18 maja 2020r. przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II, Patrona Szkoły Podstawowej w Klimkówce.
Na temat postaci naszego Wielkiego Rodaka napisano już bardzo dużo, roztrząsając najdrobniejsze epizody Jego życia i pontyfikatu. Żadne słowa nie oddadzą jednak w pełni charyzmy św. Jana Pawła II, Jego ogromnej empatii, miłości, jaką darzył wszystkich ludzi i cały świat. Historia życia Karola Wojtyły to opowieść o artyście, filozofie, wychowawcy młodzieży, kapłanie, a także jedynym w swoim rodzaju polityku, mającym ogromny wpływ na kształt dzisiejszego świata.
Dla Niego zawsze najważniejszy był człowiek. Chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Rozumiał ludzi i ich problemy, wcielał w życie idee dialogu społecznego, międzykulturowego, ideologicznego. Zawsze podkreślał, że najważniejsze jest porozumienie ponad podziałami, a każdy człowiek ma do przejścia swoją indywidualną ścieżkę życia. W liście do artystów pisał: "Zadaniem każdego człowieka jest być twórcą własnego życia: człowiek ma uczynić z niego arcydzieło sztuki".
Mówiąc o sobie, o swojej drodze życiowej, naukowej i teologicznej wskazywał, że szukając swoich korzeni filozoficznych znalazł je w filozofii ks. prof. Kazimierza Waisa. To swoiste wyznanie jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ ks. prof. Wais pochodził z Klimkówki, a dom, w którym mieszkał, znajduje się w sąsiedztwie naszej szkoły.
Papież Polak wielkie nadzieje na nadejście nowego, lepszego świata, wolnego od nienawiści, przemocy i nierówności społecznej widział w dzieciach i młodzieży: "Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta". O młodych ludziach mówił też: "Wy jesteście przyszłością świata […] Wy jesteście moją nadzieją".
Dzieci i młodzież z Klimkówki pamiętają o tych słowach i starają się nie zawieść pokładanych w nich nadziei, realizując w codziennym życiu naukę św. Jana Pawła II.
Obecna sytuacja w Polsce uniemożliwiła nam wspólne, uroczyste świętowanie wspaniałego Jubileuszu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Postanowiliśmy jednak złożyć hołd św. Janowi Pawłowi II najlepiej jak umiemy. Szkoła Podstawowa w Klimkówce dołożyła wszelkich starań, by podziękować za wielki dar osoby św. Jana Pawła II.
Dzieci i młodzież wraz ze swoimi rodzinami i nauczycielami, wzięli udział w różnorodnych akcjach zorganizowanych dla uczczenia urodzin Papieża.
Wzorując się na św. Janie Pawle II, wielkim patriocie, dla którego Polska była zawsze sprawą najważniejszą, dzieci napisały wiersze na konkurs „Wokół symboli narodowych” oraz uczyły się poprzez zabawę, wykorzystując prezentację multimedialną „Jestem z Wami”.
Św. Jan Paweł II zawsze był blisko cierpiących i potrzebujących. Biorąc przykład z Papieża dzieci włączyły się także do akcji „Marzycielska Poczta”, polegającej na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek dla chorych dzieci z całej Polski, by sprawić im radość i wywołać uśmiech na ich twarzach.
W pontyfikat św. Jana Pawła II bardzo wyraźnie wpisał się symbol okna, dlatego uczniowie i ich rodziny postanowili udekorować okna swoich domów, dając tym wyraz pamięci o Ojcu Świętym.
Z dużym odzewem spotkała się także inicjatywa pod hasłem: Zagraj na koncercie dla naszego Patrona – „Śpiewamy dla Ciebie Ojcze Święty”, polegająca na zaśpiewaniu i nagraniu piosenki dla Ojca Świętego. Zaangażowały się w nią całe rodziny, pięknie prezentując swoje muzyczne talenty. Nie zabrakło również recytacji wierszy z dedykacją dla Papieża.
Ponadto nasi uczniowie rysowali portrety św. Jana Pawła II, wykorzystując różne techniki plastyczne, wykonywali laurki dla Papieża, pisali podziękowania, tworzyli filmy i prezentacje multimedialne, wykazując się ogromną kreatywnością i pomysłowością.
Dziękujemy za zaangażowanie wszystkim uczniom i rodzicom, a także dyrekcji i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej w Klimkówce.
Patrząc z nadzieją i wiarą w przyszłość, powtórzmy za św. Janem Pawłem II: "Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie".
Dziękujemy Ojcze Święty!
Dodała: Joanna Wójcik-Kaczor