20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II
Szkolny Przegląd Talentów
26 marca 2025 r. odbył się w naszej szkole Szkolny Przegląd Talentów. Chętni uczniowie z klas 1 – 8 zaprezentowali swoje talenty i pasje. Mieliśmy możliwość wysłuchania pięknych wykonań piosenek, gry na instrumentach, recytacji, ciekawych informacji na temat wędkarstwa, a także obejrzeć pokazy taneczno – akrobatyczne, czy żonglowanie piłeczkami. Wszystkim występującym serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w rozwijaniu swoich talentów i zainteresowań.
Dodała: Natalia Penar
37
Escape room na lekcji historii
W piątek, 28.03.2025 w naszej szkole odbyła się lekcja historii w formie escape roomu poświęconego Żołnierzom Wyklętym. Uczniowie mieli okazję stanąć przed wyzwaniem wymagającym sprytu, logicznego myślenia oraz pracy zespołowej.
Uczestnicy gry po podziale na cztery grupy wcielili się w młodych konspiratorów, którzy musieli rozwiązać szereg logicznych łamigłówek, odczytać zaszyfrowane wiadomości i odnaleźć wskazówki, które zostały ukryte w różnych miejscach w szkole. Odkryte informacje prowadziły ich do kolejnych wskazówek, a specjalne nagrania z instrukcjami wprowadzały uczestników w tajniki misji i nadawały jej realistycznego charakteru. Rozwiązując zadania uczniowie korzystali z różnych narzędzi takich jak szyfrator, latarka UV czy lupa.
Aby dotrzeć do celu, uczestnicy musieli korzystać nie tylko z własnej intuicji, ale także wykazać się wiedzą historyczną o Żołnierzach Wyklętych. Służyła temu przygotowana wcześniej gazetka na korytarzu szkolnym. Z zawartymi na niej informacjami uczniowie mieli okazję zapoznać się już od dnia 1 marca. Zadaniem uczniów było m.in. za pomocą uzyskanego wcześniej kodu QR dotrzeć do quizu. Poprawne odpowiedzi otwierały dostęp do dalszych etapów gry, a prawidłowe zakończenie zadania gwarantowało uzyskanie trzycyfrowego kodu do zaszyfrowanych kłódek. Otwieranie kolejnych zamków wymagało znalezienia odpowiedniego klucza ukrytego w tajemniczych skrzyneczkach. Na koniec czekała na uczniów nie tylko słodka nagroda, ale dodatkowe profity jak pisanie kartkówki z własnoręcznie przygotowaną ściągą czy rezygnacja z jednego pytania na sprawdzianie.
Głównym celem pokoju zagadek było nie tylko rozwiązanie tajemnicy, ale przede wszystkim upamiętnienie bohaterów podziemia antykomunistycznego – ich odwagi, poświęcenia i walki o wolną Polskę. Dzięki takiej formie nauki uczniowie mogli lepiej zrozumieć trudne czasy, w których przyszło im żyć.
Zabawa dostarczyła wielu emocji, a uczniowie wykazali się świetną współpracą i sprytem. Rozwiązując kolejne zagadki, nie tylko ćwiczyli logiczne myślenie, dedukcję, ale również spostrzegawczość i wiedzę historyczną.
Dodała: Justyna Barć
28
Nagrodzeni w konkursie na najpiękniejszą ozdobę wiosenną
28 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej im. ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego we Wróbliku Szlacheckim odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Najpiękniejsza ozdoba wiosenna” pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy Rymanów, w którym brały udział również przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 naszej szkoły.
Wśród nagrodzonych artystów z Klimkówki znaleźli się:
- Jan Fajkiel – I miejsce w kategorii 8 – 9 lat
- Izabela Brzęk – II miejsce w kategorii 8 – 9 lat
- Oliwia Michalak – III miejsce w kategorii 6 – 7 lat
- Melania Zych – wyróżnienie w kategorii 6 – 7 lat
- Gabriela Folta - wyróżnienie w kategorii 8 – 9 lat
- Jagoda Penar - wyróżnienie w kategorii 8 – 9 lat
- Aleksandra Hyla - wyróżnienie w kategorii 8 – 9 lat
- Maja Patrylak - wyróżnienie w kategorii 8 – 9 lat
- Emilia Litwin - wyróżnienie w kategorii 8 – 9 lat
Serdecznie gratulujemy nagrodzonym, ale też wszystkim pozostałym przedszkolakom i uczniom, którzy wzięli udział w konkursie!
Dodała: N. Penar, K. Bardowska, L. Nogaj, G. Byra
39
Pokaz Grupy Zaelektryzowani
27 marca 2025 uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym pokazie naukowym, który zaprezentowała Grupa Zaelektryzowani z Lublina. Uczestnicy spotkania zobaczyli fascynujące eksperymenty z zakresu fizyki i chemii, które wzbudziły ogromne zainteresowanie. Prezentujący przedstawił wiele ciekawych doświadczeń z wodorem, helem, azotem i parą wodną. Młodsi i starsi uczniowie z zapartym tchem obserwowali doświadczenia, a niektórzy z nich zostali zaproszeni do aktywnego uczestnictwa. Kulminacyjnym punktem tej niezwykłej lekcji było wysadzanie butelki, które pokazało potężną siłę reakcji chemicznych. Huk i efektowny rozbryzg wody i piłeczek wzbudziły ogromne emocje i udowodniły, że nauka może być naprawdę ekscytująca! Przedstawiona prezentacja bardzo spodobała się wszystkim uczestnikom i dostarczyła mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Uczniowie przekonali się, fizyka i chemia mogą być nie tylko interesujące, ale także pełne niesamowitych efektów.
Dodała: Lucyna Nogaj
40
Spotkanie ze strażnikami granicznymi
We wtorek 25 marca 2025, w ramach innowacji pedagogicznej „Poznajemy zawody”, gościliśmy w punkcie i oddziale przedszkolnym strażników granicznych: pana Janusza Kossa oraz pana Arkadiusza Penara – tatę Tymona. Zaproszeni goście zaprezentowali się w mundurach polowych oraz opowiedzieli o swojej pracy, która polega na ochronie granic państwowych i kontroli ruchu granicznego. Zwrócili uwagę, że w pracy pomagają im psy, a także konie. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się przyniesione gadżety, takie jak: tarcza do zatrzymywania pojazdów potocznie nazywana „lizakiem”, pałki, kajdanki, latarka. Przedszkolaki przymierzały: kamizelki odblaskowe, kamizelkę taktyczną. Strażnicy graniczni przygotowali dla dzieci prezentację multimedialną oraz krótkie filmiki dotyczące ich pracy. Przedszkolaki poznały następujące pojazdy: samochody, motocykle, pojazdy z termo czy noktowizorami, helikoptery, quady, skutery śnieżne. Na koniec panowie wręczyli dzieciom ulotki, kolorowanki i książki Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Przedszkolaki podziękowały zaproszonym gościom za ciekawe zajęcia.
Dodała: Lucyna Kotas
28
Przedszkolaki witają wiosnę
Zbliżająca się wiosna to okazja do wspólnego świętowania. W tym czasie wszystkie przedszkolaki bawiły się doskonale, rozwiązywały wiosenne zagadki, rozpoznawały kwiaty, siały roślinki w doniczkach. Nie zabrakło również zabaw plastycznych. Dużą atrakcją był spacer po najbliższej okolicy. Wszystkie dzieci wyruszyły korowodem, trzymając w rękach chorągiewki z napisem „Witaj Wiosno”. Dzieci podczas wycieczki wypatrywały pierwszych oznak wiosny. Przywoływały wiosnę głośnymi okrzykami i piosenkami. Zadowoleni z wyników poszukiwań wróciliśmy do szkoły.
Dodały: Lucyna Kotas i Grażyna Byra
40
Wiosenna przygoda z Kicią Kocią
21 marca, w pierwszym dniu wiosny, nasze przedszkolaki wzięły udział w wyjątkowych zajęciach w ramach projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”. Tym razem towarzyszyliśmy Kici Koci w jej wiosennej przygodzie!
Podczas zajęć dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści o pierwszych oznakach wiosny i dowiedziały się, jakie kwiaty pojawiają się jako pierwsze po zimie. Wspólnie rozmawialiśmy o tym, jak dbamy o nasze ogródki wiosną i jakie prace wykonujemy, by cieszyć się pięknymi roślinami.
Największą frajdę sprawiła maluchom część praktyczna! Dzieci mogły obejrzeć i dotknąć nasion marchwi, rzodkiewki oraz rzeżuchy, a następnie samodzielnie je wysiały. Wspólnie zasadziliśmy także cebulkę i założyliśmy nasz własny przedszkolny ogródek na oknie. Teraz mali ogrodnicy będą codziennie doglądać swoich roślinek, podlewać je i obserwować, jak rosną.
Podczas zajęć dzieci nauczyły się, że rośliny potrzebują odpowiednio przygotowanej ziemi, wody i światła, aby mogły pięknie rosnąć. To była wspaniała lekcja przyrody, która rozbudziła w najmłodszych ciekawość i chęć do samodzielnych eksperymentów w domowych ogródkach!
Cieszymy się, że kolejne zadanie w naszym projekcie udało się zrealizować z tak wielkim zaangażowaniem i radością. Z niecierpliwością czekamy na następne przygody z Kicią Kocią!
Dodała: Lucyna Kotas
38
Dzień Gofra w klasie pierwszej
25 marca to Dzień Gofra. A ponieważ gofry lubią chyba wszyscy, również uczniowie klasy pierwszej włączyli się w to słodkie świętowanie. Najpierw samodzielnie wykonali ciasto, a później dekorowali gofry swoimi ulubionymi dodatkami i jedli ze smakiem, co było widać po ubrudzonych buziach :) Bardzo dziękujemy pani Madzi – mamie Oliwii i Patrycji za pomoc w przygotowaniu gofrów. Już dziś wiemy, że za rok z pewnością również będziemy obchodzić Dzień Gofra :)
Dodała: Natalia Penar
16
Innowacja na lekcjach historii
W naszej szkole staramy się stawiać na kreatywne i angażujące metody nauczania. W klasach 4-8 na lekcjach historii wprowadzona została innowacja pedagogiczna oparta na historycznych wersjach gier takich jak „Dooble” czy „Ja mam, kto ma?”, które pomagają w utrwalaniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności myślenia historycznego.
Gry te pozwalają uczniom w atrakcyjny sposób poznawać postacie, wydarzenia i pojęcia historyczne. Dzięki rywalizacji i współpracy uczniowie szybciej zapamiętują ważne informacje, ucząc się poprzez zabawę. Taka forma zajęć rozwija również spostrzegawczość, refleks oraz umiejętność logicznego myślenia.
Innowacja spotkała się z dużym entuzjazmem wśród uczniów, którzy polubili taką formę powtórzenia wiadomości przed sprawdzianem. Historia przestaje być tylko datami i faktami – staje się fajną zabawą.
Dodała: Justyna Barć
8
Dzień Kolorowej Skarpetki w przedszkolu
Od najmłodszych lat uczymy nasze dzieci szacunku, tolerancji i wrażliwości. Dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego założyły dwie różne, kolorowe skarpetki, aby pokazać, że każdy jest wyjątkowy i ważny. Brały także udział w różnych aktywnościach przygotowanych przez panią pedagog, a skarpetki wykonane przez nie możemy podziwiać wyeksponowane na gazetce szkolnej.
Dodała: Anna Pęk
7
Turniej Wiedzy Pożarniczej
14 marca 2025 roku uczniowie klasy V – Kacper Klara i Filip Szajna wzięli udział w gminnych eliminacjach Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, które odbyły się w Zespole Szkół Publicznych w Rymanowie. Uczniowie najpierw zmierzyli się z częścią testową, a następnie najlepsze osoby z każdej grupy wiekowej brały udział w części ustnej.
Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.
Organizatorem turnieju był Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rymanowie.
II sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej
17 marca 2025 w Urzędzie Gminy Rymanów odbyła się II sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej, w której wzięło udział 10 młodych radnych, Beata Suwała – Szczewchowska – Zastępca Burmistrza Gminy Rymanów, dyrektorzy i opiekunowie uczniów oraz radni Rady Miejskiej w Rymanowie.
Głównym celem spotkania było opracowanie i zatwierdzenie planu pracy Młodzieżowej Rady Miejskiej na 2025 rok, w którym znalazły się takie działania jak np.: opracowanie pomysłów na filmiki na gminnego TikToka, organizacja spotkania z przedstawicielami schroniska „Wesoły Kundelek”, przeprowadzenie zbiórki darów dla zwierząt, przygotowanie spotkania integracyjnego dla uczniów klas VIII, organizacja dnia sportu oraz wycieczki dla radnych MRM do Sejmu i Senatu RP oraz wizyta w redakcji miesięcznika „Nasz Rymanów” i udział w obchodach „Dnia Niepodległości”.
Zdjęcia pochodzą ze strony Gminy Rymanów.
Dzień Zawodowca
Dnia 20.03.2025r w Zespole Szkół w Iwoniczu odbył się Dzień Zawodowca, który miał na celu zaprezentowanie oferty edukacyjnej oraz zapoznanie z funkcjonowaniem szkoły.
Dzień Zawodowca rozpoczął się powitaniem gości przez panią dyrektor, która przedstawiła kierunki kształcenia. Następnie uczestnicy mieli okazję zwiedzić budynek szkoły, pracownie specjalistyczne, bibliotekę, strzelnicę oraz internat. Goście mogli zobaczyć maszyny rolnicze, uczestniczyć w warsztatach i konkursach tematycznych – informatycznym, weterynaryjnym, mechanicznym i gastronomicznym. Można było porozmawiać z nauczycielami i uczniami jak również wziąć udział w degustacji przyrządzonych potraw i deserów.
Dzień Otwarty zakończył się podziękowaniami dla uczestników i organizatorów oraz wręczeniem nagród laureatom konkursów.
Dodała: Małgorzata Jakubowicz
24
Marcowe urodzinki w naszym przedszkolu
W marcu w przedszkolu świętowaliśmy urodziny naszych małych jubilatów! To był wyjątkowy dzień pełen radości, uśmiechów i wspólnej zabawy. Dzieci, które obchodziły urodziny, otrzymały piękne upominki, a w duchu przedszkolnej życzliwości i serdeczności, same również przygotowały dla swoich kolegów i koleżanek małe prezenciki. Dziękujemy naszym marcowym jubilatom za ten cudowny dzień i jeszcze raz życzymy im wszystkiego najlepszego!
Dodała: Lucyna Kotas
17
Dzień Matematyki w klasie IV
Uczniowie klasy IV podczas jednej z lekcji obchodzili Dzień Matematyki. Wydarzenie miało na celu pokazanie, że matematyka może być ciekawa i zabawna. Obchody rozpoczęły się od wspólnego rozwiązywania łamigłówek i zagadek matematycznych, które rozwijały logiczne myślenie i spryt. Uczniowie rywalizowali w grupach przez co kształtowali również umiejętność współpracy i prawidłowej komunikacji. Rozwiązywanie zagadek dostarczyło im dużo satysfakcji i pozwoliło spojrzeć na matematykę z innej perspektywy.
Dzieci podczas obchodów utrwalały także zagadnienia omawiane podczas ostatnich lekcji związane z obliczaniem obwodów różnych wielokątów. Następnie uczestniczyli w zabawie z tangramami. Każdy zespół otrzymał zestaw geometrycznych elementów i jego zadaniem było ułożenie jak największej liczby własnych kompozycji. Pomysłowość dzieci nie znała granic, powstawały geometryczne budynki, zwierzęta, przedmioty, a nawet sylwetki ludzi. Ćwiczenie to rozwijało umiejętności przestrzenne, kreatywność oraz cierpliwość. Dzieci z entuzjazmem podejmowały kolejne wyzwania, próbując budować coraz trudniejsze obrazki.
Na koniec czwartoklasiści poznali kilka ciekawostek matematycznych, dowiedzieli się jak szerokie zastosowanie ma „królowa nauk” w różnych dziedzinach życia. Dzień Matematyki dostarczył uczniom wiele radości i pokazał, że nauka może być wspaniałą zabawą i przygodą.
Dodała: Anna Kosiba
9
Witamy wiosnę!
21 marca to zawsze dzień bardzo wesoły. Witamy wiosnę, więc wszystkim dopisują dobre humory. Uczniowie naszej szkoły również włączyli się w świętowanie pierwszego dnia wiosny. Klasy 1 – 3 solidaryzowały się z osobami z zespołem Downa zakładając kolorowe skarpetki nie do pary. Starsi uczniowie natomiast obchodzili Dzień Bez Plecaka i przynieśli swoje książki i przybory szkolne w różnych nietypowych przedmiotach takich jak: wiaderka, walizki, garnki, a nawet wózki dla lalek i kaski :). Mamy nadzieję, że tak świetne nastroje będą nam towarzyszyć przez całą wiosnę.
Dodała: Natalia Penar
11
Dzień Gofra w naszym przedszkolu
Dzień Gofra to wyjątkowe święto wszystkich miłośników tego chrupiącego przysmaku! Obchodzimy je, aby uczcić jedną z najsmaczniejszych i najbardziej uniwersalnych przekąsek, która cieszy podniebienia zarówno dzieci, jak i dorosłych na całym świecie.
Historia gofrów sięga średniowiecza, kiedy to w Europie zaczęto wypiekać cienkie, chrupiące placki w żelaznych formach. Początkowo były one prostym posiłkiem, ale z czasem, dzięki dodawaniu różnych składników i ulepszaniu receptur, stały się popularnym deserem. Dzień Gofra obchodzony jest szczególnie hucznie w krajach skandynawskich, a jego najbardziej znanym odpowiednikiem jest Międzynarodowy Dzień Gofra, który przypada 25 marca. To świetna okazja, aby spróbować różnych rodzajów tego przysmaku i poznać jego historię!
W naszym przedszkolu,ten dzień był pełen radości, zabawy i – oczywiście – pysznych gofrów! Dzieci rozpoczęły przygodę z goframi od poznania ich historii i ciekawostek o różnych rodzajach gofrów, jakie można znaleźć na świecie. Dowiedziały się, że belgijskie gofry są puszyste i grube, skandynawskie często przybierają kształt serduszek, a amerykańskie są bardziej chrupiące.
Po solidnej dawce wiedzy przyszła pora na zabawę! Najpierw dzieci zmierzyły się z gofrowym memory, ćwicząc pamięć i dopasowując karty z różnymi wersjami gofrów. Następnie przyszedł czas na zabawę matematyczną, w której liczyły gofry, dodawały owoce i przeliczały składniki na ciasto. Na koniec zajęć kreatywnych każde dziecko miało okazję stworzyć swój wymarzony deser podczas zajęć plastycznych, projektując gofry pełne kolorowych dodatków i fantazji.
Ale to jeszcze nie koniec! Najbardziej wyczekiwaną częścią dnia było wspólne pieczenie gofrów. Dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały ciasto, a następnie – z pomocą pań nauczycielek – upiekły złociste i pachnące gofry. Gdy były gotowe, zaprosiły kolegów i koleżanki z punktu przedszkolnego do wspólnej degustacji.
To był dzień pełen uśmiechów, nowych doświadczeń i oczywiście – pysznych smaków! Już nie możemy się doczekać kolejnego Dnia Gofra!
Dodały: Lucyna Kotas i Grażyna Byra
45
Pasowanie na czytelnika
Dnia 14 marca 2025 w naszej szkolnej bibliotece odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Celem tego wydarzenia było zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz pokazanie, że książki to nie tylko źródło wiedzy, ale także wspaniała przygoda.
Na początku spotkania pani bibliotekarka powitała wszystkich uczestników i opowiedziała o bibliotece, zasadach wypożyczania książek oraz o tym, jak należy dbać o książki.
Następnie uczniowie przypominali sobie i poznawali tytuły bajek i baśni rozwiązując rebusy, rozsypani i zagadki czytelnicze.
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przyrzeczenia czytelnika, w którym dzieci obiecały szanować książki, korzystać z nich mądrze i często. Po ślubowaniu pani dyrektor Agnieszka Groblewska symbolicznie „pasowała” każdego ucznia na czytelnika, dotykając ramienia książką. Na zakończenie uczniowie otrzymali książki ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” oraz pamiątkowe dyplomy i zakładki do książek. Dzieci były zadowolone, mamy nadzieję, że książki staną się ich wiernymi towarzyszami.
Dodała: Małgorzata Jakubowicz
29
Dzień Otwarty LO Rymanów
Dnia 12 marca 2025 w Liceum Ogólnokształcącym w Rymanowie odbył się Dzień Otwarty, który miał na celu zaprezentowanie oferty edukacyjnej szkoły przyszłym uczniom. Kandydaci mieli okazję zwiedzić szkołę, zobaczyć pracownie tematyczne, strzelnicę i salę gimnastyczną. Mieli możliwość zobaczenia przygotowanych pokazów i prezentacji oraz rozmowy z nauczycielami i uczniami. Poznanie szkoły od środka pomoże wielu uczniom w podjęciu decyzji o wyborze dalszej drogi edukacyjnej.
Dodała: Małgorzata Jakubowicz
11
Dzień Dinozaura
Światowy Dzień Dinozaura to wyjątkowy dzień obchodzony 26 lutego. Dinozaury to stworzenia, które fascynują dzieci jak i dorosłych.
Dzieci z naszych grup przedszkolnych uczciły ten dzień przynosząc do przedszkola swoje dinozaury – maskotki, zabawki, książki. Wspólnie oglądały filmy edukacyjne opowiadające o tych prehistorycznych stworzeniach. Były zabawy, pokazy, zadania oraz zabawy w archeologa. Obchodzenie takiego dnia ma na celu przypomnienie o istnieniu tych wyjątkowych stworzeń, ich zwyczajach i środowisku w jakim żyły.
Dodały: Lucyna Kotas i Grażyna Byra
66
Jak wyznaczyć liczbę pi?
W piątek 14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie klas 5, 6 i 8 na matematyce próbowali wyznaczyć liczbę pi oraz znaleźć wzór na długość okręgu. Lekcję rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmu przygotowanego przez wydawnictwo GWO pt. „Niewymierna liczba pi”. Kolejnym zadaniem uczniów było zmierzenie obwodu oraz średnicy przyniesionych przedmiotów w kształcie koła. Obwód mierzono przy pomocy sznurka lub metra krawieckiego. Do pomiaru średnicy i obwodu koła uczniowie używali suwmiarek oraz taśm mierniczych zakupionych w ramach projektu „Laboratoria przyszłości”. Okazało się, że niektórzy uczniowie radzą sobie z takimi przyrządami świetnie, inni natomiast mieli kłopoty zwłaszcza z precyzyjnym odczytaniem wyniku pomiaru. Po zmierzeniu kilkunastu przedmiotów wyniki zapisano w tabeli i wyznaczono iloraz długości obwodu koła przez długość średnicy. Uczniowie zauważyli, że iloraz ten prawie zawsze jest równy liczbie 3. W dalszej części lekcji uczniowie wyprowadzili wzór pozwalający obliczyć długość okręgu.
W czasie lekcji uczniowie byli bardzo aktywni, widać było współpracę między nimi, umiejętność dzielenia się swoją wiedzą z innymi.
Dodała: Beata Boczar
6
Dzień Matematyki w oddziale przedszkolnym
Matematyka kształtuje i uczy, jest fundamentem logicznego myślenia. Pełni ważną funkcję w procesach poznawania i rozumienia otaczającego świata. Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego brały udział w zabawach, doskonaliły orientację przestrzenną, liczyły, rozpoznawały figury geometryczne. Wszystkie zadania jakie dzieci wykonywały, pokazały, że matematyka może być ciekawa i daje dużo radości.
Dodała: Grażyna Byra
26
Szkolny Turniej Badmintona
W dniach 6 i 13 marca 2025 w naszej szkole odbyły się turnieje finałowe badmintona zorganizowane w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę”. Celem zawodów była promocja aktywnego stylu życia, zdrowej rywalizacji oraz integracji uczniów poprzez sport. Najpierw w poszczególnych klasach zostały przeprowadzone eliminacje, które wyłoniły najlepszych uczniów do turnieju głównego. Mecze rozgrywane były systemem pucharowym, a później systemem „każdy z każdym”, co zapewniło wszystkim uczestnikom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności.
Wyniki zawodów:
Klasy IV – VI
Dziewczyny Chłopcy
I miejsce – Maria Nycz I miejsce – Mikołaj Gazda
II miejsc - Katarzyna Turek II miejsc - Filip Szajna
III miejsce – Julia Barud III miejsce – Jan Borek
Klasy VII – VIII
Dziewczyny Chłopcy
I miejsce – Oliwia Wójcik I miejsce – Mikołaj Krukar
II miejsc - Julia Nycz II miejsce – Kacper Gazda
III miejsce – Kamila Juź III miejsce – Patryk Leśniak
Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem i dostarczył wielu sportowych emocji. Najlepsi uczniowie otrzymali pamiątkowe medale oraz dyplomy.
Dodał: Jacek Penar
5
Dzień Matematyki w klasie III
14 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Matematyki. Matematyka – nie bez powodu uznawana jest królową nauk, towarzyszy nam praktycznie w każdej dziedzinie życia. Uczniowie klasy III uczcili ten dzień, rozwiązując różnorodne zadania matematyczne w 3-osobowych zespołach. Na początku zajęć wykonywali działania na dodawanie i odejmowanie liczb, a efektem wykonanych obliczeń był prawidłowo ułożony wzór z klocków. Uczniowie rozwiązywali także krzyżówkę matematyczną, która jak okazało się, nie należała do łatwych, porównywali sumy i różnice liczb, zaznaczali na zegarach podane godziny. Nie zabrakło też ćwiczeń interaktywnych. Uczniowie, grając w „Koło Fortuny”, utrwalali tabliczkę mnożenia. Wszystkie zespoły znakomicie poradziły sobie z zadaniami matematycznymi. Trzecioklasiści wspólnie pracowali, naradzali się, szukali poprawnych rozwiązań. Praca zespołowa przyniosła im wiele radości i satysfakcji.
Dodała: Lucyna Nogaj
13
Dzień Otwarty w przedszkolu
Rekrutacja do punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego i klasy 1 szkoły podstawowej na rok szkolny 2025/2026
Burmistrz Gminy Rymanów informuje, że w marcu 2025 roku rozpoczyna się rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 do przedszkoli, punktów przedszkolnych, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, klas I szkół podstawowych oraz oddziałów sportowych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Rymanów.
Terminy rekrutacji do punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego:
04.03.2025r. – 10.03.2025r. – złożenie deklaracji o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym
Deklaracja_o_kontynuowaniu_wychowania_przedszkolnego_2025_2026
11.03.2025r. – 24.03.2025r. – złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do punktu / oddziału przedszkolnego wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
Wniosek_o_przyjecie_dziecka_do_PP_OP_2025_2026
03.04.2025r. – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
04.04.2025r. – 09.04.2025r. – potwierdzenie przez rodzica / prawnego opiekuna kandydata woli przyjęcia do punktu / oddziału przedszkolnego w postaci pisemnego oświadczenia
Potwierdzenie_woli_przyjecia_do_PP_OP
10.04.2025r. – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych
Terminy rekrutacji do klasy 1 szkoły podstawowej:
11.03.2025r. – 24.03.2025r. – złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do klasy 1 Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Klimkówce wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
Zgloszenie_dziecka_do_klasy_1_z_obwodu_szkoly_2025_2026
03.04.2025r. – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
04.04.2025r. – 09.04.2025r. – potwierdzenie przez rodzica/prawnego opiekuna kandydata woli przyjęcia do klasy 1 w postaci pisemnego oświadczenia
Potwierdzenie_woli_przyjecia_do_klasy_1
10.04.2025r. – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji znajdują się na stronie internetowej Gminy Rymanów:
https://www.rymanow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=8&dzialy=8&artykul=10440&akcja=artykul
Oferta punktu i oddziału przedszkolnego
Dzień Numeru Alarmowego
W naszej grupie przedszkolnej obchodziliśmy Dzień Numeru Alarmowego 112. W tym dniu zorganizowane zostały zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa. Dzieci dowiedziały się, że numer 112 został wprowadzony po to, aby umożliwić wszystkim Europejczykom wezwanie pomocy bez względu na miejsce, w którym się znajdują. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny, wykonały plastyczne zadania, rozmawiały o niebezpiecznych sytuacjach i zachowaniach. Przypomnieliśmy też inne ważne numery, dzięki którym otrzymamy pomoc ratownictwa medycznego, straży pożarnej i policji.
Dodała: Grażyna Byra
16
Dzień Kobiet u przedszkolaków
Z okazji Dnia Kobiet w tym dniu w naszych grupach przedszkolnych panowała radosna atmosfera. W tym szczególnym dniu dziewczynki otrzymały upominki i szczere życzenia od chłopców. W salach można było usłyszeć taneczną muzykę, w rytm której bawiły się zarówno dziewczynki jak i chłopcy. Były też zabawy i ciekawe konkurencje. Na dziewczęcych buziach uśmiech gościł przez cały dzień.
Dodały: Lucyna Kotas i Grażyna Byra
41
Dzień Kobiet w klasie III
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych. Chłopcy z klasy III wręczyli w tym radosnym dniu swoim koleżankom piękne upominki oraz złożyli życzenia. Potem wspólnie wysłuchaliśmy audycji przygotowanej przez Samorząd Uczniowski. Piosenki i ciekawostki o kobietach wprawiły wszystkich trzecioklasistów w świetny humor i wywołały uśmiech na twarzach. Bardzo dziękujemy Mamom z Klasowej Rady Rodziców za przygotowanie upominków, a chłopcom za życzenia.
Dodała: Lucyna Nogaj
3
Dzień Kobiet w szkole
Tegoroczny Dzień Kobiet w szkole świętowaliśmy w miniony piątek. Chłopcy z Samorządu Uczniowskiego zadbali o to, żeby dziewczynki i Panie poczuły się w tym dniu wyjątkowo. Rozbawili nas humorystycznym montażem słowno-muzycznym, złożyli życzenia i obdarowali słodkościami. Wszystkiego najlepszego dla naszych Kobiet!
Dodała: Natalia Penar
8
„Królowa Śniegu” w kartonowym pudełku
Czytanie lektury może być niezwykle ciekawe i pasjonujące, kiedy można jej treść zamknąć w kartonowym pudełku. Przekonali się o tym uczniowie klasy III, czytając jedną z najpiękniejszych baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Królowa Śniegu”. Treść baśni dzieci zamieściły w pudełkach, które pięknie ozdobione przypominały lodowe komnaty. W pudełkach ukryły się postacie i przedmioty związane z czytaną baśnią. Trzecioklasiści do wykonania prac wykorzystali kartonowe pudełka, watę, plastikowe butelki, plastelinę, sznurki i inne materiały papiernicze. Wszystkie prace były bardzo udane, a każde pudełko to świat wyobraźni dziecięcej inspirowany przeczytaną baśnią. Zajęcia były niezapomnianą przygodą z lekturą, która przyniosła uczniom wiele radości i satysfakcji.
Dodała: Lucyna Nogaj
15
Ptaki zimą
Realizując cykl tematyczny: „Ptaki zimą” uczniowie klasy drugiej w ramach zajęć plastyczno – technicznych oraz w wolnym czasie wykonali lapbooki pt. „Ptaki zimujące w Polsce”. Przygotowując się do tego zadania wyszukiwali w różnych źródłach informacje na temat życia ptaków zimujących w Polsce, ich wyglądu, dokarmianiu, gatunków, życia i zwyczajów. Wykorzystali do tego różnego rodzaju materiały tj. kolorowe karki, obrazki, kolorowanki, informacje o ptakach, patyczki, sznureczki, gałązki itp. Uczniowie podczas pracy cechowali się niezwykłą wyobraźnią, starannością i kreatywnością. Tworzyli swoje dzieła z wielkim zaangażowaniem i dokładnością, starannie dobierając i komponując zgromadzone materiały. Dzięki pomysłowości powstały bardzo ciekawe, piękne i kolorowe lapbooki.
Mam nadzieję, że wykonując swoje dzieła dzieci wzbogaciły swoją wiedzę na temat naszych skrzydlatych przyjaciół i uwrażliwiły na niesienie pomocy podczas zimowych, mroźnych dni oraz dostarczyły dzieciom wiele radości i satysfakcji. Prace możemy obejrzeć na wystawce klasowej.
Dodała: Kinga Bardowska
4
Twoje 1,5% podatku dla Laury Szymańskiej
Jak co roku zachęcamy wszystkich do wparcia wychowanki naszego przedszkola i podopiecznej Fundacji "Serce Dziecka" Laury Szymańskiej 1,5% podatku w rozliczeniu rocznym PIT.
Laura nadal potrzebuje naszej pomocy w walce z wieloma poważnymi schorzeniami, z którymi zmaga się od urodzenia.
Wesprzeć Laurę można również wpłacając pieniądze na konto Fundacji. Szczegóły poniżej:
Fundacja Serce Dziecka
ul. Dereniowa 2 lok. 6, 02-776 Warszawa
Nr konta na wpłaty złotowe PL 17 1160 2202 0000 0000 8297 2843
Nr konta na wpłaty w EUR PL 09 1160 2202 0000 0001 2152 1272 SWIFT BIGBPLPW
Nr konta na wpłaty w USD PL 81 1160 2202 0000 0004 9113 6148 SWIFT BIGBPLPW
koniecznie z dopiskiem: ZC 8758 Laura Szymańska
Dzień Klocków Lego w oddziale przedszkolnym
28 stycznia minęła kolejna rocznica odkąd Duńczyk Ole Kirk Christiansen, cieśla z zawodu opatentował pomysł na ten sławny, klasyczny klocek LEGO. Właśnie tego dnia dał życie obecnie najpopularniejszym klockom na świecie.
Dzień Klocków LEGO w oddziale przedszkolnym to była wyjątkowa okazja do rozwijania kreatywności, wyobraźni, zdolności manualnych. Przedszkolaki poznały historię klocków LEGO, odkrywając fascynujące fakty związane z powstaniem tych kultowych zabawek. Poprzez zabawy matematyczne uczyły się segregować klocki, rozwijały umiejętności liczenia i porządkowania. Wspaniałym momentem był czas na konstruowanie budowli gdzie nasi podopieczni mogli wykorzystać swoją wyobraźnię i zdolności manualne tworząc unikatowe projekty. Najwspanialsze w zabawie klockami LEGO jest to, że pomysłów na konstrukcje z nich jest nieskończenie wiele.
Dodała: Grażyna Byra
41
Zimowa przygoda przedszkolaków z Kicią Kocią
W ramach projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” nasze przedszkolaki miały okazję wziąć udział w kolejnych fascynujących zajęciach, które nie tylko rozwijały ich wyobraźnię, ale także wspierały aktywność fizyczną oraz umiejętności manualne.
Na początku dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowieści z książki o przygodach Kici Koci. Następnie mali odkrywcy przenieśli się w świat zimowych szaleństw. Podczas zajęć poświęconych sportom zimowym przedszkolaki poznały popularne dyscypliny, takie jak narciarstwo, łyżwiarstwo, saneczkarstwo czy hokej na lodzie. Dzięki ilustracjom dzieci mogły lepiej zrozumieć, na czym polegają te sporty, a następnie – naśladując ruchy sportowców – aktywnie włączyły się do zabawy. Ogromną radość sprawiła przedszkolakom zabawa w „Rzut do celu”. Dzieci próbowały trafić „kulami śniegowymi” wykonanymi z białych kartek papieru do wyznaczonego miejsca. Kolejną atrakcją była gra „Uratuj śnieżynkę”. Maluchy z wielkim zaangażowaniem wkładały papierowe „śnieżynki” do dużego pudełka, który został następnie przykryty taśmą klejącą ułożoną pod różnymi kątami, przypominającą pajęczynę. Zadaniem dzieci było wyciągnięcie „kuli śniegowej” tak, aby nie dotknąć taśmy. Nie zabrakło również zimowych konkurencji sportowych! Przedszkolaki próbowały swoich sił w jeździe na nartach wykonanych z kartonu, omijając przy tym pachołki niczym prawdziwi narciarze. Ta aktywność dostarczyła dzieciom mnóstwo ruchu oraz niezapomnianych emocji.
Zwieńczeniem zajęć było kreatywne zadanie plastyczne – dzieci wykonały z masy solnej urocze bałwanki, rozwijając przy tym zdolności manualne oraz wyobraźnię twórczą.
Zajęcia w ramach projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” to nie tylko świetna zabawa, ale także wartościowe doświadczenia edukacyjne, które wspierają wszechstronny rozwój naszych podopiecznych. Już nie możemy się doczekać kolejnych przygód!
Dodała: Lucyna Kotas
46
Walentynki w naszym przedszkolu – dzień pełen serdeczności i radości
14 lutego to wyjątkowy dzień, w którym króluje miłość, przyjaźń i serdeczność. Walentynki to święto, które przypomina nam, jak ważne jest okazywanie sobie uczuć, zarówno poprzez słowa, jak i drobne gesty dobroci. Choć kojarzy się głównie z zakochanymi, to w naszym przedszkolu traktujemy je jako doskonałą okazję do wzmacniania więzi między dziećmi, rozwijania empatii oraz uczenia się, jak wyrażać sympatię wobec innych.
Tego dnia nasze przedszkolaki przyszły ubrane na czerwono, wprowadzając do sal wyjątkowo radosną i ciepłą atmosferę. Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od zabawy integracyjnej – siedząc w kole, dzieci podawały sobie serduszko i mówiły sobie nawzajem coś miłego. Kolejną atrakcją było poszukiwanie par pasujących do siebie serduszek. Zadanie to nie tylko angażowało dzieci, ale także uczyło ich spostrzegawczości oraz współpracy. Dzieci z punktu przedszkolnego wykonały również piękne Walentynkowe Drzewko Miłości i Przyjaźni, na którym każde dziecko zostawiło swój ślad – w postaci serduszka.
Starsza grupa miała okazję poznać, jak Walentynki obchodzone są w różnych krajach świata. Dzieci z ciekawością słuchały o walentynkowych tradycjach w Anglii, Francji, Japonii czy Stanach Zjednoczonych, odkrywając, że choć sposoby świętowania są różne, to ich przesłanie zawsze pozostaje takie samo – okazywanie sobie życzliwości i troski.
Nie zabrakło również słodkich walentynkowych przysmaków, którymi przedszkolaki zajadały się z radością. W tym miejscu składamy serdeczne podziękowania dla mam: Anity Rajnik oraz Bernadetty Rymar za przygotowanie pysznych niespodzianek.
Pod koniec dnia na przedszkolaki czekała jeszcze jedna miła niespodzianka – serduszka lizaki.
To był dzień pełen ciepłych słów, uśmiechów i radosnych chwil. Walentynki w naszym przedszkolu pokazały, jak ważna jest przyjaźń i wzajemna życzliwość – i że warto celebrować je każdego dnia! ❤️😊
Dodały: Lucyna Kotas, Grażyna Byra
24
Podaj dalej dobro
Bezpiecznych i udanych ferii zimowych!
Walentynki - Dniem Przyjaźni i Życzliwości!
Jak co roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zadbali o to, aby sam dzień Walentynek, ale też kilka poprzedzających je dni były dla wszystkich uczniów wyjątkowe i odświętne. W holu głównym szkoły przez kilka dni była możliwość wrzucania kartek dla swojej sympatii lub przyjaciela do skrzynki walentynkowej. Poczta została rozdana przez nasze Amorki 14 lutego.
Ponadto uczniowie klasy I zrealizowali w tym dniu projekt „Podaj dalej dobro” przechadzając się po szkole z balonikami i obdarowując wszystkich walentynkowym uśmiechem, a nauczycieli i pracowników obsługi drobnym upominkiem.
Jesteśmy pewni, że już teraz nasi uczniowie wiedzą, że Walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale też Dzień Przyjaźni i Życzliwości, co daje nam możliwość zrobienia drobnego przyjaznego gestu wobec drugiej osoby.
Dodała: Natalia Penar
23
Podsumowanie I okresu
12 lutego 2025 roku na małej sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z uczniami klas I – VIII, podczas którego pani wicedyrektor Beata Boczar podsumowała pracę szkoły w I okresie. Pani wicedyrektor przedstawiła wyniki klasyfikacji śródrocznej, średnie ocen poszczególnych klas, uczniów wyróżniających się w nauce i zachowaniu, uczniów z wzorową frekwencją oraz uczniów, który odnosili sukcesy w zawodach i konkursach pozaszkolnych. Oprócz pochwał, uczniowie otrzymali symbolicznego „Grześka”.
Średnie ocen poszczególnych klas:
klasa IV – 5,08, klasa V – 4,78, klasa VI – 4,83, klasa VII – 4,38, klasa VIII – 3,93
Uczniowie wyróżniający się w nauce i zachowaniu to:
Klasa I
Ignacy Buczek, Kajetan Kielar, Oliwia Michalak, Patrycja Michalak, Jakub Pelczar
Klasa II
Jan Fajkiel, Gabriela Folta, Robert Szot, Alicja Folta, Aleksandra Hyla, Lena Nycz, Helena Penar, Martyna Szajna, Liliana Olszyńska
Klasa III
Dominik Graboń, Maja Patrylak, Wiktoria Walus, Nina Kasperkowicz, Aleksandra Puchalska, Emilia Hap, Julia Pelczar
Klasa IV
Aleksander Karczmarski. Karol Kozak, Martyna Rozborska, Kacper Zając, Miłosz Litwin, Amelia Ostoia-Tomaszewska, Jan Borek, Natalia Ryba, Magdalena Sechman
Klasa V
Martyna Hyla, Dominika Sołtysik, Lena Starościak, Aleksandra Hanus, Kacper Klara, Alicja Dąbrowska, Wiktoria Michalska, Maja Dobrowolska, Filip Szajna, Maria Nycz, Miłosz Penar
Klasa VI
Lena Klara, Mikołaj Kielar, Maja Śliwecka, Mikołaj Gazda, Filip Słota, Aleksander Jakubowicz
Klasa VII
Filip Michalak, Laura Kubas, Julia Dobrowolska, Maja Uliasz
Klasa VIII
Miłosz Rygiel, Julia Puchalska Zofia Wojtuń, Oliwia Wójcik, Julia Ziemiańska
Uczniowie, którzy wykazali się wzorową frekwencją to:
Helena Penar i Martyna Szajna z klasy II, Lena Klara i Stanisław Penar z klasy VI oraz Julia Kamila Nycz z klasy VII
Gratulujemy!
Dodała: Agnieszka Groblewska
15
Kartka z sercem ❤️
Z radością informujemy, że zakończyła się prowadzona przez Samorząd Uczniowski przedwalentynkowa akcja pisania kartek dla podopiecznych Podkarpackiej Fundacji Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie.
Główną formą opieki fundacji jest Domowa Opieka Hospicyjna, gdyż każde dziecko nawet jeśli jest nieuleczalnie chore to właśnie w domu czuje się najbezpieczniej, pod opieką najbliższej i kochającej rodziny. Niestety są sytuacje, gdy dziecko nie może przebywać w swoim domu i aby zapewnić mu najlepszą opiekę uruchomione zostało Hospicjum Stacjonarne, w którym przebywa obecnie 21 dzieci.
I to właśnie dla nich nasi uczniowie stworzyli przepiękne kartki ze słowami wsparcia i najlepszymi życzeniami. Jesteśmy przekonani, że sprawią one radość podopiecznym hospicjum i pozwolą poczuć się wyjątkowo w tegoroczne Walentynki.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy włączyli się w tą piękną akcję pokazując swoje dobre serce, empatię i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka.
Dodała: Natalia Penar
Wszyscy bawią się wspaniale, jak co roku w karnawale!
Karnawał to tradycja przepełniona muzyką i zabawą, to czas balów i tanecznych szaleństw. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, wyczekiwany. Dzieci tego dnia miały okazję przebrać się za różne postaci, było więc ciekawie i kolorowo. Nie zabrakło pomysłowych zabaw i konkursów. Przedszkolaki świetnie bawiły się przy dziecięcych przebojach, a bajkowa atmosfera na długo pozostanie w pamięci naszych pociech.
Dodały: Lucyna Kotas i Grażyna Byra
77
Dyskoteka karnawałowa
12 lutego 2025 r. uczniowie klas IV – VIII bawili się na dyskotece karnawałowej. Samorząd Uczniowski zadbał o dekorację sali, oprawę muzyczną i prowadzenie zabaw. Były tańce indywidualne, w parach i nie zabrakło również integracyjnych tańców grupowych takich jak Belgijka, Chocolate czy Makarena. Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę :)
Dodała: Natalia Penar
14
Zabawy karnawałowe w klasach I-III
W dniu 12 stycznia 2025 roku odbyły się klasowe zabawy karnawałowe w klasach I - III. Chętni uczniowie wystąpili w ciekawych i kolorowych kostiumach. Wszyscy bawili się znakomicie przy rytmach znanych i lubianych przebojów dyskotekowych. Dobry humor i radosny nastrój towarzyszył bawiącym się dzieciom. Klasowe zabawy umożliwiły najmłodszym uczniom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła im wiele radości.
Dodały: nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
29
Dzień Pizzy u młodszych i starszych przedszkolaków
Pizza jest jedną z najpopularniejszych potraw na świecie. Lubią je dzieci i dorośli. Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pizzy w naszym przedszkolu dzieci poznały krótką historię pizzy, dowiedziały się z jakiego kraju pochodzi oraz wymieniały składniki niezbędne do jej przygotowania. Przedszkolaki stworzyły kolorowe, papierowe, smakowicie wyglądające placki, a przy okazji uczyły się czytać przepisy i utrwalały liczby. Dobierały ilość elementów do konkretnej liczby, segregowały składniki pizzy.
Nasze pizze były papierowe, ale bardzo rozbudziły nasze apetyty. To był niezwykle smakowity dzień.
Dzieci z młodszej grupy bardzo dziękują mamie Kornela za bardzo smaczne i pachnące pizzerinki.
Dodały: Lucyna Kotas i Grażyna Byra
48
Podsumowanie strażackiego konkursu plastycznego
12 lutego 2025 roku podczas spotkania w szkole zastępca Burmistrza Gminy Rymanów pani Beata Suwała – Szczechowska oraz wiceprezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Rymanowie pan Kazimierz Gładysiewicz ogłosili wyniki etapu gminnego Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego, w którym brała udział bardzo liczna grupa naszych uczniów i przedszkolaków.
Wśród nagrodzonych znalazły się:
- Oliwia Penar z oddziału przedszkolnego - I miejsce,
- Olga Zajdel z oddziału przedszkolnego - II miejsce,
- Maja Śliwecka z klasy VI - I miejsce.
Konkurs miał na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży ochroną przeciwpożarową, działalnością straży pożarnych, a także rozwój uzdolnień plastycznych. Organizatorem konkursu był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziękujemy wszystkim przedszkolakom i uczniom za przygotowanie pięknych prac konkursowych, a naszym gościom dziękujemy za udział w spotkaniu i wręczenie nagród i dyplomów wszystkim uczestnikom konkursu.
Dodała: Agnieszka Groblewska
4
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu to święto obchodzone od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Od lat w obchody tego święta angażują się państwa na całym świecie. Akcja ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie użytkowników Internetu z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Uczniowie klas I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami aktywnie włączyli się w obchody DBI. Na wstępie wychowawczynie klas przeprowadzały pogadanki na temat „Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie”. Następnie dzieci na zajęciach z edukacji informatycznej oglądały filmiki edukacyjne z serii Sieciaki.pl, poświęcone tematyce bezpieczeństwa w Internecie. Uczniowie poznali drużynę Sieciaków i Sieciuchów, dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa i poznali zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Dzieci grały w gry edukacyjne: „Sieciomat losujący”, „Laboratorium wirusów”, czy „Napraw Robota”. Uczniowie wykonali też piękne prace plastyczne, kolorowały obrazki, odczytywały hasła związane z bezpiecznym korzystaniem z Internetu, układali z rozsypanek wyrazowych zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Każda klasa wykonała również bardzo efektowne i pomysłowe plakaty na temat „Bezpieczny Internet” Do wykonania plakatów wykorzystały kolorowanki i inne pomoce takie jak rozsypanki wyrazowe, broszury, kolorowe obrazki itp. Każda klasa ozdobiona została też gazetką tematyczną.
Mamy nadzieję, że zajęcia poświęcone DBI zwiększyły świadomość najmłodszych uczniów na zagrożenia wynikające z niewłaściwego wykorzystania Internetu, ale także pokazały liczne możliwości wykorzystania sieci do nauki i zabawy.
Dodały: Kinga Bardowska, Lucyna Nogaj, Natalia Penar
25
Warsztaty z projektowania i kodowania
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Poznajemy zawody”, 5 lutego nasze przedszkolaki odwiedził wyjątkowy gość – pani Marta Byra, projektantka UX Designer (User Experience) / UI Designer (User Interface), która na co dzień zajmuje się tworzeniem intuicyjnych, estetycznych i funkcjonalnych interfejsów cyfrowych.
Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, na czym polega jej praca i jak powstają rzeczy, które są nie tylko ładne, ale też wygodne w użyciu.
Pani projektantka opowiedziała dzieciom, że jej zadaniem jest tworzenie przedmiotów i aplikacji tak, aby były intuicyjne i sprawiały radość. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć zaprojektowane kalosze i dowiedzieć się, jak projektanci dbają o to, by były wygodne i praktyczne.
Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom jednak zabawa w kodowanie! Pani wcieliła się w rolę „programisty” i pokazywała dzieciom układy, które musiały odwzorować - to była świetna okazja, by przez zabawę poznać podstawy logicznego myślenia i kodowania.
To było inspirujące spotkanie, które pokazało, że projektowanie i programowanie mogą być fascynującą przygodą!
Dodała: Lucyna Kotas
7
Astronomia wcale nie taka trudna
W klasie I zagłębiamy się obecnie w tematykę kosmosu i Układu Słonecznego. W związku z tym zaprosiliśmy na zajęcia wyjątkowego gościa pana Marcina Kielara – tatę Ali, który jest nauczycielem fizyki, więc o tej tematyce wie niemal wszystko. Pan Marcin przeprowadził naszym pierwszakom bardzo ciekawe zajęcia. W specjalistycznym programie komputerowym mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądają poszczególne planety, gwiazdozbiory oraz jak zmieniają się fazy księżyca. Pan Marcin przywiózł ze sobą również najprawdziwszy teleskop i objaśnił, jak taki sprzęt działa. Niestety nie udało nam się dostrzec przez niego żadnej gwiazdy, gdyż było zbyt jasno. Dzieci wpadły jednak na świetny pomysł nocnych zajęć z teleskopem, na których mogłyby poczuć się jak prawdziwi astronomowie :)
Bardzo dziękujemy Panu Marcinowi za niezwykle ciekawe zajęcia i mamy cichą nadzieję, że uda nam się zrealizować również te nocne obserwacje :)
Dodała: Natalia Penar
8
Sadzenie roślin w klasie III
Jeszcze zima w pełni, ale uczniowie z klasy III wraz ze swoją wychowawczynią podjęli się bardzo przyjemnego zadania. Postanowiliśmy zasadzić w naszej klasie narcyzy i szafirki, które pięknie ozdobią parapety okienne. Najpierw przygotowaliśmy stanowisko pracy, na którym znalazły się doniczki, ziemia i cebulki roślin. Uczniowie założyli jednorazowe ochronne rękawiczki i z zapałem zabrali się do pracy. Każde dziecko posadziło swoją roślinkę i zobowiązało się do jej pielęgnacji. Szczególnie odpowiedzialne zadanie będą mieć dyżurni klasowi, którzy będą dbać o to, by nasze nowo posadzone roślinki miały odpowiednio dużo wilgoci. Pomysł sadzenia roślin bardzo spodobał się dzieciom, które z uśmiechem na twarzach oraz ogromnym zaangażowaniem sadziły kwiaty. Przy okazji tej pracy trzecioklasiści przypomnieli sobie wiadomości dotyczące warunków, które trzeba spełnić, aby wyrosły nam piękne kwiaty i cieszyły nasze oczy. Z niecierpliwością czekamy na efekty naszej pracy.
Bardzo serdecznie dziękujemy pani Ewie Walus i Wiktorii, które dostarczyły nam do klasy cebulki kwiatów, ziemię i doniczki.
Dodała: Lucyna Nogaj
13
Wyjazd do kina i na lodowisko
W piątek, 7 lutego 2025, uczniowie naszej szkoły z klasy 7 i 8 wzięli udział w wyjeździe na lodowisko i do kina. Była to doskonała okazja do integracji, aktywnego spędzenia czasu oraz wspólnego przeżywania filmowych emocji.
Pierwszym punktem wyjazdu było lodowisko, gdzie uczniowie mieli okazję doskonalić swoje umiejętności łyżwiarskie. Zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni łyżwiarze świetnie się bawili, ślizgając się przy dźwiękach muzyki i wspierając się nawzajem w doskonaleniu techniki jazdy. Dla niektórych były to początki z tym sportem, ale nie zabrakło widowiskowych piruetów oraz kilku zabawnych upadków, które kończyły się śmiechem i szybkimi powrotami na lód.
Po aktywności na lodowisku wszyscy udali się do kina, gdzie czekała na nich filmowa przygoda. Wybór padł na seans “Sonic 3”, który dostarczył zarówno momentów wzruszeń, jak i śmiechu. Po filmie uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami, a niektórzy już planowali kolejne wspólne wyjścia. Uczniowie mieli też okazję spożyć wspólny posiłek, porozmawiać i wymienić się spostrzeżeniami na temat filmu i wspólnych zainteresowań.
Wyjazd był doskonałą okazją do oderwania się od codziennych obowiązków szkolnych i spędzenia czasu w miłej atmosferze. Uczniowie wrócili pełni energii i pozytywnych wspomnień, co potwierdza, że takie wyjazdy to świetny sposób na budowanie szkolnej społeczności.
Dodała: Justyna Barć
4
Spotkanie z UX/UI Designerem
Dnia 5 lutego 2025 w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem ciekawego zawodu – UX/UI Designerem. Gościem była pani Marta Byra, która na co dzień zajmuje się projektowaniem doświadczeń użytkowników i interfejsów aplikacji.
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, czym jest UX (User Experience) oraz UI (User Interface) i dlaczego są one tak ważne w tworzeniu nowoczesnych technologii. Pani Marta w ciekawy sposób opowiedziała o swojej pracy, podkreślając, że UX/UI Designer musi łączyć kreatywność z umiejętnością logicznego myślenia i analizowania potrzeb użytkowników. Przedstawiła przykładowe ścieżki kariery dające możliwość wykonywania tego ciekawego i nowoczesnego zawodu.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć przykłady dobrych i złych interfejsów oraz dowiedzieć się, jakie zasady należy stosować, aby aplikacje były intuicyjne i przyjazne dla użytkowników. W ramach praktycznej części spotkania dzieci mogły samodzielnie zaprojektować prosty interfejs aplikacji na kartkach papieru.
Wizyta UX/UI Designera była inspirującym doświadczeniem, które pozwoliło uczniom lepiej zrozumieć, jak powstają aplikacje i strony internetowe, z których korzystają na co dzień. Spotkanie pokazało, że praca w tej branży może być ciekawą ścieżką kariery dla osób kreatywnych, lubiących nowe technologie i chcących ułatwiać życie innym poprzez dobrze zaprojektowane rozwiązania cyfrowe.
Dodała: Justyna Barć
4
BohaterON – włącz historię!
Z radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała dyplom za udział w akcji BohaterON x MŁODE GŁOWY w Twojej Szkole 2024, realizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tej ważnej inicjatywie, która łączy edukację historyczną z troską o dobrostan psychiczny młodzieży. Dziękujemy za to wyróżnienie!
Kochana Babciu! Kochany Dziadziu!
30 stycznia 2025 roku był wyjątkowym i uroczystym dniem w naszej szkole. Gościliśmy bowiem Babcie i Dziadków przedszkolaków i uczniów klasy III, którzy z wielkim zaangażowaniem przygotowywali program artystyczny będącym wyrazem ich wielkiej miłości i wdzięczności. Swoją obecnością zaszczycili nas również: zastępca Burmistrza Gminy Rymanów pani Beata Suwała-Szczechowska, radny Rady Miejskiej w Rymanowie i emerytowany dyrektor naszej szkoły pan Marian Penar oraz sołtys Klimkówki pan Kazimierz Kielar. To miłe spotkanie pokoleń rozpoczęła pani Dyrektor Agnieszka Groblewska, która powitała wszystkich zebranych. Program artystyczny rozpoczęli uczniowie klasy III, którzy deklamowali okolicznościowe wiersze, śpiewali wzruszające i humorystyczne piosenki, wykazali się również talentem tanecznym. Swoje aktorskie talenty zaprezentowali w inscenizacji wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Młodsze i starsze przedszkolaki wspaniale zaprezentowały swoje talenty wokalno-taneczne oraz w humorystyczny sposób opowiadały o przygodach z Babciami i Dziadkami. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i dumy z ukochanych wnuków. Na koniec wszystkie dzieci odśpiewały „Sto lat” i wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane upominki.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom oraz zaproszonym gościom za udział w uroczystości. Gorąco dziękujemy wszystkim Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uroczystości i słodkiego poczęstunku.
Dodały: Grażyna Byra, Lucyna Kotas, Lucyna Nogaj
92
Zdrowe życie i pierwsza pomoc – podsumowanie działań
W bieżącym roku szkolnym uczniowie edukacji wczesnoszkolnej realizują projekt edukacyjny „Zdrowe życie i pierwsza pomoc”. Jego celem jest kształtowanie nawyków prozdrowotnych, rozwijanie sprawności fizycznej oraz nauka udzielania pierwszej pomocy. Poprzez różnorodne aktywności edukacyjne, warsztaty i zabawy uczniowie mają okazję nauczyć się, jak dbać o swoje zdrowie, aktywnie spędzać czas i reagować w sytuacjach awaryjnych. W pierwszym okresie zrealizowaliśmy następujące zadania:
1. Zaczynamy zdrowo – zdrowe odżywianie
2. Rusz się – aktywność fizyczna
3. Dbamy o zdrowie psychiczne – zdrowie psychiczne i relaksacja
4. Pierwsza pomoc – podstawy udzielania pierwszej pomocy.
Realizowane zadania są różnorodne i obejmują zarówno teorię, jak i praktykę, co zapewnia wszechstronny rozwój dzieci. Uczniowie bardzo chętnie podejmują wszelkie aktywności, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne zadania w drugim okresie.
Dodały: Natalia Penar, Kinga Bardowska, Lucyna Nogaj
19
Spotkanie z górnikiem
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Poznajemy zawody”, przedszkolaki miały okazję gościć niezwykłego gościa - Pana Kazimierza Grysztara, który jest górnikiem, a prywatnie dziadkiem Tymoteusza z punktu przedszkolnego.
Pan Kazimierz pojawił się w tradycyjnym galowym mundurze górniczym, którego charakterystycznym elementem jest ozdobna czapka zwana „Czako”. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że kolor pióropusza na czapce odzwierciedla rangę zawodową górnika.
Dzieci miały okazję poznać, jak złożona i wymagająca jest praca górnika. Dowiedziały się, że górnicy nie tylko zajmują się wydobyciem węgla, ale także ropy naftowej oraz surowców mineralnych.
Podczas spotkania przedszkolaki obejrzały zdjęcia i wysłuchały opowieści o najstarszej kopalni ropy naftowej w Bóbrce.
Mówiąc o historii ropy naftowej, nie sposób było pominąć postaci Ignacego Łukasiewicza – pioniera przemysłu naftowego oraz wynalazcy lampy naftowej. To właśnie dzięki jego działalności branża ta rozwinęła się na skalę światową.
Na zakończenie spotkania Pan Kazimierz zaprezentował dzieciom reprodukcję historycznej lampy naftowej, co wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród najmłodszych.
Przedszkolaki były zachwycone wizytą i z zaciekawieniem słuchały opowieści. Serdecznie dziękujemy Panu Kazimierzowi za poświęcony czas, interesującą lekcję oraz słodkie upominki.
Dodały: Lucyna Kotas, Grażyna Byra
10
Bieg po zdrowie
W pierwszym okresie roku szkolnego 2024/2025 uczniowie klasy IV zrealizowali program edukacyjny ,,Bieg po zdrowie’’. Jest to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który opracowany został przez Główny Inspektorat Sanitarny. Nadrzędnym jego celem jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia realizowane były za pomocą zróżnicowanych metodaktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów. Podczas cyklu zajęć dzieci m.in. liczyły koszty jakie generuje palenie papierosów, pracowały przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów. Nie zabrakło zadań plastycznych. Uczniowie wykonywali komiksy – poradniki z przekazem profilaktycznym, utrwalające zachowania asertywne. Podstawą zajęć było stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie byli zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń czy pomysłów. Dzięki zajęciom uczniowie nauczyli się asertywności w zakresie uzależnień.
Dodała: Anna Pęk
6
Styczniowe urodzinki
W styczniu w punkcie przedszkolnymu świętowaliśmy urodziny naszych jubilatów! Był to dzień pełen radości, tańców i wspaniałej zabawy. Dzieci składały sobie życzenia, wręczały upominki i z radością odbierały prezenty. Nie zabrakło również tradycyjnego „Sto lat!”, które wszyscy wspólnie zaśpiewali z wielkim entuzjazmem. To był niezapomniany dzień pełen uśmiechów i wspaniałej atmosfery!
Naszym styczniowym jubilatom życzymy dużo radości, uśmiechu każdego dnia, wspaniałych przygód i spełnienia marzeń! Sto lat!”
Dodała: Lucyna Kotas
23
Spotkanie z poetką
W oddziale i punkcie przedszkolnym mieliśmy okazję gościć wyjątkową osobę – panią Martę Hanus, utalentowaną poetkę. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Książka – mój przyjaciel”. Pani Marta w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o swojej twórczości, wyjaśniając, o czym pisze i skąd czerpie inspiracje. Dla przedszkolaków było to niezwykłe doświadczenie, które pobudziło ich wyobraźnię i zachęciło do odkrywania świata literatury. Dzieci z dużym zaangażowaniem słuchały i zadawały mnóstwo pytań, na które nasz gość chętnie odpowiadał.
Podczas spotkania pani Marta czytała najmłodszym książeczki dostosowane do ich wieku, m.in. „Przygody Fenka – Złość”, co wzbudziło ogromne zainteresowanie i skłoniło dzieci do refleksji nad emocjami. Książeczki, które czytała pani Marta zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Serdecznie dziękujemy pani Marcie za wspólnie spędzony czas oraz wspaniałe upominki.
Dodały: Grażyna Byra i Lucyna Kotas
8
Laurka od serca dla Babci i Dziadka
Babcia i Dziadziu odgrywają w życiu swoich wnucząt bardzo ważną rolę. Troszczą się o nich, pomagają, czytają czy opowiadają wspaniałe bajki i niesamowite historie i zawsze znajdują dla nich czas. Dlatego też uczniowie klasy drugiej chcieli wyrazić swoją wdzięczność i podkreślić jak bardzo są oni dla nich ważni. Realizując cykl tematyczny „Dla Babci i Dziadka” czytali czytankę oraz wiersze dla Babci i Dziadka, a na zajęciach plastyczno - technicznych pod okiem wychowawczyni przygotowywali laurki. Były to pięknie, pomysłowo i estetycznie wykonane prace, na których widniały życzenia i ozdoby. Podczas zajęć dzieci wykazały się wielką kreatywnością i z wielkim sercem i zaangażowaniem kończyły swoje dzieła, które wręczą swoim Babciom i Dziadkom w dniu ich święta.
Dodała: Kinga Bardowska
Kicia Kocia bohaterką zajęć w przedszkolu
W ramach ogólnopolskiego projektu „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy” wykonaliśmy kolejne zadanie „Kicia Kocia i straszna burza”. Przedszkolaki dowiedziały się, jak należy zachować się podczas burzy. Przeliczały chmury, kropelki deszczu, a także segregowały parasolki według koloru. Rozwiązywały zagadki słuchowe związane z odgłosami zjawisk przyrodniczych. Dzieci fantastycznie bawiły się podczas zabawy „Balonowa burza”, reagowały na różne sygnały dźwiękowe, wykonując odpowiednie ruchy. Na koniec wykonały pracę plastyczną. Zajęcia były bardzo dynamiczne i angażujące, łącząc edukację o burzy z różnorodnymi formami aktywności ruchowej, słuchowej oraz twórczej. Dzieci miały szansę rozwijać swoje umiejętności, a także uczyć się, jak zachować bezpieczeństwo podczas burzy w sposób przystępny i zabawny.
Dodała: Lucyna Kotas
16
Sukces Wiktorii Michalskiej w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Moje Boże Narodzenie”
Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastyki Dzieci i Młodzieży „Moje Boże Narodzenie”, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe w Krośnie, Zespół Szkół w Iwoniczu i Urzędy Gmin. Celem konkursu było poszukiwanie młodych talentów z terenu powiatu krośnieńskiego oraz rozbudzanie poczucia piękna i przygotowanie do odbioru sztuki. Na etapie gminnym wyróżnione i nominowane do etapu finałowego zostały prace następujących uczniów:
Wiktoria Michalska – klasa V
Julia Barud, Maja Śliwecka – klasa VI
Niezmiernie miło nam poinformować, że Wiktoria Michalska w Powiatowym Konkursie Plastyki Dzieci i Młodzieży „Moje Boże Narodzenie” zdobyła II miejsce. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w Zespole Szkół w Iwoniczu. Serdecznie gratulujemy Wiktorii i życzymy dalszych sukcesów w konkursach plastycznych.
W konkursie brali także udział uczniowie:
Aleksandra Folmer, Emilia Grysztar, Alicja Kielar, Oliwia Michalak, Milena Penar, Mikołaj Stapiński, Olaf Ziemiański – klasa I
Aleksandra Hyla, Martyna Szajna, Jan Fajkiel – klasa II
Aleksandra Puchalska, Kacper Wacławski, Emilia Litwin, Emilia Hap, Wiktoria Walus, Nikola Rymar, Marcel Śliwecki – klasa III
Aleksandra Hanus, Laura Balcerak, Filip Szajna, Martyna Hyla, Kacper Klara, Alicja Dąbrowska, Bartłomiej Zięba, Antoni Penar, Miłosz Penar, Filip Borek, Maja Dobrowolska – klasa V
Aleksander Jakubowicz – klasa VI
Julia Dobrowolska – klasa VII
Dodały: Beata Dębiec, Lucyna Nogaj
16
Nominacje uczniów do finału Międzynarodowego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych
Jak co roku, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Krośnie. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, rozbudzanie zdolności plastycznych, kształtowanie wyobraźni i promowanie naturalnych materiałów do wykonania prac.
Bardzo miło nam poinformować, że w Międzynarodowym Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych na etapie gminnym wyróżniono i nominowano do etapu finałowego prace następujących uczniów:
Wiktoria Walus - klasa III
Jakub Barud - klasa VI
Piękne i pomysłowe szopki wykonali także uczniowie:
Aleksandra Folmer klasa – I
Gabriela Folta, Alicja Folta, Antoni Karczmarski, Maciej Wołczański – klasa II
Emilia Litwin – klasa III
Aleksander Karczmarski – klasa IV
Wiktoria Michalska, Kacper Klara – klasa V
Lena Klara – klasa VI
Zofia Krukar – klasa VIII
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i przygotowanie pięknych szopek, a nominowanym do kolejnego etapu serdecznie gratulujemy.
Dodały: Beata Dębiec, Lucyna Nogaj
Zimowe szaleństwo
Korzystając z uroków zimy uczniowie klasy I założyli ciepłe czapki, rękawiczki oraz kombinezony i udali się na podwórko, by poszaleć na białym puchu. I faktycznie, szaleństwom nie było końca! Okazało się, że oprócz tradycyjnej bitwy na śnieżki w zimie można również bawić się w berka, a nawet zjeżdżać na zjeżdżalni, która o tej porze roku jest o wiele bardziej śliska : ) Wszyscy świetnie się bawili i z pewnością, o ile pogoda pozwoli, powtórzymy takie wyjście ponownie.
Dodała: Natalia Penar
9
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
Nasza szkoła włączyła się do akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci", która polega na zbiórce zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
Zbiórka będzie trwała do 15.01.2025.
Zbieramy: komputery, drukarki, monitory, telefony, sprzęt RTV i AGD, baterie, akumulatory, kable, tusze atramentowe, itp.
Nie odbieramy tonerów i świetlówek.
Organizatorem akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. z Warszawy.
Zachęcamy do licznego udziału w akcji!
Spotkanie opłatkowe Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej
We wtorek, 7 stycznia 2025 roku w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie odbyło się spotkanie opłatkowe Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II Archidiecezji Przemyskiej. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy, nauczyciele, katecheci i uczniowie z 17 szkół i placówek noszących imię św. Jana Pawła II. Naszą szkołę reprezentowała pani dyrektor Agnieszka Groblewska oraz emerytowany dyrektor pan Marian Penar.
Spotkanie rozpoczęła uroczysta msza św., której przewodniczył ks. Arcybiskup Adam Szal – przyjaciel Rodziny. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu uczniów z Krościenka Wyżnego oraz obejrzeli spektakl o życiu św. Jana Pawła II zaprezentowany przez uczniów z Jasienicy Rosielnej. Nie zabrakło również łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń. Na zakończenie przewodniczący Rodziny Szkół pan Krzysztof Majkowski przedstawił bieżące sprawy oraz terminy kolejnych spotkań.
Dodała: Agnieszka Groblewska
10
Udział uczniów w akcji BohaterON
Uczniowie naszej szkoły aktywnie również w tym roku zaangażowali się w ogólnopolską akcję BohaterON – włącz historię!, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Inicjatywa ta pozwala młodym ludziom na lepsze zrozumienie historii oraz oddanie hołdu Bohaterom walczącym o wolność naszej ojczyzny.
W ramach akcji uczniowie klasy 5 i 6 uczestniczyli w lekcji przygotowanej przez nauczyciela historii oraz własnoręcznie udekorowali kartki i kamyki elementami patriotycznymi. Malowali polskie symbole narodowe oraz znak Polski Walczącej, wpisywali krótkie życzenia i podziękowania. Ich treść była pełna wdzięczności, szacunku oraz podziwu dla odwagi i poświęcenia Powstańców. Była to nie tylko okazja do wyrażenia wdzięczności, ale także do refleksji nad wartością wolności i znaczeniem patriotyzmu.
Akcja BohaterON stała się ważnym elementem edukacji patriotycznej w naszej szkole, rozwijając w uczniach empatię, wrażliwość oraz poczucie odpowiedzialności za pielęgnowanie pamięci o naszej historii. Jesteśmy dumni z zaangażowania naszych uczniów, którzy pokazali, że młode pokolenie pamięta o bohaterach narodowych.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za ich wkład oraz zachęcamy do dalszego udziału w podobnych inicjatywach!
Dodała: Justyna Barć
5
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
Bożonarodzeniowy spektakl
Szkolne jasełka przygotowane przez czwartą klasę pod kierunkiem p. Joanny Wójcik-Kaczor były prawdziwym świątecznym spektaklem, pełnym radości, wzruszeń i tradycyjnych bożonarodzeniowych akcentów. Na scenie pojawiły się dzieci wcielające się w postacie z opowieści o narodzinach Jezusa: Maryję, Józefa, anioły, pasterzy i królów. Młodzi aktorzy z zaangażowaniem odgrywali swoje role, przyciągając uwagę publiczności i wprowadzając ją w atmosferę pierwszych chwil narodzin Zbawiciela.
Jasełka były przeplatane występami chóru szkolnego prowadzonego przez p. Beatę Dębiec, który śpiewał klasyczne kolędy i pastorałki. Wśród utworów nie zabrakło znanych kolęd, takich jak „Cicha noc”, „Bóg się rodzi” czy „Przybieżeli do Betlejem”. Chór brzmiał niezwykle harmonijnie, a dzieci w pięknych, świątecznych strojach wprowadzały w radosny nastrój.
Występy instrumentalne stanowiły dodatkowy, wyjątkowy element jasełek. Uczniowie przygotowali kolędy na różnych instrumentach – keyboardzie, fletach i dzwonkach. Ich muzyka doskonale współbrzmiała z chórem, tworząc prawdziwie magiczną atmosferę. Nie zabrakło także tańca, który dodał jasełkom wyjątkowego charakteru. Dzieci zatańczyły do rytmu świątecznych melodii, wprowadzając element lekkości i radości.
Całe przedstawienie było pełne ciepła, magii i świątecznej radości, a połączenie gry na instrumentach, śpiewu, tańca i aktorstwa sprawiło, że jasełka były niezapomnianym przeżyciem zarówno dla uczestników, jak i dla publiczności. Taki wspólny, artystyczny moment stworzył prawdziwie bożonarodzeniową atmosferę, w której każdy mógł poczuć się częścią tej niezwykłej chwili.
Dodały: Joanna Wójcik-Kaczor, Beata Dębiec
73
Wigilia w przedszkolu
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, spotykamy się z bliskimi, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, śpiewamy kolędy i zjadamy świąteczne potrawy.
W naszym przedszkolu też nastał wspaniały czas. Najpierw obejrzeliśmy Jasełka w wykonaniu starszych dzieci, a następnie usiedliśmy, w odświętnych strojach do pięknie udekorowanego stołu. Wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem i zjedliśmy tradycyjne wigilijne potrawy.
Bardzo dziękujemy Rodzicom dzieci za zaangażowanie i pomoc w organizacji tego wspaniałego dnia.
Dodała: Grażyna Byra
16
Klasy 1-3 przy wigilijnym stole
Dzień Wigilii to nie - zwykły sobie dzień – jak co dzień.
W każdym sercu, wierzcie mi, życzliwość się rodzi.
I choć ludzie w dzień Wigilii tacy zagonieni,
mają uśmiech - i z kimś drugim pragną go wymienić.Halina Szayerowa
Dzień 20 grudnia 2024 był niezwykle uroczysty i nastrojowy w naszej szkole. W ostatnim dniu nauki przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klas 1-3 wraz ze swoimi wychowawczyniami spotkali się przy wspólnym wigilijnym stole. Jak nakazuje tradycja, pod białe obrusy położyliśmy sianko. Dekorację stołu stanowiły zielone gałązki, serwetki i świeczki. Klasowe Wigilie rozpoczęliśmy tradycyjnie modlitwą i czytaniem fragmentu Ewangelii opowiadającym o narodzeniu Pana Jezusa. Potem składaliśmy sobie życzenia i łamaliśmy się opłatkiem. Wyczekiwanym punktem świątecznych spotkań były pierogi. Dzieci z apetytem pałaszowały wyśmienite pierożki i przepyszne ciasteczka. W tym uroczystym dniu śpiewaliśmy kolędy i pastorałki. W serdecznej i rodzinnej atmosferze spędziliśmy piątkowy dzień. Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom: Magdalenie Michalak, Monice Słota, Bernadecie Rymar i Monice Rymar za pomoc i pyszne smakołyki.
Dodały: Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej
31
Ozdabianie pierniczków w punkcie przedszkolnym
W minionym tygodniu w naszym przedszkolu ozdabialiśmy pierniczki. Chociaż w grupie było mniej dzieci, to i tak wspólne ozdabianie pierniczków sprawiło wszystkim dużo radości. Dzieci miały możliwość dekorowania swoich pierniczków kolorowym lukrem, posypkami i różnymi ozdobami. Każde ciastko wyglądało inaczej, a maluchy z chęcią dzieliły się swoimi pomysłami. Ozdabianie pierniczków było świetnym sposobem na spędzenie czasu w świątecznym nastroju, pełnym uśmiechów i radości.
Dodała: Lucyna Kotas
7
Klasa III dekoruje pierniczki
Dnia 17 grudnia 2024 w klasie III zapanowała przedświąteczna atmosfera. Dzieci w tym dniu dekorowały wspaniałe, pachnące pierniczki. Uczniowie od samego rana z niecierpliwością oczekiwali, kiedy przystąpią do pracy. Zanim zabraliśmy się do dekoracji ciasteczek, przygotowaliśmy stanowiska pracy, założyliśmy fartuszki i dokładnie umyliśmy ręce. Następnie każde dziecko dostało porcję pierniczków i z wielkim zapałem i radością zabrało się do dekoracji. Ileż było przy tym emocji, czyje pierniczki będą piękniejsze!
W ruch poszły cukrowe pisaki, posypki, koraliki, perełki dekoracyjne oraz lukier w kolorze różowym i zielonym. Pachnące ciasteczka przybrały piękny świąteczny wystrój. Wszystkie pierniczki wyszły prześlicznie! Następnie zapakowaliśmy pierniczki do celofanowych woreczków, aby dzieci mogły swoje dzieła pokazać domownikom.
Bardzo dziękujemy Pani Bernadecie Rymar za upieczenie pierniczków dla wszystkich dzieci.
Serdeczne podziękowania składamy również Panu Tadeuszowi Śliweckiemu za dostarczenie do szkoły różnych materiałów dekoracyjnych, które z wielką radością wykorzystujemy na zajęciach plastyczno-technicznych.
Dodała: Lucyna Nogaj
4
XXIV Konkurs Kolęd i Pastorałek
W dniu 12 grudnia 2024r. w Bibliotece w Targowiskach odbyły się przesłuchania XXIV Konkursu Kolęd i Pastorałek. Celem konkursu była promocja i kultywowanie tradycji kolędowania oraz wymiana doświadczeń artystycznych w atmosferze radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
Klasa 1: Patrycja Michalak i Oliwia Michalak
Klasa 2: Liliana Olszyńska i Dawid Wietecha
Serdecznie gratulujemy uczniom pięknego występu i zachęcamy do udziału w kolejnych artystycznych zmaganiach.
Dodała: Kinga Bardowska
Teatr Iluzji MAGIC
12 grudnia uczniowie z klas 4-6 wraz z opiekunami udali się do kina Sokół w Rymanowie na pokaz iluzji pt. „Magia czarownicy”.
Wydarzenie rozpoczęło się od wprowadzenia atmosfery pełnej magicznych efektów wizualnych, które wciągnęły młodą publiczność. Podczas występu dzieci mogły uczestniczyć w pokazie lewitacji, z zapartym tchem obserwując, jak jedna z postaci unosi się w powietrzu, zdając się przełamywać prawa fizyki. Pokaz obfitował w grę światłem, które zmieniało się w rytm muzyki i iluzji.
Po pokazie na dzieci czekała kolejna niespodzianka – mogły zrobić sobie zdjęcie ze św. Mikołajem 😊
Dodały: Joanna Wójcik-Kaczor, Agata Barzyk
4
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych 4 grudnia 2024 roku w naszej szkole zorganizowaliśmy wyjątkowe zajęcia edukacyjne i warsztaty dla uczniów. Wydarzenie to miało na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz promowanie postaw tolerancji, empatii i zrozumienia.
Podczas pierwszej części zajęć rozmawialiśmy z dziećmi o tym, czym jest niepełnosprawność, jakie wyzwania stoją przed osobami z różnymi ograniczeniami oraz jak ważną rolę pełnią pomoce, takie jak biała laska czy pies przewodnik. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dzięki materiałom edukacyjnym, które przybliżyły im codzienne życie osób z niepełnosprawnościami.
Druga część zajęć miała formę warsztatów, podczas których dzieci mogły osobiście doświadczyć wyzwań, z jakimi mierzą się osoby z niepełnosprawnościami. Uczniowie próbowali m.in. przejść ścieżkę sensoryczną z zasłoniętymi oczami, korzystając z pomocy drugiej osoby, oddzielać makarony w grubych rękawicach, oglądać świat przez specjalne okulary symulujące problemy ze wzrokiem, a także odgadywać przedmioty ukryte w tajemniczej skrzyni wyłącznie za pomocą dotyku.
Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywny udział i zaangażowanie podczas zajęć. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i doświadczenia będą towarzyszyć Wam każdego dnia. Razem tworzymy szkołę pełną tolerancji, zrozumienia i szacunku!
Dodały: Anna Pęk, Dominika Skiba
31
I miejsce Nikoli Rymar w Gminnym Konkursie Plastycznym
Nikola Rymar, uczennica III klasy zdobyła I miejsce w Gminnym Konkursie Plastycznym „Szkoła jak z bajki” organizowanym z okazji jubileuszu 30-lecia powstania Szkoły Podstawowej w Króliku Polskim oraz 15-lecia nadania szkole imienia.
Celem konkursu było wzbudzanie zaciekawienia szkołą, pobudzanie fantazji, wyobraźni i kreatywności dzieci, zapoznanie się nauczycieli z wyobrażeniami i oczekiwaniami dzieci względem szkoły oraz promocja uczniów uzdolnionych plastycznie.
Serdecznie gratulujemy Nikoli pięknego wykonania rysunku i życzymy dalszych sukcesów w konkursach plastycznych.
Dodała: Lucyna Nogaj
2
Awans Julii Ziemiańskiej do etapu rejonowego Konkursu z Chemii
25 listopada 2024 r. odbył się szkolny etap konkursu chemicznego organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie. Pytania konkursowe sprawdzały umiejętności z zakresu budowy materii, właściwości składników powietrza, metali, tlenków, wodorotlenków i kwasów. Badały umiejętność obliczeń stechiometrycznych, stężenia procentowego i rozpuszczalności roztworów. W konkursie wzięła udział Julia Ziemiańska – uczennica klasy VIII. Dzięki zainteresowaniu przemianami chemicznymi, rozwijaniu swoich umiejętności, rozwiązaniu setek zadań Julia awansowała do rejonowego etapu konkursu i jest najlepszym chemikiem wśród uczniów szkół podstawowych gminy Rymanów.
Gratulujemy wysokiego wyniku i życzymy awansu do etapu wojewódzkiego.
Dodał: Krzysztof Telega
20 lat Polski w Unii Europejskiej
W tym roku przypada 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W naszej szkole zaplanowano kilka działań mających na celu upamiętnienie tej ważnej rocznicy. Na szkolnym korytarzu przygotowana została gazetka o Unii Europejskiej, będąca streszczeniem wiedzy o tej organizacji. Dla uczniów klas 4-8 zorganizowany został Konkurs Literacko - Plastyczny ,,20 lat Polski w Unii Europejskiej” na folder o takim tytule. Na podsumowanie tych działań 29 listopada 2024 odbył się uroczysty apel będący świętem Unii Europejskiej. Wydarzenie to było nie tylko okazją do świętowania, ale także momentem refleksji nad rolą Polski w zjednoczonej Europie. Uczniowie klas 4-8 zgromadzili się w sali gimnastycznej, aby wspólnie uczcić to ważne wydarzenie.
Uroczystość, którą poprowadziły uczennice klasy 7 Laura Kubas i Kamila Juź rozpoczęła się od krótkiego przemówienia wygłoszonego przez panią dyrektor Agnieszkę Groblewską. Następnie wybrzmiał hymn Unii Europejskiej – “Oda do radości” wykonany na flecie przez uczennicę klasy 6 Lenę Klarę.
W trakcie apelu zaprezentowany został krótki program artystyczny. Znalazły się w nim:
- Prezentacja multimedialna opisująca najważniejsze wydarzenia, postacie i daty dotyczące Unii Europejskiej.
- Krótki film przedstawiający ciekawostki o Unii Europejskiej oraz taki, który pokazywał, co byłoby gdyby Polska opuściła Unię Europejską.
- Wykonania muzyczne w tym występ Martyny Hyli z klasy 5, która zaprezentowała “Piosenkę o Unii Europejskiej “, wykonanie “Ody do radości” na Bum Bum rurkach przez uczniów klasy 7, oraz odśpiewanie hymnu przez szkolny chór pod kierunkiem pani Beaty Dębiec na koniec uroczystości.
Prowadzące apel przypomniały, że Polska stała się członkiem Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, co było kluczowym momentem w naszej historii. Podkreśliły znaczenie tego wydarzenia dla rozwoju naszego kraju, w tym możliwość swobodnego podróżowania, studiowania i pracy w innych państwach członkowskich oraz jak ważne jest rozwijanie współpracy międzynarodowej i pielęgnowanie europejskich wartości, takich jak wolność, solidarność i demokracja.
Na zakończenie apelu nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursie Literacko - Plastycznego ,,20 lat Polski w Unii Europejskiej”. Laureatami konkursu zostali:
I miejsce - Oliwia Wójcik klasa 8
II miejsce - Jakub Barud klasa 6
III miejsce - Maja Śliwecka klasa 6
Udział w konkursie wzięli również Kacper Klara klasa 5, Julia Barud, Lena Klara, Wiktoria Macnar klasa 6, Maja Uliasz, Karolina Michalak klasa 7, Julita Zajdel, Zofia Krukar, Zofia Wojtuń, Anna Wojtuń klasa 8.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i symbolicznego “Grześka”, natomiast laureaci trzech pierwszych miejsc dodatkowo nagrody rzeczowe.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Dodała: Justyna Barć
19
Czy dzieci są bezpieczne w sieci?
5 grudnia 2024 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I –III wzięły udział w „Lekcji w kinie” w Kinie Sokół w Rymanowie. Tematem lekcji było „Czy dzieci są bezpieczne w sieci?” Podczas zajęć dzieci przekonały się, że nie zawsze mamy pewność z kim rozmawiamy w sieci. Zrozumiały, dlaczego nie warto zdradzać zbyt wielu informacji na swój temat w Internecie. Dowiedziały się jak działają plotki w sieci i dlaczego darmowe aplikacje wcale nie są darmowe. Jednym słowem uczyły się dobrych manier w Internecie.
Podsumowaniem lekcji była projekcja filmu animowanego pt. „Mała Wielka Stopa 2”, opowiadającego o sile rodziny i potrzebie ochrony przyrody i zwierząt.
Dodała: Grażyna Byra
3
Warsztaty pierwszej pomocy przedmedycznej
4 grudnia 2024 uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w zajęciach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzonych przez panią Magdalenę Pawłowską i pana Pawła Ciska - wolontariuszy i ratowników medycznych z Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej Legion Gerarda. Uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób postępować z osobami potrzebującymi pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Mieli okazję poćwiczyć na sprzęcie ratowniczym pod okiem fachowców. Wiedza i doświadczenie zdobyte poprzez ćwiczenia mogą być przydatne w przyszłości i uratować komuś życie.
Dziękujemy gościom za lekcję i cenne wskazówki.
Dodała: Małgorzata Jakubowicz
24
Spotkanie z doradcą zawodowym z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Krośnie
W dniu 4 listopada 2024 uczniowie klasy 8 mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z panią Martą Kandefer-Frydrych, doradcą zawodowym z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej OHP w Krośnie. Celem spotkania było wsparcie młodzieży w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej oraz zawodowej.
Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się:
- jak określić swoje predyspozycje zawodowe,
- jakie zawody są obecnie najbardziej poszukiwane na rynku pracy,
- jak zaplanować swoją karierę, by uwzględniała zarówno zainteresowania, jak i potrzeby rynku pracy.
Młodzież brała udział w ćwiczeniach oraz testach, które pomogły im lepiej poznać swoje mocne strony i zainteresowania. Doradca zawodowy podzielił się również praktycznymi wskazówkami dotyczącymi podejmowania decyzji edukacyjnych oraz odpowiedział na pytania uczestników.
Dzięki współpracy z Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej uczniowie otrzymali cenne rady, które pomogą im podejmować świadome decyzje dotyczące swojej przyszłości. Spotkanie było bardzo inspirujące i z pewnością okaże się pomocne w dalszym planowaniu ścieżki kariery.
Serdecznie dziękujemy pani Marcie za przeprowadzenie zajęć oraz zaangażowanie w pracę z młodymi ludźmi.
Dodała: Justyna Barć
I miejsce pani Joanny Wójcik-Kaczor w Plebiscycie Edukacyjnym Nowin
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pani Joanna Wójcik-Kaczor zajęła I miejsce w powiecie krośnieńskim w Plebiscycie Edukacyjnym Nowin „Nauczyciel Roku 2024” w kategorii klas IV-VIII i tym samym awansowała do etapu wojewódzkiego.
Serdecznie dziękujemy za wszystkie głosy oddane na panią Joannę i prosimy o głosy w finale wojewódzkim. Głosowanie będzie trwać do środy, 18 grudnia 2024 r. do godz. 20:30.
Link do głosowania zamieszczamy poniżej.
🎁Odwiedziny Św. Mikołaja🎁
6 grudnia 2024 roku od rana czekaliśmy z niecierpliwością na wizytę Św. Mikołaja. I ku naszej radości nie zawiedliśmy się. Ten wyjątkowy gość odwiedził przedszkolaków i uczniów naszej szkoły obdarowując ich prezentami. Jak się okazało, również nauczyciele byli w tym roku grzeczni, bo i oni otrzymali upominki. Bardzo dziękujemy Św. Mikołajowi za prezenty, a Radzie Rodziców za zadbanie, aby ten dzień był pełen radości : )
Dodała: Natalia Penar
Święty Mikołaj w szkole
32Święty Mikołaj w przedszkolu
19
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada 2024 swoje święto obchodził przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. Ulubione misie zagościły w punkcie i oddziale przedszkolnym. Powstały prace plastyczne z misiem w roli głównej, były prezentacje, zadania z kodowania, quizy, opowiadania i bajki. Nie zabrakło także pamiątkowych zdjęć.
Dodały: Lucyna Kotas i Grażyna Byra
23
Zabawy andrzejkowe w szkole
28 listopada 2024 uczniowie naszej szkoły bawili się podczas zabaw andrzejkowych. Przed południem uczniowie kl. 1 – 3 tańczyli do utraty tchu i wzięli udział we wróżbach przygotowanych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Podobnie po południu starsi uczniowie dowiedzieli się czy w przyszłości czeka ich bogactwo, miłość, wspaniała praca czy sportowy samochód. Tańcom również nie było końca… Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu za przygotowanie dekoracji sali, wróżb oraz wspaniałej muzyki.
Dodała: Natalia Penar
75
Andrzejki u przedszkolaków
Andrzejki w naszych grupach przedszkolnych to już tradycja. Nastrojowa muzyka, kolorowe światła i „czarodziejskie” dekoracje przeniosły nas w świat wesołej zabawy. Andrzejkową atmosferę dopełniły piękne stroje, w które dzieci były przebrane.
Dzieci z punktu przedszkolnego zrobiły magiczną miksturę , a starszaki wykonały piękne, magiczne drzewka, które mają przynosić szczęście i spełniać marzenia. Andrzejkowe zabawy przeplatane były tańcami przy skocznej muzyce i słodkim poczęstunkiem.
Dzień upłynął w wesołej atmosferze, a dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
Dodały: Lucyna Kotas i Grażyna Byra
41
Awans Miłosza Penara do etapu rejonowego Konkursu z Biologii
20 listopada 2024 r. odbył się etap szkolny Konkursu z Biologii organizowanego przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Pytania konkursowe sprawdzały umiejętności z zakresu: organizacja i chemizm życia, szczeble organizacji materii żywej, klasyfikacja organizmów, przegląd różnorodności organizmów, bakterii, protistów, roślin i zwierząt. W konkursie wziął udział Miłosz Penar – uczeń klasy V. Dzięki zainteresowaniu biologią, przeczytaniu wielu książek, zaangażowaniu i rozwiązaniu wielu zadań Miłosz awansował do rejonowego etapu tego konkursu i jest tam jedynym przedstawicielem Gminy Rymanów.
Gratulujemy wysokiego wyniku i trzymamy kciuki za awans do etapu wojewódzkiego.
Dodał: Krzysztof Telega
I miejsce Dominiki Sołtysik w Powiatowym Konkursie Plastycznym
27 listopada 2024 został rozstrzygnięty Powiatowy Konkurs Plastyczny „ Kiedy myślę Polska…” pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Krośnieńskiego. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kopytowej.
Do konkursu zgłoszono ponad 150 prac plastycznych. Konkurs był adresowany do uczniów klas IV – VIII. W kategorii wiekowej IV-VI z naszej szkoły została nagrodzona Dominika Sołtysik z klasy V , która zajęła zaszczytne I miejsce za przygotowanie rzeźby Józefa Piłsudskiego.
Serdecznie gratulujemy Dominice i życzymy dalszych sukcesów.
Dziękujemy również pozostałym uczniom, którzy przygotowali piękne prace i wzięli udział w konkursie: Maja Uliasz, Julia Kamila Nycz, Julita Zajdel, Julia Puchalska, Julia Ziemiańska, Julia Godzik, Zofia Wojtuń i Karol Krypla.
Dodała: Beata Dębiec
6
Wyróżnienie dla Patrycji Michalak
27 listopada 2024 roku w Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu odbyły się rejonowe eliminacje Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci pod hasłem „Duszki, skrzaty, krasnoludki…”. Naszą szkołę reprezentowała Patrycja Michalak z klasy 1 śpiewając piosenkę „Duchy łakomczuchy”. Nasza uczennica zaprezentowała się cudownie i zdobyła wyróżnienie :) Serdecznie gratulujemy!
Dodała: Natalia Penar
2
Magia życzliwości
21 listopada 2024 obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Dobre słowo, uśmiech, miły gest to najkrótsza droga do serca drugiego człowieka. Pamiętamy o tym zawsze, dlatego uczymy już najmłodsze dzieci być miłymi, pomocnymi, dobrymi i wrażliwymi. Małe radości i drobne gesty są najpiękniejszymi iskierkami naszej codzienności.
Dodała: Anna Pęk
2
Przedszkolaki świętują Dzień Kredki
22 listopada 2024 obchodziliśmy Dzień Kredki. Rysowanie to ogromna frajda, a kredki to najlepsi przyjaciele każdego dziecka. Wprowadzają w świat kolorów, rysunku, rozwijają fantazje oraz wyobraźnie. Za pomocą kredki przedszkolaki mogą wyrazić to, co myślą, czują i o czym marzą. W ten dzień dzieci przyszły ubrane w swoje ulubione kolory. Podczas zabawy poznały różne rodzaje kredek, obejrzały film edukacyjny. Ozdabiały swoje papierowe kredki włóczką i plasteliną. Na zakończenie bawiliśmy się w „Kodowanie na dywanie” z kredkami i kolorami w roli głównej.
Dodały: Lucyna Kotas i Grażyna Byra
32
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
18 listopada 2024r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia, tak bardzo przydatnej w matematycznej edukacji i w życiu codziennym.Kilka dni wcześniej szkolny korytarz przyozdobiła gazetka promująca obchody XIV Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
W klasie IV świętowaliśmy Dzień Tabliczki Mnożenia wykorzystując różne gry i zagadki. Pierwszą konkurencją, w której uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę z tego zakresu było układanie wieży z plastikowych kubeczków i ustawianie ich od najmniejszego do największego wyniku. Wszystkie dzieci z ogromnym zaangażowaniem tworzyły budowle, jednak o kilka sekund szybsza była grupa chłopców w składzie: Krystian, Miłosz i Jan. Zagadki z tabliczki mnożenia okazały się nie lada wyzwaniem. Na koniec ogromnym zainteresowaniem cieszyła się gra z łyżeczkami. Uczniowie losowali z pudełka łyżki na których widniały działania z mnożenia, wśród łyżek znajdowały się też niespodzianki, które powodowały utratę wszystkich zdobytych punktów lub utratę kolejki. Wszyscy uczniowie sprawdzaliodpowiedzi swoich kolegów, gdyż każdy punkt był na wagę złota. W pierwszym etapie zwycięzcą został Jan, z kolei w drugim jednakową ilość punktów uzyskali: Maja, Natalia, Krystian, Jan i Martyna.
W klasach III oraz V-VIII koordynator akcji wraz ze swoimi asystentami - egzaminatorami przeprowadzili mini egzamin. Klasę III egzaminowano w zakresie 30, a klasy V – VIII w zakresie 100. Każdy z uczniów wybierał sobie 1 los, na którym trzeba było poprawnie uzupełnić kilka działań sprawdzających umiejętność mnożenia i dzielenia. Następnie Komisja Egzaminacyjna zbierała losy. Poprawność uczniowskich odpowiedzi sprawdzali wyznaczeni egzaminatorzy – uczniowie klasy VII i VIII, którzy perfekcyjnie opanowali już tabliczkę mnożenia. Osoby, które zdały bezbłędnie egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia uzyskiwały tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i otrzymywały specjalną odznakę z tabliczkową sówką oraz „bon matematyczny”.
Świetną znajomością tabliczki mnożenia wykazali się następujący uczniowie naszej szkoły:
- z klasy III: Dominik Graboń, Emilia Hap, Nina Kasperkowicz, Emilia Litwin, Jan Michalak, Maja Patrylak, Julia Pelczar, Emilia Raś, Nikola Rymar, Marcel Śliwecki, Wiktoria Walus
- z klasy V: Aleksandra Hanus, Martyna Hyla, Sandra Kozik, Kacper Klara, Adam Krukar, Julia Litwin, Dominika Sołtysik, Lena Starościak, Filip Szajna
- z klasy VI: Mikołaj Gazda, Mikołaj Kielar, Lena Klara, Wiktoria Macnar, Filip Słota, Maja Śliwecka, Katarzyna Turek
- z klasy VII: Franciszek Buczek, Julia Dobrowolska, Kamila Juź, Laura Kubas, Julia Nycz, Karolina Michalak, Krystian Penar, Piotr Strzelecki, Maja Uliasz
- z klasy VIII: Paweł Fajkiel, Kacper Gazda, Zofia Krukar, Gabriela Kuś, Patryk Leśniak, Julia Puchalska, Miłosz Rygiel, Wojciech Wilusz, Zofia Wojtuń, Oliwia Wójcik, Julia Ziemiańska
Dziękujemy wszystkim uczniom za włączenie się do wspólnej zabawy.
Dodały: Anna Kosiba, Beata Boczar
19
Spotkanie z policjantami
W ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Poznajemy zawody” oraz realizacji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”, w punkcie i oddziale przedszkolnym odbyło się spotkanie z policjantami z Komisariatu Policji w Rymanowie. Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania przez Pana policjanta książeczki pt. ,,Kicia Kocia zostaje policjantką”. Następnie policjanci rozmawiali z dziećmi na temat bezpiecznego zachowania na drodze. Policjant omówił także zasady ruchu pieszych i pojazdów oraz przypomniał zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant omówił podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię czy podczas spotkania z psem. Następnie wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych. Przedszkolaki mogły także zapoznać się ze sprzętem i akcesoriami policyjnymi. Dzieci w tym dniu uczyły się piosenki pt. ,,Pan policjant porządku pilnuje”, a także wykonały prace plastyczne.
Dodały: Grażyna Byra i Lucyna Kotas
19
Zaczytane przedszkolaki
W listopadzie w punkcie przedszkolnym realizowano wiele działań promujących czytelnictwo z wykorzystaniem zakupionych bajek i książeczek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3.
Zorganizowano kilkukrotne spotkania z bibliotekarką panią Anną Prorok z Gminnej Biblioteki Publicznej w Rymanowie Filia w Klimkówce pt. „Poranki z ulubioną bajką”. Pani Ania czytała dzieciom różne bajeczki. Jedną z nich była bajka pt.: ,,Wróć mój wilku, wróć” Sandry Dieckmann mówiąca o stracie kogoś bliskiego.
Do akcji czytania dzieciom dołączyli również rodzice w ramach w akcji ,,Zaczytane przedszkole”. Dzieci poznały przygody ,,Wandy Pandy”, a po wysłuchaniu bajeczki kolorowały tekturowe portrety Wandy i małej pandy.
Zorganizowano również konkurs plastyczny na najładniej pokolorowany rysunek po wysłuchaniu bajeczki pt. ,,Traktorek jest dzielny”. Pięknie pokolorowane prace ozdobiły klasowa gazetkę.
Mamy wielką nadzieję, że takie spotkania i działania pomogą pielęgnować zamiłowanie do czytelnictwa wśród najmłodszych.
Dodała: Lucyna Kotas
34
Archiwum Aktualności