W poniedziałek 11 kwietnia uczniowie klasy 8 na matematyce próbowali wyznaczyć liczbę pi oraz znaleźć wzór na długość okręgu. Każdy uczeń przyniósł na lekcję przedmiot w kształcie koła. Zadaniem uczniów było zmierzenie obwodu oraz średnicy przyniesionych przedmiotów. Obwód mierzono przy pomocy sznurka i linijki. Do pomiaru średnicy koła uczniowie używali suwmiarek zakupionych w ramach programu rządowego „Laboratoria przyszłości”. Zanim przeszli do pomiarów obejrzeli film jak posługiwać się suwmiarką analogową, jak odczytywać wyniki. Okazało się, że niektórzy uczniowie radzą sobie z takimi przyrządami świetnie, inni natomiast mieli duże kłopoty zwłaszcza z precyzyjnym odczytaniem wyniku pomiaru. Po zmierzeniu kilkunastu przedmiotów wyniki zapisano w tabeli i wyznaczono iloraz długości obwodu koła przez długość średnicy. Uczniowie zauważyli, że iloraz ten prawie zawsze jest równy liczbie 3. Najbardziej precyzyjne pomiary i wynik ilorazu równy 3,14 uzyskali Antoni Wrona i Piotr Penar oraz Natalia Sołtysik. W dalszej części lekcji uczniowie wyprowadzili wzór pozwalający obliczyć długość okręgu.
W czasie lekcji uczniowie byli bardzo aktywni, widać było współpracę między nimi, umiejętność dzielenia się swoją wiedzą z innymi. Chłopcy, którzy częściej posługują się różnymi przyrządami mierniczymi, chętnie pomagali swoim koleżankom.
Lekcja ta pokazuje prawdę o uczeniu się: im bardziej jesteśmy zaangażowaniu tym lepsze są rezultaty zgodnie z cytatem starożytnego myśliciela Konfucjusza „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Zaangażuj, a zrozumiem i nauczę się".
#laboratoriaprzyszlosci
Dodała: Beata Boczar