam Szal.

            Po powrocie do szkoły nastąpiło uroczyste otwarcie Zjazdu, odśpiewanie hymnu Rodziny Szkół i powitanie zaproszonych gości. W dalszej kolejności uczestniczyliśmy w sympozjum, którego myślą przewodnią były słowa zaczerpnięte z Tryptyku Rzymskiego „Gdzie jesteś, źródło?” Referaty wygłosili: ks. Arcybiskup Józef Michalik, który opowiadał o swojej przyjaźni ze św. Janem Pawłem II ks. dr Witold Burda - postulator w procesie beatyfikacyjnym Rodziny Ulmów, ks. Profesor Janusz Królikowski, który przybliżył aspekt wiary jako źródła działalności społecznej i filantropijnej Ignacego Łukasiewicza. Na zakończenie sympozjum ks. profesor Dariusz Dziadosz wygłosił referat dotyczący Biblii, która powinna być źródłem i drogowskazem dla chrześcijan.

            Drugiego dnia Zjazdu odbyła się wycieczka do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce oraz do Regionalnego Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły w Pastwiskach, które powstało w celu upamiętnienia licznych pobytów Ojca św. w Beskidzie Niskim, a w szczególności w Rudawce Rymanowskiej. Ciekawe opowieści o naszym Patronie i jego wizytach w Rudawce usłyszeliśmy od świadków tamtych wydarzeń, pana Wojciecha Kosiarskiego, syna przyjaciela Ojca Świętego pana inż. Stefana Kosiarskiego, oraz jego żony.

            Zjazd był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i integracji szkół noszących imię św. Jana Pawła II oraz przypomnienia nauczania i wartości, które przekazywał nasz Patron.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Mali artyści w oddziale przedszkolnym
          • Mali artyści w oddziale przedszkolnym

          • Ostatnie dni roku przedszkolnego skłoniły nas do rozmów na temat przyjaźni jakie zawarliśmy w czasie naszych wspólnych zabaw i nauki. Każdy przedszkolak narysował piękny portret swojego kolegi lub koleżanki. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Urodzinki czerwcowe i lipcowe
          • Urodzinki czerwcowe i lipcowe

          • Nasze dzieci z punktu przedszkolnego obchodziły ostatnie urodzinki w tym roku szkolnym. Przedszkolakom urodzonym  w czerwcu i lipcu - Oldze, Alanowi, Alicji, Nadii, Jasminie, Krystianowi życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności, radości na twarzy i spełnienia wszystkich marzeń.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Trzymaj formę!
          • Trzymaj formę!

          • Trzymaj formę! - to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

            W drugim semestrze nasza szkoła rozpoczęła przygodę z tym Ogólnopolskim Programem Edukacyjnym. W ramach zajęć wychowawczych uczniowie klasy 6 wraz z pedagogiem szkolnym rozmawiali o rozwoju ruchowym i aktywności fizycznej przedszkolaków. Opracowali także scenariusz zajęć ruchowych dla młodszych koleżanek i kolegów, a następnie pod czujnym okiem wychowawcy przeprowadzili lekcję wychowania fizycznego dla dzieci z oddziału przedszkolnego. Jak widać na zamieszczonych zdjęciach najmłodsi chętnie brali udział w przygotowanych aktywnościach i świetnie się bawili.

            Dodała: Anna Pęk

        • Sukcesy przedszkolaków w gminnym konkursie talentów przedszkolnych
          • Sukcesy przedszkolaków w gminnym konkursie talentów przedszkolnych

          • 6 czerwca 2023 dzieci z punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego brały udział w Konkursie Talentów Przedszkolnych „Dziecięca scena artystyczna”, który został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie. Celem konkursu było rozwijanie potencjału dzieci, ich zainteresowań i talentów oraz nabywanie umiejętności radzenia sobie z emocjami podczas występów. Dzieci wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności podczas prezentacji wierszy, piosenek oraz tańca.

            Wyróżnienia specjalne zdobyli:

            - Mikołaj Bołd, Lena Ryglewicz, Olga Zajdel, Alicja Nycz, Milena Litwin z punktu przedszkolnego

            A wśród wyróżnionych przedszkolaków znaleźli się:

            - Antoni Grysztar, Jasmina Słota, Nela Ziembicka, Nadia Balcerak, Melania Zych, Kajetan Wrona z punktu przedszkolnego

            - Martyna Michalak, Emilia Grysztar, Dawid Wietecha, Jakub Pelczar, Mikołaj Stapiński, Antoni Karczmarski, Aleksandra Folmer, Lilianna Ziembicka, Marek Słota, Jagoda Penar, Izabela Brzęk, Alicja Kielar, Jan Fajkiel z oddziału przedszkolnego

            Gratulujemy wszystkim dzieciom udanych występów i życzymy dalszych sukcesów.

            Dodały: Joanna Krukar i Grażyna Byra

        • Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”
          • Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”

          • Uczennice klasy 6 Zofia Krukar, Julita Zajdel i Anna Wojtuń wzięły udział w III Edycji Międzynarodowego Konkursu „Niedźwiedź Wojtek – żołnierz gen. Andersa”. Konkurs zorganizowany został przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie i polegał na przygotowaniu kartki pocztowej, komiksu lub opowiadania w polskiej wersji językowej, przedstawiającego epizod związany z niedźwiedziem Wojtkiem, rozgrywający się na tle działań Wojska Polskiego na Wschodzie a następnie 2. Korpusu Polskiego w czasie II wojny światowej.

            Dziewczynki wykonały ciekawy komiks przedstawiający przygody żołnierza Wojtka  w czasie II wojny światowej i zostały docenione przez organizatorów, ponieważ otrzymały wyróżnienie w kategorii wiekowej 9-12 lat. Jest to wyjątkowy sukces tym bardziej, że konkurs już od kilku lat cieszy się dużą popularnością. W III edycji również była duża konkurencja, napłynęło 250 prac z Polski, Szkocji, Belgii, Niemiec, a nawet Egiptu. Patronami honorowymi konkursu byli: pani Aileen Orr – autorka książki „Niedźwiedź Wojtek. Niezwykły żołnierz Armii Andersa”, Podkarpacki Kurator Oświaty, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze.

            Gratulujemy Zosi, Ani i Julicie oraz życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości.

            Więcej o wynikach konkursu można przeczytać na stronie:

            https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/oben/rzeszow/konkursy-i-projekty/miedzynarodowy-konkurs-nie/185184,WYNIKI-III-Edycji-Miedzynarodowego-Konkursu-Niedzwiedz-Wojtek-zolnierz-gen-Ander.html

            Dodała: Justyna Barć

        • Konferencja naukowa „Święty arcybiskup Józef Bilczewski (1860-1923). Pasterz, mąż stanu, człowiek”
          • Konferencja naukowa „Święty arcybiskup Józef Bilczewski (1860-1923). Pasterz, mąż stanu, człowiek”

          • 10 czerwca 2023r. Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II wzięli udział w inauguracji festiwalu Dialog Kultur - "3 kultury, 3 religie, 3 tajemnice". Rozpoczęła go msza św. z wprowadzeniem obrazu i relikwii św. abp. Józefa Bilczewskiego do kościoła parafialnego w Klimkówce. Mszy świętej przewodniczył metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

            Po uroczystościach kościelnych ks. abp Mokrzycki wraz z ks. bp. Marianem Buczkiem (również ze Lwowa) gościli w naszej szkole, gdzie obejrzeli pamiątki związane z Patronem Szkoły św. Janem Pawłem II oraz ks. prof.  Kazimierzem Waisem – wybitnym teologiem i filozofem pochodzącym z Klimkówki.

            Następnie uczestniczyliśmy w konferencji naukowej "Święty arcybiskup Józef Bilczewski (1860-1923). Pasterz, mąż stanu, człowiek", która odbyła się w Dworze Ostoia. Życie i działalność św. abp. Bilczewskiego i jego związki z Klimkówką przybliżyli metropolita lwowski ks. abp. Mieczysław Mokrzycki, ks. bp Marian Buczek oraz dr Krzysztof Buczek. Z kolei ks. prof. zw. dr hab. Józef Wołczański ukazał związki inteligencji lwowskiej z Klimkówką i Ziemią Krośnieńsko – Sanocką.

            Konferencję zakończył występ młodych artystów ze Szkoły Podstawowej w Klimkówce, którzy zaprezentowali swoje  talenty muzyczne i taneczne.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • 26. rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do Krosna
          • 26. rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do Krosna

          • 10 czerwca 2023 r. obchodziliśmy 26 rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do Krosna. Z tej okazji poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie Emilia Sokołowska, Alicja Kubas i Michał Sokołowski oraz pani dyrektor Agnieszka Groblewska i pani wicedyrektor Beata Boczar wzięli udział w uroczystej mszy świętej dziękczynnej w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. Msza św. została odprawiona pod przewodnictwem Metropolity Przemyskiego Ks. Arcybiskupa Adama Szala z udziałem Metropolity Lwowskiego Ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika oraz Ks. Biskupa lwowskiego Mariana Buczka.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Lena Saferna w finale Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Ignacego Łukasiewicza
          • Lena Saferna w finale Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Ignacego Łukasiewicza

          • 31 maja odbył się finał IV Powiatowego Konkursu Matematycznego im. Ignacego Łukasiewicza organizowanego przez Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych w Krośnie. W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział 212 uczniów z 31 zgłoszonych szkół podstawowych miasta Krosna i powiatu krośnieńskiego. Do finałowego etapu konkursu zakwalifikowało się 55 uczniów. Uczniowie w czasie 60 minut rozwiązywali test składający się z zadań zamkniętych i otwartych, za które można było uzyskać łącznie 22 punkty. Naszą szkołę reprezentowała Lena Saferna uczennica klasy 8. Bardzo serdecznie dziękujemy Lenie za udział w konkursie i godne reprezentowanie naszej szkoły oraz życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach matematycznych.

            Dodała: Beata Boczar

        • Zajęcia profilaktyczne „W media zaplątani”
          • Zajęcia profilaktyczne „W media zaplątani”

          • 5 czerwca 2023 uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych „W media zaplątani”, które poprowadził medioznawca, doktor nauk społecznych w dyscyplinie socjologia, Jarosław Kinal z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy dotyczących funkcjonowania mediów, a w szczególności Internetu. Poznali techniki jakie są wykorzystywane, aby przykuć uwagę odbiorcy, a niejednokrotnie również oszukać. Nasz gość podkreślał, że korzystanie z mediów daje nam wiele korzyści, ale jednocześnie przestrzegał, że może być obarczone negatywnymi konsekwencjami. Wskazywał jak filtrować i analizować napływające informacje i nie ulegać manipulacjom zawartym w przekazie. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ rozumienie wpływu mediów i ich mechanizmów sprawia, że możemy korzystać z nich bardziej świadomie i bezpiecznie.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Finał konkursu „Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność”
          • Finał konkursu „Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność”

          • Muzeum Podkarpackie w Krośnie zorganizowało w tym roku szkolnym kolejną edycję konkursu „Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność”. Tym razem tematem przewodnim było powstanie styczniowe z 1863 roku. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych z Krosna i powiatu krośnieńskiego. W miesiącu kwietniu przeprowadzone zostały na terenie naszej szkoły eliminacje wstępne, w których wzięli udział: Wojciech Wilusz i Miłosz Rygiel - uczniowie klasy VI.  Do finału zakwalifikował się Miłosz Rygiel, który zdobył 13 punktów na 16 możliwych. 7 czerwca w Krośnie odbył się finał konkursu  „Krosno i powiat krośnieński – historia i współczesność”. W finale wzięło udział 12 szkół z Krosna i powiatu krośnieńskiego. Miłosz otrzymał nagrodę rzeczową i dyplom uczestnika konkursu. Miał również możliwość zwiedzenia terenu muzeum i zapoznania się z dostępnymi tam wystawami historycznymi. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie do konkursu.

            Dodała: Justyna Barć

        • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie
          • Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

          • Wczesnym rankiem 25 maja 2023 r. uczniowie klas IV i V wyruszyli na wycieczkę do województwa świętokrzyskiego. Po kilku godzinach jazdy w miłej atmosferze dotarliśmy do Krzemionek Opatowskich, gdzie znajdują się wpisane na listę UNESCO neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego. W miejscu tym w latach 3000-1800 p.n.e. mieszkali górnicy wydobywający krzemień spomiędzy twardych skał wapiennych. Z krzemienia wykonywano siekierki, ostrza strzał, noże i inne narzędzia. Produktami tymi handlowano na dużych obszarach Środkowej Europy. Po dokładnym obejrzeniu miejsc wydobycia nad ziemią i pod ziemią, wyjechaliśmy do parku rozrywki SABAT KRAJNO. Zjedliśmy tam smaczny obiad, zwiedziliśmy z przewodnikiem aleję miniatur najbardziej znanych atrakcji z całego świata oraz szaleliśmy na ślizgawkach, dmuchańcach, samochodzikach i trampolinach. Zmęczeni, ale zadowoleni ruszyliśmy do schroniska młodzieżowego w Kielcach. Po zakwaterowaniu w czystych pokojach, zjedliśmy pizzę i dłuuugo próbowaliśmy zasnąć.

            Następnego dnia rano po szybkim śniadaniu pojechaliśmy do Chęcin. Ciepło ubrani, zwiedziliśmy piękną Jaskinię Raj z wieloma formami naciekowymi takimi jak stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, makarony, draperie skalne, misy krasowe. Niestety w jaskini nie mogliśmy robić zdjęć. Kolejną atrakcją Chęcin jest zamek królewski położony na szczycie wzgórza nad miastem. Zobaczyliśmy tam salę tortur, podziemia i piękne widoki z baszt zamkowych. W drodze do Gór Świętokrzyskich zatrzymaliśmy się w Bodzentynie na obiad. Najedzeni ruszyliśmy do Nowej Słupi skąd Królewską Drogą wspinaliśmy się na Łysą Górę. Królowie i inni pielgrzymi wędrowali tym szlakiem do relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na szczycie góry. My również oddaliśmy im hołd w kaplicy przy krużgankach klasztornych. Na Łysej Górze podziwialiśmy też gołoborza – rumowiska skalne powstałe w epoce lodowcowej. Spod Gór Świętokrzyskich wyjechaliśmy w stronę domu. Po drodze w szybkim tempie zwiedziliśmy jedną z największych ruin w Polsce – zamek Krzyżtopór. Do czasu wybudowania Wersalu była to największa budowla tego typu w Europie. Zamek ma cztery wieże (jak cztery pory roku), dwanaście dużych sal (miesiące), pięćdziesiąt dwa pokoje (tygodnie) i tyle okien ile dni w roku. Zadowoleni, z plecakami pełnymi pamiątek około 22:00 dotarliśmy do Klimkówki. Tej nocy udało nam się szybko zasnąć. Czekamy na następną wycieczkę.

            Dodał: Krzysztof Telega

        • V Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Województwa Podkarpackiego
          • V Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Województwa Podkarpackiego

          • 2 czerwca 2023 w Rzeszowie odbył się V Zjazd Szkół im. Jana Pawła II Województwa Podkarpackiego, w którym uczestniczyli przedstawiciele ok. 30 szkół i placówek oraz zaproszeni goście m.in. Podkarpacki Kurator Oświaty pani Małgorzata Rauch, Wojewoda Podkarpacki pani Ewa Leniart oraz posłowie i przedstawiciele różnych organizacji. Naszą szkołę reprezentowali członkowie pocztu sztandarowego Michał Sokołowski, Emilia Sokołowska i Alicja Kubas oraz pan Jacek Penar i pani dyrektor Agnieszka Groblewska.

            Zjazd rozpoczął się od mszy św. odprawionej pod przewodnictwem ks. biskupa Jana Wątroby w Katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Następnie uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzeć piękny spektakl słowno-muzyczny o życiu Karola Wojtyły. Dalsza część uroczystości odbyła się w Parku Papieskim, gdzie złożono kwiaty przy pomniku Ojca Świętego i odbył się pokaz tańców w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Bandoska”. Ostatnim punktem programu było spotkanie nauczycieli i dyrektorów szkół z ks. biskupem Janem Wątrobą i panią Kurator Małgorzatą Rauch.

            Zjazd był doskonałą okazją do dziękczynienia za przykład życia i nauczanie Ojca Świętego oraz wymiany doświadczeń.

            Organizatorem Zjazdu było Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, Zespół Szkół w Jasionce im. Jana Pawła II, Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Pawła II w Rzeszowie oraz Pełnomocnik Wojewody Podkarpackiego Do Spraw Rodzin.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Gminny Konkurs Piosenki oraz Wiersza w Języku Angielskim „Mini Poliglota”
          • Gminny Konkurs Piosenki oraz Wiersza w Języku Angielskim „Mini Poliglota”

          • 06.06.2023 r. w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie odbył się Gminny Konkurs Piosenki oraz Wiersza w Języku Angielskim „Mini Poliglota”. Jego celem była prezentacja umiejętności wokalnych i językowych, propagowanie nauki języków obcych poprzez piosenkę i wiersz oraz promowanie aktywności twórczej wśród uczniów. W konkursie wzięła również udział uczennica klasy II naszej szkoły Amelia Ostoia – Tomaszewska, która zaprezentowała utwór „Dance Monkey”. Gratulujemy Amelce odwagi i dziękujemy za trud włożony w przygotowanie piosenki.

            Dodała: Natalia Penar

        • Zwiedzamy hutę szkła artystycznego „Sabina”
          • Zwiedzamy hutę szkła artystycznego „Sabina”

          • 31 maja 2023 uczniowie klasy VI pod opieką wychowawczyni i pana Jacka Penara uczestniczyli w pieszej wycieczce do Rymanowa, aby zwiedzić hutę szkła artystycznego „Sabina”. Zapoznali się z historią huty, przyglądali się procesowi wytwarzania i formowania wyrobów ze szkła. Jedną z atrakcji było zaproszenie do zwiedzenia galerii szklanych przedmiotów, w której znajdowały się ciekawe eksponaty – efekt pracy hutników.

            W drodze powrotnej udaliśmy się do cukierni, by na ochłodę kupić sobie lody. Miło spędziliśmy wspólnie czas.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Leśny Dzień Dziecka
          • Leśny Dzień Dziecka

          • 2 czerwca Nadleśnictwo Rymanów zorganizowało po kilkuletniej przerwie Leśny Dzień Dziecka połączony z 20 rocznicą powstania Edukacji Leśnej w Lasach Państwowych. Uroczystość została zorganizowana w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Hrendówka” w Odrzechowej. Nasza szkoła reprezentowana była przez 3 uczennice z klasy 5 Julię Dobrowolską, Julię Kamilę Nycz i Maję Uliasz oraz ucznia klasy 2 Kacpra Zająca.

            Uroczystość rozpoczął pan Paweł Panaś Nadleśniczy Nadleśnictwa Rymanów. Następnie uczniowie Szkoły Podstawowej w Odrzechowej przedstawili ciekawy program artystyczny poruszający problem prawidłowego zachowania się w lesie. Pani Barbara Kułak w swojej prezentacji podsumowała 20- letnią działalność edukacyjną Lasów Państwowych oraz zachęciła zebranych do dalszej współpracy. Ostatnim punktem części oficjalnej było wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu plastycznego. Ciąg dalszy uroczystości to szereg atrakcji przygotowanych dla uczestników Leśnego Dnia Dziecka. Dzieci mogły wybudować wspólnie domek z drewnianych elementów, przygotować własny las w słoiku, zrobić pamiątkowy magnes lub zapachową szyszkę. Każdy mógł spróbować pszczelich przysmaków: pyłek kwiatowy czy różnego rodzaju miody. Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyły się przejażdżki konne bryczką lub w siodle. Na koniec spotkania wszyscy posilili się przygotowanym posiłkiem, kiełbaską z grilla, a na dzieci czekały pyszne lody.

            Był to mile spędzony czas na łonie natury. Uczniowie wrócili zadowoleni, obdarowani leśnymi skarbami. Bardzo serdecznie dziękujemy Nadleśnictwu Rymanów za zaproszenie.

            Dodała: Beata Boczar

        • III miejsce Kacpra Zająca w Konkursie Plastycznym „Spotkajmy się w lesie”
          • III miejsce Kacpra Zająca w Konkursie Plastycznym „Spotkajmy się w lesie”

          • Miło nam poinformować, że uczeń klasy 2 Kacper Zając zajął III miejsce w Konkursie Plastycznym „Spotkajmy się w lesie”, który został zorganizowany przez Nadleśnictwo Rymanów, a skierowany był do uczniów szkól podstawowych znajdujących się w zasięgu nadleśnictwa. Celem konkursu było m.in. podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie racjonalnego korzystania z leśnych zasobów naturalnych oraz rozbudzanie zainteresowań problemami środowiska przyrodniczego.

            Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się w dniu 2.06.2023 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Hrendówka” podczas obchodów Leśnego Dnia Dziecka.

            Kacprowi gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie dziękujemy za reprezentowanie szkoły i przygotowanie pomysłowych prac.

        • Dzień Dziecka w Rymanowie Zdroju
          • Dzień Dziecka w Rymanowie Zdroju

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego w dniu swojego święta wybrały się na wycieczkę do Rymanowa Zdroju. Wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty w Galerii Zdrój, gdzie dzieci wykonały piękne prace, pod czujnym okiem artysty- plastyka, pana Wojciecha Zagórskiego. Odwiedziliśmy też Punkt Informacji Turystycznej, gdzie obejrzeliśmy ciekawe przedmioty wykonane przez tutejszych artystów. Kolejnym punktem wycieczki był spacer po malowniczym kurorcie. Zapoznaliśmy się z historią powstania uzdrowiska, odwiedziliśmy założycielkę, hrabinę Annę Potocką, która samotnie siedzi na ławeczce w samym centrum kolorowego parku. W pijalni wód mineralnych degustowaliśmy wody: Tytus, Klaudia i Celestyna. Przy okazji dowiedzieliśmy się skąd pochodzą te nazwy. Nie zabrakło wesołych zabaw przy fontannie i na zielonych skwerkach oraz słodkich  lodów i pizzy.

            Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci.

            Dodały: Anna Pęk, Grażyna Byra

        • Dzień Dziecka w Dworze Ostoia
          • Dzień Dziecka w Dworze Ostoia

          • Każda chwila w przedszkolu upływa dzieciom w miłej i radosnej atmosferze, jednak jest jeden szczególnie ważny dzień w roku, o którym pamięta zarówno rodzic, jak i nauczyciele. To Dzień Dziecka obchodzony 1 czerwca – dzień pełen uśmiechu, niespodzianek i radości. Również w przedszkolu z tej okazji przygotowaliśmy coś wyjątkowego. Po śniadaniu wyruszyliśmy do parku Ostoia w Klimkówce, gdzie czekało na wychowanków wiele atrakcji m.in. zabawy z chustą animacyjną, konkurencje, piniata, bańki mydlane, malowanie na folii, pyszne przekąski oraz radosne zabawy muzyczno – ruchowe z Myszką Mini. Mamy nadzieję, że ten dzień, który obfitował w mnóstwo pozytywnych wrażeń będzie mile wspominany przez dzieci. Wszystkim przedszkolakom życzymy dużo radości podczas codziennego poznawania świata. A pani Agnieszce Ostoia-Tomaszewskiej dziękujemy serdecznie za gościnność i możliwość skorzystania z atrakcji parku.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzień Dziecka klas I - III w Bajkowej Krainie
          • Dzień Dziecka w Bajkowej Krainie

          • 1 czerwca, w Dzień Dziecka, panowała piękna słoneczna pogoda. W tym ważnym dla wszystkich dzieci dniu, klasy I-III udały się na wycieczkę do „Bajkowej Krainy” w Odrzechowej. Opiekunami uczniów byli nauczyciele i rodzice: Lucyna Nogaj, Łucja Kilar, Kinga Bardowska, s. Danuta Szkółka, Agata Puchalska, Honorata Kozak, Marta Starościak.  Po przybyciu na miejsce organizatorzy powitali wszystkich uczestników i zaprosili dzieci do zabawy na placu zabaw. Na dzieci czekały huśtawki, zjeżdżalnie, drewniane domki, ścianka wspinaczkowa, siatki linowe, gokarty i inne urządzenia do aktywnego spędzania czasu. Wszyscy doskonale się bawili. Każdy znalazł coś dla siebie! Chłopcy grali w piłkę nożną, a dziewczynki czołgały się w tunelu i kręciły hula-hoop. Wiele emocji wzbudziło przeciąganie liny i puszczanie baniek mydlanych. Wszystkim bardzo podobały się warsztaty proziakowe i mydlane. Dzieci z pomocą animatorów własnoręcznie wykonały śliczne mydełka i uczyły się piec proziaki, które bardzo im posmakowały. Po tak aktywnym spędzeniu czasu wszyscy delektowali się pysznymi lodami. Dzień Dziecka spędzony w „Bajkowej Krainie” był bardzo udany. Wszystkie dzieci trochę zmęczone, ale pełne wrażeń wróciły do swoich domów. Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w opiece nad dziećmi podczas wycieczki, a animatorom z „Bajkowej Krainy” za miłe przyjęcie i atrakcje przygotowane dla naszych dzieci.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Dzień Dziecka w kinie „Helios”
          • Dzień Dziecka w kinie „Helios”

          • Nasi uczniowie klas 4 – 8 spędzili tegoroczny Dzień Dziecka w kinie „Helios”. Młodsi uczniowie obejrzeli film „Mecz o wszystko”. Porusza on tematykę piłki nożnej, ale przede opowiada o prawdziwej przyjaźni i nieoczekiwanym zwycięstwie, nie tylko na boisku. Starsi uczniowie mieli natomiast możliwość obejrzeć film „Rodzice kontra influencerzy”. Jego główny bohater to profesor filozofii, który aby odzyskać uwagę swojej uzależnionej od mediów społecznościowych córki, postanawia zostać influencerem. Mamy nadzieję, że naszym uczniom filmy się podobały i pozostawiły same pozytywne wrażenia. Wszystkim dzieciom z naszej szkoły jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego, a Radzie Rodziców dziękujemy za zafundowanie biletów do kina :)

            Dodała: Natalia Penar

        • Kartki z gratulacjami dla Króla Karola III
          • Kartki z gratulacjami dla Króla Karola III

          • W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły przygotowywali kartki z gratulacjami dla Króla Karola III z okazji koronacji. Ceremonia koronacyjna odbyła się 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Przed przygotowaniem kartek na lekcjach języka angielskiego uczniowie poznawali sylwetkę nowego króla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jego zainteresowania i pasje. Wykonując piękne kartki wykazali się niezwykłą kreatywnością i pomysłowścią i jednocześnie doskonalili umiejętność pisania w języku angielskim.

            Wszystkie kartki zostały wysłane do Jego Wysokości do Pałacu Buckingham.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Wojewódzki Konkurs Kaligrafii „Nie pazurem, a piórem”
          • Wojewódzki Konkurs Kaligrafii „Nie pazurem, a piórem”

          • Uczennice klasy 6, Julia Godzik, Zofia Krukar i Zofia Wojtuń wzięły  udział w wojewódzkim Konkursie Kaligrafii „Nie pazurem, a piórem” zorganizowanym przez Bibliotekę Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie.

            Celem konkursu było m.in. propagowanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności kształtnego i pięknego pisania, rozwijanie zainteresowań i talentów uczniów, ćwiczenie cierpliwości i staranności oraz poczucia estetyki.

            Na konkurs należało przygotować dowolny tekst literacki przepisany ręcznie starannym, kaligraficznym pismem.

            Prace naszych uczennic prezentowały się imponująco!

            Serdecznie gratulujemy Zosi, Julii i Zosi pomysłowości, kreatywności oraz wielkiego zaangażowania w wykonanie tak pięknych prac.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Wycieczka do Godowej
          • Wycieczka do Godowej

          • 30 maja 2023 z pewnością zapamięta każdy przedszkolak  z punktu przedszkolnego. Tego dnia dzieci po raz pierwszy wyjechały na wycieczkę do Zagrody „Szmer” w Godowej. Słoneczny i ciepły dzień zapowiadał radosną i niezapomnianą przygodę podczas, której dzieci miały możliwość jazdy autobusem, uczestnictwa w warsztatach z lepienia gliną, sadzenia pomidorków, spotkania ze zwierzętami w mini zoo. Niezapomnianą przygodą była również przejażdżka bryczką oraz kolejką wśród piękna otaczających lasów, pachnących łąk i innych wspaniałych krajobrazów. Nie zabrakło również spontanicznej zabawy na placu zabaw.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzień Mamy i Taty
          • Dzień Mamy i Taty

          • Maj to życie, maj to kwiatki
            Maj to także Święto Matki
            Maj w uczucia jest bogaty,
            Bo się zbliża Święto Taty.

            31 maja 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy „Dzień Mamy i Taty”. Uroczystość tę w sposób szczególnie przeżywały dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy II, jak i ich rodzice, którzy mogli podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanych występach artystycznych. Dzieci z pełnym zaangażowaniem prezentowały swoje możliwości recytatorskie, wokalne oraz taneczne. Podczas występu, na twarzach rodziców dało się zauważyć uśmiech, a momentami również łzy wzruszenia. Po części artystycznej dzieci wręczyły Rodzicom samodzielne przygotowane upominki. Po prezentacji słowno-muzycznej rodziców zaproszono na słodki poczęstunek. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

            Dodała: Joanna Krukar

          • Dzień Dziecka w Podkarpackiej Stolicy Dzieci

          • Zapraszamy do skorzystania z wielu atrakcji przygotowanych przez Uzdrowisko Rymanów S.A. dla wszystkich dzieci z okazji Dnia Dziecka.

            Już w sobotę, 3 czerwca odbędzie się premiera musicalu „Moana Jr.” w kinie "Sokół" w Rymanowie, a w niedzielę 4 czerwca w Rymanowie Zdroju odbędzie się kolejna edycja imprezy - Dzień Dziecka w Podkarpackiej Stolicy Dzieci. Szczegóły na poniższych plakatach.

            Zapraszamy! 😀 😀 😀

        • Jak wyznaczyć liczbę pi?
          • Jak wyznaczyć liczbę pi?

          • We wtorek 30 maja uczniowie klasy 8 na matematyce próbowali wyznaczyć liczbę pi oraz znaleźć wzór na długość okręgu. Zadaniem uczniów było zmierzenie obwodu oraz średnicy przyniesionych przedmiotów w kształcie koła. Obwód mierzono przy pomocy sznurka i linijki. Do pomiaru średnicy i obwodu koła uczniowie używali suwmiarek oraz taśm mierniczych zakupionych w ramach projektu Laboratoria przyszłości. Okazało się, że niektórzy uczniowie radzą sobie z takimi przyrządami świetnie, inni natomiast mieli kłopoty zwłaszcza z precyzyjnym odczytaniem wyniku pomiaru. Po zmierzeniu kilkunastu przedmiotów wyniki zapisano w tabeli i wyznaczono iloraz długości obwodu koła przez długość średnicy. Uczniowie zauważyli, że iloraz ten prawie zawsze jest równy liczbie 3. Najbardziej precyzyjne pomiary i wynik ilorazu równy 3,14 uzyskali Lena Saferna, Julia Hanus i Mateusz Ostoia-Tomaszewski. W dalszej części lekcji uczniowie wyprowadzili wzór pozwalający obliczyć długość okręgu.

            W czasie lekcji uczniowie byli bardzo aktywni, widać było współpracę między nimi, umiejętność dzielenia się swoją wiedzą z innymi.

            Dodała: Beata Boczar

        • Wyróżnienie Franciszka Buczka w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”
          • Sukces Franciszka Buczka w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny”

          • Bardzo serdecznie gratulujemy uczniowi klasy 5 Franciszkowi Buczkowi, który uzyskał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” w kategorii Beniamin. Konkurs ten jest corocznie organizowany w naszej szkole i cieszy się dużą popularnością wśród uczniów. W tegorocznej edycji wzięło udział 24 uczestników. Uczniowie rozwiązywali test jednokrotnego wyboru każdy w swojej kategorii wiekowej. Franciszek uzyskał najwyższy wynik w swojej kategorii, a także najwyższy wynik w szkole. Na uznanie zasługują też: Magdalena Sechman z klasy 2, Wiktoria Michalska z klasy 3, Filip Słota z klasy 4, Zofia Krukar z klasy 6, Kornelia Bek z klasy 7, Lena Saferna z klasy 8, którzy uzyskali najlepsze wyniki w swoich kategoriach.

            Wszystkim uczestnikom konkursu składamy podziękowania i życzymy dalszych sukcesów w trudnych zmaganiach z matematyką!

            Dodała: Beata Boczar

        • Z wizytą w pasiece
          • Z wizytą w pasiece

          • W piękny majowy dzień dzieci z klasy 1 wraz ze swoją wychowawczynią udały się do pasieki Państwa Grysztarów. Pan Kazimierz Grysztar, dziadzio naszej uczennicy Emilki, w ciekawy sposób zaznajomił pierwszoklasistów ze zwyczajami pszczół i ich roli w całym ekosystemie. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda życie w ulu i jakimi zasadami kierują się pszczoły i za co są odpowiedzialne. To dzięki pszczołom możemy rozkoszować się smakiem zdrowego i pysznego miodu. Dzieci z bliska zobaczyły pusty i wypełniony plaster miodu, dymkę i ubranie pszczelarza. Wielką atrakcją było przymierzanie strojów i robienie sobie pamiątkowych zdjęć. Bardzo dziękujemy Panu Kazimierzowi, który z pasją dzielił się z dziećmi swoją wiedzę o tych pożytecznych owadach, za żywą lekcję przyrody. Jesteśmy wdzięczni za bardzo miłe przyjęcie, słodki poczęstunek i słoiczki pysznego miodku dla wszystkich uczestników spotkania.

            Wizyta u Państwa Grysztarów na długo pozostanie w pamięci dzieci i będzie dla nich cenną lekcją przyrody, spędzoną na świeżym powietrzu.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Nasi młodzi radni na sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego
          • Nasi młodzi radni na sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego

          • 29 maja 2023 roku radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie wzięli udział w LXI sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Wśród nich znaleźli się radni z naszej szkoły: Kornelia Bek i Adam Józefowicz. Mieli oni możliwość nie tylko zobaczyć jak wyglądają obrady Sejmiku, ale również dowiedzieć się, na czym polega praca w Urzędzie Marszałkowskim. Dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w tej żywej lekcji samorządności.

            Dodała: Natalia Penar

        • Biegane dyktando
          • Biegane dyktando

          • Korzystając z pięknej, słonecznej pogody uczniowie 6 klasy pisali na lekcji języka polskiego „biegane dyktando”. Na placu zabaw rozwieszone były kartki z tekstem dyktanda – zadaniem uczniów było przeczytanie i zapamiętanie fragmentu tekstu, a następnie przebiegnięcie do altanki i zapisanie go poprawnie w zeszycie. Czynność trzeba było powtarzać wielokrotnie! Nauka na świeżym powietrzu połączona z zabawą stanowiła doskonałą odskocznię od siedzenia w szkolnych ławkach i przyniosła uczniom wiele radości. Poprawny zapis wyrazów z trudnościami ortograficznymi też utrwalił się na zawsze w ich głowach.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Kolejne serce napełnione!
          • Kolejne serce napełnione!

          • Mamy to! Kolejne, już trzecie serce plastikowych nakrętek zostało zebrane! Serce dobroci, serce pomocy. Serdecznie dziękujemy za przejaw ludzkiej życzliwości. Nie spodziewaliśmy się, że w tak krótkim czasie uda się zebrać tak dużą ilość nakrętek. W imieniu rodziców Milenki Zimy serdecznie dziękujemy. Całość zebranych nakrętek zostanie przekazana na dalsze leczenie Milenki. Jeszcze raz dziękujemy i prosimy o więcej.

            Dodała: Beata Dębiec

        • Egzamin ósmoklasisty już za nami!
          • Egzamin ósmoklasisty już za nami!

          • W dniach od 23.05.2023 do 25.05.2023 uczniowie klasy 8 przystępowali do egzaminu ósmoklasisty. Egzamin został przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych określonych przez Ministra Edukacji i Nauki i sprawdza w jakim stopniu zdający spełnili te wymagania.

            Pierwszego dnia ósmoklasiści zmagali się z zadaniami z języka polskiego, drugiego z matematyki, a w kolejnym, trzecim dniu egzaminu, z języka angielskiego. Mamy nadzieję, że bardzo dobrze poradzili sobie z wszystkimi zadaniami i osiągną wysokie wyniki, które pozwolą im dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

            Wyniki zostaną ogłoszone 3 lipca.

        • Światowy Dzień Pszczół
          • Światowy Dzień Pszczół

          • 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji dzieci z punktu przedszkolnego przybyły do przedszkola ubrane na żółto. Podczas zajęć dowiedziały się gdzie mieszkają pszczoły, poznały rodzaje pszczół, ich budowę, a przede wszystkim jak duże znaczenie odgrywają dla całej przyrody i ludzi. Podczas wspólnych zabaw muzyczno-rytmicznych zamieniły się w latające pszczółki, a także jak pszczoły – robotnice ciężko pracowały wykonując ćwiczenia gimnastyczne, logopedyczne, pokonując tor przeszkód oraz zbierając nektar z kwiatka za pomocą spinacza. Pod koniec dnia dzieci otrzymały opaski pszczółek i wykonały wspólne grupowe zdjęcie przy własnoręcznie wykonanych pracach plastycznych.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Pokaz historyczny z Grupą Artystyczną Rekonstrukto
          • Pokaz historyczny z Grupą Artystyczną Rekonstrukto

          • 17 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pokazie historycznym zaprezentowanym przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Ta żywa lekcja historii zorganizowana została w ramach upamiętnienia 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w historii Polski. Pasjonaci historii z grupy Rekonstrukto przedstawili bardzo ciekawy pokaz z prelekcją dotyczącą dramatycznych wydarzeń związanych z utratą przez Polskę niepodległości w XVIII wieku i podziałem jej terytorium pomiędzy zaborców - Rosję, Prusy i Austrię.

            Najważniejszy punkt pokazu stanowiło Powstanie Styczniowe, które było wojną partyzancką chętnych do walki Polaków. Stoczyli wówczas około 1200 drobnych  potyczek i bitew. Przegrali, ponieważ przewaga wroga była dominująca, ale ich rola, jak podkreślali prowadzący była nieoceniona ukształtowali  postawy patriotyczne i tożsamość narodową rodaków na wiele lat.

            Prowadzący omówili również pozostałe próby odzyskania przez Polskę niepodległości: Powstanie Kościuszkowskie, walki Legionów Polskich u boku Napoleona, Powstanie Listopadowe, które niestety zakończyły się niepowodzeniem i kolejnymi represjami wobec Polaków.

            W prezentacji wzięli też udział chętni uczniowie naszej szkoły. Mogli oni bezpośrednio i z bliska zapoznać się z właściwym umundurowaniem i uzbrojeniem wykorzystanym w powstaniu styczniowym. Mogli również spróbować swoich sił walcząc na szable i kosy, przećwiczyć musztrę i strzelanie z karabinów, poczuć ciężar kajdan, w które zakuwano zesłańców na Sybir i założyć wytworną suknię w kolorze żałoby narodowej. Wszystko odbyło się w przyjemnej atmosferze, a pokaz był niezwykle interesującą wędrówką w przeszłość naszej ojczyzny i wyjątkowym sposobem upamiętnienia Polaków, którzy zginęli w czasie powstania.

            Dodała: Justyna Barć

        • Dzień Niezapominajki w punkcie przedszkolnym
          • Dzień Niezapominajki w punkcie przedszkolnym

          • Nie zapomnieliśmy o…… Dniu Niezapominajki. Jest to święto, w którym pamiętamy o przyrodzie i ekologii, a także o wzajemnej życzliwości. W punkcie przedszkolnym 15 maja dzieci dowiedziały się kiedy powstał pomysł obchodzenia tego święta, kto był jego założycielem. Z zainteresowaniem słuchały bajki o „Wróżce Niezapominajce” i wspólnie wypowiadały się na temat jej treści. Dowiedziały się jak dbać o przyrodę, jakie czynniki wpływają pozytywnie na naszą planetę, a jakie szkodzą. W ramach wzajemnej życzliwości dzieci przekazywały sobie kwiat niezapominajki i miłe słowo, a następnie w parach rozbawiały się nawzajem robiąc śmieszne miny. Na pamiątkę tego wyjątkowego dnia dzieci wróciły do domu z medalem niezapominajki.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Dzieci z oddziału przedszkolnego na wycieczce w Bóbrce i Chorkówce
          • Dzieci z oddziału przedszkolnego na wycieczce w Bóbrce i Chorkówce

          • W dniu 12 maja 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w wycieczce do Bóbrki i Chorkówki. Celem wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz poznanie postaci naukowca. Na miejscu dzieci brały udział w lekcji muzealnej i wykonały górnicze czapki. Pani przewodnik zapoznała nas z tradycjami i zwyczajami górniczymi. Następnie zwiedziliśmy teren nalężący do muzeum, obejrzeliśmy dawne kopanki: „Franek” z 1860 roku i „Janina” z 1878 roku, które nadal są eksploatowane. Wszyscy z niedowierzaniem oglądali wysokie wieże wiertnicze oraz „źródełko” ropy, które bulgotało jak gotująca się smoła. Bardzo duże zainteresowanie wzbudził dom Ignacego Łukasiewicza, gdzie w laboratorium można było spotkać samego naukowca, zobaczyć jego biuro, salonik i kolekcje lamp naftowych. Dzieci zwiedziły także dawną aptekę, poznały aptekarza Antka i przyjrzały się jego pracy.

            Następnie udaliśmy się do Piekarni w Chorkówce, gdzie dzieci miały możliwość bezpośredniej obserwacji powstawania chleba. Tata Alana, naszego kolegi z grupy, opowiedział jak wyrasta ciasto, przedstawił etapy powstawania pieczywa. Dzieci z dużym zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarzy, zobaczyły najważniejsze w piekarni pomieszczenia i maszyny. Po zaznajomieniu się z etapami produkcji, dzieci mogły samodzielnie wyrobić ciasto i uformować bułeczki, które zostały wypieczone. Każdy przedszkolak wrócił do domu z własnoręcznie wykonanymi wypiekami. Bardzo dziękujemy tacie Alana za ciekawą lekcję na temat pracy piekarza oraz gościnność.

            Był to dzień pełen nowych doświadczeń, wiedzy i niezapomnianych wrażeń.

            Dodała: Grażyna Byra

        • 103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – pamiętamy!
          • 103. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – pamiętamy!

          • Dzisiaj w naszej szkole było pięknie i radośnie. W biało-żółtych strojach zgromadziliśmy się na sali gimnastycznej, aby poprzez taniec i śpiew wyrazić szacunek i przywiązanie do naszego Patrona. Specjalnie dla Ojca św. z okazji 103. rocznicy Jego urodzin zaśpiewaliśmy piosenki „Lolek”, Moje miasto Wadowice”, „Kochamy Cię Janie Pawle II” oraz Jego ulubioną pieśń „Barkę”. Nie zabrakło również tańców integracyjnych.

        • Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej
          • Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej

          • W środę, 17 maja 2023 roku w Baligrodzie odbyła się Majówka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej. W spotkaniu uczestniczył z ks. Arcybiskup Adam Szal oraz przedstawiciele 16 szkół noszących imię Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Agnieszka Groblewska i emerytowany dyrektor pan Marian Penar.

            Gospodarzem spotkania była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Baligrodzie.

        • Podróż do Kenii
          • Podróż do Kenii

          • 10 maja 2023 roku o godz. 8:00 razem z podróżnikiem z grupy TRZASK wyruszyliśmy w podróż do Kenii. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od starego miasta w Mombasie, gdzie oglądaliśmy piękne kamienice i twierdzę z czasów kolonialnych. Następnie pojechaliśmy na długie safari do rezerwatu Masai Mara. Mogliśmy tam zobaczyć piękne krajobrazy i zwierzęta sawanny. Za pomocą aparatu fotograficznego upolowaliśmy WIELKĄ PIĄTKĘ – lwa, lamparta, bawoła afrykańskiego, nosorożca i słonia. Na sawannie spotkaliśmy też Masajów, którzy pokazali nam swoje domy (manyatta) zbudowane z gliny i krowich placków, przykryte liśćmi. Masajowie ubrani w czerwone kocyki (shuka) i sandały zrobione z opon (indokutuki) wyśpiewali i wyskakali dla nas taniec wojowników. Następnie udaliśmy się w okolice największego słonego jeziora w Afryce – Jeziora Turkana. Krajobraz zmieniał się, najpierw była to sucha sawanna potem półpustynia. Spotkaliśmy tam lud Samburu, który zajmuje się hodowlą wielbłądów. Mieszkańcy ozdobieni pięknymi naszyjnikami chętnie pozowali do zdjęć. Kolejnym punktem podróży był sierociniec dla słoni. Słoniątka, których matki zginęły lub zostały zabite przez kłusowników, przywożone są do tego miejsca. Opiekunowie karmią je mlekiem i owocami. Odchowane słonie wracają na sawannę. Wycieczkę zakończyliśmy w specjalnym ośrodku dla żyraf, gdzie mogliśmy je karmić smakołykami z ręki.

            Dziękujemy podróżnikom z grupy TRZASK i czekamy na kolejne wyprawy.

            Dodał: Krzysztof Telega

        • Podsumowanie akcji „Kup Pan Szczotkę”
          • Podsumowanie akcji „Kup Pan Szczotkę”

          • W afrykańskich szkołach od pięciu lat dzieci codziennie myją zęby. Wszystkie wychodzą na szkolne podwórko, nauczycielka przynosi im wiaderko z wodą, każde z nich nabiera wodę do swojego kubka. Dzieci sięgają do swoich płóciennych woreczków i wyciągają z nich szczoteczki do zębów. Pani nakłada im na szczotki pastę i rozpoczyna się szorowanie! To dla tych dzieci wielka radość i duma, że w swojej szkole na jednej z przerw myją zęby. Biorąc pod uwagę, że dostęp do środków higienicznych jest tam mocno ograniczony, nasza szkoła włączyła się w pomoc dla rówieśników z Afryki. Od kilku tygodni prowadziliśmy akcję charytatywną „Kup Pan Szczotkę”. Miło nam poinformować, że dzięki życzliwości uczniów i nauczycieli udało nam się zebrać 72 pasty do zębów, 130 szczoteczek do zębów i 140 mydeł w kostce. Zostaną one przekazane fundacji Redemptoris Missio z siedzibą w Poznaniu, skąd zabiorą je ze sobą wolontariusze; stomatolodzy, lekarze, pielęgniarki i położne wyjeżdżający do pracy na misjach. Pozostałe szczotki i pasty wysłane zostaną do Afryki drogą morską. Dzięki Wam dzieci z afrykańskich szkół będą mogli cieszyć się pięknym uśmiechem. Dziękujemy!

            Dodała: Natalia Penar

        • Zabawy ruchowo-sensoryczne
          • Zabawy ruchowo-sensoryczne

          • Nasze przedszkolaki z punktu przedszkolnego aktywnie uczestniczyły w zajęciach łączących gimnastykę z elementami sensoryki. Celem ćwiczeń była stymulacja receptorów przedsionkowych, prioproceptywnych. Nie zabrakło zabaw stymulujących zmysł dotyku podczas zabaw z użyciem samodzielnie wykonanej ciastoliny.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Kwietniowe urodzinki
          • Kwietniowe urodzinki

          • W punkcie przedszkolnym obchodziliśmy kolejne urodziny. W kwietniu odśpiewaliśmy głośne „Sto lat” Melanii i Mikołajkowi. Tradycyjnie ten dzień upamiętniły zdjęcia wykonane w fotobudce przy torcie . Dzieci otrzymały symboliczne prezenty i wspólnie częstowały się cukierkami przygotowanymi przez rodziców naszych solenizantów. Melaniu i Mikołajku życzymy dużo zdrówka i uśmiechu na każdy dzień.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Odwiedziny Koziołka Matołka
          • Odwiedziny Koziołka Matołka

          • Dnia 8 maja 2023 roku w naszej szkole gościliśmy aktorów Agencji Artystycznej „Artconcept” z Radomia, którzy zaprezentowali dzieciom z punktu i oddziału przedszkolnego oraz uczniom klas 1-3 przedstawienie o przygodach Koziołka Matołka. Spektakl został zaaranżowany na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego o przygodach koziołka, który w poszukiwaniu Pacanowa popada w liczne tarapaty na lądzie, morzu i w dalekich i egzotycznych krajach. Po przedstawieniu aktorzy zagadkami wprowadzili dzieci w świat przysłów o kozie, które w przystępny sposób i poprzez zabawę uczyły dzieci prawidłowych zachowań, współdziałania w grupie, słuchania poleceń rodziców i nauczycieli, zachowania zasad bezpieczeństwa w szkole i poza nią. Następnie odbyło się podkuwanie Koziołka Matołka. Wybrane dzieci ubrane w fartuchy i wyposażone w drewniane młotki przymierzały podkowę koziołkowi, a pozostałe dzieci głośno dopingowały dzielnych kowali. Starszym dzieciom z klas 2-3 aktorzy przeprowadzili krótki quiz, w którym przypomniano tytuły najbardziej znanych książek Kornela Makuszyńskiego. Na koniec spotkania z miłymi gośćmi każde dziecko otrzymało pamiątkową pieczątkę na rękę. Spektakl wzbudził u dzieci wiele pozytywnych emocji, a na ich buziach gościł uśmiech.

            Bardzo dziękujemy aktorom za piękne przybliżenie nam przygód Koziołka Matołka i miłe spotkanie z naszymi dziećmi.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Zabawy ruchowe w oddziale przedszkolnym
          • Zabawy ruchowe w oddziale przedszkolnym

          • Zabawy ruchowe w oddziale przedszkolnym to stały element codziennych zajęć. Rytmiczno -ruchowa aktywność pozwala ćwiczyć zręczność, szybkość i siłę, uczy również zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie. Jest dla dzieci źródłem olbrzymiej przyjemności i satysfakcji. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z niektórych naszych zabaw.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja
          • Gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

          • 2 maja 2023 roku przedstawiciele naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym brali udział w gminnych obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w Rymanowie.

            Obchody rozpoczęły się od uroczystego przemarszu z udziałem pocztów sztandarowych i Rymanowskiej Orkiestry Dętej do kościoła parafialnego, gdzie została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Następnie złożono kwiaty przy Pomniku Ofiar Systemów Totalitarnych. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali kina „Sokół”.

        • Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
          • Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

          • W dniu 28 kwietnia 2023 odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca Święto Konstytucji 3 Maja, którą przygotowała klasa IV pod kierunkiem pana Krzysztofa Telegi i pani Beaty Dębiec.

            Akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie uczniowie w swoim montażu słowno-muzycznym opowiadali o wydarzeniach sprzed 232 lat związanych z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3-Maja oraz wyjaśniali dlaczego są one tak ważne dla Polski.

            Konstytucja uchwalona 3 Maja 1791 roku przez Sejm Wielki, zwany również Czteroletnim była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą, która regulowała prawa i obowiązki ogółu mieszkańców oraz zasady organizacji władzy państwowej. Jej autorami byli król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj.

        • Sukcesy naszych drużyn w V Konkursie Interdyscyplinarnym Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej
          • Sukcesy naszych drużyn w V Konkursie Interdyscyplinarnym Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej

          • W dniu 27.04.2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Konkursie Interdyscyplinarnym Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej organizowanym przez Zespół Szkól w Zarzeczu pod honorowym patronatem Wiceministra Rodziny i Polityki Społecznej, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Starostę Powiatu Przeworskiego, Wójta Gminy Zarzecze i Przewodniczącego Rady Gminy Zarzecze.

            Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych – klas I-III oraz klas IV-VIII i składał się z dwóch etapów – wiedzy i sportowego. Celem konkursu była m.in. integracja uczniów i nauczycieli Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej, wdrażanie do rywalizacji naukowo – sportowej, dzielenie się wiedzą interdyscyplinarną w ramach podstawy programowej i promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia.

            W kategorii klas I-III naszą szkołę reprezentowali Laura Balcerak, Dominika Sołtysik i Kacper Klara, a w kategorii klas IV-VIII Kornelia Bek, Kacper Gazda i Kamil Kasperkowicz. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą i sprawnością fizyczną dzięki czemu zdobyli miejsca na podium – Kornelia, Kamil i Kacper zajęli I miejsce, a Laura, Dominika i Kapcer wywalczyli II miejsce.

            Gratulujemy!

        • I miejsce Leny Starościak w Gminnym Konkursie Ortograficznym
          • I miejsce Leny Starościak w Gminnym Konkursie Ortograficznym

          • Dnia 27 kwietnia 2023 roku odbył się XVIII Gminny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas III organizowany przez Szkołę Podstawową im. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Wróbliku Szlacheckim.

            Celem konkursu było wyrabianie  czujności ortograficznej uczniów klas młodszych, propagowanie znajomości zasad poprawnej pisowni i ich praktycznego stosowania, zwiększenie zainteresowania ortografią u dzieci  w młodszym wieku szkolnym i wdrażanie uczniów do zdrowej rywalizacji.

            Konkurs przebiegał w II etapach.

            I etap wewnątrzszkolny, który odbył się na terenie naszej szkoły, z którego zostało wyłonione dwie osoby, które najlepiej napisały pracę konkursową. Były to: Martyna Hyla i Lena Starościak

            II etap odbył się w szkole we Wróbliku Szlacheckim. Wzięło w nim udział 22 uczniów ze szkół naszej gminy.

            Po napisaniu prac komisja konkursowa oceniła i wyłoniła najlepszych. Miło nam poinformować, że Lena Starościak zajęła I miejsce.

            Po ogłoszeniu wyników miało miejsce uroczyste wręczenie nagród przez Burmistrza Gminy Rymanów pana Wojciecha Farbańca .

            Lenie Starościak i Martynie Hyli serdecznie dziękujemy i gratulujemy sukcesów.

            Dziękuję również rodzicom za wkład w przygotowanie dzieci do konkursu.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego
          • Zwycięzcy Szkolnego Konkursu Języka Angielskiego

          • W dniu 27 marca 2023, jak co roku, odbył się Szkolny Konkurs Języka Angielskiego adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Organizacją konkursu zajęli się nauczyciele uczący języka angielskiego w klasach I - VIII. Chętni uczniowie przystąpili do testu leksykalno – gramatycznego. Po sprawdzeniu prac, mimo niewielkich różnic punktowych, udało się wyłonić zwycięzców w poszczególnych klasach:

            klasa I – Dominik Graboń

            klasa II – Aleksander Karczmarski

            klasa III – Lena Starościak

            klasa IV – Mikołaj Kielar

            klasa V – Laura Kubas

            klasa VI – Paweł Fajkiel

            klasa VII – Mikołaj Brzęk

            klasa VIII – Lena Saferna

            Zwycięzcy otrzymali książki w angielskiej wersji językowej oraz drobne nagrody przekazane przez wydawnictwo Macmillan (długopisy, zakładki i plany lekcji).

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w dalszej edukacji.

            CONGRATULATIONS!

            Dodały: Natalia Penar, Małgorzata Czelny

        • Jemy zdrowo i kolorowo!
          • Jemy zdrowo i kolorowo!

          • Dzieci z klasy pierwszej na zajęciach dydaktycznych poznawały zasady zdrowego odżywiania i produkty, które służą naszemu zdrowiu. Uczniowie chętnie wypowiadali się na temat dbałości o własne zdrowie i czynników, które mają na nie wpływ. Pierwszoklasiści rozwiązywali zadania multimedialne, krzyżówkę obrazkową i zagadki, czytali wiersze o warzywach. Dzieci układały hasła reklamujące zdrową żywność, grały w grę edukacyjną „Piramida zdrowia” oraz pracowały w grupach i wykonywały plakaty, które później prezentowały swoim rówieśnikom. Ważnym punktem naszych zajęć było bardzo miłe spotkanie z pielęgniarką szkolną panią Basią Skubel, która podczas pogadanki z dziećmi omówiła „piramidę zdrowia” i przedstawiła czynniki warunkujące zdrowy styl życia.

            Zajęcia uświadomiły dzieciom, że już od najmłodszych lat muszą zadbać o swoje zdrowie poprzez prawidłowe żywienie, aktywność fizyczną, higienę i odpowiednią ilość snu.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie
          • IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie

          • 27 kwietnia odbyła się IV sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie, w której udział wziął udział również nasz radny Adam Józefowicz. Podczas sesji poruszone zostały następujące tematy:
            -Przemoc, w tym cyberprzemoc wśród dzieci i młodzieży. Jak przeciwdziałać tym zjawiskom?
            -Jak zapobiegać aktom wandalizmu powodowanemu przez dzieci i młodzież?
            -Działania proekologiczne sposobem na zwiększenie atrakcyjności „Małych Ojczyzn”. Wpływ dzieci i młodzieży na poprawę jakości środowiska naturalnego.

            Powyższe tematy przedstawione zostały przez Burmistrza Gminy Rymanów pana Wojciecha Farbańca oraz przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Właściciele stowarzyszenia „Aktywny Beskid” zaprezentowali natomiast ofertę wycieczek rowerowych w Beskidzie Niskim. Po wszystkich wystąpieniach nastąpiła dyskusja młodych radnych na poruszane podczas sesji tematy.

             

            Dodała: Natalia Penar

        • Z wizytą w sklepie, czyli matematyka na zakupach
          • Z wizytą w sklepie, czyli matematyka na zakupach

          • W środę, 26 kwietnia 2023r. uczniowie klasy czwartej wraz z nauczycielem matematyki i panią pedagog udali się do pobliskiego sklepu Delikatesy Centrum, by tam wziąć udział w niecodziennej lekcji matematyki. W związku z tym, że na ostatnich lekcjach uczyliśmy się dodawać, odejmować i porównywać ułamki dziesiętne chciałam uświadomić uczniom, że zdobywane na lekcjach umiejętności są użyteczne, a nawet niezbędne w życiu codziennym. Każdy z nas robi przecież zakupy…

            Pierwszym zadaniem uczniów było zrobienie zakupów "na niby" zgodnie z otrzymaną od nauczyciela listą zakupów, inną dla każdego ucznia. Uczniowie samodzielnie odszukiwali artykuły spożywcze na sklepowych półkach i notowali ich ceny w tabeli na karcie pracy. Musieli też samodzielnie obliczyć, ile musieliby zapłacić za swoje zakupy oraz ile reszty powinna wydać im pani kasjerka, jeśli za zakupy zapłacą banknotem 50 – złotowym. Przenieśliśmy się więc w czasy, kiedy nie było kas fiskalnych i sprzedawcy dodawali ceny w pamięci lub "w słupku".

            Kolejnym zadaniem uczniów było porównanie cen określonego artykułu, np. czekolady mlecznej różnych producentów. Uczniowie odszukiwali produkt najtańszy i najdroższy oraz obliczali o ile różnią się ich ceny.

            Część obliczeń uczniowie wykonali już w szkole, na kolejnej lekcji matematyki. Muszę przyznać, że podeszli do swoich zakupów "na niby” bardzo odpowiedzialnie i sprawnie wykonali wszystkie zadania, za co zostali nagrodzeni oceną. Nieco inna forma lekcji matematyki bardzo się uczniom podobała i już czekają na kolejną lekcję poza murami szkoły. Może następnym razem udamy się na Orlik? Kto wie, matematyka jest wszędzie!

            Dodała: Edyta Smolak

        • Łączy nas pamięć
          • Łączy nas pamięć

          • W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, które było największym zbrojnym wystąpieniem Żydów podczas II wojny światowej.

            Ten desperacki heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o wolność i godność. Jednak w Polsce Powstanie w Getcie wciąż pozostaje mało znane, dlatego celem akcji jest to zmienić. Pamięć o Powstaniu powinna stać się jednym z elementów kształtujących tożsamość i wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

            Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. 

            Tego dnia, niezmiennie od 2013 roku, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Klimkówce również dołączyła do tej szlachetnej inicjatywy. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Uczniowie klas 5-7 przygotowali papierowe żonkile i uczestniczyli w lekcjach przeprowadzonych przez nauczyciela historii z wykorzystywaniem materiałów przygotowanych przez organizatora akcji. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszył się film oparty na motywach książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall opowiadający o losach Marka Edelmana. Akcja filmu toczy się w trzech płaszczyznach czasowych – w okresie II wojny światowej, gdzie poznajemy losy młodego Edelmana: gońca szpitalnego, członka komendy ŻOB, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim; w latach 60. XX wieku, kiedy to rozwija się jego kariera lekarska w Łodzi, i wreszcie w latach 70. XX wieku – w czasie rozmów pomiędzy bohaterem a Hanną Krall opisanych w reportażu.

            Dodała: Justyna Barć

        • Weź udział w akcji „KUP PAN SZCZOTKĘ”
          • Weź udział w akcji „KUP PAN SZCZOTKĘ”

          • Samorząd Uczniowski prowadzi w szkole akcję „KUP PAN SZCZOTKĘ” organizowaną przez fundację Redemptoris Missio. Zbieramy pasty i szczoteczki do zębów oraz mydła w kostce. Można je przekazywać przedstawicielom Samorządu Uczniowskiego lub pani Natalii Penar do 10 maja. Zgromadzone dary zostaną przekazane afrykańskim dzieciom, które codziennie rano w misyjnych przedszkolach i szkołach myją zęby. Włącz się w akcję i podaruj dzieciom zdrowy uśmiech!

        • Gminny Konkurs Recytatorski „Współcześni poeci dzieciom”
          • Gminny Konkurs Recytatorski „Współcześni poeci dzieciom”

          • Dnia 21 kwietnia 2023 roku odbył się Gminny Konkurs Recytatorski dla klas trzecich pt. „Współcześni poeci Dzieciom” organizowany przez Zespól Szkół Pulicznych w Milczy. Celem konkursu było:
            - popularyzowanie twórczości polskich współczesnych poetów, propagowanie ich wartości i piękna, upowszechnianie kultury żywego słowa,
            - rozwijanie zdolności recytatorskich,
            - stwarzanie dzieciom możliwości zaprezentowania wartościowych utworów poetyckich,
            - rozwijanie u dzieci postawy twórczej oraz pobudzanie ich wrażliwości artystyczno – literackiej,
            - zwrócenie uwagi młodych ludzi w dobie komputerów i telewizji na słowo pisane,
            - wdrażanie do rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

            W konkursie wzięło udział 23 recytatorów ze szkół naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie klasy trzeciej:

            Aleksandra Hanus – Wisława Szymborska „Nic dwa razy się nie zdarza”

            Lena Starościak – Wanda Chotomska „Za górami, za lasami”

            Filip Szajna – Jacek Cudny „Rybka w sieci”

            Uczniowie przepięknie recytowali swoje utwory wraz z rekwizytami i przebraniami przygotowanymi przez rodziców.

            Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję talentu artystycznego, dziękuję za chęć udziału w konkursie i dzielenie się pięknem poezji. Dziękuję również rodzicom za wkład w przygotowanie dzieci.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Klasa 8 w LO w Rymanowie
          • Klasa 8 w LO w Rymanowie

          • W dniu 20 kwietnia 2023 roku klasa 8 uczestniczyła w Dniu Otwartym organizowanym przez Liceum Ogólnokształcące w Rymanowie dla klas kończących szkołę podstawową. Przybyłych uczniów powitała pani dyrektor Beata Suwała-Szczechowska. Uczniowie mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły oraz wziąć udział w pokazach przygotowanych przez nauczycieli. A były to: pokaz musztry w wykonaniu klasy mundurowej, pokaz językowy, pokazy humanistyczne, psychologiczne, pokazy oddziału przygotowania wojskowego, oddziału straży pożarnej i granicznej, pokazy biologiczne i zajęcia pierwszej pomocy przedmedycznej, pokazy fizyczne i chemiczne, pokazy na sali gimnastycznej (strzelnica laserowa i tor przeszkód).

            Każdy znalazł tu coś interesującego dla siebie i w miłej atmosferze mógł ciekawie spędzić czas.

            Dodała: Małgorzata Czelny

        • Spotkanie z funkcjonariuszami Służby Więziennej
          • Spotkanie z funkcjonariuszami Służby Więziennej

          • W środę 19 kwietnia 2023 r. klasa 7 i 8 uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Łupkowie Oddziału Zewnętrznego w Moszczańcu, realizowanych w ramach programu edukacyjnego „W SŁUŻBIE PRAWU”. Zajęcia z zakresu edukacji prawnej i prewencji przestępstw dla młodzieży przeprowadził ppor. Maciej Drozd i mł. chor. Natalia Rembacka. Jednym z elementów spotkania było uwrażliwienie młodzieży na przestępstwa dokonywane przez Internet oraz przekazanie podstawowej wiedzy z zakresu edukacji prawnej, ze szczególnym uwzględnieniem prawa karnego. Uczniowie poznali konsekwencje nieprzestrzegania norm prawnych, realia więziennego życia, ale także warunki pracy w Służbie Więziennej. W zajęciach uczestniczył również jeden z podopiecznych Zakładu Karnego odbywający karę za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione pod wpływem alkoholu. Pan Dominik podzielił się z młodzieżą trudnymi doświadczeniami ze swojego życia, przestrzegał, że łamanie prawa może przekreślić ich plany na przyszłość, a więzienie może być dla każdego z nich trudnym doświadczeniem. Kolejnym elementem, podjętym podczas spotkania z uczniami była promocja i popularyzacja wiedzy o Służbie Więziennej, o specyfice wykonywanych obowiązków, a także o wymogach, jakie muszą spełnić kandydaci do formacji.

            Dodała: Justyna Barć

        • Pierwszaki uczą się segregacji odpadów
          • Pierwszaki uczą się segregacji odpadów

          • 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji dzieci z klasy pierwszej zapoznały się z tematem ekologii i sposobami dbania o naszą Planetę. Pierwszoklasiści poznali nowe pojęcia takie jak: recykling, surowce wtórne, odnawialne źródła energii. Podczas zajęć uczyli się, na czym polega segregacja odpadów, sprawdzali, które przedmioty pochodzą z recyklingu, wspólnie segregowali nazwy odpadów i wklejali je do odpowiednich pojemników. Dzieci rozpoznawały też drzewa po liściach i owocach, poznawały znaczenie lasów dla ludzi i zwierząt. Na zajęciach technicznych wykonały też piękne i kolorowe wiatraczki. Nasze pierwszaki są przyjaciółmi przyrody, dbają o samodzielnie posadzone w klasie rośliny, zbierają plastikowe nakrętki oraz niektórzy z nich włączyli się w akcję zbierania makulatury. Od najmłodszych lat uczą się współodpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Bo my Ziemię kochamy i wszyscy o nią dbamy!
          • Bo my Ziemię kochamy i wszyscy o nią dbamy!

          • W związku Dniem Ziemi dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego podjęły szereg działań związanych z tym tematem. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego i jak powinnyśmy dbać o naszą planetę, dzieci nauczyły się również, jak prawidłowo segregować odpady. Przedszkolaki (chrupiąc popcorn przygotowany przez mamę Antka) oglądały filmiki edukacyjne, rozwiązywały ćwiczenia interaktywne, samodzielnie wycinały i układały puzzle, kolorowały farbkami obrazki związane z tematyką ekologiczną. Nie zabrakło również tematycznych piosenek i tańców. Podsumowaniem działań był wspólny projekt dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego, które ubrane w niebieskie i zielone barwy podjęły się niełatwego zadania. Na dużym kartonie powstała kula ziemska, wylepiona plasteliną i obsypana barwionym ryżem. Wokół globu przedszkolaki odbiły swoje dłonie wyrażając tym samym swoją miłość do Ziemi i pełną świadomość konieczności dbania o nią na co dzień. Dziękujemy wszystkim dzieciom oraz nauczycielom, którzy włączyli się w realizację powyższych działań.

            Dodały: Grażyna Byra, Natalia Penar

        • Wiosenne sprzątanie w Klimkówce
          • Wiosenne sprzątanie w Klimkówce

          • 19 kwietnia 2023 roku uczniowie klas 5, 6 i 7 wraz z opiekunami zaangażowali się w akcję „Wiosenne sprzątanie”. Akcja organizowana jest przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Rymanowie, a jej celem jest uświadomienie uczniów o konieczności dbania o środowisko. Wyposażeni w kamizelki odblaskowe i rękawice ochronne porządkowaliśmy pobocza wzdłuż ulicy Zdrojowej, teren koło szkoły, kościoła i cmentarza. Za swoje zaangażowanie uczniowie otrzymali napoje i przekąski ufundowane przez restaurację „Jaś Wędrowniczek” w Rymanowie. Dziekujemy!

            Dodała: Natalia Penar

        • Dzień Książki w punkcie przedszkolnym
          • Dzień Książki w punkcie przedszkolnym

          • Dzieci z punktu przedszkolnego świętowały Dzień Książki, który przypada 23 kwietnia. Przyniosły do przedszkola swoje ulubione książki i przeglądały je wszystkie siedząc wygodnie w przygotowanym specjalnie na ten dzień kąciku czytelniczym. Dowiedziały się też, jak powstaje książka i przygotowały własne zakładki do książek. Razem z panią Jakubowicz odwiedziły szkolną bibliotekę i czytelnię, w której została im przeczytana bajka „Kicia Kocia w bibliotece”. Na koniec dnia przedszkolaki wybrały się również do biblioteki gminnej w Klimkówce, gdzie zapoznały się z pracą bibliotekarza, a także miały możliwość wcielenia się w jego rolę. Każde dziecko mogło usiąść w fotelu bibliotekarza i samodzielnie „wypożyczyć” książkę.

            Dodały: Natalia Penar, Małgorzata Jakubowicz

        • Bieg po zdrowie
          • Bieg po zdrowie

          • W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 4 uczestniczyli w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”, który realizowany był z ramienia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krośnie. Nadrzędnym jego celem było zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów, zapobieganie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.

            Podczas zajęć dzieci m. in. liczyły koszty, jakie generuje palenie papierosów, pracowały przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, komiksów, przeprowadzali wywiad z osobami niepalącymi. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień.

            Dodała: Anna Pęk

        • Zwierzęta w Grecji
          • Zwierzęta w Grecji

          • W tym tygodniu uczniowie klasy 1 poznali zwierzęta, które żyją w Grecji. Udało nam się połączyć dwa zadania wymagane w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Europa i ja”. Podczas pierwszej części dzieci obejrzały prezentację multimedialną przygotowaną przez nauczyciela, z której dowiedziały się wiele ciekawych nowych rzeczy. Natomiast podczas drugiej części uczniowie uczyli się nazywać zwierzęta w języku greckim. Następnie wszyscy pięknie pokolorowali rysunki zwierząt i stworzyli kolorowy słowniczek polsko-grecki.

            Dodała: Anna Pęk

        • Akcja zbiórki makulatury
          • Akcja zbiórki makulatury

          • W ramach obchodów Dnia Ziemi na terenie Gminy Rymanów, Zakład Gospodarki Komunalnej w Rymanowie przy współpracy z Nadleśnictwem Rymanów przeprowadzają akcję zbiórki makulatury. Akcja jest skierowana nie tylko do naszych uczniów, ale również do innych mieszkańców Klimkówki.

            Za udział w akcji przewidziane są następujące nagrody:

            - jedno drzewko za każde dostarczone 10 kg papieru dla ucznia lub mieszkańca,

            - nagroda dla szkoły z terenu Gminy Rymanów, która zbierze największą ilość makulatury (w przeliczeniu na 1 ucznia),

            - pizza dla klasy, która zbierze największą ilość makulatury (w przeliczeniu na 1 ucznia).

            Prosimy o przynoszenie makulatury do szkoły do dnia 24 kwietnia 2023 i zostawianie jej do zważenia u panów konserwatorów.

            Dbajmy o nasze środowisko! Włączmy się do akcji! Poprzez to działanie wpłyniemy na poprawę ekosystemu na naszym terenie oraz ograniczymy ilość odpadów komunalnych, a zebrany papier będzie mógł być ponownie przetworzony i wykorzystany.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • III miejsce Laury Kubas w wojewódzkim konkursie „Poliglota”
          • III miejsce Laury Kubas w wojewódzkim konkursie „Poliglota”

          • W dniach 13 i 14 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie odbyła się XV Edycja Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Piosenki Obcojęzycznej „Poliglota” pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu było m.in. motywowanie uczniów do nauki języków obcych, rozwijanie umiejętności językowych oraz uzdolnień muzycznych.

            Naszą szkołę reprezentowali:

            - w kategorii „piosenka”: Laura Kubas z klasy V oraz Kornelia Bek z klasy VII

            - w kategorii „poezja”: Paweł Fajkiel z klasy VI

            Miło jest nam poinformować, że Laura Kubas zdobyła III miejsce, natomiast Kornelia Bek i Paweł Fajkiel otrzymali pamiątkowe dyplomy.

            Uczniów do konkursu przygotowały pani Agnieszka Groblewska oraz pani Beata Dębiec.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Dodała: Beata Dębiec

        • Przedszkolaki świętują Dzień Czekolady
          • Przedszkolaki świętują Dzień Czekolady

          • 12 kwietnia obchodzony jest Dzień Czekolady. W związku z tym, że jest to wyjątkowo „smaczne” święto, do jego obchodów dołączyły również nasze dzieci z punktu przedszkolnego. Podczas zajęć brały udział w wielu aktywnościach. Na początku poznały etapy tworzenia czekolady oraz jej smaki i rodzaje. Mówiły również o tym, jakie czekolady lubią najbardziej. Następnie mogły pograć w Memo z czekoladowymi smakołykami, a także nakarmić Czekoladowego Stworka pysznymi pralinkami, czy pomalować farbami elementy dużej tabliczki czekolady, które złożyły jak puzzle. Nie zabrakło również elementów nauki języka angielskiego, gdyż przedszkolaki pięknie policzyły po angielsku, ile pralinek zjadł stworek oraz sprawnie posługiwały się słowami: „Yummy!” i „Yucky” wyrażając swoje preferencje co do poszczególnych smaków czekolady. Zdecydowanie najprzyjemniejszym elementem tego słodkiego dnia było jednak samodzielne przygotowanie przez dzieci pyszności z herbatników i czekolady. Na koniec z brudnymi jeszcze buźkami zatańczyliśmy taniec „Czekolada”, a każdy przedszkolak otrzymał dyplom za zaangażowanie i aktywny udział w zajęciach.

            Dodała: Natalia Penar

        • Wycieczka dydaktyczna do Generatora Nauki GEN w Jaśle
          • Wycieczka do Generatora Nauki GEN w Jaśle

          • 4 kwietnia 2023 roku uczniowie klas VI – VIII wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do Generatora Nauki GEN w Jaśle. Generator Nauki jest miejscem edukacji, integracji społecznej, rozwoju kompetencji, ale też miejscem rozrywki.

            Celem naszego wyjazdu było przede wszystkim zwiedzenie Strefy Ekspozycyjnej. Inspiracją do jej powstania było trzech wybitnych naukowców związanych z Jasłem: matematyk Hugo Steinhaus, biolog Rudolf Weigl oraz Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej. Dlatego też 62 stanowiska ekspozycyjne dotyczą przede wszystkim zagadnień z biologii, chemii, fizyki i matematyki. Wszystkie stanowiska są interaktywne i uczniowie mieli możliwość samodzielnego wykonania różnych doświadczeń, by w ten sposób zrozumieć dane zjawisko i dowiedzieć się, jakie jest jego praktyczne zastosowanie. Był m. in. łazik marsjański, pojazd na kwadratowych kołach, modele różnych elektrowni, urządzenie ilustrujące twierdzenie Pitagorasa i interaktywna oś liczbowa, po której mogliśmy spacerować jednocześnie rysując na ekranie monitora wykresy funkcji.

            Następnie uczniowie mogli skorzystać z zasobów Mediateki, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Jedni grali w gry planszowe, inni skorzystali z kompleksowo wyposażonych stanowisk komputerowych z Internetem czy konsoli do gier. Był to czas na relaks sprzyjający budowaniu więzi koleżeńskich.

            Myślę, że wyjazd podobał się uczniom i będzie dla nich inspiracją do dalszego poszukiwania i zdobywania wiedzy.

            Dodała: Edyta Smolak

        • Spotkanie z doradcą zawodowym
          • Spotkanie z doradcą zawodowym

          • W ramach lekcji doradztwa zawodowego klasa 8 uczestniczyła w zajęciach przeprowadzonych przez panią Martę Kandefer-Frydrych z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Krośnie. Dzięki spotkaniu uczniowie mieli możliwość zbadania swoich predyspozycji zawodowych oraz mogli określić swoje możliwości dotyczące zdobycia w przyszłości wymarzonego zawodu. Podczas wykonywania testu uczniowie rozpoznawali swoje zainteresowania, odkrywali siebie, oceniali swoje mocne i słabe strony.

            Spotkanie miało na celu pokazanie młodym ludziom jak wiele czynników ma wpływ na ich przyszłe życie zawodowe oraz uświadomienie im, że wybór odpowiedniego kierunku kształcenia będzie wyznacznikiem nie tylko przyszłych sukcesów zawodowych, ale w dorosłym życiu da możliwość samorealizacji i zadowolenia.

            Dodała: Justyna Barć

        • Zbawienie przyszło przez krzyż…
          • Zbawienie przyszło przez krzyż…

          • Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy uczniowie klasy 6 i chór szkolny pod kierunkiem pani Joanny Krukar, pani Beaty Dębiec i pani Małgorzaty Jakubowicz przygotowali refleksyjny i pouczający spektakl pt. „Zbawienie przyszło przez krzyż…” Młodzi artyści oprócz recytacji wierszy i śpiewu pieśni zaprezentowali pantomimę, której głównym motywem była walka dobra ze złem tocząca się w człowieku niezależnie od czasów w których żyje. Podczas spektaklu padły trudne pytania i kwestie dotyczące m.in. zazdrości, pychy, gniewu czy złości oraz mocno wybrzmiały słowa „To nie gwoździe Cię przybiły, lecz mój grzech; to nie ludzie Cię skrzywdzili, lecz mój grzech …”. Symboliczne zakończenie spektaklu nawiązywało do wydarzeń Wielkiej Nocy – ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

            Niewątpliwie zaprezentowany program artystyczny zmuszał do refleksji i zastanowienia się nad swoim postępowaniem. Niósł również ze sobą radość z tryumfu dobra nad złem.

        • Ogólnopolskie Wydarzenie Kulturowe „Easter Egg Hunt”
          • Ogólnopolskie Wydarzenie Kulturowe „Easter Egg Hunt”

          • W środę, 05.04.2023 na lekcjach języka angielskiego uczniowie klasy 6 i 7 wzięli udział w Ogólnopolskim Wydarzeniu Kulturowym „Easter Egg Hunt”. Zadaniem uczniów było rozwiązanie zagadek w języku angielskim związanych ze Świętami Wielkanocnymi metodą stacji zadaniowych. Stacje – stanowiska z zadaniami zostały umieszczone w sześciu różnych miejscach w klasie. Uczniowie podchodzili do stanowisk, rozwiązywali zadania, a odpowiedzi zapisywali na papierowych jajkach, które później umieścili w koszyku. Wśród zadań były m.in. wykreślanki, łamigłówki, odczytanie zaszyfrowanej wiadomości czy gra online „Easter egg hunt” z wykorzystaniem kodów QR. Oprócz satysfakcji z rozwiązania wszystkich zagadek, w nagrodę za udział w akcji uczniowie otrzymali kupon, który będą mogli wykorzystać na sprawdzianie.

            Celem zajęć było nie tylko poszerzenie widomości dotyczących zwyczajów i tradycji wielkanocnych krajów anglojęzycznych, ale również ćwiczenie umiejętność logicznego myślenia i współpracy w grupie.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Przygotowania do Świąt w punkcie przedszkolnym
          • Przygotowania do Świąt u przedszkolaków

          • Przez cały tydzień w naszym przedszkolu dzieci przygotowywały się do Świąt Wielkanocnych. Poznawały zwyczaje i tradycje jakie tym świętom towarzyszom. Nie zabrakło prac plac plastycznych, wspólnych zajęć ruchowych i zabaw. Dzieci wykonały wspólne prace grupowe realizując przy okazji kolejne zadanie z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” poznając twórczość znanego artysty Henri Matisse’a i wykorzystując jego technikę przy dekorowaniu jajek. Wszystkie wytwory indywidualnej pracy, dzieci zabrały do domu by przystroić stół wielkanocny.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Warsztaty wielkanocne w Klubie Senior+ w Klimkówce
          • Warsztaty wielkanocne w Klubie Senior+

          • W okresie oczekiwania na Święta Wielkanocne wiele się działo w naszym oddziale przedszkolnym. Poznawaliśmy zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Obejrzeliśmy kolekcję pięknych pisanek, przyniesionych przez dzieci. Kolorowaliśmy rysunki o tematyce świątecznej. Innym zwyczajem wielkanocnym jest wykonywanie dekoracji do koszyków. W tym celu wybraliśmy się do Klubu Senior+ w Klimkówce i wspólnie z panią Agnieszką Kubas wykonaliśmy piękne, żółciutkie kurczaki, które „zasiadły” w naszym wcześniej zasianym owsie oraz baranki. Dzieci z wielką radością i zaangażowaniem wykonywały wszystkie prace. Bardzo dziękujemy pani Agnieszce i Seniorom za bardzo miłe i serdeczne przyjęcie, za wspólnie spędzony czas i za ciasteczka, jak na Wielkanoc przystało w kształcie kolorowych zajączków.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Kartka Wielkanocna do Papieża Franciszka
          • Kartka Wielkanocna do Papieża Franciszka

          • W marcu 2023 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie „Kartka Wielkanocna do Papieża Franciszka” zorganizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Na konkurs wpłynęło 1850 prac, w tym 226 prac z przedszkoli, 697 prac z klas I-III, 586 prac z klas IV-V oraz 341 prac z klas VI-VIII. Jury wyłoniło 12 laureatów i przyznało 30 wyróżnień. Prace laureatów zostaną przesłane do Watykanu.

            Z naszej szkoły kartki dla papieża Franciszka przygotowali: Kacper Klara z klasy 3, Lena Klara, Wiktoria Macnar i Julia Barud z klasy 4 oraz Karol Krypla z klasy 6.

            Dziękujemy za wykonanie pięknych kartek reprezentowanie szkoły na konkursie!

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Wielkanocne ozdoby pierwszoklasistów
          • Wielkanocne ozdoby pierwszoklasistów

          • Już tylko kilka dni dzieli nas od Świąt Wielkanocnych, dlatego dzieci z klasy pierwszej z wielką radością i zaangażowaniem zabrały się do pracy, aby własnoręcznie przygotować ozdoby świąteczne. Do ich wykonania uczniowie użyli tekturowych rolek, kolorowych karteczek, bibuły, patyczków, naklejek, farbek, kredek. Najważniejszą jednak rzeczą było uruchomienie wyobraźni i dużej dozy fantazji. Z łatwo dostępnych i tanich materiałów papierniczych powstały ciekawe i niepowtarzalne ozdoby: pisanki, baranki, zajączki, kurczaczki. Te piękne i własnoręcznie zrobione ozdoby można włożyć do wielkanocnego koszyka lub stworzyć jedyną w swoim rodzaju dekorację.

            Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych dla całej społeczności szkolnej życzą uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Wkrótce święta
          • Wkrótce święta

          • Jedną z nierozerwalnych tradycji Świąt Wielkanocnych jest wykonywanie pisanek. Pisanka to nazwa jajka wielkanocnego, zdobionego różnymi technikami, wykonanego według różnych metod. Ozdabianie, malowanie jajek jest wspaniałą zabawą dla wszystkich domowników, ale największą przyjemność sprawia dzieciom. Realizując krąg tematyczny „Wkrótce święta”, uczniowie klasy trzeciej na zajęciach plastyczno – technicznych przystąpili do przygotowania pisanek, które staną się ozdobą wielkanocnych koszyczków i stołów. Dzieci wykorzystały do tego styropianowe jajka, które ozdabiały według własnych pomysłów i zdolności. Pięknie malowały, wycinały, przypinały przeróżne i kolorowe ozdóbki.

            Zajęcia sprawiły dzieciom ogromną radość, a także wprowadziły w atmosferę Świąt.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu.

            W naszej szkole Dzień Świadomości Autyzmu obchodziliśmy w poniedziałek, 3 kwietnia. Tego dnia na znak solidarności z osobami z autyzmem uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani na niebiesko oraz utworzyli łańcuchy, które uwiecznione zostały na zdjęciach. Na szkolnym korytarzu przygotowana została gazetka tematyczna. Natomiast najmłodsi wysłuchali bajki pt. „Jaś i niebieskie motyle" oraz porozmawiali z panią pedagog na temat tego co czują osoby mające autyzm.

            Pamiętajmy o osobach z autyzmem, wspierajmy je i starajmy się zrozumieć.

            "Bądźmy razem, nie obok!
            Inny nie znaczy gorszy!
            Poznaj zanim ocenisz!"

            Dodała: Anna Pęk

        • Oswajamy niemieckie słówka
          • Oswajamy niemieckie słówka

          • Uczniowie klasy piątej zrealizowali ostatnie już zadanie w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Europa i ja”. Tym razem mieli oni za zadanie stworzyć niemieckie słowniki obrazkowe. Niektórzy zdecydowali się na pracę indywidualną, inni w parach czy grupach. I tak powstały słowniki przedstawiające słownictwo z dziedzin, które szczególnie interesują uczniów. Mamy słowniczki dotyczące koszykówki, piłki nożnej, jedzenia, przyrody i zwierząt. Serdecznie dziękuję uczniom za zaangażowanie w realizację wszystkich zadań projektowych.

            Dodała: Natalia Penar

        • Święto Marchewki w punkcie przedszkolnym
          • Święto Marchewki w punkcie przedszkolnym

          • „Na marchewki urodziny
            Wszystkie zeszły się jarzyny.”
            A marchewka gości wita
            I o zdrowie grzecznie pyta.”

            Aby zachęcić dzieci do spożywania warzyw, a zwłaszcza marchwi zawierającej niezbędne dla zdrowia witaminy, w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy Święto Marchewki. Oprócz przygotowanych zajęć dydaktycznych, słuchania opowiadań, wspólnego przeliczania i śpiewania dzieci miały możliwość wykonania pysznej marchwiowej surówki. W ramach zajęć artystycznych wykonały zajączki ze skarpet, a na koniec mile spędzonego dnia otrzymały opaski i pamiątkowe medale.

            Dodała: Joanna Krukar