• Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W tym roku wypada on w sobotę, dlatego w szkole będziemy go obchodzić w poniedziałek – 4 kwietnia. Symbolicznym kolorem autyzmu jest niebieski, dlatego zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję i ubrania się w tym dniu na niebiesko.

        • Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”
          • Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”

          • W piątek 18 marca 2022 r. w Rymanowie odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej. Głównym organizatorem turnieju jest Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Celem konkursu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, wiedzy na temat techniki pożarniczej, ratownictwa, bezpieczeństwa powszechnego oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

            Szkołę Podstawową w Klimkówce reprezentowali: Kamil Kasperkowicz z kl. VI, Bartosz Kielar z kl. VII, Szymon Juź, Mateusz Penar i Bartosz Łopuszański z kl. VIII.

            Dodał: Jacek Penar

        • Drzewko życzliwości w klasie 1
          • Drzewko życzliwości w klasie 1

          • W marcu klasa I realizowała szósty moduł Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek” zatytułowany „Empatia, wrażliwość”.

            Z zadań obowiązkowych wybraliśmy do wykonania zadanie  „Drzewko życzliwości” . Rozpoczęliśmy od rozwiązywania krzyżówki, której hasło „życzliwość” wprowadzało w tematykę zajęć. Potem była „Burza mózgów” dotycząca rozumienia tego pojęcia. Następnie obejrzeliśmy bajkę pt. „Kocia życzliwość” i film z serii „Psie opowieści”, odcinek zatytułowany „Życzliwość”. Kolejnym etapem było wykonanie „drzewka życzliwości”. Każde dziecko wypisało na listku swoje „życzliwe postanowienie” i przymocowało do drzewka. Jako podsumowanie dzieci obejrzały bajkę z serii „Zaczarowany ołówek” i musiały odpowiedzieć na pytanie „Czy główny bohater był życzliwym chłopcem?”. Ostatnim etapem naszego przedsięwzięcia było wyznaczenie następnego dnia „Dniem klasowej życzliwości”.

            Po wykonaniu tego zadania myślimy, że życzliwość na co dzień zagości nie tylko w naszej klasie, ale i w innych klasach naszej szkoły.

            Dodała: Łucja Kilar

        • Dzień bez plecaka
          • Dzień bez plecaka

          • Marzec to miesiąc, kiedy obchodziliśmy w naszej szkole dzień bez plecaka. Święto to pochodzi z USA i nosi nazwę „No Backpack Day”.

            Klasy 5, 7 i 8 postanowiły przyjść do szkoły z czymś innym niż plecaki. Ich pomysły były bardzo ciekawe. Zabawa polegała na tym, by jednocześnie przynieść do szkoły wszystkie potrzebne książki i przybory oraz spakować je w zabawny sposób. Pomysłowość dzieci nie miała granic. Przyniosły z sobą: walizki, skrzynki na narzędzia, chlebaki, wózki dla lalek, szuflady, pojemniki na ciasto, auta, nosidełka, kosze wiklinowe i plastikowe, a nawet taczki.

            Wszystkim podobały się kreatywne pomysły uczniów. Ciekawe, w co spakują swoje rzeczy w taki dzień za rok?

            Dodały: Agata Barzyk, Małgorzata Jakubowicz, Małgorzata Czelny

        • Powitanie wiosny w klasie 2
          • Powitanie wiosny w klasie 2

          • Wiosna!!! - to jedna z najbardziej oczekiwanych pór roku przez dzieci. Kojarzy nam się z czasem radości i beztroskich zabaw. To czas powrotu ptaków, pierwszych zielonych pąków na gałęziach. To czas gdzie na naszych oczach budzi się do życia cały otaczający nas świat. Topnieją śniegi, rozkwitają pierwsze wiosenne kwiaty. W takim właśnie wiosennym nastroju dzieci z klasy drugiej rozpoczęły swoje zajęcia. Po przywitaniu się piękną piosenką „Witaj Wiosno” uczniowie wspólnie z wychowawczynią przystąpili do dekorowania i porządkowania swojej klasy.

            Z wielkim zaangażowaniem przypinały obrazki z wiosennymi kwiatami oraz ilustracje wiosenne na gazetce klasowej.

            Następnie realizując temat „Co nowego na wiosnę?” i wspólnej pogadance dotyczącej wiosennych nowinek udaliśmy się na pierwszy wiosenny spacer. Zabierając ze sobą marzannę dzieci spacerowały po okolicy i obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, szukając pierwszych oznak wiosny i jednocześnie zachwycały się pięknem otaczającego świata i słoneczną pogodą.

            Po spacerze dzieci radosne i pełne wrażeń wróciły do szkoły kończąc zajęcia wspólnym zaśpiewaniem piosenki.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • „Rybki inaczej” – płyty CD
          • „Rybki inaczej” – płyty CD

          • W ramach zajęć plastyczno – technicznych uczniowie klasy drugiej wykorzystując różnego rodzaju materiały tj. płyty CD, bibuły, kolorowy papier, bloki techniczne, różnego rodzaju ozdoby zaprojektowali i wykonali swoje prace. Były to „rybki inaczej”.

            Uczniowie podczas pracy cechowali się niezwykłą wyobraźnią i kreatywnością. Tworzyli swoje dzieła z wielkim zaangażowaniem i skupieniem, starannie dobierając i komponując ze sobą przyniesione materiały.

            Dzięki pomysłowości powstały bardzo ciekawe i kolorowe prace przedstawiające rybki czy rekiny.

            Zajęcia dostarczyły dzieciom wiele radości i satysfakcji, a swoje dzieła powiesiły na wystawce szkolnej.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Święto Wody w oddziale przedszkolnym
          • Święto Wody w oddziale przedszkolnym

          • Tradycyjnie 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Dzieci z oddziału przedszkolnego podczas ciekawych zabaw oraz doświadczeń poznały właściwości wody, zrozumiały znaczenie wody dla ludzi, zwierząt i roślin. Dowiedziały się że bez wody nie mogłoby istnieć życie na ziemi oraz rozumiały potrzebę jej oszczędzania. Wspólnie ustaliliśmy sposoby oszczędzania wody oraz stworzyliśmy gazetkę w naszej sali. Na koniec zajęć postanowiliśmy przeprowadzić doświadczenie z fasolą, stworzyć własną hodowlę i obserwować wpływ wody na rozwój rośliny.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Oszczędzaj wodę na matematyce!
          • Oszczędzaj wodę na matematyce!

          • Według statystyk Polska jest jednym z najuboższych w wodę pitną krajów europejskich. Średnio na 1 mieszkańca Starego Kontynentu przypada 5,1 tys. m3 wody rocznie, a w Polsce tylko – 1,7 tys. m3…

            Światowy Dzień Wody obchodzony 22 marca to dobra okazja, by uzmysłowić dzieciom problem stale kurczących się zapasów wody.

            Uczniowie klasy 5 i 6 na matematyce rozwiązywali zestawy zadań z cyklu Kartki z kalendarza, które pomagają uświadomić dzieciom konieczność oszczędzania i racjonalnego korzystania z wody. Klasa 5 doskonaliła umiejętność zamiany ułamków zwykłych na dziesiętne oraz zapisywania ułamków zwykłych w postaci dziesiętnej. Uczniowie klasy 6 zmagali się z procentami.

            Dodała: Beata Boczar

        • Wiosna w oddziale przedszkolnym
          • Wiosna w oddziale przedszkolnym

          • Witając wiosnę,  21  marca  dzieci z oddziału przedszkolnego z radością na twarzy uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych w sali. Na początku przywitaliśmy Wiosnę wspólnym śpiewem i nauką piosenki o wiośnie. Każde dziecko w tym dniu miało ubrany zielony strój. Podczas zajęć w grupach wykonaliśmy wiosenne plakaty, sadziliśmy kwiaty oraz tworzyliśmy piękne dzieła z piany. Dzieci miały okazję współpracować ze sobą podczas kodowania na podłodze  i tworzenia wiosennych obrazów. Dodatkowo wspólnie graliśmy w „przyrodnicze kółko – krzyżyk” oraz szukaliśmy oznak wiosny podczas wyjścia na plac szkolny. Po intensywnych zajęciach dzieci otrzymały pamiątkowe wiosenne medale.

            Jesteśmy pewni, że starania naszych wspaniałych przedszkolaków sprawią, że Wiosna zawita do nas na dobre.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Trzecioklasiści witają wiosnę!
          • Trzecioklasiści witają wiosnę!

          • Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego Pierwszy Dzień Wiosny jest bardzo wyczekiwany przez dzieci. W poniedziałek, 21 marca, uczniowie klasy trzeciej wraz z wychowawczynią wybrali się na pierwszy wiosenny spacer. Największą atrakcją spaceru była towarzysząca dzieciom marzanna – słomiana kukła symbolizująca złą zimę. Zgodnie ze starym zwyczajem kukłę topi się pierwszego dnia wiosny. Jednak trzecioklasiści dbają o środowisko przyrodnicze i dlatego marzanna nie została utopiona, tylko wraz z uczniami wróciła z powrotem do szkoły, gdzie w zacisznym kąciku szkolnego strychu zaczeka do przyszłego roku. Podczas spaceru dzieci obserwowały zachodzące zmiany w przyrodzie, szukały pierwszych oznak wiosny i zachwycały się piękną, słoneczną pogodą. Po spacerze malowały farbami wiosenne kwiaty, aby swoimi pracami ozdobić klasę. W tym dniu towarzyszyły dzieciom wiosenne piosenki. Trzecioklasiści bardzo miło spędzili ten słoneczny dzień.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Kolorowe skarpetki w akcji!
          • Kolorowe skarpetki w akcji! 😊

          • 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Data ta nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów u tych właśnie osób. Tego dnia włączyliśmy się w akcję włożenia do szkoły dwóch kolorowych skarpetek „nie do pary”. Okazaliśmy tym samym naszą solidarność i tolerancję dla osób z Zespołem Downa. Dodatkowo sprawiliśmy, że ten dzień był wyjątkowo radosny.

            Dodała: Natalia Penar

        • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny
          • Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny"

          • 17 marca po raz kolejny przystąpiliśmy do Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”. Konkurs co roku cieszy się dużą popularnością w naszej szkole i w obecnej edycji uczestniczyło aż 22 uczniów w czterech kategoriach wiekowych:

            ŻACZEK - klasa 2 - 3 osoby

            MALUCH – klasa 3 i 4 – 10 osób

            BENIAMIN - klasa 5 i 6 - 5 osób

            KADET – klasa 7 i 8 - 4 osoby

            Konkurs polegał na rozwiązaniu w ciągu 75 minut około 25  trudnych zadań matematycznych jednokrotnego wyboru. Testy przygotowywane są przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontières. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali zabawkę logiczną - Zaplątany kangurek. Teraz pozostało nam już tylko czekać na wyniki konkursu , które pojawią się pod koniec kwietnia. Dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie udziału w konkursie i życzymy jak najlepszych wyników.

            Dodała: Beata Boczar

        • Zuzanna Wilusz laureatem Wojewódzkiego Konkursu ,,Ignacy Łukasiewicz – polski Prometeusz”
          • Zuzanna Wilusz laureatem Wojewódzkiego Konkursu ,,Ignacy Łukasiewicz – polski Prometeusz”

          • 11 marca br. w Zespole Szkół w Zręcinie odbył się Wojewódzki Konkurs ,,Ignacy Łukasiewicz – polski Prometeusz”. Inspiracją do zorganizowania konkursu była przypadająca w tym roku 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy lampy naftowej, pioniera przemysłu naftowego, ale także społecznika i patrioty. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy uczniów o jego życiu, działalności i osiągnięciach oraz uświadomienie roli, jaką odegrał Łukasiewicz w dziejach naszego regionu i historii Polski.

            W zmaganiach konkursowych wzięło udział 53 uczniów z 23 szkół z terenu województwa podkarpackiego. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy ósmej: Zuzanna Wilusz i Wiktoria Grysztar. Uczestnicy konkursu przez godzinę rozwiązywali test składający się z 15 zadań zamkniętych i otwartych, sprawdzających wiedzę na temat życia i działalności Ignacego Łukasiewicza.

            W czasie oczekiwania na wyniki konkursu jego uczestnicy wraz z opiekunami udali się na pobliski cmentarz, aby złożyć kwiaty na grobie Ignacego Łukasiewicza i jego żony Honoraty. Następnie uczniowie zwiedzili kościół parafialny w Zręcinie, który współfundował Łukasiewicz i wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu ucznia klasy V Zespołu Szkół w Zręcinie. Po powrocie do szkoły i obiedzie nadszedł wreszcie długo wyczekiwany moment ogłoszenia wyników.

            Wśród dwunastu laureatów konkursu znalazła się również uczennica naszej szkoły Zuzanna Wilusz. Zuzia otrzymała dyplom laureata oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe (m.in. wieczne pióro, kalendarz ścienny, bilet wstępu do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce). Co więcej, za sukces w konkursie o zasięgu wojewódzkim Zuzia uzyskała dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

            Serdecznie gratulujemy Zuzi sukcesu i zachęcamy wszystkich, aby w roku 2022 ustanowionym przez Sejm RP rokiem Ignacego Łukasiewicza bliżej poznać jego postać.

            Dodała: Edyta Smolak

        • Dzień bez plecaka w klasie 6
          • Dzień bez plecaka w klasie 6

          • Dzień bez plecaka to zabawa, w której uczniowie przychodzą do szkoły, przynosząc ze sobą wszystkie potrzebne przybory, podręczniki i zeszyty, ale nie mogą ich zapakować do plecaka czy torby. Trzeba wykazać się dużą pomysłowością, by zmieścić wszystkie rzeczy do… No właśnie :) I tutaj można przekonać się o niesamowitej kreatywności młodzieży! Uczniowie z 6 klasy swoje podręczniki zapakowali m.in. do sklepowych koszyków, transporterów po oranżadzie, walizek podróżnych, skrzynek na narzędzia czy wiklinowych koszy. Na zakończenie dnia bez plecaka można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tle Malediwów, bo jak stwierdzili uczniowie, bawili się tak świetnie, jak na wakacjach.

            Gratuluję moim uczniom kreatywności i poczucia humoru :)

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Dziecięcy Telefon Zaufania
          • Dziecięcy Telefon Zaufania

          • Pod numerem telefonu 800 12 12 12 tj. Dziecięcym Telefonem Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, dzieci i młodzież, a także ich rodzice mają zapewnione wsparcie w formie bezpłatnej infolinii czynnej 7 dni w tygodniu.  Pod tym numerem telefonu młodzi ludzie, a także ich opiekunowie mogą otrzymać bezpłatne i profesjonalnie wsparcie psychologiczne. Dostępny jest także czat internetowy. Zarówno telefon zaufania, jak i czat zapewniają pełną dyskrecję oraz anonimowość i są dostępne przez siedem dni w tygodniu przez całą dobę.

            Pod podanym numerem telefonu dyżurują również psychologowie posługujący się językiem ukraińskim jak i rosyjskim.

            Więcej szczegółów na stronie internetowej: https://brpd.gov.pl/

        • Dzień Św. Patryka w klasie pierwszej
          • Dzień Św. Patryka w klasie pierwszej

          • 17 marca głównie w Irlandii obchodzony jest hucznie Dzień Św. Patryka, który jest patronem właśnie tego kraju. Ze względu na to, iż święto to jest celebrowane już w różnych innych państwach, włączyli się w nie również uczniowie klasy pierwszej. Podczas lekcji języka angielskiego zapoznali się oni z postacią Świętego Patryka, a także ze zwyczajami związanymi z tym bardzo popularnym, obchodzonym już praktycznie na całym świecie festiwalem. Następnie poznali najważniejsze słownictwo angielskie kojarzone z tym właśnie dniem rozwiązując ciekawe karty pracy oraz mieli możliwość utrwalenia go podczas gry w grę planszową. Na koniec uczniowie zostali poczęstowani ciasteczkami w kształcie koniczynek, która uznawana jest za symbol Irlandii.

            Dodała: Natalia Penar

        • Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu NBP!
          • Jesteśmy laureatami ogólnopolskiego konkursu Narodowego Banku Polskiego!

          • Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła została laureatem ogólnopolskiego Konkursu na najlepszy scenariusz i realizację zajęć edukacyjnych pt. „Zanim wydam… O finansach w przedszkolach i szkołach” i otrzymała nagrodę w wysokości 4000,00 zł. Organizatorem Konkursu był Narodowy Bank Polski. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu autorskiego scenariusza z zastosowaniem nowoczesnych metod przekazywania wiedzy, a następnie - w przypadku, gdy scenariusz zostanie nagrodzony w Konkursie - realizacji zajęć w oparciu o nagrodzony scenariusz. Scenariusz na konkurs opracowała pani Joanna Krukar, a pierwsze zajęcia zostały zrealizowane w oddziale przedszkolnym w dniu 10.03.2022r.

            Celem zajęć było przybliżenie dzieciom podstawowych informacji z zakresu edukacji finansowej. Wykorzystując metody aktywizacyjne dzieci dowiedziały się czym jest oszczędzanie, inwestowanie, wymieniały sposoby i metody oszczędzania. Zapoznały się również z różnymi formami inwestowania pieniędzy oraz nabyły umiejętności pisania swojego własnego planu oszczędnościowego. Celem zajęć było przede wszystkim kształtowanie pozytywnej postawy związanej z zarządzaniem pieniędzmi. Aby zwiększyć skuteczność zajęć, dzieci będą miały możliwość uczestniczyć w sposób praktyczny w pozyskiwaniu funduszy i osiągnięciu wspólnie ustalonego celu , jakim jest zakup wybranych zabawek.

            Gratulujemy pani Joannie sukcesu i życzymy realizacji wszystkich zaplanowanych działań!

            Więcej o konkursach organizowanych przez NBP można znaleźć na stronie:
            https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/konkursy/index.html

          • Rekrutacja do punktu/oddziału przedszkolnego i do klasy 1 szkoły podstawowej na rok szkolny 2022/2023

          • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce ogłasza nabór dzieci do punktu przedszkolnego „Kolorowe przedszkole”, oddziału przedszkolnego i klasy 1 szkoły podstawowej  na rok szkolny 2022/2023:

            Terminy rekrutacji do punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego:

            07.02.2022 - 18.02.2022 – złożenie deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym przez dzieci uczęszczające do punktu/oddziału przedszkolnego

            28.02.2022 - 14.03.2022 – złożenie wniosku o przyjęcie do punktu/oddziału przedszkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym

            04.04.2022 - 05.04.2022 – potwierdzenie przez rodzica/prawnego opiekuna kandydata woli przyjęcia do punktu/oddziału przedszkolnego w postaci pisemnego oświadczenia.

            Terminy rekrutacji do klasy 1 szkoły podstawowej:

            28.02.2022 - 14.03.2022
            - zgłoszenie dziecka do klasy 1 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce zamieszkałego w obwodzie szkoły
            - złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do klasy 1 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce zamieszkałego poza obwodem szkoły wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym

            04.04.2022 - 05.04.2022
            - potwierdzenie przez rodzica/prawnego opiekuna kandydata woli przyjęcia do klasy 1 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce w postaci pisemnego oświadczenia

            Wszystkie deklaracje, wnioski i karty zgłoszeń są dostępne w sekretariacie szkoły.

            Zapisów należy dokonać osobiście w sekretariacie szkoły w godzinach pracy sekretariatu.

            W roku szkolnym 2022/2023 obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego dotyczy dzieci w wieku 6 lat (rok urodzenia 2016), a obowiązek szkolny dzieci w wieku 7 lat (rok urodzenia 2015).

            Więcej szczegółów dotyczących rekrutacji znajduje się na stronie:
            https://www.rymanow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=8&dzialy=8&artykul=7540&akcja=artykul

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          • 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Co roku solidarni z tymi osobami zakładają kolorowe skarpetki nie do pary. Również i my chcemy dać wyraz naszej tolerancji. W związku z tym zachęcamy wszystkich do włączenia się w akcję i założenia w tym dniu kolorowych skarpetek.

        • IX Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej
          • IX Konkurs Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej

          • W dniu 10 marca 2022r. uczniowie naszej szkoły: Maciej Józefowicz, Bartosz Łopuszański, Mateusz Penar i Tymoteusz Szot wzięli udział w IX Konkursie Wiedzy Technicznej i Motoryzacyjnej w Zespole Szkół Mechanicznych „Mechanik” im. Stanisława Staszica w Krośnie. Jego tematyka obejmuje wiedzę i umiejętności z zakresu motoryzacji, techniki, nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Celem jest pobudzanie i rozwijanie zainteresowań młodzieży zagadnieniami z zakresu nowoczesnych technologii, innowacyjnej gospodarki, techniki i motoryzacji jak również propagowanie kształcenia zawodowego. Do rywalizacji przystąpiło ponad 100 uczniów z 27 podkarpackich szkół podstawowych.

            Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test wiedzy składający się z 30 pytań.. Część druga polegała na rozwiązaniu zadań praktycznych dostępnych w szkolnych pracowniach i laboratoriach. Ostatnim etapem była jazda na czas z wykorzystaniem symulatora jazdy samochodem.

            Dodał: Sławomir Kasperkowicz

        • Pasowanie na czytelnika
          • Pasowanie na czytelnika

          • Dnia 04.02.2022 uczniowie klasy 1 zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Podczas uroczystości pierwszoklasiści wzięli udział w quizie czytelniczym przygotowanym przez pana Jacka Gierlacha. Pięknie odpowiadali na zadawane pytania, pochwalili się znajomością zasad korzystania z biblioteki szkolnej i znajomością treści książek i bajek dla dzieci. Widzieli również jak należy dbać o książki. Po złożeniu ślubowania chętnie wypowiadali się na temat swoich ulubionych książek i tego dlaczego czytanie jest ważne.

            Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor pasowała wszystkich uczniów na czytelnika i wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy. Z tej okazji dzieci otrzymały również wyprawki czytelnicze zawierające książkę „Pierwsze abecadło”, broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. Wyprawki zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, która została przygotowana z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

        • Ekologiczne zabawki trzecioklasistów
          • Ekologiczne zabawki trzecioklasistów

          • Uczniowie klasy trzeciej na zajęciach technicznych wykorzystali różne materiały i odpadki wtórne, z których wykonali zaprojektowane przez siebie zabawki. Dzięki wyobraźni i kreatywności dzieci zwykłe pudełka kartonowe zamieniły się w roboty, a papierowe lub styropianowe tacki stały się lodowiskami. Zabawki wykonane przez trzecioklasistów cechowały się pomysłowością i starannością wykonania, ale przede wszystkim dostarczyły im wiele radości i satysfakcji. Ważne jest też uczenie dzieci postaw proekologicznych i uświadamianie ich o wpływie naszych działań na środowisko, uczenie wrażliwości i odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest Ziemia.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Przedszkolaki w bibliotece szkolnej
          • Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

          • W dniu 02.03.2022 r. wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego spotkały się z panią pracującą w bibliotece szkolnej – p. Małgorzatą Jakubowicz. Dzieci z zainteresowaniem słuchały na temat pracy bibliotekarza, zasad wypożyczania książek oraz korzystania z zasobów biblioteki. Dzieci dowiedziały się również, jak należy dbać o książki. Pani bibliotekarka przedstawiła sporo ciekawych i kolorowych książek znajdujących się na poszczególnych regałach. Na koniec dzieci miały okazję zobaczyć również czytelnię szkolną. Dziękujemy bardzo za tak miłe spotkanie.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Solidarni z Ukrainą
          • Solidarni z Ukrainą

          • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego na korytarzu szkolnym na gazetce pojawiła się flaga Ukrainy utworzona przez uczniów z niebiesko-żółtych serduszek, na których wszyscy wypisali swoje imiona. Gazetka powstała w geście solidarności z narodem ukraińskim.

        • Podziękowanie za udział w zbiórce
          • Podziękowanie za udział w zbiórce

          • Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i mieszkańcom Klimkówki za okazane serce i włączenie się w zbiórkę potrzebnych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy. Zebrane dary zostały przekazane inicjatorowi zbiórki - Gminie Rymanów, która organizuje transporty do potrzebujących mieszkańców gminy Nowowołyńsk w Ukrainie.

            Dziękujemy!

        • Ola i Dawid laureatami konkursu plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”
          • Ola i Dawid laureatami konkursu plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”

          • Wzorem lat ubiegłych dzieci z punktu przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w nowej edycji Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego pn. „Zapobiegajmy Pożarom”. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, tradycją i życiem środowisk strażackich oraz rozwój uzdolnień plastycznych. Z naszej szkoły na konkurs wpłynęło 27 prac. Wszyscy uczniowie przygotowali piękne rysunki wykonane różnymi technikami plastycznymi. Największe sukcesy w swoich kategoriach wiekowych odnieśli:

            - II miejsce Aleksandra Folmer (punkt przedszkolny),

            - III miejsce Dawid Wietecha (punkt przedszkolny).

            Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni przez organizatorów dyplomami i pamiątkowymi kubkami.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie, a Oli i Dawidkowi serdecznie gratulujemy!

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • „Historia zaklęta w zabytku” – trzecioklasiści wykonują album o kościółku
          • „Historia zaklęta w zabytku” – trzecioklasiści wykonują album o kościółku

          • Uczniowie klasy trzeciej wykonali kolejne zadanie w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Tematem przewodnim była „Historia zaklęta w zabytku”. Celem projektu było wykonanie albumu nt. zabytku miejscowości. Wspólnie z wychowawczynią dzieci ustaliły, że zapoznają się z historią kościółka pw. Znalezienia Św. Krzyża w Klimkówce. Korzystając z różnych źródeł wiedzy trzecioklasiści poznali wiele faktów historycznych zapisanych w księgach parafialnych związanych z powstaniem kościółka pod lasem. Następnie każdy uczeń własnoręcznie przepisał fragment opowiadający o powstaniu świątyni. Kartki zapisane starannym dziecięcym pismem zostały wzbogacone zdjęciami. Ponadto, każde dziecko wykonało rysunek kościółka lub cudownego źródełka. Wspólna praca zaowocowała powstaniem pięknego albumu o lokalnym zabytku.

            Zajęcia były interesujące dla dzieci, ponadto bardzo istotny był aspekt wychowawczy tego zadania. Wspólna praca pozytywnie wpłynęła na integrację zespołu klasowego. Zapraszamy do obejrzenia albumu trzecioklasistów.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy
          • Zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy

          • Nasza szkoła włącza się do zbiórki potrzebnych rzeczy dla uchodźców z Ukrainy, którą organizuje Gmina Rymanów. Zbiórka darów odbywa się w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie. Wszyscy, którzy chcą pomóc mogą również przynosić rzeczy do szkoły.

            Wykaz potrzebnych rzeczy:

            - woda,

            - pasty do zębów, szczoteczki, szampony, mydło, opakowania na mydło, chusteczki higieniczne, maszynki do golenia (jednorazowe), pianki do golenia, pieluchy dla dzieci i dorosłych, środki higieniczne dla kobiet,

            - ręczniki kąpielowe, prześcieradła,

            - śpiwory,

            - skarpetki (nowe),

            - bielizna męska i damska (nowa)

            - opatrunki, bandaże,

            - konserwy,

            - batony proteinowe,

            - żywność sucha (kasza, makarony, ryż),

            - herbata, kawa, cukier.

            Więcej o akcji na Facebooku i stronie internetowej Gminy Rymanów:

            https://www.rymanow.pl

        • Spotkanie z panią Justyną Szepieniec
          • Spotkanie z panią Justyną Szepieniec

          • W ramach doradztwa zawodowego dla uczniów klasy 7 zorganizowana została wizyta pracodawcy. Zaproszenie na zajęcia zdalne przyjęła pani Justyna Szepieniec właścicielka hotelu i restauracji „Jaś Wędrowniczek”. Pani Justyna posiada duże doświadczenie w przeprowadzaniu procesu rekrutacji na różne stanowiska w branży gastronomicznej i hotelarskiej, dlatego jej praktyczna wiedza z całą pewnością to cenne wskazówki w planowaniu przyszłości zawodowej klasy 7. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się jak przebiega proces rekrutacji i jakie dokumenty trzeba przygotować, aby aplikować na wybrane stanowisko. Poznali również najczęściej zadawane pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz szczegóły dotyczące odpowiedniego zachowania i ubioru. Pani Justyna podkreśliła szczególne znaczenie komunikacji niewerbalnej oraz takich cech jak komunikatywność, punktualność, szczerość i odpowiedzialność. Na koniec odpowiadając na pytania uczniów przybliżyła im czynności, jakie wykonuje w ramach codziennego dnia pracodawcy.

            Dodała: Justyna Barć

        • Walentynkowe pozdrowienia
          • Walentynkowe pozdrowienia

          • W związku ze zbliżającymi się Walentynkami przez ostatnich kilka dni w naszej szkole panował wyjątkowy nastrój. Klasa czwarta zadbała o dekorację holu i przygotowała skrzynkę, do której przedszkolaki i uczniowie klas I – IV mogli wrzucać kartki z pozdrowieniami czy miłym słowem dla wybranej osoby. Wielu uczniów wykazało się ogromnym zaangażowaniem oraz kreatywnością i przygotowało własnoręcznie wspaniałe kartki. Oprócz tych, które znalazły się w skrzynce uczniowie klasy czwartej przygotowali dla wszystkich karteczki życząc udanych Walentynek. Ze względu na nauczanie zdalne klas V – VIII uczniowie pozostający w domach mieli możliwość włączenia się w naszą akcję i przekazywać życzenia walentynkowe za pomocą padletu. Wystarczyło wejść w następujący link: https://padlet.com/groblewskaspklimkowka/wpywvwmi9svzm62a, by napisać coś miłego i sprawić radość kolegom i koleżankom.

            Dodała: Natalia Penar

        • Walentynki na świetlicy
          • Walentynki na świetlicy

          • Ostatnie dni na zajęciach świetlicowych upłynęły dzieciom na przygotowaniach do Walentynek. Rozpoczęliśmy je od obejrzenia prezentacji na temat tego, skąd pochodzi to święto i jak obchodzi się je w różnych krajach. Następnie przygotowaliśmy potrzebne materiały i stworzyliśmy wspólnie walentynkowy plakat. Poza tym nie zabrakło oczywiście tematycznych zabaw, takich jak walentynkowe kodowanie czy walentynkowe memory. Miłośnicy klocków natomiast zbudowali z nich piękne serca, które jak wiadomo wszystkim kojarzą się ze świętem zakochanych.

            Dodała: Natalia Penar

        • Wirtualna poczta walentynkowa
          • Wirtualna poczta walentynkowa

          • Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli do przekazywania sobie życzeń z okazji Dnia Świętego Walentego za pomocą  padletu - wirtualnej tablicy.

            Jak to zrobić? Wystarczy wejść w podany poniżej link, kliknąć dwukrotnie na tablicy i w pojawiającym się okienku, wpisać w tytule adresata życzeń (np. klasę), a poniżej wpisać tekst życzeń.

            Zapraszamy do wspólnej zabawy i przekazywania sobie życzeń czy pozdrowień!

            https://padlet.com/groblewskaspklimkowka/wpywvwmi9svzm62a

        • Zabawa karnawałowa w klasie 3
          • Zabawa karnawałowa w klasie 3

          • Dnia 10 lutego w klasie trzeciej odbyła się zabawa karnawałowa. Dzieciom od samego rana towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Na początku trzecioklasiści z pomocą wychowawczyni przygotowali „słodki stolik”. Chociaż słodycze są niezbyt zdrowe, to jednak w dniu zabawy na pewno nikomu nie zaszkodziły, a nadmiarowe kalorie dzieci spaliły podczas wesołych tańców. Wszyscy znakomicie się bawili przy rytmach przebojów dziecięcych. Były pociągi, kółeczka, tańce w parach i solo. Dyskotekowe pląsy przerywane były poczęstunkiem, różnymi zabawami i wesołymi rozmowami przy stole. Był to bardzo mile i atrakcyjnie spędzony dzień, który pozostanie na dłużej w pamięci dzieci. Wspaniałą pamiątką wspólnie spędzonych chwil będą zdjęcia. Bardzo dziękujemy Rodzicom za pyszne pizzerki, ciasto i słodycze.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Zabawa karnawałowa w klasie 2
          • Zabawa karnawałowa w klasie 2

          • W dniu 10 lutego w klasie drugiej odbyła się zabawa karnawałowa. Uczniowie już od rana w świetnych humorach oczekiwali rozpoczęcia zabawy. Najpierw dzieci przebrały się i przygotowały salę do imprezy.

            Następnie w ciekawych i pomysłowych strojach przystąpili do wspólnej zabawy. Wśród nich byli bohaterowie znanych bajek, ulubionych zwierzątek, postaci i nie tylko. Dzieci budziły podziw i entuzjazm. W radosnych humorach, podziwiając wzajemnie swoje stroje przystąpiły do wspólnych tańców. Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki, jak przystało na prawdziwą imprezę taneczną. Były pociągi, korowody, kółeczka, tańce w parach, jak i zabawy z balonami, krzesełkami i kaczuszki. W przerwach na odpoczynek zasiadali do stoliczków i spożywali swoje słodkie smakołyki przygotowane w domu.

            Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem przystąpiły do uporządkowania sali i swoich miejsc pracy. Zabawa umożliwiła dzieciom i wychowawcy wspólne spędzenie czasu w miłej atmosferze i przyniosła wiele uśmiechu i radości.

            Dziękuję rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie strojów i smakołyków dla swoich dzieci.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Zabawa karnawałowa w klasie 1
          • Zabawa karnawałowa w klasie 1

          • W środę, 9 lutego 2022 r. w naszej klasie było gwarno i wesoło. Tego dnia od godziny 10.00 mieliśmy swoją zabawę karnawałową. Każdy przyniósł kolorowe balony, z którymi można było tańczyć do wesołej muzyki i dużo smakołyków. Oprócz tańców były różne zabawy. Najbardziej podobała się wszystkim zabawa z krzesełkami.  Niektóre dzieci, zgodnie z karnawałową tradycją, przebrały się w pomysłowe stroje. Ten maraton tańca i radości dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji. Uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Panowała wyśmienita atmosfera, tak więc wszyscy wspaniale się bawili.

            Rodzice też mieli swój wkład w uświetnienie tego dnia. Mamusia naszego kolegi przygotowała dla całej klasy pyszną galaretkę z borówkami. Pragniemy za to serdecznie podziękować. Pamiątką z tych wesołych chwil będą zdjęcia, które utrwaliły radość uczestników balu. Następna zabawa karnawałowa za rok.

            Dodała: Łucja Kilar

        • Bal karnawałowy w oddziale przedszkolnym
          • Bal karnawałowy w oddziale przedszkolnym

          • Czas karnawału jest niezwykle miłą tradycją lubianą nie tylko przez dzieci ale i osoby starsze. Bale karnawałowe, które przepełnione są huczną muzyką i świetną zabawą zwykle są bardzo wyczekiwane. Tak też i było tego roku. W czwartek sala oddziału przedszkolnego zamieniła się w salę balową, pełną balonów, ścianki zdjęciowej oraz dekoracji przygotowanej przez dzieci. W tym dniu w sposób magiczny dzieci zamieniły się w postaci z ulubionych bajek. Przybyły kolorowe wróżki, dzielni superbohaterowie, piękne królewny i wiele innych tajemniczych osób. Dzieci wspólnie tańczyły i brały udział w przygotowanych zabawach grupowych oraz konkurencjach. Dzień ten był pełen wrażeń, uśmiechów i zabaw, a połączony z Międzynarodowym Dniem Pizzy zakończył się obficie i apetycznie.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Karnawałowym krokiem przez Europę
          • Karnawałowym krokiem przez Europę

          • Wśród wielu tradycji w naszej szkole są bale karnawałowe. Stanowią one wspaniałą okazję do wspólnej zabawy dzieci i ich integracji oraz nawiązania lepszych relacji wśród rówieśników. W tym roku kontynuowaliśmy tę miłą tradycję w naszej placówce. Dzieci z punktu przedszkolnego w pięknych strojach wcieliły się w postacie swoich ulubionych bajkowych bohaterów.

            Pierwszym punktem balu był „bajkowy pokaz mody”, a następnie zapoznanie się z charakterystycznymi tańcami wybranych krajów Europy i świata. W tę muzyczno-taneczną podróż zabrał nas pan Jacek Gierlach. Profesjonalizm i zaangażowanie pana Jacka pozwoliło wszystkim uczestnikom zabawy przeżyć niezwykłe chwile.

            Nasze najmłodsze przedszkolaki wykazały się wspaniałymi tanecznymi umiejętnościami oraz fajną, wzajemną interakcją.

            Ten muzyczny i karnawałowy czas niewątpliwie dostarczył dzieciom ogromnej radości, wyzwolił spontaniczną aktywność ruchową oraz poszerzył wiedzę na temat różnych tańców Europy i nie tylko.

            Dzieci wróciły do domu pełne wrażeń i pozytywnych emocji.

            Dodała: Teresa Janas

        • Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 – „Działajmy razem!”
          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 – „Działajmy razem!”

          • Dzień Bezpiecznego Internetu ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu w życiu codziennym. W tym roku nasza szkoła dołączyła do inicjatywy organizatorów DBI na stronie saferinternet.pl, gdzie można się zapoznać z wartościowymi materiałami na temat bezpieczeństwa w sieci.

            9 lutego cała społeczność szkolna brała udział w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Z powodu panującej pandemii klasy 4-8 wzięły udział w spotkaniu online, podczas którego przedstawiona została prezentacja multimedialna na temat historii DBI. Następnie rozstrzygnięty został finał konkursu wiedzy o Internecie, w którym brali udział uczniowie klas 4-8. Konkurs został przeprowadzony przy użyciu platformy Kahoot, a najlepsze wyniki uzyskali: Zuzanna Wilusz (kl. 8), Alicja Kubas (kl. 7) i Maciej Józefowicz (kl. 8).  Kolejnym punktem była prezentacja* pedagoga szkolnego na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Podsumowania działań dokonała Pani Dyrektor Agnieszka Groblewska, która pogratulowała zwycięzcom i uczestnikom konkursu, a wszystkim uczniom życzyła bezpiecznych ferii.

            Dodała: Anna Pęk

            *Prezentacja udostępniona przez "Pedagoga sposób na"

        • Dzień Bezpiecznego Internetu w klasach 1-3
          • Dzień Bezpiecznego Internetu w klasach 1-3

          • Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Od lat w obchody tego święta angażują się państwa na całym świecie. Akcja ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie użytkowników Internetu z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Tegoroczne hasło akcji to „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”.

            Uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami aktywnie włączyli się w obchody DBI. Dzieci na zajęciach z edukacji informatycznej oglądały filmiki edukacyjne z serii Sieciaki.pl, poświęcone tematyce bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie poznali drużynę Sieciaków i Sieciuchów, dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa i poznali zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Dzieci grały w gry edukacyjne: „Sieciomat losujący”, „Laboratorium wirusów”, czy „Napraw  Robota”. Najmłodsi uczniowie wykonali też piękne prace plastyczne, plakaty, układali z rozsypanek wyrazowych zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Każda klasa ozdobiona została też gazetką tematyczną. Ponadto uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w spotkaniu online poświęconym DBI.

            Mamy nadzieję, że zajęcia poświęcone DBI zwiększyły świadomość najmłodszych uczniów na zagrożenia wynikające z niewłaściwego wykorzystania Internetu, ale także pokazały liczne możliwości wykorzystania sieci do nauki i zabawy.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Poznajemy zawód krawcowej
          • Poznajemy zawód krawcowej

          • W tym tygodniu w ramach tematyki o zawodach dzieci z oddziału przedszkolnego miały możliwość odbycia praktycznych zajęć przybliżających  pracę i zadania krawcowej. W tym celu każde dziecko mogło wykonać swoją własną poduszeczkę. Zadanie rozłożone zostało na etapy. Pierwszym z nich było przygotowanie materiału do pracy. Dzieci otrzymały tkaninę, którą należało wyprasować oraz ozdobić według własnego pomysłu. Kreatywność dzieci podczas ozdabiania poduszki przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Powstały różnokolorowe oryginalne obrazki. Kolejnym etapem było szycie oraz napełnianie poduszki watą. Zajęcia przyniosły niesamowicie wiele radości. Dzieci z wielką ciekawością kolejnych etapów, czekały i cieszyły się z efektów pracy. Poduszki, które powstały będą wspaniałą pamiątką, a samo działanie miało na celu m.in. budowanie u dzieci wiary we własne możliwości.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Balonowe gniotki
          • Balonowe gniotki

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego zrealizowały kolejne zadanie  z projektu pt. „Gramy zmysłami”.  Tym razem nasze prace miały na celu stymulowanie zmysłu dotyku. Dzieci wykonały własne „balonowe gniotki”. Poza doskonaleniem percepcji dotykowej, celem pracy było doskonalenie ruchów manipulacyjnych dłoni i palców, wydłużanie czasu koncentracji uwagi, a dodatkowo praca dała dużo radości i satysfakcji.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Konkurs w świetlicy szkolnej
          • Konkurs w świetlicy szkolnej

          • W dniu 04.02.2022r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs na najlepsze prace wykonywane techniką dowolną. Zainteresowanie dzieci konkursem było bardzo duże. Konkurs polegał na tworzeniu prac zarówno z klocków, jak i też na rysunkach. A oto laureaci konkursu: Tymoteusz Kossakowski, Lena Starościak oraz Stanisław Penar. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

            Dodał: Jacek Gierlach

        • Eko-bałwanki w oddziale przedszkolnym
          • Eko-bałwanki w oddziale przedszkolnym

          • W sali oddziału przedszkolnego zawitały eko-bałwanki. Wykorzystując najpierw produkty spożywcze, dzieci wykonały sztuczny śnieg a następnie przystąpiły do samodzielnego ozdobienia butelki po jogurtach potrzebnymi elementami tak, by powstał niezwykły bałwan. Zadanie na pozór proste lecz wymagało od dzieci precyzji dłoni podczas klejenia, wiązania i wycinania elementów , co z kolei uczyło cierpliwości i radzenia sobie z wszelkimi napotkanymi trudnościami.  Każde kreatywne działanie podejmowane  w najmłodszych latach życia dziecka kształtuje człowieka pomysłowego, pewnego siebie, radzącego sobie w każdej sytuacji problemowej w sposób twórczy.  Dzieci z radością na twarzy i wielką dumą z sukcesywnie wykonanej pracy, zabrały swoje dzieła do domu.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Savoir-vivre w klasie 3
          • Savoir-vivre w klasie 3

          • 31 stycznia w klasie 3 odbyły się zajęcia z pedagogiem szkolnym, w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”.

            Hasłem przewodnim był temat „Co to jest savoir-vivre? Na początku zajęć uczniowie wysłuchali fragmentu książki Grzegorza Kasdepke pt. „Co to jest savoir-vivre?”. Podczas analizy opowiadania wykazali się dużą aktywnością i trafnymi spostrzeżeniami. Następnie metodą „burzy mózgów”, dzieci wypowiadały się na temat dobrych manier i kulturalnego zachowania. Czerpiąc z własnego doświadczenia, dawały propozycje jak zachowywać się w różnych miejscach publicznych: w szkole, w kinie, w muzeum, na stołówce, podczas spotkania rodzinnego. Rozmawialiśmy też o tym, jak należy się ubrać na daną okoliczność. Następnie uczniowie dostali zadanie: należało prawidłowo nakryć do stołu oraz ułożyć sztućce na trzy sposoby („nie skończyłem jeść”, „poproszę dokładkę”, „zjadłem”). Dzieci świetnie poradziły sobie również z tym zadaniem.

            Podsumowaniem było stworzenie plakatu pt. „Dobre maniery w klasie trzeciej”. Każdy samodzielnie dopisywał swoje propozycje zasad kultury, a na zakończenie plakat został pięknie ozdobiony. 

            Dodała: Anna Pęk

        • Jesteśmy EKO!
          • Jesteśmy EKO!

          • Uczniowie klasy 4 podczas dwóch zajęć z wychowawcą zgłębiali tajniki życia przyjaznego ekologii. Najpierw w burzy mózgów zastanawiali się, czym jest ekologia. Następnie obejrzeli wirtualną lekcję ekologii, w której wymienione zostały najważniejsze zasady życia w zgodzie z naturą. Jako podsumowanie pracy z tematyką ekologii pracując w grupach dziewczynki i chłopcy stworzyli swoje eko-kodeksy, w których wykazali się niezwykłą wiedzą i kreatywnością. Gotowe eko-kodeksy z pomysłowymi zasadami zawisły na klasowej gazetce, aby codziennie móc je sobie przypominać.

            Dodała: Natalia Penar

        • Dzień gier stolikowych w klasie 1
          • Dzień gier stolikowych w klasie 1

          • Tematyka ostatnich naszych zajęć z edukacji polonistycznej oraz zbliżające się ferie zimowe spowodowały, że zastanawialiśmy się nad tym, jak można ciekawie spędzić wolny czas.

            Komputer i telewizor mogą być ciekawą propozycją, ale uczniowie klasy I postanowili wypróbować inne sposoby. Gdy wychowawczyni zaproponowała dzieciom „Dzień gier stolikowych”, wszyscy przyjęli to z ogromnym entuzjazmem. Nikt nie chciał długo czekać. Każdy uczeń przyniósł następnego dnia do klasy swoją ulubioną grę. Wszyscy brali udział w rozgrywkach, nawet wychowawczyni chętnie zagrała z dziećmi w warcaby, czy skoczki. Był też „Chińczyk”, „Eurobusiness”, „Dobble”, „Gra w życie”, „Bystre oczko”, „Plaster miodu”, „Ślimaki”.

            Czas przy rozgrywkach szybko mijał. Było bardzo miło i wesoło. Dzieci jednogłośnie stwierdziły, że to bardzo ciekawa propozycja na ferie zimowe, czy wolne popołudnie. Uznaliśmy, że musimy to jeszcze kiedyś powtórzyć, bo wiele innych gier czeka w naszych domach, a rozgrywki z koleżankami i kolegami z klasy są bardzo interesujące.

            Dodała: Łucja Kilar

        • Czapka, która pomaga
          • Czapka, która pomaga

          • W tym roku przypada 30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem „Przejrzyj na oczy”. Zebrane środki finansowe przeznaczone będą na okulistykę dziecięcą i na jej specjalistyczną diagnostykę. Nasze dzieci z punktu przedszkolnego zawsze brały aktywny udział we wszelkich akcjach charytatywnych. Tak było i tym razem. Dzięki wspaniałej postawie i zaangażowaniu rodziców przedszkolaków zostały zakupione zimowe czapki w jednej z sieci sklepów. Kwota z tego zakupu zasiliła konto WOŚP. Owe czapki stały się również inspiracją do zorganizowanych zajęć o charakterze społeczno-moralnym, muzyczno-ruchowym oraz plastycznym, w treści których dzieci znalazły odpowiedź na pytanie „Dlaczego warto pomagać?”.

            Altruizm pomaga nam lepiej myśleć o sobie, a każde pojedyncze działanie i wszelkie duże przedsięwzięcia przekładają się na coś wielkiego i przekuwają w niezwykłą wartość.

            „Nie da się symfonii zagrać w pojedynkę – dlatego gramy z WOŚP już 30 lat i gramy RAZEM”.

            Dodała: Teresa Janas

        • 30 Finał WOŚP w Klimkówce
          • 30 Finał WOŚP w Klimkówce

          • 30 stycznia, podczas 30 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy młodzież ze Szkoły Podstawowej w Klimkówce przeprowadziła zbiórkę pieniędzy pod hasłem „Przejrzyj na oczy. Gramy dla okulistyki dziecięcej”. W kwestowaniu wzięło udział 9 uczniów z naszej szkoły - Anna Wojtuń, Nikola Przybylska, Julia Kozak, Kamil Kasperkowicz, Wiktoria Grysztar, Sandra Stapińska, Mateusz Penar, Paweł Parylak i Hubert Słowik. Dzięki otwartym sercom mieszkańców Klimkówki oraz sąsiednich miejscowości i zaangażowaniu młodzieży, rodziców i nauczycieli udało się zebrać kwotę 8721,45 zł i 5 € . Dziękujemy! 

            Dodał: Sławomir Kasperkowicz

        • Dobre maniery w klasie 2
          • Dobre maniery w klasie 2

          • Dnia 20 stycznia w klasie drugiej odbyły się zajęcia w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”.

            Hasłem przewodnim zajęć był temat „Magiczne słowa i gesty” oraz „Co to jest savoir – vivre? Na wstępie zajęć uczniowie zapoznali się z hasłem „savoir – vivre”. Dzieci z własnego doświadczenia i w ramach pogadanki stosując tzw. metodę „burzy mózgów” podawały przykłady, przemyślenia, aktywnie włączając się do dyskusji. Dawały propozycje jak należy zachowywać się stosując te zasady w życiu codziennym. Podsumowując wszystkie myśli dzieci stworzyliśmy hasła i notatki wpisując do zeszyciku iż jest to sposób bycia zgodny z przyjętymi zasadami, normami społecznymi. To nic innego jak serdeczność, uprzejmość, życzliwość dla innych.

            Potem uczniowie wysłuchali pięknego opowiadania Doroty Bełtkiewicz „Ogród dobrych słów”. Podczas analizowania opowiadania wykazali się dużą aktywnością, bardzo dokładnymi i przemyślanymi spostrzeżeniami.

            Kolejnym etapem zajęć było wykonywanie „Słodkich koszyczków”. Były to bardzo ciekawe i pomysłowe prace plastyczno – techniczne. Dzieci z różnorodnych materiałów (kolorowych kartek, wstążek, różnobarwnych ozdób oraz cukierków) wykonały piękne koszyczki. Postanowiły je wręczyć swoim Babciom i Dziadkom z okazji ich święta stosując poznane zasady „dobrych manier” kierując się szacunkiem, serdecznością i uprzejmością wobec osób starszych.

            Dodała: Kinga Bardowska

          • Życzenia dla Babci i Dziadzia od przedszkolaków

          • „Jest taki jeden, no może dwa dni w roku… To Święto Babci i Święto Dziadka…

            Łza wówczas się kręci w oku… o tym ważnym Święcie dobrze pamiętany

            i dla naszych Dziadków niespodzianki mamy”

            Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały występ dla swoich kochanych dziadków. Pragnąc podziękować za ich obecność w codziennym życiu, za opiekę, pomoc i dobre serce, jakim obdarowują bezwarunkowo każdego dnia, sumiennie pracowały nad zapamiętaniem słów wierszy, piosenek oraz kroków tańca. Cały występ został nagrany, aby Babcie oraz Dziadkowie mogli go obejrzeć. Dzieci własnoręcznie wykonały z tej okazji laurki.

            Babciu, Dziadku  życzymy Wam zdrowia, szczęścia, pomyślności, stu lat życia i radości!

            Dodała: Joanna Krukar

        • Styczniowe urodzinki w oddziale przedszkolnym
          • Styczniowe urodzinki w oddziale przedszkolnym

          • „Wszystkiego najlepszego, słonecznych wielu dni, uśmiechu promiennego życzymy Ci.”

            W miesiącu styczniu obchodziliśmy w oddziale przedszkolnym urodzinki naszej Julii. Z tej okazji odśpiewaliśmy gromkie „Sto lat” solenizantce oraz radośnie spędziliśmy ten czas podczas wspólnych zabaw z chustą animacyjną. Po zabawach Julcia poczęstowała wszystkich cukiereczkami i na pamiątkę tego wyjątkowego dnia zrobiła zdjęcie w naszej przedszkolnej fotobudce. Juleczko, oby uśmiech z twojej twarzy nigdy nie znikał, byś zawsze była taką radosną dziewczynką, jaką jesteś!

            Dodała: Joanna Krukar

        • Lena Klara i Filip Słota z nominacją w Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych
          • Lena Klara i Filip Słota z nominacją w Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych

          • czniowie naszej szkoły brali udział w Powiatowym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych oraz w Konkursie Literackim „Świąteczne opowiadanie z morałem”. Organizatorem konkursów był Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie. Do etapu powiatowego zostały zakwalifikowane szopki uczniów klasy trzeciej Leny Klara i Filipa Słoty. Piękne szopki wykonali również: Bartłomiej Zięba, Aleksander Kaczmarski, Katarzyna Turek, Kacper Klara. Amelia Ostoia-Tomaszewska. Natomiast w konkursie literackim wzięła udział uczennica klasy trzeciej Lena Klara. Wszystkim dzieciom bardzo dziękujemy za udział w konkursach,
            a nominowanym do etapu powiatowego serdecznie gratulujemy.

            Dodała: Lucyna Nogaj

          • Kochana Babciu! Kochany Dziadziu!

          • W zimowy miesiąc styczeń wpisane są takie dni, które wywołują wielkie emocje – to Dzień Babci i Dzień Dziadka. Z okazji tego pięknego święta uczniowie klasy trzeciej przygotowali program artystyczny, który z powodu panującej epidemii został nagrany i udostępniony do obejrzenia na stronie internetowej naszej szkoły. Dzieci z wielkim zaangażowaniem recytowały wzruszające wiersze i śpiewały okolicznościowe piosenki. Oczywiście, nie zabrakło tradycyjnego „Sto lat”. Specjalnym upominkiem dla kochanych Babć i Dziadków była inscenizacja wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Mali artyści pięknie zaprezentowali się na szkolnej scenie i z przejęciem odtwarzali swoje role. Składając życzenia wnukowie wręczą swoim Babciom i Dziadziom drobne upominki w postaci laurek. 

            Kochane Babcie! Kochani Dziadkowie!

            Życzymy Wam zdrowia, szczęścia najgoręcej, co dzień dużo siły, pogody, radości i uśmiechów miłych.

            Bardzo dziękuję za nagranie filmiku panu Sławomirowi Kasperkowiczowi i panu Jackowi Gierlachowi za obsługę aparatury.

            Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i  nagrania programu artystycznego.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Napisał do nas Święty Mikołaj
          • Napisał do nas Święty Mikołaj

          • Już od grudnia dzieci z klasy 1, 2 i 3 oczekiwały z niecierpliwością listu z Kanady od Świętego Mikołaja. Wtedy to właśnie na lekcji języka angielskiego napisały do Niego swoje listy. Ich cierpliwość została nagrodzona, bo oto dotarła do nas długa, kolorowa i ciekawa wiadomość. Dzieci z zainteresowaniem słuchały listu i dowiedziały się, co ciekawego słychać nie tylko u Mikołaja, ale także u Rudolfa i Pani Mikołajowej.

            Święty Mikołaj przesłał dzieciom również życzenia i po polsku napisał wszystkie ich imiona.

                     Dodały: Małgorzata Czelny, Natalia Penar

        • Przedszkolaki przygotowują eko-karmniki
          • Przedszkolaki przygotowują eko-karmniki

          • Kolejne zadanie z projektu „Eko-zabawy” zostało zrealizowane. Po zajęciach dydaktycznych dotyczących tematyki dokarmiania ptaków zimą, dzieci z oddziału przedszkolnego przystąpiły do pracy technicznej. Na początku przygotowały karmniki dla ptaków, do których wykorzystały plastikowe butelki PET. Niezwykłą przyjemnością była również praca nad przygotowaniem pokarmu dla ptaków. Z przyjemnością mieszały wszystkie ziarna i umieszczały w swoich gotowych karmnikach. Karmniki już gotowe czekają na przylot wszystkich małych gości.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Filip Michalak laureatem ogólnopolskiej olimpiady matematycznej
          • Filip Michalak laureatem ogólnopolskiej olimpiady matematycznej

          • Miło nam poinformować, że Filip Michalak, uczeń klasy IV naszej szkoły, został laureatem Ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki ,,OLIMPUS 2021 – sesja jesienna” zajmując 13. miejsce w Polsce (ex aequo z innymi uczniami z tą samą liczbą punktów).

            Pozostali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w tym konkursie, zajęli nieco niższe miejsca w ogólnopolskim rankingu. Najlepiej z nich wypadli:

            - Franciszek Buczek (kl. IV) – 20. miejsce w Polsce

            - Lena Saferna (kl. VII) – 24. miejsce w Polsce

            - Maciej Józefowicz (kl. VIII) – 25. miejsce w Polsce

            - Zuzanna Wilusz (kl. VIII) – 27. miejsce w Polsce

            - Laura Kubas (kl. IV) – 31. miejsce w Polsce

            - Kamil Kasperkowicz (kl. VI) – 36. miejsce w Polsce

            Wszyscy uczniowie otrzymali od organizatora kolorowe dyplomy uznania za udział w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej. Serdecznie im gratulujemy wyników na miarę własnych możliwości w tym niełatwym konkursie, wykraczającym poza treści z podstawy programowej z matematyki.

            Dodała: Edyta Smolak

          • Maciej Józefowicz na etapie rejonowym konkursu matematycznego

          • W listopadzie uczniowie naszej szkoły brali udział w szkolnym etapie konkursów przedmiotowych, których organizatorem jest  Podkarpacki Kurator Oświaty w Rzeszowie. Konkursy te są kierowane do uczniów zainteresowanych tematami i zagadnieniami wykraczającymi poza treści podstawy programowej kształcenia ogólnego. Ich celem jest  wspieranie uzdolnień uczniów, wdrażanie uczniów do samokształcenia, pobudzanie twórczego myślenia, rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktycznym działaniu oraz promowanie uczniów zdolnych.

            W tym roku szkolnym do konkursów przystąpiło  12 uczniów.

            W poszczególnych konkursach najlepsze wyniki osiągnęli:

            Konkurs z języka polskiego - Natalia Sołtysik z kl. 8

            Konkurs z języka angielskiego - Paweł Fajkiel z kl. 5

            Konkurs z matematyki - Maciej Józefowicz kl. 8

            Konkurs z geografii - Lena Saferna z kl. 7

            Bardzo serdecznie gratulujemy Maciejowi Józefowiczowi, który zakwalifikował się do etapu rejonowego. Życzymy mu dużo wytrwałości w przygotowywaniu się do kolejnego etapu, który odbędzie się 14 stycznia.

            Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursach i zmierzyli się z bardzo trudnymi zadaniami.

            Dodała: Beata Boczar

        • Klasa 3 przy wigilijnym stole
          • Klasa 3 przy wigilijnym stole

          • Dzień Wigilii to nie - zwykły sobie dzień - jak co dzień.
            W każdym sercu, wierzcie mi, życzliwość się rodzi.
            I choć ludzie w dzień Wigilii tacy zagonieni,
            mają uśmiech - i z kimś drugim pragną go wymienić.

            Halina Szayerowa

            Dzień 17 grudnia był niezwykle uroczysty i nastrojowy w klasie trzeciej. W ostatnim dniu nauki stacjonarnej przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie wraz z wychowawczynią Lucyną Nogaj spotkali się przy wspólnym wigilijnym stole. Jak nakazuje tradycja pod biały obrus położyliśmy sianko. Dekorację stołu stanowiły zielone gałązki, serwetki i świeczki. Klasową Wigilię rozpoczęliśmy tradycyjnie modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii opowiadający o narodzeniu Chrystusa. Potem składaliśmy sobie życzenia i łamaliśmy się opłatkiem. Wyczekiwanym punktem klasowego świątecznego spotkania były pierogi, które dostarczyły nam Mamusie. Dzieci z apetytem pałaszowały wyśmienite pierożki i przepyszne rogaliki. Potem śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. W serdecznej i rodzinnej atmosferze spędziliśmy piątkowy dzień. Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc i pyszne smakołyki.

             Dodała: Lucyna Nogaj

        • Wigilia w oddziale przedszkolnym
          • Wigilia w oddziale przedszkolnym

          • Jednym z ostatnich tematów, które się porusza w przedszkolu przed świętami to tradycje związane z uroczystą wieczerzą wigilijną. Ostatnim ważnym wydarzeniem w oddziale przedszkolnym, poprzedzającym święta, jest przedszkolna wigilia, podczas której cała społeczność naszej grupy ma okazję się spotkać, podzielić się opłatkiem i zaśpiewać wspólnie kolędy. Mamy nadzieję, że dzieci dobrze przygotowały się do Świąt Bożego Narodzenia i zostały wprowadzone w klimat tego szczególnego okresu, aby teraz z większą świadomością i radością spędzić je w gronie rodziny i bliskich osób.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Akcja „Razem na Święta” w klasie 3
          • Akcja „Razem na Święta” w klasie 3

          • Uczniowie klasy trzeciej chętnie wzięli udział w kolejnej edycji akcji MEiN „Razem na Święta”. Dzieci podjęły w klasie kilka działań, które miały na celu niesienie pomocy innym i budowanie więzi międzypokoleniowych w okresie przedświątecznym. Trzecioklasiści pięknie udekorowali pierniczki, z których zrobili słodkie upominki. Własnoręcznie wykonali kartki świąteczne i papierowe ozdoby na choinkę. Tymi drobnymi, ale uroczymi prezencikami obdarowali najbliższych i znajomych. Dzieci dołączyły też do akcji szkolnych. Przyniosły karmę dla zwierząt z przytuliska w Krośnie oraz brały udział w zbiórce pieniężnej na rzecz chorego Ignasia. Ta piękna akcja uczy najmłodszych, że warto pomagać i być życzliwym.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Akcja "Razem na święta" klasie 2
          • Akcja "Razem na Święta" klasie 2

          • Uczniowie klasy drugiej bardzo chętnie i z wielkim zaangażowaniem włączyli się do akcji zorganizowanej przez MEiN „Razem na Święta”. Drugoklasiści wykonali piękne, pomysłowe i bardzo pracochłonne kartki świąteczne, które postanowili wręczyć sąsiadom, bliskim, znajomym i samotnym. Bardzo chętnie włączyli się również w zbiórkę darów dla potrzebującego schroniska i pomoc dla chorego Ignasia. Niektóre dzieci upiekły z pomocą rodziców pierniczki.

            Świąteczną atmosferę w klasie wprowadziło również wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie naszej wiolonczelistki Leny Starościak.

            Celem tej inicjatywy było zachęcanie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych.

            Rodzicom bardzo serdecznie dziękuję za zaangażowanie i uwrażliwienie swoich dzieci na dobro i chęć niesienia pomocy drugiemu i potrzebującemu.

            Pamiętając, że w okresie Bożonarodzeniowym zwłaszcza w tym trudnym dla nas czasie pandemii wiele osób czeka na nasze wsparcie, pomoc i zwykłe gesty życzliwości.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Akcja „Razem na święta” w klasie 1
          • Akcja „Razem na Święta” w klasie 1

          • Uczniowie klasy 1 z wielkim zaangażowaniem przystąpili do działań w ramach akcji organizowanej przez MEiN pod hasłem „Razem na Święta”.

            Po wspólnym uzgodnieniu uznaliśmy, że dzieci z naszej klasy samodzielnie przygotują ozdoby świąteczne dla osób z rodziny, sąsiadów, czy osób samotnych z najbliższej okolicy.

            Każde dziecko pracowało chętnie i dokładało wielu starań, by ozdoba świąteczna była piękna. Tylko taki prezent wykonany z radością i miłością jest szczery i przynosi radość obdarowanemu i darczyńcy.

            Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku 2022 życzymy wszystkim dużo zdrowia, spokoju i miłych chwil spędzonych w gronie rodziny.

            Klasa 1 z wychowawczynią

        • Przygotowania do świąt
          • Przygotowania do świąt

          • Grudzień jest szczególnym miesiącem, ponieważ wszyscy z niecierpliwością czekamy na Święta Bożego Narodzenia. W naszym przedszkolu jest to czas intensywnych, ale przede wszystkim radosnych przygotowań, które jeszcze bardziej wprowadzają nas w ten magiczny nastrój, na który większość z nas czeka cały rok... Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne i radosne święta w naszej tradycji, dlatego same przygotowywania do nich wprowadzają wszystkich w miłą i magiczną atmosferę. Tak samo było i w tym roku w grupie Zerówki. Już od dwóch tygodni sześciolatki z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do tych wyjątkowych świąt poprzez różne działania. Wykonywały wiele prac plastycznych związanych z tradycją bożonarodzeniową. Nieodłącznym elementem świąt jest pieczenie pierników i ozdabianie choinki. Dzieci z radością wykrawały kształty z piernikowego ciasta oraz wykonywały własnoręcznie ozdoby na przedszkolną choinkę z naturalnych materiałów przyrodniczych i ekologicznych,  dlatego jest w tym roku wyjątkowo piękna!

            Dodała: Joanna Krukar

        • Grudniowe urodzinki w oddziale przedszkolnym
          • Grudniowe urodzinki w oddziale przedszkolnym

          • W grudniu dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały urodzinki Oskarka, Wiktorii oraz Kacperka. Z tej okazji zorganizowane zostały zabawy w kole, tańce oraz zabwy z chustą animacyjną. Dzieci odśpiewały gromkie „Sto lat”, złożyły życzenia i częstowały się cukierkami. Po radosnych zabawach, w celu upamiętnienia tego dnia, na dzieci czekała sesja fotograficzna w foto budce oraz malowanie twarzy. Wszystkim jubilatom życzymy dużo zdrowia i spełnienia marzeń!

            Dodała: Joanna Krukar

        • Lena Klara z nominacją w konkursie „Moje Boże Narodzenie”
          • Lena Klara z nominacją w konkursie „Moje Boże Narodzenie”

          • 14 grudnia 2021 roku odbyły się eliminacje gminne Powiatowego Konkursu Plastyki Dzieci i Młodzieży „Moje Boże Narodzenie”. Jury dokonując oceny wszystkich prac, które wpłynęły na konkurs postanowiło zakwalifikować do etapu powiatowego 15 uczniów, wśród których znalazła się również uczennica naszej szkoły Lena Klara.

            Gratulujemy Lenie sukcesu i z niecierpliwością czekamy na wyniki kolejnego etapu, a Mai Śliweckiej i Julii Barud dziękujemy za udział w konkursie!

        • Sukcesy uczniów w konkursie „Aniołek jako ozdoba choinkowa”
          • Sukcesy uczniów w konkursie „Aniołek jako ozdoba choinkowa”

          • W grudniu nasi uczniowie bardzo licznie wzięli udział w gminnym konkursie plastycznym „Aniołek jako ozdoba choinkowa” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie. Konkurs polegał na wykonaniu z dowolnie wybranych materiałów ozdobę choinkową – aniołka. Wszyscy nasi uczniowie wykazali się kreatywnością i przygotowali piękne i pomysłowe prace, a wśród nagrodzonych w swoich kategoriach wiekowych znaleźli się:

            - II miejsce – Maria Nycz (kl. 2), Mikołaj Kielar (kl. 3), Zofia Krukar (kl. 5),

            - III miejsce – Karol Kozak (kl. 1), Jan Borek (kl. 1), Martyna Hyla (kl. 2),

            - wyróżnienia – Kacper Wacławski (oddział przedszkolny), Jakub Penar (oddział przedszkolny), Filip Borek (kl. 2), Wiktoria Michalska (kl. 2).

            Gratulujemy!

        • Wyróżnienie Zuzi Kasperkowicz w konkursie „Hej kolęda, kolęda”
          • Wyróżnienie Zuzi Kasperkowicz w konkursie „Hej kolęda, kolęda”

          • 16 grudnia 2021 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Rymanowie nastąpiło rozstrzygnięcie gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek „Hej kolęda, kolęda”, w którym wzięły również udział uczennice naszej szkoły – Emilia Litwin (oddział przedszkolny), Katarzyna Turek (kl. 3), Kamila Juź (kl. 4), Anna Wojtuń (kl. 5), Kornelia Bek (kl. 6) i Zuzanna Kasperkowicz (kl. 8). Największy sukces odniosła Zuzanna Kasperkowicz, która zdobyła wyróżnienie w kategorii uczniów klas VII i VIII.

            Konkurs został przeprowadzony online. Zadaniem uczestnika było zaprezentowanie przygotowanej przez siebie kolędy lub pastorałki poprzez nagranie filmiku.

            Gratulujemy!

        • Akcja „Wspomóż psiaka lub kociaka” zakończona!
          • Akcja „Wspomóż psiaka lub kociaka” zakończona!

          • Podobnie jak w roku ubiegłym Samorząd Uczniowski zainicjował zbiórkę karmy i środków czystości dla zwierząt z przytuliska w Krośnie. Inicjatywa ta spotkała się z dużym odzewem wśród naszych uczniów.  Zebrane dary przekazane zostaną przekazane Krośnieńskiemu Stowarzyszeniu Ochrony Zwierząt.

            Dziękujemy!

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Lekcja dla Rodaka
          • Lekcja dla Rodaka

          • Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas miłości, radości i przebaczenia, ale także czas refleksji i spotkań w rodzinnym gronie. Symboliczne dodatkowe nakrycie na wigilijnym stole dla niespodziewanego gościa jest wyrazem pamięci o tych, których nie ma z nami. Na lekcji historii klasa 7 w ramach akcji „Razem na święta” oraz „Lekcji dla Rodaka” poznawała bolesną kartę dziejów Polaków, którzy w wyniku tragicznych losów – najazdów, zsyłek, polityki antypolskiej – znaleźli się poza granicami swojego kraju. Miejscem ich deportacji stały się odległe, mroźne i trudne do życia tereny - Syberia i Kazachstan. Uczniowie dowiedzieli się z jakich powodów dokonywano zsyłek Polaków, jak wyglądała droga i warunki transportu zesłańców, jak żyli, gdzie pracowali i co jedli oraz czy udało im się powrócić z zesłania. Częścią prezentacji był film „Zsyłka” będący wspomnieniem życia w Kazachstanie pani Haliny Kardynał. Na koniec w miłej i świątecznej atmosferze, dla naszych rodaków na Wschodzie oraz dla tych, którzy powrócili do ojczyzny odczytane zostały życzenia świąteczne.

            Dodała: Justyna Barć

        • I miejsce Nikoli Przybylskiej w wojewódzkim konkursie na Bańkę OZE
          • I miejsce Nikoli Przybylskiej w wojewódzkim konkursie na "Bańkę OZE"

          • W dniu 17 grudnia 2021 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie odbyło się spotkanie finałowe konkursu plastycznego na „recyklingową” bożonarodzeniową bańkę na choinkę promującą technologie OZE (odnawialne źródła energii) tzw.: BAŃKĘ OZE, którego organizatorem był Samorząd Województwa Podkarpackiego przy współudziale Stowarzyszenia „EKOSKOP” w Rzeszowie. Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z terenu województwa podkarpackiego, a zadanie polegało na wykonaniu bańki na choinkę, która swoim przekazem plastycznym i hasłami miała promować technologie OZE i wspierać ideę stosowania nowoczesnych technologii energetycznych dla ochrony klimatu Ziemi.

            Do konkursu zakwalifikowano 14 baniek, które poddano ocenie pod kątem zgodności z regulaminem i wyłoniono 3 laureatów oraz przyznano 4 wyróżnienia. Najlepszą pracą okazała się bańka przygotowana przez naszą uczennicę Nikolę Przybylską, która zajęła I miejsce w konkursie!

            Nikola odebrała cenne nagrody rzeczowe i pamiątkowy dyplom z rąk pana Andrzeja Kuliga, Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska i pana Mirosława Ruszały, koordynatora konkursu ze Stowarzyszenia „EKOSKOP” w Rzeszowie.

            Nagrodzone „BAŃKI OZE” można zobaczyć w dniach od 17 do 23 grudnia 2021 r. w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

            Gratulujemy Nikoli i życzymy dalszych sukcesów!

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Święta tuż, tuż… Klasa 3 dekoruje pierniczki
          • Święta tuż, tuż… Klasa 3 dekoruje pierniczki

          • Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, czas świątecznych wypieków, ubierania choinki i innych przedświątecznych przygotowań. Uczniowie klasy trzeciej w dniu 13 grudnia postanowili wnieść trochę świątecznego i magicznego nastroju do swojej klasy. Na zajęciach kulinarnych dzieci dekorowały pierniczki. W klasie unosił się ich piękny korzenny zapach. Po przygotowaniu stanowisk pracy uczniowie ochoczo zabrali się do dekoracji ciasteczek. Ileż było przy tym emocji, czyje pierniczki będą piękniejsze! W ruch poszły cukrowe pisaki, posypki, koraliki, perełki dekoracyjne oraz lukier przygotowany z pomocą wychowawczyni. Piernikowe aniołki, gwiazdki, dzwoneczki, choinki, domki – przybrały piękny świąteczny wystrój. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne. Następnie piernikowe cudeńka zostały ślicznie zapakowane. Każde dziecko swoją paczuszkę zabrało do domu, by obdarować świątecznymi słodkościami najbliższych. Zajęcia kulinarne sprawiły dzieciom wiele radości i miłych przeżyć.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Dzień Optymisty w klasie 3
          • Dzień Optymisty w klasie 3

          • Dnia 15 grudnia w klasie trzeciej odbyły się zajęcia w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. Od samego rana trzecioklasiści byli uśmiechnięci i w dobrych humorach. Miły nastrój podkreślały też kolorowe ubrania dzieci, które stały się jednym z elementów zorganizowanego w klasie Dnia Optymisty. Hasłem przewodnim zajęć był temat „Nikt nie może być sam” – wszyscy dajemy sobie dobre słowo, uśmiech i pomocną dłoń. Na wstępie uczniowie zaznajomili się z pojęciem optymista, a następnie podawali przykłady i przemyślenia z życia swojej klasy. Poznane pojęcie pokazywali też za pomocą mimiki twarzy. Potem wysłuchali przepięknej bajki terapeutycznej pt. „Bajka o samotnym księżycu”, która jest opowieścią o samotności, przyjaźni i marzeniach. Podczas jej omawiania trzecioklasiści wykazali się dużą aktywnością i trafnymi spostrzeżeniami. Kolejnym punktem była praca grupowa, podczas której chłopcy wyszukiwali napisy określające człowieka optymistycznego i naklejali je na dużym arkuszu papieru, natomiast dziewczynki zajęły się tematem, „co zrobić by nikt nie czuł się samotny”. Wszystkie dzieci wspaniale pracowały na zajęciach, były bardzo aktywne i zaangażowane. W pełni zasłużyły na uśmiechnięte buźki, które miały przyklejone do bluzeczek. Na zakończenie zajęć, już w kolejnym dniu, dzieci wypisywały na żółtych słoneczkach życzliwe słowa dla koleżanek i kolegów z klasy.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Santa Claus is coming to town
          • Santa Claus is coming to town

          • 6 grudnia 2021 roku uczniowie klasy 6 i 8 na zajęciach wspomagających z języka angielskiego poznawali historię św. Mikołaja. Oglądali filmik, rozwiązywali zadania interaktywne i zagadki w aplikacji Genially, śpiewali piosenkę „Santa Claus is coming to town”, a także pomagali św.  Mikołajowi uratować święta poszukując zaginionych reniferów. Na zajęciach nie zabrakło również zdjęć mikołajkowych w fotobudce.

            Dodała: Agnieszka Groblewska

        • Wizyta Świętego Mikołaja w naszej szkole
          • Wizyta Św. Mikołaja w szkole i w przedszkolu

          • Święty Mikołaj nocą wędruje
            W okna zagląda i nasłuchuje.
            Gwiazdka w okna świeci,
            Gdzie są grzeczne dzieci.

            Przygotowując się do spotkania z dziećmi naszej szkoły, świętemu Mikołajowi pomagał Samorząd Uczniowski i Rada Rodziców.

            W szkole od rana panował radosny nastrój. Dzieci, pięknie wystrojone – dziewczynki w czerwone sukienki, chłopcy w bluzy w kolorze czerwonym, z ożywieniem rozmawiały tylko o Nim. Starsze klasy w czerwonych czapkach na głowach z wypiekami na twarzach trwały w oczekiwaniu, trudno im było opanować  emocje. Kiedy więc dzwoneczki oznajmiły, że Święty Mikołaj już przybył, radość ogarnęła wszystkich. Przecież dziś czeka na każdego miły prezent! W ustalonym porządku, klasami udawaliśmy się, na spotkanie z Mikołajem.  Wszystkie dzieci, serdecznie dziękowały Mikołajowi za prezenty.

            Tradycja obdarowywania się upominkami przekazywana jest od pokoleń. W Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, mikołajki organizujemy tradycyjnie 6 grudnia, wspominając biskupa Mirry, świętego Mikołaja.  Legenda głosi, że rozdał on swój majątek ubogim, stając się dla innych wzorem. Warto więc okazywać sobie dobroć, obdarowując się drobnymi upominkami. Ważne, by był to uczynek płynący z serca, z chęci sprawienia innym radości. Chwila, którą poświęcimy na przygotowanie prezentu, pozwoli nam przez moment zatrzymać się w biegu, pomyśleć o kimś z życzliwością, wyzwoli w nas chęć czynienia dobra na co dzień.

            Różnie dzieci przygotowywały się na spotkanie z Mikołajem. Jedne piekły ciasteczka, zostawiały kubek gorącego mleka, inne pisały listy lub wystawiały skarpety. Ważne, że wszystkie szczęśliwe i uśmiechnięte przeżywały dziś chwile radości, którą zachowają w sercu na długo.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

            Św. Mikołaj w szkole

            Św. Mikołaj w punkcie  przedszkolnym

            Św. Mikołaj w oddziale przedszkolnym

        • Sukcesy przedszkolaków w gminnym konkursie recytatorskim
          • Sukcesy przedszkolaków w gminnym konkursie recytatorskim

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego  uczestniczyły w konkursie recytatorskim pt. „Wierszowanki z uśmiechem” organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Rymanowie. Celem konkursu było rozwijanie postawy twórczej dzieci, a także poszukiwanie nowatorskich interpretacji znanych utworów literackich. Wśród 88 uczestników konkursu znalazły się również nasze małe talenty. Serdecznie gratulujemy wyróżnionym dziewczynkom: Emilii Hap, Emilli Litwin oraz Wiktorii Walus i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy również pozostałym dziewczynkom za udział w konkursie: Julii Pelczar i Ninie Kasperkowicz.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Akcja „Kolorowe kredki” zakończona!
          • Akcja „Kolorowe kredki” zakończona!

          • Akcja charytatywno – ekologiczna „Kolorowe kredki” została zakończona. Miała wielki oddźwięk w społeczności naszej szkoły. Dzieci i młodzież, począwszy od przedszkola do klasy VIII wraz z rodzicami, wyczulone na pomoc innym, chętnie włączyły się w zbiórkę kredek. Jako spadkobiercy myśli św. Jana Pawła II, który jest patronem naszej szkoły, chętnie włączamy się we wszelkie akcje charytatywne. Jak już wcześniej informowaliśmy, z kredek ołówkowych, które są w gorszym stanie, wolontariusze robią niezwykłą biżuterię i inne przedmioty, które są przekazywane na różne aukcje charytatywne. Kredki, które można jeszcze używać, są temperowane, wkładane do piórników uszytych przez wolontariuszy i zawożone do szpitali dziecięcych, szkół przyszpitalnych, świetlic środowiskowych. Kredki świecowe są przetapiane na nowe o bajkowych kształtach.

            Paczka z kredkami zostanie wysłana do organizatorów tej wspaniałej akcji.

            Bardzo dziękujemy Wszystkim zbieraczom kredek i koordynatorowi akcji pani Joannie Krukar.

            Więcej informacji na temat akcji można przeczytać na stronie pomysłodawcy i organizatora:

            https://szkolazagosciniec.edupage.org/a/wolontariat-moc-promieni?eqa=dGV4dD10ZXh0L3RleHQxMSZzdWJwYWdlPTE%3D

            oraz na profilu „Kolorowe kredki - zbieramy kredki i pomagamy wyjątkowym i niesamowitym” na Facebooku:

            https://www.facebook.com/Kolorowe-Kredki-zbieramy-kredki-i-pomagamy-wyj%C4%85tkowym-i-niesamowitym-101306534566819/

          • „Zapal Światło Wolności” - 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego

          • „Zapal Światło Wolności” to akcja społeczna Instytutu Pamięci Narodowej organizowana z okazji 40. rocznicy wybuchu stanu wojennego. W poniedziałek, 13 grudnia o godz. 19:30 w oknach domów, urzędów i instytucji publicznych rozbłysną świece na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny. Akcja nawiązuje do gestu, jakim na początku lat 80. Polacy, a także inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.

            W ramach inicjatywy można zapalić także wirtualne światło wolności na stronie IPN https://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.

            Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji.

        • Czy inny znaczy gorszy? – zajęcia projektowe w klasie 2
          • Czy inny znaczy gorszy? – zajęcia projektowe w klasie 2

          • 10 grudnia 2021r. w klasie II odbyły się zajęcia tematyczne w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”, który jest realizowany w szkole. Tematem zajęć była próba odpowiedzi na pytanie „Czy inny znaczy gorszy?.” Pani Małgorzata Jakubowicz wyjaśniła dzieciom znaczenie pojęć: tolerancja i akceptacja. Drugoklasiści aktywnie włączyli się w dyskusje na zaproponowany przez  nauczycielkę temat i podawali przykłady z życia wzięte. Następnie pani bibliotekarka przeczytała dzieciom baśń H.Ch. Andersena pt. „Brzydkie kaczątko”. Uczniom bardzo spodobała się treść baśni nawiązująca do tematu zajęć. Na zakończenie dzieci kolorowały rysunki przedstawiające głównego bohatera baśni.

            Zajęcia były ciekawe i interesujące, a przede wszystkim miały charakter wychowawczy. Podczas magicznej podróży do świata wartości dzieciom towarzyszyła kukiełka Lusia – bajkowy przyjaciel, symbol realizowanego projektu.

        • I sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej
          • I sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie

          • Dnia 9.12.2021r. odbyła się I sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej w Rymanowie, w której brali udział przedstawiciele uczniów naszej szkoły – Alicja Kubas i Maciej Józefowicz. W spotkaniu, oprócz radnych z innych szkół, uczestniczyli m.in. pan Burmistrz Wojciech Farbaniec oraz jego zastępca pan Grzegorz Wołczański, a także przewodniczący Rady Miejskiej pan Andrzej Pitrus i radny pan Krzysztof Buczek.

            Na początku pan Andrzej Pitrus powitał przybyłą młodzież i powitał ich jako radnych. Uczniowie złożyli ślubowanie, a następnie wręczono im zaświadczenia o powołaniu do Młodzieżowej Rady Miejskiej.

            Następnie przystąpiono do wyborów władz Rady. Na początku wybrano komisję skrutacyjną, w której skład weszli: Alicja Kubas z Klimkówki, Dominika Twardowska z Sieniawy i Bartosz Lorenc z Rymanowa. Spośród 5 kandydatów na przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miejskiej wybrano – Oskara Kijowskiego ze szkoły w Rymanowie, wiceprzewodniczącymi zostali: Julia Komborska z Posady Górnej i Zuzanna Rodak z Wróblika Szlacheckiego. Sekretarzem został Maciej Józefowicz z Klimkówki.

            Pan Burmistrz zaprezentował zebranym raport o stanie Gminy Rymanów za rok 2020.

            Na koniec pożegnano młodzież i ustalono datę następnego spotkania.

            Gratulujemy Ali i Maćkowi powołania do Rady i życzymy sukcesów w pracy samorządowej na rzecz naszej gminy.

            Dodała: Małgorzata Jakubowicz

        • Cena odwagi i sprzeciwu - historia rodziny Ulmów
          • Cena odwagi i sprzeciwu - historia rodziny Ulmów

          • Niepodległość naszego państwa jest podstawą wolności każdego z nas dlatego jej wartość i znaczenie można podkreślać w każdym czasie i w różny sposób. W ramach projektu „Wolna Niepodległa” realizowanego z Programu Wieloletniego „Niepodległa”, wspólnie z Muzeum Zamek w Łańcucie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej oraz Podkarpackim Kuratorem Oświaty, przygotowane zostały lekcje on-line dla uczniów szkół z województwa podkarpackiego.

            W związku z tym klasa 6 i 7 uczestniczyła w jednym z takich spotkań pt. „Rola wartości leżących u podstaw odzyskania i utrzymania niepodległości Polski oraz budowy jedności Narodu Polskiego na przykładzie rodziny Ulmów z Markowej”.

            Głównym punktem lekcji był wykład pana Kamila Kopery pt. „Cena odwagi i sprzeciwu - historia rodziny Ulmów”.

            W trakcie zajęć została ukazana historia rodziny Ulmów i ukrywanych przez nich Żydów z Markowej, historia trudna, ale też tak ważna, że mimo upływu lat wciąż powinna pozostać żywa w pamięci każdego z nas. Oprócz przedstawienia uczniom faktów historycznych dodatkowym celem zajęć było wspieranie rozwoju moralnego oraz postaw patriotycznych i społecznych młodego pokolenia.

            Dodała: Justyna Barć

        • Konkurs czytelniczy "Mój przyjaciel z okładki" rozstrzygnięty
          • Konkurs czytelniczy "Mój przyjaciel z okładki" rozstrzygnięty

          • W dniach 02.11-15.11 2021r. odbył się konkurs czytelniczy ,,Mój przyjaciel z okładki” zorganizowany prze bibliotekę szkolną. W konkursie brali udział uczniowie klas I-III. Celem konkursu było rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci z młodszych klas. Po wypożyczeniu i przeczytaniu swojej ulubionej książki dziecko miało stworzyć dowolną techniką pracę plastyczną. Praca ta miała przedstawiać portret ulubionego bohatera z bajki, baśni czy opowiadania. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Napłynęło wiele ciekawych prac. Po długich obradach jury przyznało trzy główne nagrody oraz wyróżnienie. Pierwsze miejsce zajęła Martyna Hyla z kl. II. Drugie miejsce przypadło w udziale Filipowi Szajnie z kl. II. Trzecie miejsce zajął Karol Kozak z kl. I, a wyróżnienie otrzymał Aleksander Kaczmarski z kl. I. Wszystkim biorącym udział w konkursie gratulujemy.

            Dodał Jacek Gierlach

        • Posłuchaj rad Jana z Czarnolasu
          • Posłuchaj rad Jana z Czarnolasu

          • Uczniowie klasy VII, podsumowując wiadomości dotyczące poznanych utworów Jana Kochanowskiego i biografii poety, przygotowali prezentacje multimedialne, które zaprezentowali swoim kolegom na forum klasy. Oceniano zawartość merytoryczną, ale też pomysłowość wykonania zadania. Z zainteresowaniem wysłuchano prelegentów, nagradzając każdy występ brawami.

            Dodała Agata Barzyk

        • Muzyka przyjaźni w klasie 1
          • Muzyka przyjaźni w klasie 1

          • Uczniowie klasy 1 przystąpili do realizacji Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek”. W listopadzie wybraliśmy do realizacji zadanie „Muzyka przyjaźni”. Najpierw wychowawczyni przeczytała dzieciom opowiadanie Anny Bomby pt. „Muzyka przyjaźni”. Wszyscy słuchali opowiadania z wielkim zainteresowaniem, potem chętnie odpowiadali na pytania dotyczące bohaterki i jej przygód. Okazało się, że przeżycia gąsieniczki Lili były dla pierwszaków bardzo wzruszające. Dzieci dobrze zapamiętały kolejność wydarzeń, sprawnie porządkowały obrazki historyjki. Zadawały też pytania dotyczące przemiany gąsienicy w motyla. Oprócz wyjaśnień wychowawczyni, pomocny okazał się film edukacyjny ukazujący etapy rozwoju motyla. Ułatwił on dzieciom zrozumienie tego tematu. Wszyscy współczuli bohaterce, że musiała tak bardzo cierpieć z powodu swojego wyglądu.

            W kolejnym dniu realizacji naszego przedsięwzięcia zastanawialiśmy się nad zagadnieniem – co to jest przyjaźń, szacunek i tolerancja. Początkowo trudność sprawiało nazywanie tego, co dzieci chciały powiedzieć, ale potem okazało się, że nawet pierwszaki potrafią rozmawiać na takie poważne tematy.

            Trzeci dzień poświęciliśmy na wykonanie z kolorowego papieru stojącego motyla. Uczniowie pracowali w skupieniu i każdy chciał, aby jego praca była najładniejsza. Wykonane motyle zdobią teraz naszą klasę.

            Dodała: Łucja Kilar

        • Andrzejki w "Kolorowym przedszkolu"
          • Andrzejki w "Kolorowym przedszkolu"

          • Wigilia św. Andrzeja, czyli popularne andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. Przedszkolaki chciały poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu 30 listopada wzięły udział w zabawie andrzejkowej. Dzieci miały okazję poznać imiona swoich nowych przyjaciół czy zawody, które będą wykonywać  w przyszłości. Rzucały monetami do wody wypowiadając „magiczne zaklęcia”, losowały rysunki zwierzątek, które odkrywały nasze cechy charakteru oraz odbyła się „wędrówka butów”. Nie zabrakło ciasteczkowych wróżb, za które bardzo dziękujemy pani Ewelinie Wietecha, mamie naszego Dawidka. Każdy przedszkolak częstował się smaczną babeczką z „wróżbą. Po atrybutach poszczególnych zawodów rozpoznawały kim będą w przyszłości. Następnie tańczyliśmy w rytm naszych ulubionych piosenek. Dzień upłynął w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.

            Dodała: Grażyna Byra

        • Andrzejki w klasach 6 - 8
          • Andrzejki w klasach 6 - 8

          • W polskim kalendarzu istnieje wiele świąt, które zdecydowanie warto odkurzyć, chociażby po to, aby pokazać naszym dzieciom zwyczaje kultywowane przez ich dziadków i pradziadków. Jednym z takich świąt są andrzejki.

            W dawnej Polsce były jedną z ważniejszych dat w kalendarzu, a wróżby odprawiane w ten wyjątkowy wieczór traktowano z ogromną powagą. Obecnie wróżby andrzejkowe są okazją do wesołej zabawy i traktujemy je z przymrużeniem oka.

            Uczniowie kl. VI – VIII także postanowili sprawdzić, jaką przyszłość przyniesie im los. Każda klasa udekorowała swoją salę, przygotowała wróżby i zadbała o odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom. Wróżby przeplatane były wesołymi tańcami i słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez uczniów.

            Andrzejki spędziliśmy w bardzo przyjaznej, wesołej atmosferze, sprzyjającej integracji i budowaniu wspólnoty klasowej.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Wielka „bitwa” na języku polskim
          • Wielka „bitwa” na języku polskim

          • Na zakończenie omawiania książki Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni” uczniowie 5 klasy mieli przygotować po 10 kartek z pytaniami dotyczącymi lektury. Na lekcji odbyła się „bitwa o plac”. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, każda zbudowała z ławek i krzeseł swoją fortecę. Kartki z pytaniami dzieci zmięły w kulki. Zadaniem każdej grupy było przerzucenie kulek z pytaniami na terytorium drużyn przeciwnych. Po upływie wyznaczonego czasu każda z grup musiała odpowiedzieć na pytania znajdujące się na kulkach, które pozostały w ich fortecy.

            W ten sposób uczniowie powtórzyli sobie treść lektury, a jednocześnie świetnie się przy tym bawili.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor 

        • Andrzejki w oddziale przedszkolnym
          • Andrzejki w oddziale przedszkolnym

          • W grupie „oddział przedszkolny” odbyły się tradycyjne Andrzejki. Dzieci z utęsknieniem czekały na ten dzień. Po wcześniejszych przygotowaniach, z rozpromienionymi twarzami przeżywały dzień Św. Andrzeja. W ramach zabaw i różnych imprez, dzieci wraz z nauczycielem prowadzącym, miały następujące atrakcje: zabawy muzyczne i taneczne w kole, lanie wosku, kręcenie kołem, „Kapelusz czarownicy” - losowanie wróżb, zabawa „Kim będę, gdy dorosnę”, zabawa „łapanie szczęścia”. Dodatkową atrakcją było spotkanie z wróżką, która podchodziła do dzieci i rozbawiała swoim głosem. Pod koniec zabaw, dzieci ze smakiem i wielkim apetytem usiadły do stołu i z radością spożywały przyniesione smakołyki.
            Czas szybko minął, dzieci powróciły do domów pełne wróżb andrzejkowych wierząc, że wszystkie spełnią się w ich dziecięcym życiu.

            Dodała: Joanna Krukar

        • Andrzejki w świetlicy szkolnej
          • Andrzejki w świetlicy szkolnej

          • W dniu 30.11.2021r. jak nakazuje tradycja w świetlicy szkolnej odbyły się „Andrzejki”. Dzieci bardzo chętnie brały udział w konkursach, zabawach, wróżbach czy przepowiadaniu przyszłości. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się wróżba dotycząca przyszłego zawodu. Co by było gdybym zastał?... Inną zabawą była wróżba spełniania życzeń. Każde dziecko wymyślało sobie jakieś życzenie i po trafieniu monetą do miski życzenie to w tym roku się spełni. Ciekawą wróżbą była wróżba „kolory” polegająca na wylosowaniu kolorowej karteczki. Po wylosowaniu wróżka odczytywała przepowiednię. Wróżba „kości” polegała na wyrzuceniu przez dziecko dowolnej liczby oczek. Każdej liczbie przyporządkowana była wróżba.

            Dodał Jacek Gierlach

        • Andrzejki w klasie 3
          • Andrzejki w klasie 3

          • „Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”…

            Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Kojarzyła się z magią, wróżeniem i tajemniczymi obrzędami. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były niezwykle poważnie, jednak teraz jest to wesoła zabawa z przymrużeniem oka. 29 listopada odbyły się andrzejki w klasie trzeciej. Z samego rana dzieci udekorowały klasę kolorowymi balonikami i wraz z wychowawczynią przygotowały stoliki pełne smakołyków, które przyrządziły mamusie. Wszyscy wesoło tańczyli przy dyskotekowych przebojach dla dzieci. Tańce przeplatane były wróżbami i przerwą na podjadanie pysznych muffinek, babeczek
            i cukierków. Wiele emocji wśród dzieci wzbudziły wróżby, na które z niecierpliwością oczekiwały. Z butów ustawionych jeden za drugim wróżono, kto pierwszy będzie przy ołtarzu, zgadywano imię przyszłego męża i żony z serduszek, do których wbijano szpilkę, losowano karteczki z wypisanymi wróżbami dotyczącymi przyszłości, zgadywano przyszły zawód, lano wosk itp. Zabawa andrzejkowa w klasie trzeciej była bardzo udana. Dzieci miło
            i przyjemnie wspólnie z wychowawczynią spędziły czas.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Zabawa andrzejkowa w klasie 1
          • Zabawa andrzejkowa w klasie 1

          • Ostatni dzień listopada był w naszej klasie bardzo miły. Dzieci cieszyły się, że zorganizujemy klasową zabawę andrzejkową. Przygotowywaliśmy się do tego już dzień wcześniej, bo każdy pierwszak samodzielnie wykonał łódkę z żagielkiem, na którym wypisał swoje imię. Łódeczki pływały w misce wypełnionej wodą. Te które się ze sobą zderzyły, oznaczało, że ich właściciele zostaną przyjaciółmi. Miłe chwile spędziliśmy też przy słodkim poczęstunku i ulubionych napojach. Wróżyliśmy też kto pierwszy się ożeni lub wyjdzie za mąż. Dużo radości sprawiła zabawa z kolorowymi balonami, losowanie nazwy przyszłego zawodu i imienia swojej przyszłej sympatii. Cieszymy się, że potrafiliśmy samodzielnie zorganizować klasową zabawę. Rodzicom dziękujemy za słodkości, które będziemy pałaszować jeszcze do końca tygodnia.

            Dodała: Łucja Kilar

        • Klasowa zabawa andrzejkowa w klasie 2
          • Klasowa zabawa andrzejkowa w klasie 2

          • Listopad to miesiąc niezwykły. Wchodzimy w niego tanecznym halloweenowym krokiem, żeby potem w ciszy i zadumie wspomnieć bliskich, którzy odeszli. Koniec listopada także jest wyjątkowy. Nadchodzą andrzejki, a jeśli andrzejki to zabawa, wróżby i swawole. Andrzejki obchodzone w Polsce od kilku pokoleń, nie tracą na popularności. Nasze babcie nie świętowały wspólnie z dziadkami, gdyż chłopcy i dziewczęta bawili się osobno. Mniej w nich było śmiechu i radości, a więcej skupienia, magii i wiary, że tego dnia przyszłość otwiera swoje tajemnice. Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą.

            I tak we wspaniałych humorach, wspólnej zabawie klasa druga wraz z wychowawcą uczestniczyła w klasowych andrzejkach. Dzieciom towarzyszyły ogromne emocje przy wspólnych tańcach, zabawach i wróżbach. Wśród nich były: odkrywanie losu, kolorowe kartoniki ukryte w balonikach, wybieranie zawodów, andrzejkowe serce, sercowe strzały, szukanie i wybieranie swojego przyszłego partnera oraz wiele innych zabaw i gier przy tańcach i muzyce. Wszystkie wspomniane zabawy były olbrzymią porcją śmiechu, żartów i radości. Spożywały również wyśmienite przekąski, które dodawały im energii i siły. Dzieci świetnie ze sobą integrowały się, miło ze sobą spędziły ten dzień. Następnie po wspólnym uporządkowaniu klasy usiadły do zajęć plastycznych, aby przelać na papier to co najbardziej utkwiło im z tych wspólnie spędzonych chwil.

            Rodzicom bardzo dziękujemy za przygotowanie smakowitych słodkości i dekoracji.

            Dodała: Kinga Bardowska

        • Sukcesy uczniów w Konkursie Papieskim
          • Sukcesy uczniów w Konkursie Papieskim

          • Uczniowie klasy 3, 5 i 6 naszej szkoły wzięli udział w XII Konkursie Papieskim pod hasłem „Nie lękajcie się” organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Drohojowie. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej.

            Jesteśmy dumni z naszych uczniów, których prace zostały docenione i bardzo wysoko ocenione przez jury.

            W Konkursie Literackim uczeń 6 klasy, Mikołaj Brzęk, zdobył I miejsce za wiersz „Koncertowa droga…do Boga”.

            W Konkursie Plastycznym Nikola Przybylska, również uczennica 6 klasy, otrzymała wyróżnienie.

            Gratulujemy Mikołajowi i Nikoli! Wspieramy Was w rozwijaniu talentów i życzymy dalszych sukcesów!

            Dziękujemy również pozostałym uczniom za udział w konkursie: Julii Barud, Aleksandrowi Jakubowiczowi, Lenie Klara, Wiktorii Macnar, Stanisławowi Penarowi, Katarzynie Turek oraz Pawłowi Fajklowi.

            Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor

        • Piszemy listy do św. Mikołaja
          • Piszemy listy do św. Mikołaja

          • To już nieodłączna tradycja okresu przedświątecznego – wiele dzieci już w listopadzie pisze list do świętego Mikołaja, by na pewno zdążył dotrzeć na czas.

            Klasy I, II i III na lekcji języka angielskiego postanowiły napisać listy do św. Mikołaja do Kanady. W swoich listach nie prosiły o prezenty, bo te z pewnością dostaną, ale pytały o samopoczucie Mikołaja i Pani Mikołajowej. Opowiadały o swoich ulubionych grach, kolorach, przysmakach, sportach zimowych.

            Życzyły też Mikołajowi bezpiecznego lotu!

            Wszystkie listy zostały już wysłane i teraz będziemy z niecierpliwością oczekiwać na odpowiedź.

            Dodała: Malgorzata Czelny

        • Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa!
          • Mały człowiek duża sprawa, mały człowiek ma swe prawa!

          • 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w klasie trzeciej odbyły się zajęcia warsztatowe w ramach realizacji zadania listopadowego z Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z Prawami Dziecka w oparciu o Konwencję o Prawach Dziecka. Na wstępie nauczycielka przybliżyła uczniom postać wspaniałego wychowawcy i autora wielu książek dla dzieci - Janusza Korczaka, którego dokonania i jego walka o dobro, sprawiedliwość i ochronę praw dziecka zdumiewają do dziś swoją aktualnością. Następnie dzieci wysłuchały treść wiersza M. Brykczyńskiego „Prawa Dziecka”, obejrzały film edukacyjny pt. ”Dzień Rodziny” i zaśpiewały piosenkę pt.”Prawa dziecka”. Trzecioklasiści z wielkim zaangażowaniem wypowiadali się na temat Praw Dziecka, podawali ciekawe i trafne odpowiedzi. Kolejnym punktem zajęć było plastyczne przedstawienie wybranego Prawa Dziecka. Pięknymi i kolorowymi rysunkami dzieci ozdobiły swoją klasę.

            Dodała: Lucyna Nogaj

        • Spotkanie z pielęgniarką szkolną
          • Spotkanie z pielęgniarką szkolną

          • 23 listopada uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w spotkaniu z pielęgniarką szkolną panią Basią, która przeprowadziła pogadankę o potrzebie dbania o zdrowie, zwłaszcza teraz w czasie pandemii. Podczas spotkania uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących zasad zdrowego odżywiania się. Pani pielęgniarka podkreśliła znaczenie, jakie dla zdrowia ma pełnowartościowy posiłek, picie odpowiednio dużej ilości wody oraz spożywanie owoców i warzyw. Zwróciła też uwagę na ruch na świeżym powietrzu i uprawianie sportu. Równie ważna jest dbałość o higienę osobistą i prawidłowe szczotkowanie zębów. Dzieci z zainteresowaniem słuchały słów pielęgniarki i pochwaliły się posiadanymi wiadomościami na temat zdrowia. Pani Basia przybliżyła też dzieciom pracę pielęgniarki, opowiedziała o swoich obowiązkach i czym zajmuje się w gabinecie. Podczas spotkania uczniowie zdobyli wiele cennych informacji, które z pewnością wykorzystają w życiu codziennym. Dziękujemy pani pielęgniarce za ciekawą prelekcję i przydatne wskazówki dotyczące zasad zdrowego stylu życia.

            Dodała: Lucyna Nogaj